Testy nového MacBooku Air. (12.11.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Testy nového MacBooku Air. (12.11.08)

12. listopadu 2008, 02.00 | Macworld otestoval nový 1,86GHz MacBook Air s SSD diskem, skutečně došlo k výraznému nárůstu výkonu, hlavně v grafice.

Apple 14. října představil vedle nových MacBooků a MacBooků Pro též inovovaný MacBook Air. Ten se dodává ve dvou verzích, slabší (a levnější) model obsahuje 1,6GHz procesor a 120GB pevný disk, druhý model poskytuje procesor na 1,86 GHz a nemechanický SSD disk o kapacitě 128 GB (využívající flash paměti). Zatím se však na trh reálně dodává jen vyšší model, na slabší MacBook Air kvůli potížím s dodávkami zmíněného 120GB disku zákazníci musí ještě počkat (blíže viz tady). Mluvím o americkém trhu, dostupnost u nás zatím není známa (ceny však ano).

Z tohoto důvodu časopis Macworld podrobil testům právě 1,86GHz MacBook Air.

macbooka1f.jpg

Hlavní hardwarové novinky

Oba nové MacBooky Air mají především inovované vnitřnosti, pouzdro se v zásadě nezměnilo (naopak nové MacBooky a MacBooky Pro pro svá pouzdra užívají obdobnou technologii).

Změny spočívají v inovaci procesoru a především grafiky. Procesor speciálně vyvinutý pro první generaci MacBooku Air nahradil standardní mobilní procesor Intel Core 2 Duo (vyráběný 45nm procesem), v případě testovaného modelu na taktovací frekvenci 1,86 GHz, vybavený 6 MB sekundární (L2) cache paměti a podporující systémovou (FSB) sběrnici na 1066 MHz. (Stejné vlastnosti nabízí i 1,6GHz procesor.) Původní MacBook Air měl pouze 4 MB cache paměti L2 a pracoval s pomalejší FSB sběrnicí. Nové notebooky Applu navíc používají DDR3 RAM namísto DDR2 pamětí, což by sice mělo zvýšit výkon, ale tyto paměti zatím vycházejí o něco dráž.

Další významná změna proběhla v oblasti grafiky. Nepříliš výkonnou integrovanou grafiku Intel GMA X3100 nahradila sice opět integrovaná, avšak údajně citelně výkonnější grafika nVidia GeForce 9400M – stejná jako ta v nových MacBoocích a MacBoocích Pro, ale oproti nim pracuje na nižší taktovací frekvenci, aby se uspořila energie a omezilo vyvíjené teplo.

Vyšší model MacBooku Air navíc nabízí SSD disk o kapacitě 128 GB, tedy dvojnásobné oproti svému předchůdci (původní MacBook Air s SSD diskem poskytoval jen 64 GB, navíc používal starší rozhraní PATA, nové modely už využívají rozhraní SATA).

Nový MacBook Air s SSD diskem není právě levný, v USA přijde na 2499 USD, český Apple Store udává cenu 61 144 Kč s DPH (stroj však zatím není dostupný). Je ale třeba si uvědomit, že v kategorii ultrapřenosných notebooků si obecně připlatíte, stroje jiných výrobců nestojí o mnoho méně. Navíc v tomto případě cenu zvyšuje SSD disk, slabší model s klasickým diskem by u nás měl stát 45 399 Kč.

macbooka3f.jpg

Výsledky testů

A teď se již podívejme na výsledky testů Macworldu. Tabulka v odkazovaném článku porovnává nový 1,86GHz MacBook Air s předchozími MacBooky Air na 1,8 a 1,6 GHz a s 80GB pevným diskem, s novým 2,4GHz hliníkovým MacBookem a s bílým plastovým MacBookem na 2,1 GHz (ten se stále ještě prodává jako nejlevnější dostupný MacBook). A pro srovnání Macworld přidal též PowerBook G4 na 1,67 GHz.

Celkový výkon

Jistě nepřekvapí, že benchmarkový test celkového výkonu, Speedmark 5, dal pro 1,86GHz MacBook Air o 51 procent vyšší celkové skóre než pro 1,6GHz MacBook Air z letošního ledna. Nejvyšší celkové skóre přirozeně předvedl MacBook s 2,4GHz procesorem, nový MacBook Air ale za ním příliš nezaostal narozdíl od předchozí generace ultrapřenosných strojů Applu. A rozdíl oproti poslednímu plastovému MacBooku na trhu už opravdu nevychází příliš velký.

Za pozornost ovšem stojí hlavně srovnání s předchozím modelem MacBooku Air, vybaveným volitelným 1,8GHz procesorem a klasickým 80GB diskem, tam je rozdíl opravdu výrazný, pro Speedmark činí 39 procent. V testu Photoshopu byl nový MacBook Air rychlejší o 28 procent a v testu Cinemy 4D o 22 procent. Značný rozdíl se projevil i v testu tvorby Zip archívu, nový model ho zvládl těsně pod 6 minut, zatímco předchozí 1,8GHz MacBook Air potřeboval víc než 8 minut a předchozí 1,6GHz model dokonce skoro 10 minut. Není však zcela jasné, nakolik se na těchto výsledcích podílí SSD disk (zde by napovědělo porovnání s novým modelem vybaveným klasickým diskem, ten však ještě nedorazil na trh).

Výkon grafiky

Velkou pozornost si zaslouží testy prověřující výkon grafiky, tedy zejména testy her, v daném případě byl použit Quake 4. Předchozí MacBooky Air s integrovanou grafikou Intelu daly zcela nepoužitelné výsledky okolo 4 snímků za sekundu. Nový model s grafikou nVidie sice se skoro 25 snímky/s také zrovna nezáří, ale již se to pohybuje na hranici použitelnosti. Bílý MacBook, s grafikou Intelu, se 7,6 snímku/s zaostává i za novým MacBookem Air, zatímco nový 2,4GHz MacBook s hodnotou 39,4 snímku/s ukazuje, že nové hliníkové MacBooky už začaly být pro méně náročné hry vcelku použitelné. (Oproti grafice Intelu dal lepší výsledky v Quaku 4 i starý PowerBook G4 s téměř 20 snímky/s.) Nová integrovaná grafika nVidie tak v některých případech skutečně nabízí několikanásobný výkon oproti předchozí integrované grafice Intelu, pro Quake 4 na MacBooku Air vychází nárůst snímkové rychlosti na více než šestinásobek.

Porovnání s MacBooky

Avšak ani nový MacBook Air se výkonem plně nevyrovná ostatním notebookům Applu, přestože se rozdíly hodně ztenčily. To se ukazuje zvlášť v případě bílého MacBooku na 2,1 GHz s celkovým skóre Speedmark 5 vyšším jen o necelá 3 procenta a s mnohem horším výsledkem v grafice. Ve většině aplikačních testů však vycházel lépe i nejlevnější MacBook, s výjimkou rozbalování 2GB Zip archívu, kde novému MacBooku Air pomohl k prvnímu místu v tabulce jeho SSD disk.

Rozdíly se pochopitelně zvýrazňují při srovnání s novým 2,4GHz hliníkovým MacBookem. Nový MacBook Air vůči němu zaostal v celkovém skóre o 18 procent, v testu Photoshopu byl pomalejší o 25 procent a v testu MPEG kódování Compressorem dokonce o 71 procent. O grafice již byla řeč výše.

Závěrečné zhodnocení

Nový MacBook Air rozhodně přinesl vyšší výkon proti svému předchůdci, který byl jednoznačně nejslabším Macem na trhu. Ke zlepšení došlo zejména v grafice díky nové čipové sadě nVidie, jež už začíná dávat pro hry téměř použitelné výsledky. Zvýšil se též výkon procesoru, ten sice nadále zaostává za MacBooky, ale rozdíly se citelně zmenšily.

MacBooku Air oproti MacBookům v základní výbavě nadále chybí optická mechanika, integrovaný Ethernet a druhý USB port (o rozhraní FireWire byly bohužel nové MacBooky rovněž ochuzeny), je ovšem výrazně lehčí a stále tenčí. Nové hliníkové MacBooky se svým designem MacBooku Air do jisté míry připodobnily, stále se ovšem jedná o stroje z různých kategorií. Pokud netrváte na ultrapřenosnosti, určitě bude lepší investicí hliníkový MacBook (2,4GHz model by měl na našem trhu stát 40 tisíc Kč), MacBook Air, přes všechna nepopiratelná vylepšení, nadále zůstává určen velmi specifické skupině uživatelů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: