Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Stevova osudová Cube
21. července 2000, 00.00 | A přece se točí - po dvanácti letech nám z New Yorku Steve Jobs vzkazuje, že "on věděl".
Apple opět plní první stránky nejen Internetových serverů. Včera jsme přinesli první horké informace o všech představených novinkách. Dnes začínáme plnit slib, že se k jednotlivým počítačům, doplňkům a software budeme vracet podrobněji. A začínáme tím asi nejatraktivnějším - počítačem Cube.
Letošní Macworld v New Yorku začínal vlastně hned nadvakrát. Napoprvé oficiálně v úterý, a skoro bez většího zájmu veřejnosti. Všichni totiž čekali na středeční "zahajovací" řeč Steva Jobse. Ten byl v poslední době trošku na slovo skoupý, a tak oznámení keynote, jejího přímého přenosu po Internetu a vzápětí i dvou družicových přenosů vyvolávalo rostoucí mravenčení v každém fandovi značky. Oprávněně, jak se krátce po začátku ukázalo (i když Steve rafinovaně začal jen předvedením optické bezkuličkové myši).
Nová bezkolečková myš
To, co vybuchlo brzy poté, se dá určitě označit za další revoluci. Nehledě na skvělé technické parametry, neměli bychom přehlédnout, že Cube není počítač pro profesionály. Cube je dokonalé digitální multimediální centrum (jak trefně poznamenal Andrew Gore, uvnitř není už vůbec nic analogového, kromě napáječe).
Power Mac G4 Cube
Počítačem pro profesionály bude i napříště G4, jen s malou, úplně nepatrnou změnou - slovíčko dvouprocesorová můžete klidně vypustit, ona už G4 jiná nebude. Mezi protipóly, které iMac a G4 tvoří, vytušil Steve Jobs geniálně prostor (nebo si ho cílevědomě vytvořil?), do kterého Cube přesně zapadne (pokud nepočítáme jen přísně v penězích). Cube je pro ty, kterým sice iMac výkonově nestačí, ale výkon G4 je pro ně už zbytečný - a navíc je pro ně složitá. Do unikátně tvarované kostky se totiž krásně vejde vše, co potřebujete pro domácí stereo, DVD video, připojení na rychlý Internet, nebo hry.
Cube s monitorem a klávesnicí
Ale pozor, aby předcházející řádky nevyzněly jako degradační, nic se nemění na tom, že výkonově patří Cube mezi superpočítače, stejně jako současné G4 s JEN jedním procesorem (jen se musíme zkrátka smířit s tím, že jsou na zemi místa, kde mají na zábavu trochu jiná měřítka). Procesor G4 s Velocity Engine běží na frekvenci 450 MHz, k sobě má 1MB backside level 2 cache, běžící na 225MHz. Systémová sběrnice s propustností 800 Mbps běží na 100Mhz. Kdo G4 v podobné sestavě neviděl na vlastní oči, stejně ale neuvěří. Sám jsem byl původně k udávanému výkonnostnímu skoku oproti G3 při práci s multimédii (a pro ně je Velocity Engine primárně určena), dokud jsem ovšem neviděl full-screen 1600x1200 video X-Man.
Cube pokračuje v tradici, založené iMacem. Za prvé se bude opět, alespoň zpočátku, prodávat v jedné konfiguraci. Při uvedení počítače iMac jsme byli trochu šokování razantním rozloučením s tak tradičními prvky, jako jsou floppy disky, nebo u Apple tak tradiční rozhraní SCSI. Tentokrát došlo na další detaily, podle Apple u počítače této kategorie opět nebudou potřebné. Marně budete hledat sloty uvnitř počítače, kromě nejnutnějšího místa na paměť a grafickou kartu. A kde nejsou sloty, nejsou potřeba ani konektory. Přípojná místa na počítači se tak omezí jen na nejnutnější pozice, jako jsou napájení, jeden kabel k moniotoru, Ethernet a modem, samozřejmě FireWire (kam jinam s DV kamerou), USB a audio zásuvky.
Situace se ale opakuje i v diskuzích o novém počítači. Ještě si pamatujeme, jak bylo mnohým jasné, že počítač bez floppy disku si nikdo nekoupí, stejně jako že tradiční majitelé Macintoshů nepřenesou přes srdce absenci SCSI. Zkrátka, že si Apple opět pěkně řeže beztak slabou větev. Nic z toho nenastalo, a jen iMaců prodal Apple do dnešních dnů přes 3,7 milionu kusů. A tak i dnes hned slyšíme, že Cube si bude jen těžko hledat zákazníky. Zejména když svým určením zjevně směřuje mezi iMac a G4, ale cenou nejslabší G4 předstihuje. Osobně si ale myslím, že povaha počítače připouští zpočátku o něco vyšší cenu, a že se nakonec marketingový tah Steva Jobse opět přetaví do slušné prodejnosti.
Počítač NeXT z roku 1988
Místo pochyb se bude určitě na závěr hodit něco úplně jiného. Pokud někoho na počátku článku zarazila formulace o osudové kostce, tak vězte, že mluvíme o počítači NeXT. Když Steve Jobs v roce 1985, opouští Apple (nedlouho po Stevu Wozniakovi), zakládá společnost NeXT (kterou po letech v roce 1996 Apple koupí, a tak se Jobs vrátí zpět do čela "své" firmy, ale to všichni známe). V roce 1987 se objevuje první RISC Sparc od společnosti SUN a přichází 80386. A konečně v říjnu 1988 uvádí Steve Jobs v San Franciscu svůj první počítač NeXT. Za 6.500 USD nabízí procesor 68030 na 25MHz, koprocesor 68882, 8MB paměti (!), 17" monochromní monitor a 256MB přepisovatelný magneto-optický disk. To je sestava, a k tomu všemu patřil objektový operační systém NeXTSTEP. Ano, psal se rok 1988, na trh byly uvedeny Windows 2 (MS-DOS ale zatím nehrozily), o místo na slunci bojovaly 386-ky, a Čechám zbýval již jen rok do objevu 80286 - a NeXT neměl floppy disky (co mi to jen připomíná?)
Operační systém NeXTSTEP v roce 1988
Steve Jobs předběhl před 12 lety všechny. Dnes se se svou myšlenkou vrací, Cube je jen trochu rychlejší a menší - NeXT se vešel do kostky o hraně o rozměru jedné stopy. Kdesi v hlubinách Internetu jsme pro vás našli obrázky - věříte těm 12-ti letům?
A, málem bych zapomněl - Cube už taky nemá větrák … kdo by ho taky chtěl k videu poslouchat, že?
Tématické zařazení: