Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Test: Jak se z 13" MacBooku stal MacBook Pro
MacBook PRO 13
30. července 2009, 00.00 | Když Apple uvedl nové 13“ MacBooky Pro, potěšil všechny ty, co uvažovali o malém notebooku. Zároveň příliš nepotěšil uživatele MacBooků koupených v posledním půl roce, protože novinka přinesla vše, co jim chybělo za stejné peníze. Porovnali jsme oba počítače v praxi. Zaslouží si malé MacBooky přívlastek PRO?
Díky internetovému obchodu www.kuptolevne.cz jsme měli možnost v praxi porovnat nejlevnější verzi poslední generace 13“ MacBooků s novým 13“ MacBookem Pro, který ji nahrazuje. Cílem tohoto článku tedy není vyčerpávající recenze nového MBP, nýbrž srovnání s předchozím modelem. Pojďme se podívat, co všechno Apple vylepšil při tomto trochu neočekávaném upgradu své řady notebooků.
Poznáte, který z testovaných strojů před vámi leží?
Změny v ergonomii těla
Oba dva srovnávané notebooky jsou vyrobeny z jednoho kusu hliníku, což je technologie Applem nazývaná Unibody, a jsou tvarově shodné. Méně zkušený uživatel tudíž rozdíl mezi oběma třináctkami prakticky nepozná, i když změn bylo několik.
Kensington lock port se přesunul vedle mechaniky
Změnila se portová výbava. Novinka přinesla navíc FireWire 800 a SD slot, což jsou velmi dobré zprávy zejména pro ty, kteří chtějí pracovat s multimédii. Na druhou stranu nezbylo místo pro audio vstup, což je škoda. Notebook je samozřejmě nadále vybaven vestavěným mikrofonem, ale pokud to myslíte z nějakého důvodu se zvukem vážně (podcasty, skládání hudby, zpěv), tak má novinka první drobné mínus.
Druhou významnou změnou je jiné uspořádání spodní části notebooku. Baterie již není oficiálně uživatelsky výměnná a pokud chcete vyměnit paměť či hard disk, je potřeba odšroubovat celý spodní díl. Odměnou za ztrátu možnosti snadné výměny baterie je její delší výdrž, protože konstruktéři ušetřené místo využili pro zvětšení baterie. V praktickém provozu se ukázalo, že výdrž se podle našich zkušeností prodloužila o 20 – 50 minut podle zátěže.
Podsvícená klávesnice je luxus
Poslední významnou změnou je fakt, že všechny nové modely MacBooků Pro mají podsvícenou klávesnici. Tato vlastnost, v PC světě stále skoro neznámá, je obrovskou výhodou a život bez podsvícené klávesnice si upřímně již neumím představit.
Pokud tedy shrneme ergonomii těla, v podstatě nový model přináší pozitiva. Označení PRO si zaslouží zejména díky FireWire portu, po kterém opravdu hodně uživatelů volalo.
Novinkou je kromě jiného i nápis "MacBook Pro"
Nová střeva vs. reálný nárůst výkonu
V našem testu jsme měli možnost porovnat nejnižší verzi MacBooku s procesorem Core2Duo 2GHz s MacBookem Pro osazeným Core2Duo 2,53GHz. První z nich byl osazen standardními 2GB RAM, zatímco novější model 4GB. To je mimochodem výhoda použitých nových základních desek, které umožňují osazení větší kapacity operační paměti. Dále nové modely přinesly vyšší kapacitu hard disků. V našem testu se proti sobě postavili 150GB Fujitsu Siemens a 230GB Hitachi.
Nový procesor podává výrazně lepší výsledky
Od nového procesoru jsme zásadní nárůst výkonu nečekali, stejně jako od nového hard disku. Naopak dvojnásobný nárůst kapacity operační paměti sliboval výrazné zvýšení aplikačního výkonu u náročnějších aplikací. A jak dopadly testy v xBanch softwaru?
Hrubý výpočetní výkon procesoru se dle očekávání zvýšil. Index vzrostl z 133 na 171, což odpovídá nárůstu taktovací frekvence a nepředstavuje dramatickou změnu. Příjemným překvapením bylo zvýšení výkonu grafického systému, který vykázal také cca 20% nárůst výkonu, přestože oba dva notebooky jsou osazeny stejnou grafickou kartou. Naopak zklamáním byly výsledky nového hard disku od Hitachi, který sice nabízí vyšší kapacitu, ale výrazně pomaleji přenáší data. Ztráta rychlosti čtení i zápisu představovala v průměru 20%, což ve výsledku znamenalo, že celkový index výkonu dopadl u obou počítačů stejně.
A tento hard disk brzdí notebook ze všeho nejvíc
Při aplikačních testech se potvrdila jak naše očekávání, tak výsledky benchmarku. Pokud program vystačil s operační pamětí, byl citelně rychlejší. V okamžiku, kdy často pracoval s hard diskem, byl výsledek skoro stejný jako u staršího MacBooku. Prakticky například v Apple Aperture import byl na obou počítačích stejně rychlý, naopak rendering fotografií na novém MacBooku Pro o skoro 1/3 rychlejší. Velmi podobná situace byla u FinalCutu a balíku Adobe Creative Suite CS4. Dvojnásobná kapacita paměti byla znát spolu s výkonnějším procesorem u operací, které si vystačily s malým množstvím přístupů na hard disk. Pokud by se však osadil hard disk se 7200ot/min, výkonnostní nárůst by byl určitě ještě znatelnější.
Rozdíl mezi displeji je patrný na první pohled
Nové displeje
Asi nejkontroverznější změnou je použití nových displejů. Úhlopříčka i rozlišení jsou stejné. Apple se chlubí, že MacBook Pro nabízí o 60% větší gamut. Při našem srovnávání se tento fakt potvrdil a rozdíl byl pozorovatelný i lidským okem. Co však Apple již neuvádí, jsou horší pozorovací úhly, kde je rozdíl opět bohužel poměrně markantní. Nové modely tedy zobrazují lépe, ale pouze při přímém pohledu. Pokud se na displej podíváte z boku či shora, barvy mnohem dříve odcházejí do věčných lovišť.
Škoda, že v balení už není ani dálkový ovladač ani redukce pro externí monitor
Souhrn
Pokud tedy srovnáme naše cca týdenní zkušenosti s oběma modely, dostaneme celkem jasný obrázek. MacBook Pro si nové označení rozhodně zaslouží. Přináší vyšší výkon díky novým procesorům a většímu množství operační paměti, nabízí větší rozšiřitelnost díky FireWire a SD slotu. V neposlední řadě nabízí i větší uživatelský komfort díky podsvícené klávesnici, delší výdrži baterie a většímu barevnému gamutu displeje. Škoda jen, že Apple nepoužil ve standardních konfiguracích rychlejší hard disk, a že uživatelé zaplatili za lepší barvy horšími pozorovacími úhly. Přesto jsou nové MacBooky Pro bezesporu přínosem a uživatelé z nich budou mít radost.
Taková krabička prostě potěší...
Plusy:
- FireWire 800 + SD slot
- delší výdrž baterie o cca 20-50 min.
- podsvícená klávesnice
- rychlejší procesory + podporovaná vyšší kapacita paměti
- větší gamut displeje
Mínusy:
- chybí audio vstup
- ztratila se možnost snadné výměny baterie
- horší zorné úhly displeje