Titanium a mrtvoly na obrazovce - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Titanium a mrtvoly na obrazovce

dead_pixels

12. února 2001, 00.00 | Co se skrývá za pojmem Dead pixels? Že to má souvislost s LCD displejem, to se zdá být jasné, ale dál už se setkáme spíš s nejasnostmi.

V diskusním fóru ke článku, věnovanému čekacím lhůtám na Titanium, se mimo jiné objevil i názor rozhořčeného čerstvého majitele Titania (píšícího pod jménem Joe Schmidt, ovšem bez emailové adresy). Ten prý na displeji svého zcela nového notebooku G4 Titanium objevil celkem pět případů výskytu tzv. Dead pixels. Příspěvek vyvolal rušnou diskusi, obsahující přirozeně i klasické, dobře míněné rady přejít na PC. Proto se, než se nějaká podobná diskuse vynoří i doma, podívejme, o co vlastně jde.

Dead pixel je trošku slangový, nicméně hodně rozšířený pojem, označující nefunkční pixel monitoru - a s nefunkčním pixelem se můžeme setkat jak na LCD displeji, tak i na klasickém CRT monitoru. V obou případech nacházíme samozřejmě řadu odlišností, jiné jsou například důvody nefunkčnosti, jinak se takový pixel projevuje atd. Asi jediný společný rys defektních pixelů u CRT a LCD displejů je, že tuto vadu prakticky nelze odhalit před zkompletováním monitoru.

Jen stručně, vadný pixel CRT monitoru se navenek projevuje tmavou mikroploškou (nesvítí). Logicky, protože je způsoben nejčastěji defektem na stínítku ("chybí fosfor"), nebo defektem mřížky. Vadné pixely CRT monitorů se neopravují, nemělo by to ekonomický smysl.

LCD, to je ale jiná káva. Právě protože i běžný LCD panel je cenově o řád jinde, než CRT monitor, jsou tu defektní pixely více na očích (a to často i doslova) - jednoduše řečeno, za ty peníze vadí a rozčilují.

Ale - můžeme s tím něco dělat, můžeme očekávat, že si koupíme displej bez defektů?
Všichni asi alespoň zhruba víme, že LCD displej obsahuje miliony tranzistorů, které se starají o to, zda konkrétním pixelem bude či nebude procházet světlo (od prosvětlujícího pozadí). Nejčastější příčinou defektního pixelu je nefunkční tranzistor, který nechá pixel navždy v "poloze" zapnuto - má tedy jednu z RGB barev (opačná možnost je ale také reálná). U LCD panelu je, na rozdíl od CRT monitoru, u rozsvíceného pixelu v principu možné uvažovat o jisté formě opravy - laserem lze zapnutý tranzistor zničit, což má za následek zhasnutí pixelu. Obvykle je to ale zbytečné, moderní aplikace pracují často s bílým podkladem a tam černý pixel ruší více, než rozsvícený.

Jak se ale máme k vadným pixelům postavit? Důležité již vlastně zaznělo - v principu se jim nelze vyhnout. Kromě precizní výroby, zdokonalování technologií atd., zbude nakonec výrobci jediné, příliš defektní LCD panel jednoduše vyřadit. A to není při současných výrobních nákladech a prodejních cenách nic, co by kdokoliv dělal rád.

Celé je to tedy o počtu vadných pixelů, případně jejich poměru k celkovému počtu pixelů panelu (pozor, celkový počet pixelů získáme např. jako součin 800 x 600 x 3, pro každou barvu jeden). Jednotného hodnocení jsme se ale nedobrali. Že je displej na vrácení prodejci, když má devět a více špatných pixelů, na tom se shodnou všichni, směrem dolů se ale názory liší. Velmi často se jako hraniční hodnota bere pět defektních pixelů, zásadně přitěžující okolností jsou defektní skupiny o dvou a více sousedících pixelech. Jedinou útěchou budiž fakt, že defektní body se prakticky neobjevují v důsledku stárnutí a provozu panelu, vznikají jako výrobní vada.

Pokud se chcete dozvědět více, stručný návod, jak posoudit použitý notebook, najdete zde, pěknou úvahu nad tím, jak si vybrat vhodný LCD panel, včetně bloku o defektních pixelech, jsme pro vás zase našli zde (v obou případech jde o meziplatformně využitelné zkušenosti, servery nejsou zaměřeny na Mac). Najít vadný pixel chce trochu pozornosti, usnadnit si to můžete prográmkem LCDtest (k dispozici pro Mac i PC).

Vrátím-li se tedy zpět k případu Titania, zmíněných pět defektních pixelů je sice velmi nepotěšujících, bohužel ale asi právě na hraně, kdy se lze s výrobcem či prodejcem úspěšně dohadovat o výměně počítače či panelu. Menší počty defektů jsou slušný a posléze lepší standard, majitel displeje bez defektů pak může přijímat gratulace.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: