Voodoo5 - vánek místo vichřice - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Voodoo5 - vánek místo vichřice

VooDoo 5

28. prosince 2000, 00.00 | Měli jsme možnost vyzkoušet dvouprocesorovou kartu 3dfx Voodoo5 5500 ve verzi pro Macintosh. Proč jsme ale nebyli nadšení?

Před pár dny jsme se zmínili, že v redakci máme možnost vyzkoušet novou grafickou kartu. Jak tušíte z nadpisu, do rukou se nám díky společnosti Cables and Simms s.r.o. dostala karta Voodoo5 5500 PCI for Mac.

Slůvko Voodoo má, zejména pro hráče, trochu magický nádech. Na PC mají karty od 3dfx velmi slušný podíl na trhu. Proto když se o uvedení modelu, vhodného pro Mac začalo mluvit, bylo okolo toho hodně vzruchu, slávy a očekávání. Ironií osudu, s dostupností Mac verze se pomalu začaly psát poslední dny pro 3dfx, ale o tom později, nyní se podíváme, co pro nás u 3dfx připravili.

Nejprve dobré zprávy
Není sporu o tom, že Voodoo5 je technologicky dost na výši. 3dfx je považována za jednoho z pionýrů 3D technologií a na parametrech karty je to znát:

  • 64MB grafické paměti - hodnota důležitá pro práci ve vysokých rozlišeních a s rozsáhlými texturami
  • 667 Megapixel Fill Rate - je počet pixelů, které karta dokáže za vteřinu zobrazit. Rozumí se ale včetně všech výpočtů barevnosti, vyhlazení apod, žádné ubohé vykreslování jednobarevných čtverečků. Když si uvědomíme, že běžná obrazovka ve vyšším rozlišení obsáhne skoro 800.000 pixelů, je jasné, že vysoká hodnota Fill Rate je nutností pro plynulý běh her
  • Real Time hardwarový Anti-Aliasing - karta prostřednictvím speciálního čipu odstraňuje při zobrazování příznaky aliasingu, tedy "pixlování", nerovné hrany apod. ("vyhlazuje")
  • Motion Blur - speciální technika, která při počítačové animaci odstraňuje nepříjemný pocit sledu (byť i velmi rychlého) ostrých, v čase "zaseknutých" snímků a vytváří spíše dojem z filmu
A další a další … i z krátkého výčtu je vidět, že potenciál karty je velký - zejména samozřejmě pro hráče.

A nyní špatné a neutrální zprávy.
Za prvé, kartu provázejí zřejmě nedotažené ovladače. Po běžné instalaci jsme zaznamenali zvýšenou nestabilitu MacOS 9, a to i v naprosto běžných situacích. Po restartu, uprostřed práce ve Wordu - nečekaně, bez souvislostí. Stejné zkušenosti jsme nalezli i v ohlasech na Internetu, kde si navíc uživatelé stěžovali, že od společnosti nedostávají reakce na svá chybová hlášení.
Stáhli jsme i poslední verze driverů, neoficiální verzi 1.1.3., ale bez pozorovatelných změn. Karta, či spíše opět ovladače, navíc nabízí jen velmi chudé spektrum obnovovacích frekvencí, které končí u 85 Hz (nové drivery toto měly odstranit, nicméně stejně mi vyšší frekvence nefungovaly).
Některé hry se ani nepodařilo rozběhnout - to byl případ zejména 4x4 Evo, na kterou jsem se opravdu těšil. Zkrátka, drivery by bylo třeba důkladně dopracovat.

Dalším zklamáním byl výkon. Možná je na vině přehnané očekávání (umocněné impozantním vzhledem karty se dvěma procesory, nezbytnými větráčky a dokonce samostatným napájením) - Voodoo5 a jeho parametry se zdály slibovat alespoň vichřici, dostavil se ale jen čerstvý vánek.

Kartu jsme uživatelsky zkoušeli s několika hrami (bohužel nikoliv tak důkladně, jak si nyní možná myslíte:). Stručné resumé - oproti naší standardní ATI 128/16MB na AGP nabízela Voodoo5 obvykle možnost postoupit o jedno rozlišení výše a někdy přidat na členitosti detailů (kde to ještě šlo), aniž by se hra začala znatelně "cukat". To je příklad třeba Quake III Team Arena, kde naší ATI při rozlišení 800x600 a plné grafice trochu dochází dech.
Někdy se ale příliš znatelný posun nedostavil, což je zase případ třeba Elite Force, nebo Water Race - tam jsme hráli na obou kartách se stejnými parametry.

Vzpomínám si nyní na jednu zahraniční recenzi, která se zdá naše dojmy potvrzovat - ta vyzněla pro Voodoo5 samozřejmě po zásluze příznivě, i když autor poznamenal, že užitek z ní budou mít zejména "hardcore gamers".

To je výstižné. Nastavte si celoobrazovkový mód, rozlišení hry na 800x600 a více, plné textury, 32-bitové barvy, maximální detaily a hrajte. Pokud se hru podařilo navzdory driverům rozběhnout, dostanete bez problémů plynulý děj i uprostřed běhu za zběsilé palby ze tří stran.
Jak moc se ale pro vás v té chvíli změní zážitek oproti stejné situaci se 16-bitovou barvou a středními detaily (kdy ATI zprostředkuje plynulý děj také), to je přesně to měřítko, jestli Voodoo5 potřebujete, nebo ne.
Voodoo5 se dvěma procesory standardní ATI předběhne, o generaci to ale zdaleka není. Otázkou je, zda to není také díky "podivné" orientaci na PCI. Pro PC je to možná dobrá volba, ale AGP rozhraní je v Macu k dispozici, a určitě by výkon Voodoo5 dokázalo zužitkovat podstatně lépe. Škoda jen, že nemáme bezprostřední možnost srovnání s Radeonem.

Kartu jsme měli po několik dní zapojenu v G3/300/256 za běžného provozu, mohli jsme proto posoudit její chování komplexněji. Kromě již zmíněných nenadálých pádů počítače je závěr prakticky neutrální. Příjemná je možnost nastavení výkonu v panelu 3dfx Tools.
Obvyklá práce ve 2D, tedy vykreslování oken v operačním systému i práce v grafických aplikacích (Photoshop) se nijak nelišila od standardu. Ve 3D aplikaci Strata 3D jsme zaznamenali mírné zrychlení vykreslování složitých scén, ale nárůst nebyl příliš dramatický. Je otázkou, kolik výkonu by přidala pořádná optimalizace ovladačů, na kterou se stále čeká.

Bude Voodoo5 pro Mac bestsellerem?
No, možná bychom se správně měli zeptat - bude bestsellerem když přežije? Vše je totiž ještě o něco málo složitější nyní, poté, co se 3dfx čerstvě rozhodla "prodat se" konkurentovi, výrobci čipů, společnosti Nvidia.
Nvidia si je vědoma skvělého jména značky Voodoo, zejména mezi hráči, a tak po zakoupení 3dfx plánuje dál značku Voodoo udržovat a pokud možno její podíl na trhu ještě zvyšovat. Nijak se ale netají tím, že tím hlavním bohatstvím jsou týmy odborníků, které doposud pro 3dfx pracovaly, nikoliv výroba karet. Informací je sice pomálu, ale zdá se jasné, že se nadále budeme se značkou Voodoo setkávat, nicméně uvnitř budou technologie, pocházející zejména od Nvidia.
Pro Mac to příliš veselé není. 3dfx se alespoň propracovala ke kartě, Nvidia zatím jen k projevům zájmu. Je pravda, že její GeForce2 MX, velmi prodávaný výkonný čip pro všeobecné použití, Mac podporuje, ale žádný z výrobců karet s tímto čipem zatím model pro Mac neuvedl.

Voodoo5 by v každém případě Macu velmi slušela jako základní karta. Pokud budou ovladače rozumně dopracovány, cena příliš nenaskočí, nalezli bychom řadu důvodů, proč si nového Maca pořídit rovnou s Voodoo5. Ale rozhodování, jestli tuto kartu dokoupit místo ATI, je těžší. Při rozbalování jsem po Voodoo5 zatoužil, nyní bych ale pro příslušný obolus asi našel lepší využití - alespoň zatím.

Recenzi PC verze karty můžete najít ZDE

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: