Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Super-Apple pro Virginii
4. září 2003, 00.00 | Apple asi poprvé ve své historii aspiruje na zápis do seznamu 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě - a chce se vyšvihnout hned do první desítky, která doposud patří jen "velkým hráčům".
Před několika dny se poprvé objevila zpráva, že jedním z velkých zákazníků ve školství je Virginská technická univerzita - objednala si 1100 Power Maců G5 na 2 GHz. A účel této dodávky? Postavení jednoho z největších počítačových clusterů na světě - výkonem by se měl zařadit do první desítky superpočítačů, pokud se za posledního půlroku neurodilo mnoho novinek, možná i do první pětky. Doufejme, že se také počítač dočká nějakého poetického jména pro zápis do seznamu :)V poslední době lze pozorovat nástup relativně levných superpočítačů, které nejsou založené na monolitické architektuře, ale na spojení levných běžných počítačů - cena tohoto clusteru na Virginia Tech má být kolem 5 milionů dolarů. Navíc je celý návrh vytvořený na univerzitě, nejde tedy o dodávku na klíč - univerzita si vymyslela projekt sama (původně se měly snad použít počítače HP nebo Dell, ovšem tyto firmy nestíhaly a Apple skočil po přiležitosti). Mimochodem, i toto je asi jeden z důvodů pro opoždění dodávek top konfigurací Power Maca G5, což na jednu stranu Apple výrazně zlepší jméno u potenciálních zákazníků, na druhé straně bylo možné zaregistrovat i rozčarování těch, kteří si nový počítač objednali již před drahnou dobou.
Cluster z celkem 1100 počítačů bude používat Mac OS X (podle zpráv betaverzi, tedy asi Panthera), což je pro podobné nasazení velký úspěch. K propojení těchto výkonných počítačů se bude používat nová komunikační technologie Infiniband od společnosti Mellanox, další spojení bude zajišťovat Cisco s Gigabitovými ethernetovými switchi a pro chlazení se bude používat vysoce výkonný rackový systém Liebert. Samozřejmě bude také potřeba software, který dokáže výkon celého clusteru využívat pro zpracování úloh a tedy rozdělovat jednotlivé úkoly počítačům.
Výkon počítače se bude využívat k úlohám jako je výzkum nanoelektroniky, kvantová chemie, aerodynamika, modelování molekul a další úkoly. Autoři clusturu také doufají, že se jim podaří superpočítač držet ve stabilním stavu po dlouhou dobu, což je poměrně unikátní, a tedy lépe využívat jeho možnosti pro výzkum.
Celková váha počítačů a zařízení je skoro 20 tun a jenom stěhování zabere zhruba 6 dní pro dvacet dobrovolníků. Celý systém by měl být oživen do 1. října, aby mohly proběhnout potřebné testy a superpočítač mohl být zapsán do listopadového seznamu nejvýkonnějších počítačů (tzv. Top500).
Takovýto průnik Apple se dá považovat za až husarský kousek - nasazení obrovského množství počítačů do clusteru, který výkonnostně pronikne do světové špičky (výkon má být přes 10 Teraflop), to by byl pro Apple velký úspěch. Bude to však úspěch i z toho důvodu, že univerzita sáhla po počítačích, které v době návrhu clusteru mohla mít maximálně v prototypech, první "ostré" kousky se k ní začaly dodávat až v srpnu - proto také záleží, jak Apple zvládnul kvalitu hardware a i software - pokud se celý projekt rozeběhne bez většího zaškobrtnutí, bude to znamenat, že Apple zvládl bez problémů i tuto část - a nutno říci, že se svými Xservy si vybudoval poměrně dobré jméno - jak jsme nedávno psali, začnou se na nich postavené systémy nasazovat do jaderných ponorek amerického námořnictva.