Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Testy nových MacBooků Pro (18.6.07)
18. června 2007, 08.00 | Testy nových MacBooků Pro ukazují, že jejich výkon proti předchozím modelům vzrostl úměrně jejich parametrům a nové LED podsvícení 15“ displejů skutečně prodlužuje výdrž na baterii, avšak pár drobných vad se u nich přece jen najde.
Apple uvedl nové modely MacBooků Pro na americký trh počátkem června a bylo jen otázkou času, kdy se na Webu objeví jejich podrobnější testy. Macworld první testy 15“ modelů zveřejnil již předminulý týden, nyní svá zjištění doplnil o další měření a o testy 17“ modelu. Našli se ovšem i jiní, testy 15“ modelu s LED podsvícením provedl web MacInTouch a podrobnou recenzi 17“ MacBooku Pro s dodatečnou výbavou přináší Ars Technica.
MacInTouch testuje 15“ model s LED podsvícením
Recenzi 15“ MacBooku Pro připravil pro web MacInTouch Robert Mohns. Úvod recenze začíná rekapitulací základních vlastností MacBooku Pro, které se již na stránkách MůjMacu mnohokrát probíraly, nebudu je zde tedy opakovat, pouze připomenu, že nové MacBooky Pro nasazují čipovou sadu Santa Rosa, jež zvyšuje takt systémové sběrnice ze 667 MHz na 800 MHz. (Za zmínku snad stojí též poznámka, že porty FireWire 800 a FireWire 400, které se na MacBooku Pro už delší dobu nacházejí, mají společný řadič, takže připojení zařízení FireWire 400 může zpomalit současně připojené zařízení FireWire 800.)
Mohns testoval základní 15“ model s procesorem na 2,2 GHz, dnes již také vybavený 2 GB RAM. Ty lze rozšířit až na 4 GB (díky nové čipové sadě), avšak protože z výroby je paměť nainstalovaná jako 2 jednogigabytové moduly, musíte stávající paměť vyjmout a nahradit většími moduly, což se může prodražit. V základní konfiguraci má stroj 120GB disk Fujitsu, první model Fujitsu s kolmým záznamem. Při koupi si lze objednat i jiné disky, pozdější výměna disku vlastními silami však bude dost obtížná (na rozdíl od MacBooku).
Klávesnice, trackpad a vůbec celé hliníkové pouzdro zůstaly stejné, takže nadále zajišťují příjemnou práci. Testovaný stroj pracoval tiše a citelněji se zahříval pouze při vyšší zátěži.
Zkušenosti s novým displejem
Hlavní vnější novinku ovšem tvoří displej, který u 15” modelů nasadil LED podsvícení. Namísto fluorescenčních lamp tedy podsvícení displeje zajišťují polovodičové svítivé diody. Ty téměř okamžitě dosahují plného jasu, nemusíte tedy čekat na „zahřátí“ displeje, a mají podstatně delší životnost, srovnatelnou s životností celé obrazovky. (Fluorescenční lampy postupně ztrácejí jas, při intenzivním používání se jejich jas zeslabí na polovinu předchozí hodnoty po každém roce. Tyto lampy mimoto obsahují rtuť, takže jejich odstranění snižuje zátěž pro životní prostředí).
Mohns uvádí, že nový displej dosahuje stejného jasu jako jeho předchůdce, ale dokáže se podstatně více ztmavit před úplným vypnutím, což činí práci za slabého osvětlení příjemnější. Podsvícení je rovnoměrné, zvláště na notebook, pouze na okrajích se projevují slabé známky rozpíjení. Testovaný stroj měl lesklý displej, jehož barvy recenze popisuje jako úžasně syté a text jako neuvěřitelně ostrý. Překvapivě se text lépe četl na tomto lesklém displeji než na stolních monitorech s protiodleskovou úpravou, ovšem pokud ho postavíte přímo proti oknu, přece jen byste takovou úpravu chtěli. Asi tedy bude hodně záležet na světelných podmínkách prostředí, kde bude stroj nasazen.
Kromě podsvícení se displej nezměnil, používá stejné krycí sklo a LCD panel jako předchozí model. Pozorovací úhel je dost široký, ale na lesklé variantě displeje se posuv barev projeví dříve.
Pak tu ovšem vyvstává otázka počtu skutečně zobrazených barev. Všechny displeje notebooků totiž hardwarově podporují pouze 6 bitů na jeden barevný kanál, celkově tedy pracují s 18bitovými barvami, avšak barevný model RGB (v němž se zpracovává výstup grafické karty) používá 8 bitů na kanál. Hardware displeje to řeší tím, že chybějící barvy simuluje rastrováním. Tohle však Apple otevřeně nepřiznává, a tak se stal cílem žaloby kvůli klamavé reklamě.
MacInTouch proto porovnal displej 15“ MacBooku Pro se stolním 20” monitorem Dell 2007FPW a s displejem 20” iMacu Core Duo pomocí testovacího obrázku. MacBook Pro sice nevykazoval proužkování, jaké by se dalo čekat od 18bitových barev, ale přechod odstínů červené nebyl tak plynulý jako u stolních displejů. Hardwarové rastrování tedy sice není úplně dokonalé, přesto funguje docela dobře. (Apple celou záležitost odmítl blíže komentovat právě s odkazem na chystanou žalobu).
Displeje s LED podsvícením by navíc měly mít nižší spotřebu energie. Nová čipová sada sice též přispívává ke snížení spotřeby, ale Apple zásluhu za prodloužení výdrže na baterii připisuje hlavně novému displeji – tvrdí, že k ní může přidat půl hodiny až jednu hodinu provozu navíc. Při běžném používání se zapnutým adaptérem AirPort nový 15” MacBook Pro údajně vydrží pracovat na baterii až čtyři hodiny, ale podle zkušeností recenzenta lze považovat za běžnější výdrž tři a půl hodiny, ovšem s podsvícením na nejvyšším jasu, se zapnutým bezdrátovým připojením a při běžné aktivitě pevného disku.
Drobné potíže
Stroj pracoval dobře, ale nějaké nepříjemnosti se našly, především to, že vyluzoval nepříjemné zvuky na portu sluchátek. Když se spustí s připojenými sluchátky, ozývá se tiché syčení, kterého si však někteří ani nevšimnou. Větší problém představuje všudypřítomný šum, znějící pouze tehdy, když pracují zvukové obvody. Hudba to lehce překryje, šum se přesto dá zaslechnout v tišších pasážích.
A nakonec tu jsou občasná vysoká zapískání, jejichž zdroj se nepodařilo spolehlivě určit. Zdá se však, že všechny tyto zvukové nepříjemnosti souvisejí přímo s hardwarem, takže se jich jen tak nezbavíte.
Potíž může být i s automatickým řízením podsvícení, protože čidlo venkovního osvětlení nalevo je velice citlivé a dá se spustit už tím, že ho rukou odstíníte od zdroje světla, což vede k neočekávanému ztlumení displeje. To se sice dá vypnout v preferencích, jenže pak nebudete moci využívat automatické ztlumení v podmínkách slabého osvětlení.
Proti minulým modelům MacBooků Pro se však celkový počet drobných problémů spíše snížil.
Výkonnostní testy
MacInTouch samozřejmě provedl též zběžné výkonnostní testy. Proti iMacu Core Duo 2.0 GHz působí nový MacBook Pro mnohem svižněji a v řadě případů se vyrovná Macu Pro se stejnou kapacitou RAM.
Pochopitelně, při vyšších zátěžích má Mac Pro stále výrazně navrch, například v testech Photoshopu CS3 (přímo podporujícího Intel) Mac Pro pracoval o 50 až 100 procent rychleji. Jenže použitý Mac Pro měl čtyři procesorová jádra a výkonnější paměť a pevný disk, takže výkony MacBooku Pro byly vlastně velice dobré. Vzrostl i výkon programů pracujících v emulaci Rosetta, což sice dnes, když už většina důležitých aplikací Intel podporuje přímo, není tak důležité, ale třeba Microsoft Office (jejíž univerzální binární varianta se teprve připravuje) byla rychlejší.
Dále zde máme otázku výkonu grafiky. Nově nasazená grafická karta GeForce 8600M GT přináší zcela novou vnitřní architekturu, složenou ze sady stejných programovatelných grafických jednotek, jež se dají pružně využívat pro různé účely, na rozdíl od dřívější architektury, kdy byly pevně odděleny jednotky pro zpracování vrcholů (vertexů) a pro zpracování pixelů. (Testovaný nejnižší model má kartu se 128 RAM, ostatní nasazují plných 256 MB grafické paměti.)
To by mělo přinášet značné zvýšení výkonu a testy pod Windows s DirectX 10 to skutečně ukazují. Avšak v testu Xbench OpenGL si nový MacBook Pro vedl hůře než jeho předchůdce s kartou ATI a v testu Cinebench 9.5 vykázal pouze osmiprocentní zlepšení. Jak se zdá (a potvrzují to i další recenze), ovladače nového grafického hardwaru zřejmě ještě nefungují naplno, nVidia na jejich zlepšení údajně pracuje.
Zhodnocení 15“ MacBooku Pro
Celkově recenze vychází tak, že proti svému bezprostřednímu předchůdci nový MacBook Pro přináší jen malý nárůst výkonu (pouze o trochu lepší, než by vycházelo ze zvýšení taktovací frekvence procesoru), proti starším strojům samozřejmě znamená velký skok vzhůru. Bude však hodně záležet na tom, k čemu ho chcete používat, v řadě případů vám možná postačí levnější 13” MacBook. S MacBookem Pro ovšem dostanete nový kvalitnější displej, lepší klávesnici a pouzdro a lepší možnost rozšiřování. Hlavní novinka 15“ řady, displej s LED podsvícením, pak v zásadě plní to, co sliboval. Sice pravděpodobně nadále užívá 18bitové hardwarové barvy, takže se jeho barevné podání nijak radikálně nezlepšilo, všechny ostatní slibované výhody však skutečně poskytuje.
Macworld pokračuje testy 17“ modelu
Jak jsem již uvedl, Macworld už předminulý týden zveřejnil testy 15“ modelů, nyní přináší výsledky pro 17“ MacBook Pro a některé další doplňující informace.
Sedmnáctipalcový model stejně jako jeho 15“ sourozenci překonal svého předchůdce ve většině testů Speedmark. Avšak stejně jako oni si podivně vedl v herních testech, přestože nasazuje novou grafickou kartu (viz výše).
Ve hrách Doom 3 a Quake 4 předvedl očekávané zvýšení výkonu (viz první tabulka v odkazovaném článku), ale v testu 3D her, započítávaném do sady Speedmark, nikoli. Speedmark využívá Unreal Tournament 2004 a v něm stroj dal nižší snímkové rychlosti než jeho předchůdce na 2,33 GHz s kartou ATI. Příčinu se nepodařilo objasnit, možná hraje svou roli i to, že Unreal Tournament není optimalizovaný pro novější herní karty tak jako Quake a Doom.
Co se týče ostatních výkonnostních testů, 17“ MacBook Pro se víceméně shodoval s vybavenějším 15“ modelem. To ovšem nepřekvapuje, protože kromě formátu obrazovky se jedná o v podstatě shodné stroje s procesorem na 2,4 GHz, se 2 GB RAM, grafickou kartou s 256 MB RAM a s diskem o kapacitě 160 GB. Výkonnostní výsledky tak byly téměř shodné, v několika testech měl 17“ model nepatrný náskok. (To vše popisuje druhá tabulka původního článku). Oba nové MacBooky Pro na 2,4 GHz překonaly předchozí 17“ model na 2,33 GHz. Prostě všechny výsledky vyšly tak, jak byste čekali, s výjimkou hry Unreal Tournament.
A nakonec se Macworld pokusil zjistit, zda LED podsvícení 15” MacBooku Pro skutečně prodlužuje výdrž na baterii. K testu použil přehrávání DVD v celoobrazovkovém režimu, kdy se vypnula všechna nastavení šetřící energii. Srovnával se nový 15” MacBook Pro na 2,4 GHz se svým předchůdcem na 2,33 GHz. A rozdíl se skutečně projevil – nový MacBook Pro vydržel přehrávat 2 hodiny 54 minut, zatímco jeho předchůdce vyčerpal baterii už za 2 hodiny 37 minut. Rozdíl tedy činil 17 minut. Uvědomíte-li si, že daný test vyhání spotřebu na maximum, není to zase tak zanedbatelný rozdíl, při běžné práci tak asi skutečně lze dosáhnout Applem zmiňovaného prodloužení o půl hodiny. (Ještě na to přijde řeč v následující recenzi.)
