Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Vrátí se Apple mezi výrobce subnotebooků?
19. února 2007, 00.00 | Podle zákulisních informací se Apple hodlá pustit i na opačný konec velikostního spektra přenosných počítačů.
Na náznaky, že se Apple chystá opatřit MacBook větším displejem, mnozí naši čtenáři reagovali tím, že by spíše uvítali nějaký menší model. A vida – pár dní poté přichází zpráva, podle níž se něco takového opravdu připravuje.
AppleInsider se v tomto svém rozboru nejprve pouští ho hluboké historie, připomíná, že na začátku 90. let minulého století to byl právě Apple, kdo ustavil základní vlastnosti ultrapřenosných počítačů. V roce 1991 PowerBook 100 přinesl dozadu posazenou klávesnici, odpočinkovou plochu pro zápěstí a integrovaný trackball (později nahrazený touchpadem), což určilo základní vzhled notebooků pro další léta. O rok později uvedený PowerBook Duo byl ve své době jedním z prvních subnotebooků pro běžné uživatele, vlastní počítač obsahoval jen minimální vybavení, vše ostatní přesunul do dokovací stanice. Koncem 90. let však Apple začal ultrapřenosné modely opouštět, mnohými oceňovaný PowerBook 2400, vyznačující se hlavně volitelnou externí disketovou mechanikou a chybějící CD-ROM mechanikou, se prodával pouze jeden rok (v letech 1997 až 1998). V Japonsku se ještě nějakou dobu nabízela jeho verze s výkonnějším procesorem (tento model byl ostatně vyvinut především pro japonský trh), nástupce však již neměl. AppleInsider připomíná, že to bylo v době, kdy se do Applu právě vracel Steve Jobs a firma měla co dělat, aby vůbec přežila, takže se subnotebooky ocitly na okraji zájmu.
A nyní, shodou okolností 10 let po uvedení PowerBooku 2400 na trh, zřejmě Apple opět pracuje na podobném modelu. Podle lidí obeznámených s tímto projektem (a jako obvykle zůstávajících v anonymitě) se znovu pracuje na subnotebooku, který by se měl stát moderní obdobou PowerBooku 2400. Mnoho konkrétních informací však zatím není.
Rozměry by se měl blížit právě PowerBooku 2400, což by mohlo znamenat 10“ či 11“ displej. Od ostatních současných notebooků Applu se má na první pohled lišit nepřítomností optické mechaniky. Podle zmiňovaných zdrojů původní plány s jejím zahrnutím počítaly, avšak kvůli potížím s ergonomií nakonec konstruktéři došli k rozhodnutí ji vypustit, čímž se zase přiblížili PowerBooku 2400. Nový malý MacBook by měl také zavést některé prvky, jaké se zatím u ostatních modelů nevyskytují – především širší využití flash paměti. Údajně by mělo jít o první nabídku z řady MacBooků využívající nemechanickou paměť ke zvýšení výdrže na baterii a k zajištění okamžitého spuštění. O nasazení flash paměti však prý ještě není rozhodnuto definitivně. Jako předběžné cílové datum uvedení na trh byla stanovena červnová vývojářská konference WWDC.
Otázkou zůstává, pro jaké trhy bude nový subnotebook uveden. Mnohé nasvědčuje tomu, že by měl být určen především pro Japonsko, kde jsou takovéto stroje zvlášť žádané. Applu se navíc v Japonsku v současnosti příliš nedaří, za první fiskální čtvrtletí 2007 tam prodeje Maců klesly proti stejnému období před rokem o 14 procent, tržby dokonce o 20. Do značné míry jde sice o důsledek celkového poklesu japonského trhu s počítači, ovšem Apple s tím přirozeně není spokojen. Zatím se snaží přitáhnout pozornost Japonců televizní reklamní kampaní „Get a Mac“ (Přejděte na Mac) převedenou do japonštiny, jež údajně vzbudila pozornost (avšak vzhledem k tradiční japonské snaze nevyvolávat na veřejnosti spory vyvstává otázka, jak bude přijat její konfrontační charakter), ale tu by chtělo podepřít něčím konkrétním a nový subnotebook by se mohl stát takovým pádným argumentem.
Zpráva AppleInsideru, přestože vlastně nepřináší mnoho konkrétních údajů, pochopitelně vzbudila četné reakce – hodně lidí se teď snaží odhadnout, jaké by asi mohly být vlastnosti nového stroje, přezvaného na „MacBook mini“. Ledacos se dá odhadnout srovnáním právě s novými japonskými subnotebooky, jimž by měl konkurovat. Dá se tedy usuzovat na displej velikosti 10“ či 11“, možná vybavený LED podsvícením kvůli úspoře energie (někteří japonští konkurenti s ním zrovna teď přicházejí na trh). Zdrojem nekonečných spekulací se stala otázka nasazení flash paměti. Úplná náhrada pevného disku flash pamětí by sice znamenala citelné zvýšení robustnosti a výdrže na baterii, jenže problém asi bude v ceně takového řešení. Přestože Apple jako jeden z největších odběratelů flash čipů na světě má určitě mnohem výhodnější obchodní podmínky, pořád nebude pravděpodobně schůdné nasadit něco většího než 16 či 32 GB. A přitom magnetické pevné disky formátu 1,8“ – díky kolmému záznamu – již sahají po hranici 100 GB. Tady zřejmě bude hodně těžké rozhodování, nedivím se, že konstruktéři váhají. Nelze vyloučit ani nějaké hybridní řešení, kombinující flash paměť s magnetickým diskem. Funkce ReadyBoost ve Windows Vista možná přispěje k širšímu nasazení těchto řešení a Apple jistě nezůstane stát stranou.
Problém by naopak neměl být s procesory – ULV modely Intelu zajišťují přijatelný výkon při nízké spotřebě. Docela jde pochopit i opuštění integrované optické mechaniky, ta už se tam prostě nevejde bez výrazných kompromisů (ledaže by opravdu měla to otevírání zespodu). Nakonec, při dnešní nabídce externích DVD vypalovaček to tak velký problém nebude. Jistě, stroj se tím prodraží, jenže nový subnotebook stejně asi nebude právě nejlevnější. Subnotebooky obecně patří spíše k dražším, což vyplývá již z použití komponent vyráběných v menších sériích. Také z tohoto důvodu by se MacBook mini mohl nejprve objevit v Japonsku, kde na ceny zase tolik nehledí a „malé elektronické hračky“ tam chovají ve velké oblibě. (Ono je to ovšem dané i japonskými podmínkami – v natěsnaných vlacích, jimiž tam do práce dojíždí spousta lidí, rozměrný notebook ocení málokdo.)
Samozřejmě musíme mít na paměti, že se stále jedná jen o spekulace, přestože vypadají logicky. Lze očekávat, že s přibližováním různých akcí během letošního astronomického jara (CeBIT, NAB a WWDC) budou přibývat též „zaručené“ zprávy o tom, co Apple chystá se svými notebooky – uvidíme, jakým směrem se budou ubírat. A nakonec se snad dočkáme jejich potvrzení či vyvrácení skutečnými nabídkami Applu, ten nás však asi ještě pár měsíců bude napínat.