Testy nových Maců Pro s 2,93GHz Nehalemy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Testy nových Maců Pro s 2,93GHz Nehalemy

10. dubna 2009, 03.00 | Macworld podrobil svým benchmarkovým testům zákaznické konfigurace nových Maců Pro osazené 2,93GHz procesory.

Nové Macy Pro, uvedené na trh počátkem března, se pochopitelně staly předmětem zájmu těch, kdo testují Macy, na MůjMacu jste si již mohli přečíst souhrn úvodních testů a nedávno se zde objevil i článek o výkonu těchto strojů ve hrách.

Macy Pro ovšem jsou, oproti ostatním současným stolním Macům, poměrně široce konfigurovatelné a už při koupi si zákazník může přiobjednat (pochopitelně za patřičný příplatek) výkonnější komponenty.

A právě na výkon takovýchto nadstandardně vybavených Maců Pro se zaměřil Macworld.

09mm10042009f.jpg

Stroje použité v testech

Mac Pro nabízí čtyři diskové šachty, dvě šachty pro optické mechaniky a čtyři rozšiřující sloty PCI Express 2.0, což poskytuje skutečně poměrně dost prostoru k rozšiřování, stroje navíc lze osadit větší RAM nebo výše taktovanými procesory.

Pro připomenutí, standardně Apple nabízí dva modely, za 2 499 USD dostanete čtyřjádrový stroj s 2,66GHz procesorem Xeon, 3 GB DDR3 RAM, grafickou kartou nVidia GeForce GT 120 (s 512 MB vlastní RAM) a s 640GB diskem. Druhý standardní model za 3 299 USD obsahuje dva čtyřjádrové Xeony, taktované však jen na 2,26 GHz a 6 GB RAM, grafická karta a pevný disk se shodují se čtyřjádrovým Macem Pro.

Macworld se rozhodl zjistit, o kolik naroste výkon zákaznických konfigurací. Objednal si opět čtyřjádrový a osmijádrový Mac Pro, v obou případech je však nechal osadit nejrychlejšími dostupnými procesory, což jsou Nehalem Xeony na 2,93 GHz. U čtyřjádrového Macu Pro se za takový procesor doplácí 500 USD, v případě osmijádrového modelu však činí příplatek za dva 2,93GHz procesory plných 2600 USD. Dále je nechal vybavit nejvýkonnější dostupnou grafickou kartou, Radeonem HD 4870 (za ten se připlácí 200 USD) a dal zvětšit také disk, v obou strojích se nacházel jeden 1TB SATA disk (což přijde na 100 USD). Kapacita RAM zůstala stejná jako u standardních modelů.

Macworld v testování rozšířených konfigurací nových Maců Pro pokračuje stále dál, nyní se pustil do měření strojů s vnitřními RAID poli a slibuje, že výsledky brzy zveřejní, zanedlouho bychom tedy měli zjistit, jaký vliv na výkon mají nasazené pevné disky.

My se ale teď podíváme na již provedené testy, kdy se zkoumaly čtyři nové Macy Pro, oba standardní modely a jejich posílené varianty.

Pro srovnání Macworld do testů dále zařadil dva starší Macy Pro, loňský osmijádrový model s 2,8GHz Xeony Harpertown a čtyřjádrový Mac Pro s Xeonem Woodcrest na 2,66 GHz, oba tyto stroje měly 3 GB RAM. A testů se účastnil též nový 24“ iMac s 3,06GHz procesorem, tedy současný nejvýkonnější standardní iMac.

Všechny tyto stroje Macworld podrobil svým standardním testům , ale navíc ještě přidal test MathematicaMark 7 a test převodu ProRes souboru do H.264 v Compressoru, jež umožňují lépe prověřit výkon při provozování profesionálních aplikací optimalizovaných pro vícejádrové a víceprocesorové systémy.

Výsledky se jako vždy nacházejí v tabulce příslušného článku Macworldu.

10mm10042009f.jpg

Výsledky výkonnostních testů

Podle očekávaní předvedly lépe vybavené Macy Pro také lepší výkony, osmijádrový Mac Pro s 2,93GHz procesory jako první dal v testech Speedmark 5 celkové skóre vyšší než 400.

Zákaznický čtyřjádrový Mac Pro (s 2,93GHz procesorem) měl oproti standardnímu 2,66GHz čtyřjádrovému modelu zhruba o 8 procent vyšší celkové skóre, v testech Cinemy 4D byl rychlejší o 11 procent a v testu převodu ProRes souboru o 7 procent.

Osmijádrový 2,93GHz Mac Pro vyšel proti standardnímu 2,26GHz osmijádrovému modelu v testech Speedmark celkově lepší o 17 procent (a s celkovým skóre 402 bodů poprvé prolomil čtyřsetbodovou hranici), test Cinemy 4D urychlil o 23 procent a převod ProRes souboru v Compressoru zvládl za dobu o 16 procent kratší.

Otázka využití osmijádrové konfigurace

Většina aplikací užitých v testech Speedmark není příliš optimalizovaná pro vícejádrové systémy, a tak výkon v dílčích testech rostl spíše s taktovací frekvencí procesoru než s počtem procesorových jader, pro takové úlohy bude lepší nasadit méně procesorů na vyšší frekvenci.

Možností osmijádrové konfigurace naplno využily jen aplikace Compressor, Cinema 4D a Mathematica 7, v jejich případě dal lepší výsledky standardní osmijádrový Mac Pro na 2,26 GHz než čtyřjádrový model s 2,93GHz procesorem, což je ovšem dáno tím, že tyto programy dokážou zátěž rozložit rovnoměrně na všechna jádra, zvlášť patrné to bylo v testu MathematicaMark, kde výkon rostl téměř lineárně s počtem jader, Mathematica 7 ovšem představuje téměř ideální případ pro paralelní (vícevláknové) zpracování. Výkonnostní rozdíly mezi 2,93GHz a 2,26GHz osmijádrovým modelem odpovídaly rozdílům v taktovací frekvenci.

Testy Mathematicy a Compressoru také ukázaly, že v profesionálních aplikacích Macy Pro skutečně vynikají, zatímco ve většině dílčích testů Speedmark si vedl docela dobře i 3,06GHz iMac, u těchto aplikací beznadějně zaostal, s výsledky několikanásobně horšími. To se ovšem dalo čekat, iMac sice měl nominálně nejvyšší taktovací frekvenci, jenže jeho procesor Core 2 Duo je pouze dvoujádrový a Nehalemy navíc poskytují řadu dalších funkcí zvyšujících výkon.

Vliv kapacity RAM

Macworld to sice v tabulce neuvádí, ale některé testy navíc provedl s RAM zvětšenou na 12 GB, avšak protože se jednotlivé testovací aplikace spouštějí samostatně, vliv větší operační paměti se příliš neprojevil, osmijádrový 2,93GHz Mac Pro dal celkové skóre ve výši 407 bodů, tedy jen o 5 bodů vyšší než konfigurace s 6 GB, větší RAM se citelněji projeví až při provozování více náročných aplikací současně anebo při zpracování objemných dat.

Výkony grafiky

Výkony grafických karet podrobně probíral již předchozí článek, takže je zde zmíníme jenom stručně. Opět se použily hry Quake 4 a Call of Duty 4, vzhledem k nasazeným výkonným konfiguracím se tyto hry provozovaly v rozlišení 1 600 x 1 200 (Quake 4) a 1 920 x 1 200 (Call of Duty).

Zde se ovšem projevilo především nasazení grafické karty Radeon HD 4870, která proti standardní grafické kartě nVidia GeForce GT 120 dává mnohem vyšší snímkové rychlosti. Čtyřjádrový 2,93GHz Mac Pro předvedl v Quaku 4 více než dvojnásobný výkon proti standardnímu čtyřjádrovému modelu a v Call of Duty dokonce dosáhl skoro trojnásobné snímkové rychlosti. V podstatě totéž lze říci o osmijádrovém 2,93GHz stroji.

Výkon ve hrách totiž prakticky vůbec nezávisel na použitých procesorech, pro oba herní tituly byly výsledky téměř shodné na strojích se stejnou grafickou kartou, osmijádrové stroje z dvojic se shodnou grafickou kartou daly jen nepatrně lepší hodnoty.

Jasně se ukazuje, že pokud chcete vysoký výkon 3D grafiky, rozhodně byste měli investovat do karty Radeon HD 4870 (těch 200 USD se opravdu vyplatí). Standardně nasazovaná GeForce GT 120 je proti ní o hodně slabší, s Quakem 4 si sice poradila i ve vysokém rozlišení, ale u Call of Duty jí už začaly síly docházet.

To ukazuje též srovnání s 3,06GHz iMacem, vybaveným kartou GeForce GT 130, díky níž dosáhl v obou hrách zhruba o 40 procent lepších hodnot než Macy Pro s GeForce GT 120.

11mm10042009f.jpg

Závěrečné zhodnocení

Testy zákaznických konfigurací nových Maců Pro jen potvrdily závěry předchozích testů standardních konfigurací.

U těchto strojů nesmírně záleží na tom, jaký druh aplikací provozujete, nebudou-li optimalizované pro vícevláknové zpracování, nebude jejich výkon na podstatně dražších osmijádrových modelech o mnoho vyšší, pro takové úlohy se spíše vyplatí nasadit výše taktovaný čtyřjádrový model, naopak v případě aplikací pro vícejádrové stroje optimalizovaných dá standardní, mnohem níže taktovaný osmijádrový Mac Pro lepší výsledky než čtyřjádrový model s nejrychlejším procesorem.

A co se týče grafiky, potřebujete-li vysoký 3D výkon, bude jednoznačnou volbou Radeon HD 4870, který zajistí prudký nárůst grafického výkonu bez ohledu na použitý procesor.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: