Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Trocha doplňujících informací k novým MacBookům Pro
12. června 2009, 00.00 | Zásuvky SD karet v nových MacBoocích Pro dovolí také spouštění systému a nové 13“ modely obětovaly digitální zvukový vstup výměnou za rozhraní FireWire a zásuvku SD karet.
Vedle mnoha jiných novinek Apple v pondělí představil inovované MacBooky Pro, k nimž nyní patří 13“, 15“ a 17“ modely s hliníkovým „unibody“ pouzdrem. A teď se pochopitelně začínají objevovat doplňující informace o těchto strojích:
SD karty půjde využít též ke spuštění systému
Nové 13“ a 15“ MacBooky Pro jsou vybaveny zásuvkou pro SD karty, karty ExpressCard tak lze používat již jen pro 17“ model. Apple v pondělí tenhle svůj tah zdůvodnil tím, že umožní majitelům digitálních fotoaparátů do nových notebooků snadno vkládat paměťové karty s pořízenými fotografiemi.
Ukazuje se však, že SD karty budou mít širší využití, ačkoli pořád ne až takové, jaké by si mnozí přáli.
Upozornil na to francouzský web HardMac, který objevil nový podpůrný dokument Applu blíže popisující vlastnosti zásuvky SD karet nových 13“ a 15“ MacBooků Pro.
Má podobu seznamu odpovědí na často kladené otázky, z nichž největší pozornost vzbudil dotaz, zda půjde na SD kartu nainstalovat Mac OS X a použít ji jako spouštěcí svazek. Odpověď zní kladně, stačí pozměnit tabulku oddílů v Disk Utility a zformátovat kartu tak, aby používala souborový formát Mac OS Extended.
Dokument též uvádí, že Mac rozezná SD kartu jako úložné USB zařízení. Z těch se dají spouštět všechny Macy s procesory Intel, to tedy vysvětluje, proč to jde i z SD karty.
Ovšem pro USB rozhraní se dnes nabízejí pevné disky a flash disky, které poskytují mnohem vyšší kapacity za příznivější ceny, takže spouštění z SD karty zase až tak zajímavé není, mohlo by se to však hodit třeba tehdy, když budete mít obsazené všechny USB porty.
Navíc Apple podporuje karty formátu SDHC, v současnosti o kapacitě až 32 GB a píše, že si jeho zásuvka poradí i s kartami vyšší kapacity (musí to ovšem dovolovat použitý souborový systém karty), což dává zajímavé možnosti do budoucnosti. (Ale Microsoftem nedávno zavedený souborový systém exFAT Apple pro velkokapacitní SD karty nepodporuje).
Zásuvka však bohužel nerozezná karty typu SDIO, které, jak napovídá jejich název, mohou nést různá vstupní a výstupní zařízení, jako například čtečky čárového kódu, GPS přijímače, Bluetooth adaptéry a mnoho dalšího. To je velká škoda, protože kdyby Apple podporoval také je, jednalo by se v podstatě o plnohodnotnou náhradu zásuvky ExpressCard předchozích 15” MacBooků Pro.
Nová zásuvka je tudíž určena pouze pro paměťové karty, Apple navíc varuje před kartami silnějšími než 2,1 mm, ty by mohly zásuvku poškodit, vyhoví tedy jen karty ve všech směrech splňující standardy SD 1.x a 2.x a též starší karty typu MMC. A zásuvku půjde používat také pod Windows spuštěnými z Boot Campu.
Možnost spouštění nových MacBooků Pro z SD karty vyvolala dohady, zda se nejedná o náznak ústupu Applu od optických disků (podobně jako to kdysi udělal s disketami). Nakonec MacBook Air se už s optickou mechanikou nedodává a uživatelé ve stále větší míře stahují přes Internet i značně objemné soubory.
Avšak pro distribuci objemnějšího softwaru (například Mac OS X či rozsáhlých profesionálních aplikací) pořád zůstává DVD v mnoha ohledech nejvýhodnějším médiem, takže by asi bylo předčasné je pohřbívat (ostatně pro MacBook Air se nabízí externí DVD mechanika, případně lze pomocí softwaru Remote Disk využít mechanik jiných počítačů).
V řadě situací ovšem možnost spuštění Mac OS X z SD karty přijde vhod, drobná paměťová karta bude rozhodně skladnější než DVD, na cesty tedy bude určitě pohodlnější brát si toto systémové médium.
Nové 13“ MacBooky Pro vyměnily digitální zvukový vstup za port FireWire a zásuvku SD karet
Nové 13“ MacBooky Pro mají stejně jako jejich větší 15“ sourozenci port FireWire 800 a zásuvku SD karet. To přirozeně vyvolalo dohady, jak se to vůbec na tak malé stroje podařilo Applu vměstnat, ukazuje se, že skutečně musel obětovat jiný, méně používaný konektor.
Místo pro FireWire a pro SD karty získal tím, že odstranil port digitálního zvukového vstupu, nové modely namísto toho nabízejí jen stejný integrovaný port pro mikrofon a sluchátka, jaký se nachází na iPhonu (stejně jako již jejich předchůdci), což dokazují technické specifikace nových 13“ MacBooků Pro.
Notebooky Applu už dlouho nabízely kombinovaný zvukový vstup podporující jak digitální, tak analogový signál, což ovšem většina uživatelů MacBooků příliš nevyužila.
U mnoha vlastníků nových 13” MacBooků Pro se ovšem dá počítat s tím, že budou mít také iPhone nebo iPod touch, takže využijí příslušnou náhlavní sadu třeba pro videokonference. (Novější notebooky Applu přidaly dodatečný vodič potřebný pro nahrávání zvuku z mikrofonu, u MacBooků se tato možnost objevila s prvními hliníkovými modely, MacBooky Pro to podporovaly ještě dříve).
A vypuštěním zřídka používaného zvukového vstupu získali konstruktéři Applu prostor pro zásuvku SD karet, jejíž možnosti byly popsány výše.
A též pro port FireWire 800, což uvítali asi všichni. Když loni v říjnu Apple uvedl první hliníkové 13” MacBooky, které rozhraní FireWire zcela vypustily, vyvolalo to značnou kritiku (není divu, vždyť to znamenalo kupříkladu ztrátu funkce Target Mode).
Teď se tedy FireWire vrací, ovšem již se specifikací FireWire 800, namísto standardu FireWire 400 dřívějších MacBooků. FireWire 800 by měl být až dvojnásobně rychlejší, k tomu však potřebuje odlišné konektory s dodatečnými vodiči. Majitelé periférií FireWire 400 se ale nemusí obávat, FireWire 800 je samozřejmě zpětně kompatibilní a pro připojení jejich vybavení stačí příslušný převodní kabel.