Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Titanium pod lupou
Titanium
13. března 2001, 00.00 | Přinášíme druhý díl našeho mini redakčního testu nového PowerBooku G4 Titanium. Tentokrát se zaměříme na praktické drobnosti z běžného provozu.
V druhém pokračování našeho článku o PowerBooku G4 Titanium se zaměříme na praktické zkušenosti s krátkým používáním tohoto stroje.
Na začátku bych rád zpřesnil některé údaje z minulého článku: bílá LED diodka svítí pouze když TiBook spí, nikoliv, když je v plném provozu - stal jsem se obětí vlastní autosugesce ;). A za druhé, materiál, který jsem považoval za plast (v podstatě kostra spodní části TiBooku, ke které je přidělán titanový plášť), není dle údajů na Internetu plast, ale jsou to uhlíková vlákna - tedy superpevný kompozitní materiál, což by v kombinaci s titanovým oplášťováním znamenalo velmi vysokou odolnost. Bohužel, zatím se nikdo neodvážil "crash-test" provést, tak až se vám s vaším TiBookem podaří praštit o zem, svěřte se nám. Mimochodem, jelikož je tento kompozit neprůchozí pro radiové vlny, jsou na levém i pravém boku otvory pro AirPort antény - tyto otvory jsou vyplněny běžným čirým plastem. Ovšem je možné, že ani to neumožňuje dokonalé šíření vln, na Internetu se objevilo několik ohlasů, které si v porovnání s předchozími generacemi PowerBooků stěžovaly na horší příjmové podmínky.
U titanu se ještě na chvilku zastavíme - minule jsem se zmiňoval o velmi tenké horní části s LCD displejem. Zdá se, že se jedná pouze o rám, ve kterém je zasazen LCD displej, chráněný zezadu titanovým pláštěm, který by měl být pevný ve smyslu průraznosti, ale vzhledem ke své tloušťce je pružný. Z toho vyplývá, že při tlaku zezadu se tlak přenáší na displej a tím také dochází k deformaci - rozhodně jsem ale nebyl tak odvážný, abych testoval mezní možnosti pláště ani LCD. Doufám však, že plášť nemá tak velkou pružnost, aby dovolil prasknutí LCDčka. Zatím se žádné konkrétní připomínky na toto téma nevyskytly, každopádně, na svůj TiBook nešlapejte ;).
Z hardwarového hlediska jsem já osobně měl jedinou vážnější připomínku - trackpad těsně navazuje na tlačítko, není zde, jako u předchozích modelů, ponechaný "rozestup". Měl jsem proto častý problém s tím, že mi palec na tlačítku sklouznul až na plochu trackpadu a pochopitelně zmátl vyhodnocování polohy kurzoru. Druhá má připomínka se týká citlivosti trackpadu - zatím jsem byl vždy zvyklý na přenosných Applech používat klepání na destičku, u TiBooku jsem si to musel vypnout, byl prostě příliš citlivý.
Dvě poznámky se týkají Ethernetu - zabudovaný FastEthernet 10/100 podporuje propojení dvou počítačů klasickým a ne jen kříženým kabelem, což výrazně usnadňuje použití - počítač sám pozná, jaký kabel je použit a co je připojené na druhé straně a podle toho se nastaví. Vzhledem k zapuštění konektorů se Ethernetový kabel vyndává trošku obtížněji.
Do útrob počítače se dá přidat karta pro AirPort, v tom případě na majitele čeká rozborka - sborka, neboť je nutné odmontovat spodní titanový kryt. S pamětí to je díkybohu mnohem jednodušší - stačí velmi snadno odklopit klávesnici a zasunout SO-DIMM modul do slotu. V obou dodávaných konfiguracích je použit jeden modul, takže druhá pozice je vždy volná.
Mimochodem, zajímavá drobnůstka - horní část s LCD je ke spodku počítače přichycená háčkem, který však není normálně vidět, aby nerušil vzhled - vysouvá se až při zavírání díky magnetu ;). Po otevření se TiBook automaticky probudí, což je PowerBooků novinka, pro ty, kterým vyhovuje standardní chování (nutnost probudit počítač ručně), je možné tuto vlastnost vypnout v předvolbách Spotřeby energie, mě osobně se to však líbí velmi.
Jelikož TiBook postrádá rozšiřovací pozici, není například možné použít dvě baterie pro prodloužení provozní doby. Apple toto obešel poměrně elegantně a počítač má sice jen jednu baterii, ale zato vyměnitelnou "za chodu" - pokud počítač uspíte, máte 60 vteřin na výměnu baterie, a poté lze počítač opět probudit a pokračovat v práci. Na baterii je tlačítko a 4 diodky - po stisknutí tlačítka se zobrazí stav nabití baterie.
Grafický čip je shodný jako u starého G3 PowerBooku, ATI Rage Mobility 128 s 8 MB SDRAM videopaměti - stačí to na kvalitní a rychlé zobrazení 2D grafiky včetně přehrávání DVD, milovníci 3D (především her) by se však právem mohli cítit ochuzeni o kvalitnější videočip nebo alespoň větší množství paměti.
Standardní rozlišení LCD je již zmiňovaných 1152 x 768, na externím monitoru je možné zobrazit až 1280 x 1024. TiBook má pro externí monitor standardní VGA konektor, což mimo jiné znamená, že žádný z monitorů, které Apple nyní dodává, nepřipojíte bez redukce - používají totiž ADC konektor, který obsahuje i USB a hlavně napájení, což by TiBook pochopitelně nezvládnul.
Je možné zvolit, zda se bude na externím monitoru zobrazovat to samé, co na LCD (mirroring), kdy je maximální podporované zobrazení 1024 x 768, nebo lze druhý monitor použít pro rozšíření pracovní plochy (extended mode), s maximálním zobrazením 1280 x 1024 v tisíci barvách, nebo 1152 x 870 v milionech barev.
Kromě VGA výstupu je zahrnut ještě S-video výstup, přičemž dodávka obsahuje i převodník na kompozitní signál (cinch konektor). Je podporována jak US norma NTSC, tak evropský PAL a je možné zvolit široké spektrum rozlišení od 512 x 384 až po 1024 x 768. Osobně jsem se docela těšil na vyzkoušení přehrávání DVD na televizi, ovšem i přes veškerou snahu se mi S-video nezdařilo rozchodit.
Přehrávání DVDček na displeji funguje skvěle, ovšem samotná DVD mechanika se stala nejčastějším terčem stížnosti na TiBooku. Patrně díky ne dokonalému zpracování "nelícuje" zcela s obalem počítače a s protiprachovou ochranou, a tak občas provázejí vkládání a vysouvání médií problémy - v nejhorších případech nejde médium vysunout vůbec, v některých případech (například u "našeho" kousku) je občas nutné disku do mechaniky pomoct ručně, při vysouvání pak mechanika vrčí jak v posledním tažení. V případě trvalých problémů s DVD mechanikou se doporučuje obrátit se na servis, který provede opravu, případně se pokusit o vlastnoruční nápravu dle některých návodů na Internetu.
Těšil jsem se na přehrávání širokoúhlých DVD filmů, ale poté, co jsem si spočítal, jak to je s poměrem stran LCDčka, zase jsem zchladnul. Na vysvětlenou - poměr stran běžných monitorů je 4:3 - tedy poměr je 1,33:1, širokoúhlý videoobraz má poměr stran 16:9 (2,33:1), poměr stran u LCD v TiBooku je však 3:2 (1,5:1), z čehož vyplývá, že to oproti běžným rozměrům takový rozdíl není (konkrétně 128 pixelů v největším rozlišení, tedy například 4 ikonky vedle sebe). Pokud se přehrávalo DVDčko s "televizním" poměrem, byly svislé černé pásy po stranách, při "filmovém" formátu zase vodorovné nahoře a dole - ovšem díky širšímu zobrazení byl obraz o něco větší než na běžném monitoru. Existuje také varianta pro "drsoně" - roztáhnout klasický poměr stran 4:3 na šířku LCDčka TiBooku - zkreslení sice není výrazné, ale pochopitelně je viditelné.
Jak již bylo napsáno, samotné přehrávání bylo naprosto bez problému, i v případě zapnutého úsporného režimu procesoru (DVD přehrávač to pozná a nabídne přepnutí na plný výkon, ovšem je to zbytečné). Nejsem bohužel schopný říct přesný čas, po který dokáže tiBook přehrávat DVD při běhu z baterek, neboť "referenční" DVD se nám kouslo (na vině bude z největší pravděpodobností poškození média), druhé DVD posléze běželo ještě dlouhý čas, odhadem (a i podle zdrojů na Internetu) by se mělo při plně nabitých baterkách dosáhnout zhruba 2,5 hodiny přehrávání.
Obecně vzato mě výdrž baterií poměrně uspokojila - zásadně nevěřím proklamovaným časům od výrobce, což je v tomto případě až 5 hodin provozu, ale je možné, že při některých specifických úkonech toho lze dosáhnout - vycházím z toho, že například při připojení na Internet se baterie vyčerpala po 3 hodinách - disk v podstatě nemohl usnout díky zapisování cache souborů, spotřebu energie modemu nejsem schopen posoudit, ale asi také nebude nulová. Proto se dá předpokládat, že při použití "psací stroj" s občasným uložením textu se čas přiblíží až ke zmiňovaným pěti hodinám.
Je nutné zmínit také technologii PowerStep, která umožňuje snížit takt procesoru o 100 MHz, a tím ušetřit kapacitu baterie. Přepnutí může provést buď uživatel v ovládacím panelu, nebo i program (viz. upozornění AppleDVD přehrávače).
Jenom pro zajímavost, když jsem TiBook použil jako MP3 přehrávač (před usnutím ideální ;), s vypnutým LCDčkem a s programem iTunes, který má i speciální volbu pro šetrný provoz (nahraje vždy písničku celou do paměti a nesahá už na disk), ControlStrip modul odhadoval kapacitu baterií ještě na 7 hodin provozu. Na MP3 přehrávač uspokojivé ;).
Oblíbeným námětem je u přenosných počítačů také "topení" - TiBook se podle subjektivních pocitů nijak výrazně neliší od předchozího PowerBooku G3 - při provozu poměrně hodně topí. Procesor je umístěn uprostřed, takže by to mělo usnadnit práci na kolenou - bude se lépe chladit. Větráček se zapíná pouze když je počítač už opravdu hodně zahřátý, a je poměrně hlasitý, po několik minutách se zpravidla zase vypne.
Vzhledem k tomu, že jsem měl TiBook zapůjčen pouze na tři dny, z čehož část byl víkend, neměl jsem možnost provést nějaké obsáhlé testování výkonnosti. Při obecném použití byl výkon velmi dostačující, nejen na kancelářské práce, ale i na Photoshop, přehrávání DVDček a další procesorově náročné úkony.
Pro milovníky benchmarkových výsledků si dovolím použít výsledky ze serveru MacInTouch, kde byly porovnávány PowerBooky G4/400, G3/500 a stolní PowerMac G4/400. Všechno pochopitelně vyhrál stolní Mac, s tím, že tam, kde šlo o obecný výkon procesoru a případně grafiky, vítězil TiBook nad G3 PowerBookem relativně těsně, tam kde se projevovalo použití AltiVec části, tam se výkon blížil spíše stolnímu počítači - markantní to bylo zvláště u QuickTime exportu za použití velmi náročného Sorenson kodeku - TiBook byl o malinko pomalejší než stolní G4, ale takřka 2x rychlejší než PowerBook G3. Výkon disku je omezený především zaměřením na velikost a spotřebu a zůstává na polovině výkonu stolního počítače, přesto je rychlost čtení i zápisu pro běžnou práci poměrně uspokojivá a rozhodně vyšší než u předchozího modelu.
PowerBook G4 Titanium je rozhodně velmi povedený stroj - elegantní design, který zaujme, a který je také vysoce funkční jak z hlediska rozměrů, tak z hlediska váhy, poměrně solidní výkon a rozumná výdrž baterií. Rozhodně je také nutné ocenit displej, který nabízí větší pracovní plochu a velmi kvalitní zobrazení. Papírově tak kazí celkový dojem pouze slabší grafická karta, ale i ta s přehledem zvládá všechny nároky na 2D grafiku. Jediné, co tedy může vadit, je u nás poněkud vyšší cena oproti evropskému průměru, a také to, že si ho zatím u nás ani nemůžete koupit.