Ars Technica důkladně zkoumá 17” MacBook Pro
Na 17” MacBook Pro se podrobně podíval také známý web Ars Technica, věnoval mu hned pětistránkovou recenzi. První stránka přináší celkový popis nových MacBooků, což jsme zde již probrali, za povšimnutí ale stojí tabulka přehledně srovnávající parametry nového 17” modelu a jeho předchůdce.
Druhá stránka se věnuje popisu testovaného stroje. Ten je docela zajímavý, protože autor recenze Eric Bangeman si pořídil 17” model s volitelným displejem o rozlišení 1920 x 1200 namísto 1680 x 1050 standardně montovaného LCD panelu. Tento displej tak má rozlišení asi 133 dpi, proti 116 dpi standardní konfigurace. Je to zatím nejvyšší rozlišení, jaké Apple nabídl, a uvítají ho ti, kdo usilují o vysoké rozlišení. Samozřejmě mohou být potíže s malým textem, i když Leopard se svým uživatelským rozhraním, nezávislým na rozlišení, by to snad měl napravit. Ovšem i se současným operačním systémem byl text celkem čitelný. Přesto to není, jak upozorňuje Bangeman, displej pro každého. Pokud ovšem chcete pracovat s HD videem v plném rozlišení 1080p, bude to ten pravý displej pro vás.
Eric Bangeman si pořídil matnou verzi displeje, protože nemá rád lesklé varianty, ale ty se též nabízejí. Měl však možnost srovnat svůj matný displej s lesklou variantou a došel k závěru, že jasem a kvalitou barev se nijak neliší.
Benchmarkové testy
A nyní už pojďme k testům. Nová čipová sada Santa Rosa by měla zajišťovat rychlejší spuštění a skutečně, proti předchozímu modelu se nový 17” MacBook Pro spustí za 26,02 sekundy namísto 30,05 sekundy, tedy o 4 sekundy dříve.
Při práci po delší dobu se stroj na určitých místech dost citelně zahřál, ale při běžné zátěži to zdaleka tak výrazné nebylo. A větrák se ozval opravdu jen zřídka.
Podrobné výsledky benchmarkových testů najdete na třetí stránce recenze. V přehledných diagramech se srovnává nový 17” MacBook Pro se svým předchůdcem na 2,33 GHz. Ve většině případů nový stroj předvedl výkony o 5 až 7 procent vyšší. Ve Photoshopu CS3 nový stroj rovněž dal lepší čísla, rozdíl byl větší než rozdíl v taktovací frekvenci procesorů, zřejmě se projevuje vliv rychlejší systémové sběrnice čipové sady Santa Rosa.
Obdobně to dopadlo v testech Xbench měřících výkon různých součástí stroje, s rozdílem okolo 6 procent. Avšak objevila se jedna výjimka: V testu OpenGL grafiky nový MacBook Pro těžce pohořel vůči svému předchůdci. A stejně tak špatné výsledky dala i OpenGL grafika v testech Cinebench 9.5. Vzhledem k výsledkům ostatních zde zmiňovaných recenzí se zdá velmi pravděpodobné, že ovladače nVidie pro její grafickou kartu nejsou tak optimalizované, jako byly ovladače pro předchozí kartu ATI Mobility X1600. Z hlediska hrubého hardwarového výkonu by totiž měla nVidia mít značný náskok, takže někde musí být nějaký zádrhel – ovladače se nabízejí jako nejpravděpodobnější řešení.
Aplikační testy a výdrž na baterii
Čtvrtá stránka recenze předkládá výsledky aplikačních testů a testů výdrže na baterii. Ve většině aplikačních testů si nový stroj vedl lépe, někdy i docela výrazně.
Co se týče výdrže na baterii, při nastavení parametrů správy spotřeby pro běžnou práci se výdrž nového modelu s čipovou sadou Santa Rosa od svého předchůdce lišila pouze v řádu minut, jinými slovy, prakticky se nezměnila. Při nastavení parametrů pro delší výdrž se Santa Rosa přece jen projevila, nový model vydržel pracovat 3 hodiny 34 minut proti 3 hodinám 17 minutám svého předchůdce. To zhruba odpovídá tomu, co udává Apple, ovšem údajná výdrž (až skoro 6 hodin při zvláště úsporných nastaveních) bude v praxi asi dosažitelná pouze těžko - museli byste vypnout bezdrátové připojení a výrazně ztlumit displej těsně nad úplně černou.
Otázka volby displeje
Tyto výsledky pro výdrž nijak zvlášť nepřekvapují, protože 17” stroje nadále používají podsvícení fluorescenčními lampami, úspornější LED technologii zatím nasazují jenom 15” modely. (Jde zřejmě o ekonomické rozhodnutí, LED podsvícení 17” panelu by zatím asi vyšlo příliš draho. Dlouhodobě ovšem Apple počítá s tím, že převede na LED technologii všechny své displeje.)
Recenze Ars Technicy v této souvislosti zmiňuje i 15” modely, které sice neprošly tak důkladnými testy, ale něco se pro ně přece jen zjistilo, také díky shromážděným zprávám od čtenářů.
Obrazovka 15” modelu je o trochu jasnější a její barvy vypadají skvěle, avšak pozorovací úhel se zdá být o kousek menší, při pohledu ze strany se dříve objevuje žlutavý nádech. Výdrž na baterii ovšem vypadá zcela jinak, při nastavení stejných úspornějších parametrů jako pro 17” stroj vydržel 15” MacBook Pro dost přes čtyři hodiny. Totéž potvrzují i zprávy čtenářů, takže LED technologie skutečně prodlužuje výdrž o půl hodiny. Co se týče výkonnostních testů, nový 15” model byl o trochu slabší než nový 17” stroj, ale překonal původní 17” MacBook Pro (v zásadě podobné výsledky, jaké přinesl Macworld).
Závěrečné zhodnocení Ars Technicy
Eric Bangeman uzavírá svou recenzi tím, že nový MacBook Pro sice proti svému bezprostřednímu předchůdci přináší jenom malý nárůst výkonu, ale pokud upřednostňujete tak jako on displeje s vysokým rozlišením, potěší vás možnost volitelného nasazení panelu 1920 x 1200 (za to si připlatíte 100 USD). Co se týče technologie podsvícení, sice přináší jasné úspory energie, avšak kvalita obrazu 17” modelů s fluorescenčními lampami se nijak neliší od 15” displeje s LED podsvícením a potvrzují to i zprávy čtenářů. Vaše volba displeje tak bude záležet hlavně na tom, zda dáváte přednost vyššímu rozlišení a větší úhlopříčce, nebo delší výdrži na baterie.
Tak jako ostatní recenzenti Bangeman došel k závěru, že nový MacBook Pro představuje solidní modernizaci, ovšem pokud už vlastníte předchozí model MacBooku Pro, nemá cenu ho hned měnit. Avšak majitelům starších strojů se přechod pochopitelně vyplatí.
Shrnutí
Tři nezávislé recenze dávají celkem jednotný obraz nových MacBooků Pro: čipová sada Santa Rosa přináší citelné, ačkoli nijak závratné zvýšení výkonu ve všech oblastech. Navíc jednotlivé modely mají mezi sebou podstatně vyrovnanější výbavu, takže i nejlevnější 15“ stroj podává solidní výkon.
Nové 15“ displeje s LED podsvícením skutečně výrazně prodlužují výdrž na baterii, zcela reálně se dá počítat s 30 minutami navíc, jestliže nastavíte alespoň některé úsporné funkce.
Menší problém vyvolává nová grafická karta. Jedná se sice o velice výkonný hardware, avšak přinejmenším v OpenGL grafice soustavně podává horší výsledky než předchůdce s kartou ATI. Problém pravděpodobně vězí v ovladačích nVidie. Jde-li skutečně o softwarový problém, existuje ovšem šance ho vyřešit, doufejme, že se časem objeví potřebná aktualizace. (Mohla by být součástí Leoparda?)
Nové MacBooky Pro tak představují celkem povedenou modernizaci, ovšem jejich nablýskané šasi přece jen nese pár šmouh, jež bude ještě třeba vyleštit.