Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Týden s Macem mini Core Solo
27. března 2006, 14.00 | Jak se pracuje s novým Macem mini Core Solo? Je integrovaná grafika skutečně takovou vadou na kráse? Tyto dvě a další otázky se pokusím zodpovědět po týdenním testováním nejnovějšího přírůstku do rodiny Maců s procesory Intel.
Když byl Mac mini před necelým měsícem uveden na akci pro pár pozvaných, došlo poprvé po dlouhé době k propadu akcií Apple po uvedení nových výrobků. Očekával se úplně nový produkt, možná zcela přepracovaný mini, na kterém by mimo jiné šla naladit televize. Nic z toho se ale nevyplnilo, Apple přišel s Macem mini bez velkých viditelných změn, a dokonce bez slušné grafické karty. Nový počítač jsem proto kupoval s lehkým rozčarováním. Od okamžiku, kdy jsem si příjemně malou krabici s ještě menším počítačem přinesl domů, mě už ale čekala převážně příjemná překvapení. Pro ty z vás, kdo již mají PowerPC variantu to nebude žádná novinka, ale Mac mini je prostě kouzelný, a ač se nevyplnila všechna očekávání, přibyla mu se změnou architektury řada dobrých vlastností.
Komu by se takový počítač nelíbil?
Intel Core Solo 1,5 GHz místo PowerPC G4 1,33 GHz
Macy mini v nižší variantě dosud papírově používaly procesory PowerPC G4 o frekvenci 1,25 a 1,42 GHz a dodávaly se s procesory taktovanými na 1,33 a 1,5 GHz. S Intel Core Solo a Duo procesory na 1,5 a 1,66 GHz přišla i rychlejší sběrnice 667 MHz namísto 167 MHz. I jednojádrový procesor od Intelu přináší oproti 1,33GHz G4 znatelné zrychlení. Má to ovšem háček, aplikace musí být nativní, tedy Universal Binary, případně přímo určené pro procesory Intel.
Zrychlení nativních aplikací (což jsou mimo jiné všechny s počítačem dodávané) zaznamenáte hlavně při jejich spouštění. Start Safari, TextEditu nebo Dictionary trvá ve srovnání s G4 jen třetinu procesorového času, aplikace jsou tedy spuštěné prakticky okamžitě. Stejně tak potěší i nastartování počítače, přihlašovací okno vás přivítá za 27 sekund od stisku vypínače. Zrychlení běhu aplikací nejspíš také pocítíte. Nebude čtyřnásobné, jak se nám snaží vsugerovat výsledky benchmarků na stránkách Apple, ale v některých aplikacích až dvojnásobné, v tom web Apple nelže. Procesor bohužel není vše, a tak v mnoha aplikacích změnu nepoznáte, například proto, že Mac mini zásobí daty stále jen 5 400otáčkový disk.
Problémy přijdou s programy, které Intel vůbec nepodporují, nebo se musí spouštět emulované Rosettou. Běžné aplikace, které jsem měl možnost vyzkoušet (třeba můj oblíbený prohlížeč iCab), běží obstojně, ale znatelně pomaleji, což se projeví například nepříjemným prodloužením odezvy na akce uživatele. Do tuhého začne obvykle jít, když budete chtít používat náročnější aplikace, například pracující s videem. Ty založené na QuickTime nebudou schopné pod Rosettou běžná videa v reálném čase přehrát, a nezvládne to ani populární MPlayer. Naštěstí se již připravují universální verze MPlayeru i VLC. Bohužel také není možné použít staré PowerPC moduly pro QuickTime (na přehrávání Windows Media, Oggů, DivX a jiných formátů), pokud přehrávač běží jako nativní aplikace.
Dalším vedlejším účinkem změny architektury byla dočasná nedostupnost české lokalizace. Ta už je ale od minulého čtvrtka v prodeji. V Apple Store CDS zatím kupodivu není k nalezení, ale Quentin už ji prodává pod obecným označením lokalizace 10.4.
Tisíc a jedno rozhraní
Mac mini v základní variantě nepodražil o 100 dolarů jen tak. Do jeho výbavy přibyl AirPort, Bluetooth, desetkrát rychlejší (gigabitový) Ethernet, dva další porty USB, a aby toho nebylo málo, zvukový vstup, který je stejně jako výstup v analogové i digitální (optické) variantě. Naopak celkem logicky zmizel vestavěný modem, který byl předtím právě jen v nejlevnějším modelu. Už tyto změny samy o sobě jsou dobrým odůvodněním na první pohled nepříjemného zdražení.
Zapojené 2x USB, audio, DVI, Ethernet a napájení
Fígle s pamětí
Mac mini má nyní dva paměťové sloty místo jednoho, a to na SO-DIMM PC2-5300 moduly, které se používají i v ostatních Intel Macích a mají dvojnásobnou frekvenci datového toku než ty v předchozím modelu. V základní výbavě už je použitelných 512 MB místo 256. Na prosté doplnění paměti do druhého slotu si ovšem můžete nechat zajít chuť, základních 512 MB je totiž rovnoměrně rozděleno do dvou pozic pro dosažení zmiňovaného vyššího datového toku.
Jde o malý nárůst výkonu, který vede uživatele k nepříjemným kompromisům. Přestože v americkém Apple Store je možné nakoupit Maca rovnou s dvojicí 512MB nebo 1GB modulů, v českém (CDS) taková možnost zcela chybí. Proto jsem se rozhodl koupit počítač u Quentinu, který alespoň nabízí samostatně moduly o vyšší kapacitě, a nechat si jeden z modulů vyměnit za 512MB. Moduly kapacity 512 a 1024 MB prodávají za 2 368 Kč, resp. 4 284 Kč s DPH. Původní 256MB modul bohužel v případě takového upgradu zůstane nevyužitý.
Myslíte, že 512 MB stačí? Snad ano, ale na Macu mini nemáte k dispozici plnou kapacitu, část je totiž vyhrazena integrované grafice.
Integrovaná grafika GMA950 — rozumné řešení nebo cesta do pekel?
Po dlouhé době propagování grafických karet Apple vypustil počítač s integrovanou grafikou a sdílenou pamětí. Problémem integrovaných grafických akcelerátorů je obvykle jednak dělení se o paměť s aplikacemi (to ovlivňuje nejen využitelnou kapacitu, ale i rychlost), jednak slabší grafický čip. Mnoho uživatelů vnímá použití integrované grafiky jako posunutí do kategorie laciných PC a snad i určitou úlitbu Intelu. Zapomíná se ale na to, že Intel GMA950 vystřídalo ATI Radeon 9200 s 32 MB paměti, nejslabší grafickou kartu, která se v Macích používala. Radeon 9200 neměla ani plnou podporu Core Image (Apple, Wikipedia), chyběly totiž shadery druhé generace. Proto například Mac mini nedělal ony efektní (tedy jak pro koho) vlnky při vhození nového widgetu do Dashboardu.
GMA950 ale plnou podporu Core Image má. A to není vše. Inženýři Apple údajně zaznamenali nárůst výkonu v některých 3D hrách! Lepší výkon ve hrách může být diskutabilní, ale ověřil jsem si, že Mac mini má o trochu lepší výsledky v Quartz kompozicích (které často využívají Core Image a na nichž je založen například šetřič obrazovky RSS Visualizer nebo Spectrum). V případě, že jsou v nich využity shadery, které původní karta nepodporovala, je nárůst výkonu dokonce mnohanásobný.
Skutečnou vadou by v případě Maca mini tedy mohlo být tedy pouze ukusování paměti. Podle stránek Apple, grafika využívá minimálně 64 MB + 16 MB pro obecnou režii. K mému velkému údivu mám ale ve svém mini pro aplikace dostupných 749 MB ze 768 MB instalované paměti. Zjistil jsem také, že systém si nechává nějakou paměť „volnou“, 10 MB, někdy více, to dělá ale i s grafickou kartou a nikdy mi také zdaleka „nechybělo“ 80 MB. Co si o tom mám myslet, nevím. Buď chytré dynamické přidělování paměti kartě, nebo dost podivně zobrazované informace o využití paměti.
Mac mini jako multimediální centrum
Spolu s drobným počítačem najdete v krabici malé šestitlačítkové dálkové ovládání, kterým můžete ovládat například iTunes, uspat počítač (podržením tlačítka hrát/pauza), probudit ho, ale hlavně ovládat multimediální centrum Front Row, které známe z ostatních strojů s procesory Intel. Infračervené čidlo je vsazené do okraje štěrbiny optické mechaniky. Ovládání by mělo dosah kolem 10 metrů a přestože je infračervené, není třeba si dělat nějaké starosti s mířením, v menší místnosti dorazí povel do Maca mini třeba i po odrazu od jiné zdi.
Vpravo ve štěrbině je vidět infračervené čidlo
Spolu s novým Macem mini se objevila i nová verze Front Row, která nyní dovoluje přístup ke sdíleným hudebním knihovnám a fotoalbům na jiných počítačích. Tato funkce ale zřejmě potřebuje doladit. Načtení knihovny bývá pomalé, jednou se mi nepodařilo přehrát ani stopu, v hudební knihovně se zobrazí i videa, ta lze ovšem včetně obrazu přehrát jen prostřednictvím položky Videa. Videa z iPhoto naopak nejsou dostupná vůbec, ale to je chyba „íčkových“ aplikací v pozadí, stejně jako nesmyslné řazení alb.
Jinak Front Row funguje výborně a v Macu mini nalezne rozhodně lepší uplatnění než v MacBooku Pro a snad i v iMacu. Chybí skutečně už jen možnost naladit televizi.
Závěr
Mac mini Core Solo se dá koupit například na Apple Store společnosti CDS za cenu 21490,- Kč či v DTPobchodě společnosti Quentin za 21 182 Kč s DPH, s 512MB paměťovým modulem stojí 23 550 Kč. Klávesnici, myš a displej je třeba koupit zvlášť, zato i v tomto základním modelu najdete FrontRow, AirPort a Bluetooth. Na svou cenu a velikost je nový Mac mini velmi slušný počítač. Pokud se dokážete (dočasně) obejít bez aplikací, které jsou zatím jen pro PowerPC, čeká vás oproti předchozímu modelu znatelné zrychlení a vytknout mu lze jen nešikovnou konfiguraci RAM.