Výkonnostní testy MacBooku Pro s SSD diskem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Výkonnostní testy MacBooku Pro s SSD diskem

20. dubna 2011, 00.00 | Macworld svým benchmarkovým testům podrobil letošní 13palcový 2,3GHz MacBook Pro osazený volitelným SSD diskem a skutečně zjistil citelné zvýšení výkonu.

Koncem února Apple uvedl modernizované MacBooky Pro osazené výkonnějšími a úspornějšími procesory Sandy Bridge a vybavené velmi rychlým rozhraním Thunderbolt. Změnil se také grafický hardware těchto strojů. Brzy poté se samozřejmě objevily výsledky jejich výkonnostních testů, výkony standardních modelů již v únoru prověřil Macworld.

Vedle standardních modelů ovšem Apple nabízí ještě řadu volitelných konfigurací a Macworld nyní začal zkoumat i jejich výkony. Nejprve stručně zmíníme hlavní výsledky prvního takového testu z minulého týdne:

Volitelný 2,3GHz procesor pro 15“ MacBook Pro přináší jenom drobné zvýšení výkonu

Minulou středu takto Macworld otestoval 15“ MacBook Pro s volitelným čtyřjádrovým procesorem Core i7 na 2,3 GHz (modelem Core i7-2820QM). Odpovídající standardní model nese obdobný procesor, ale taktovaný jen na 2,2 GHz (model Core i7-2720QM), volitelný procesor vedle o 100 MHz vyšší taktovací frekvence navíc nabízí 8 MB namísto 6 MB terciární cache paměti.

Benchmarkové testy Speedmark 6.5, které Macworld používá ke zjišťování výkonu Maců při zpracování nejčastěji užívaných aplikací, nepřekvapivě ukázaly, že nárůst výkonu je pouze mírný.

Celkový výkon stroje s 2,3GHz procesorem stoupl proti standardní konfiguraci jen o 3 procenta (na 212 bodů z 206). Výsledky dílčích testů závislých hlavně na disku a výkon grafiky se pochopitelně téměř nezměnily, jinak tomu ovšem bylo v testech intenzivně využívajících procesor.

Avšak ani tam nebyly rozdíly nijak závratné, v testu importu do iPhota a v testu virtualizačního programu Parallels Desktop provozujícího benchmarkové testy WorldBench PCWorldu pro aplikace Windows došlo ke zrychlení o 8 procent. V testu extrakce DVD filmu utilitou HandBrake a v testu Aperture byl 2,3GHz stroj rychlejší o 4 procenta.

Když uvážíme, že příplatek za tento procesor činí (v USA) 250 USD, je zjevné, že se jeho nasazení většině uživatelů nevyplatí, smysl bude mít pouze pro ty, kdo skutečně potřebují každou kapku výkonu (a ti si nejspíš pořídí stolní model).

Testy 13” MacBooku Pro s SSD diskem

Avšak v pondělí Macworld zveřejnil výsledky testů další zákaznické konfigurace MacBooku Pro. Na přání uživatelů se tentokrát zaměřil na výkony stroje, jehož standardní pevný disk s 5 400 otáčkami za minutu byl nahrazen nemechanickým SSD diskem.

SSD disky jsou z principu rychlejší než mechanické pevné disky, měly by navíc být podstatně odolnější vůči otřesům a nárazům, obvykle mívají nižší příkon a jsou zcela nehlučné. Jejich hlavní problém spočívá v tom, že jejich cena za gigabyte je mnohonásobně vyšší než u klasických disků.

Konkrétně v případě nejnižšího modelu 13“ MacBooku Pro (který Macworld testoval) se za SSD s kapacitou 128 GB (nejmenší, jakou má Apple v nabídce) připlácí 250 USD, přičemž úložná kapacita citelně klesne, protože standardní model se dodává s 320GB pevným diskem.

Přirozeně si lze pořídit větší SSD disky, jenže ty vycházejí opravdu draho. Konkrétně za 256GB verzi se připlácí 650 USD a za 512GB verzi dokonce 1 250 USD. A to už je skutečně hodně, když uvážíme, že samotný základní model 13“ MacBooku Pro stojí 1 199 USD (mluvíme stále o cenách v USA, ale v poměry cen jsou v jiných zemích v podstatě stejné).

A tak se Macworld rozhodl zjistit, co zákazníci za tyto nemalé peníze získají a podrobil testům Speedmark 6.5 základní 13“ MacBook Pro s 2,3GHz dvoujádrovým procesorem Core i5 (modelem Core i5-2410M) osazený namísto pevného disku volitelným SSD diskem od Applu (Macworld neuvádí, jakou kapacitu SSD disku zvolil).

Macy použité v testech

Macworld v testech Speedmark 6.5 porovnával čtyři Macy. Zmíněný 13“ 2,3GHz MacBook Pro s SSD diskem postavil proti standardnímu 13” 2,3GHz modelu s klasickým 320GB pevným diskem, dále pak proti 13“ MacBooku Air s procesorem Core 2 Duo na 1,86 GHz (modelem SL9400), který rovněž používá SSD disk (testoval se model s 256 GB) a proti standardnímu 15“ MacBooku Pro s 2GHz čtyřjádrovým procesorem Core i7 (modelem Core i7-2630QM).

Výsledky výkonnostních testů

Macworld změnil způsob prezentace výsledků testů, místo dřívějších tabulek nyní používá 3D grafy znázorňující výsledky jednotlivých dílčích testů pro zkoumané Macy. A teď už se podívejme, co tyto grafy říkají o vlivu SSD disku na výkon 13“ MacBooku Pro:

Rychlost spouštění systému

SSD disky přirozeně zrychlují spouštění systému, zatímco standardní 13” MacBook Pro ke spuštění potřeboval 38 sekund, stejný stroj s SSD diskem byl připraven k práci již za 20 sekund. Standardní 2GHz 15“ MacBook Pro s klasickým diskem startoval 36 sekund, ovšem nejrychlejší v této kategorii byl 1,86GHz 13“ MacBook Air, který se ze svého 256GB flash disku spustil již za 15 sekund.

Rovněž se zrychlilo spouštění aplikací a pochopitelně i všechny dílčí testy závislé na výkonu disku. To se promítlo také do celkového výkonnostního skóre, jež měl 13“ MacBook Pro s SSD diskem o 20 procent vyšší proti svému standardnímu protějšku (168 bodů namísto 140).

Dílčí testy využívající disk

Test duplikace 1GB souboru zvládl 13“ MacBook Pro s SSD diskem už za 14 sekund, zatímco jeho standardní protějšek potřeboval celých 29 sekund. Kompresi 2GB složky stroj s SSD diskem dokončil za 2 minuty 3 sekund, standardnímu 13“ modelu to trvalo 3 minuty a 1 sekundu.

Podobně tomu bylo s rozbalováním ZIP archívu (2GB složky), SSD model byl hotov za 28 sekund, standardní model za 65. Lepší výsledky předvedl SSD model též při importu a exportu souborů iMovie a při otevírání rozsáhlého dokumentu Wordu v Pages.

Protože se testované 13“ MacBooky Pro lišily pouze užitým úložným zařízením, výsledky testů grafiky a úloh závislých převážně na procesoru byly pro oba stroje shodné, což se dalo čekat.

Porovnání s jinými standardními modely MacBooků Pro

Protože Macworld již dříve stejným testům podrobil i ostatní letošní standardní modely MacBooků Pro, bylo možné srovnávat výkony stroje s SSD diskem též s nimi. Toto porovnání ukázalo, že 2,3GHz 13“ MacBook Pro s SSD diskem v celkovém skóre překonal vyšší standardní 13“ MacBook Pro s dvoujádrovým 2,7GHz procesorem Core i7 (modelem Core i7-2620M) o 8 procent díky urychlení úloh závislých na disku (se 168 body proti 155).

Stroj s SSD diskem potřeboval k duplikaci souboru a rozbalení ZIP archívu jen polovinu času 2,7GHz 13“ modelu. Ovšem test utility HandBrake, test MathematicaMark a test Cinebench využívající procesor dopadly na 2,7GHz modelu lépe.

Avšak ani s SSD diskem nedokázal 13“ MacBook Pro v celkovém výkonu překonat 15“ MacBook Pro s 2GHz čtyřjádrovým procesorem Core i7. Patnáctipalcový MacBook Pro byl v testech Speedmark 6.5 celkově lepší o 5 procent (se 175 body oproti 168).

Samozřejmě v diskových úlohách měl navrch SSD model, soubor zduplikoval o 58 procent rychleji a ZIP archív rozbalil o 56 procent dříve, jenže v testu utility HandBrake a v testech MathematicaMark a Cinebench se dvoujádrový procesor Core i5 13“ MacBooku Pro nemohl rovnat čtyřjádrovému procesoru Core i7 15“ stroje.

Zásadně se lišily také výsledky 3D grafiky, což je ovšem dáno tím, že 15“ (a 17“) letošní MacBooky Pro nesou samostatné grafické karty AMD Radeon HD6XXXM, zatímco 13“ MacBooky Pro používají pouze grafiku Intel HD 300 integrovanou přímo v procesoru (a ta podává o trochu nižší výkony než dřívější integrovaná grafika NVIDIA GeForce 320M obsažená v čipové sadě pro procesory Core 2 Duo). V testu hry Call of Duty 4 tak snímkové rychlosti 15“ MacBooku Pro byly téměř dvojnásobné proti 13“ stroji s SSD diskem.

Srovnání s MacBookem Air

Apple ovšem od loňského října prodává též řadu notebooků využívajících výlučně SSD disky, totiž MacBooky Air. A tak se přirozeně nabízelo srovnání MacBooku Pro osazeného SSD diskem s těmito ultratenkými stroji. (Výkonnostní testy MacBooků Air provedl Macworld již v říjnu 2010.)

Konkrétně se srovnávalo s 1,86GHz 13“ modelem. MacBook Air měl sice podstatně slabší procesor, ale, jak jsme zmínili už výše, spouštěl se ještě rychleji než MacBook Pro s SSD diskem. V testu duplikace souboru dosáhl zcela stejného času, avšak při komprimaci složky a jejím rozbalování již byl MacBook Pro rychlejší (v těchto úlohách dost závisí i na výkonu procesoru).

MacBook Air si lépe vedl také v testu hry Call of Duty 4 a v testu Cinebench využívajícím OpenGL, což dokazuje, že GeForce 320M (užitá v MacBooku Air) je opravdu výkonnější než integrovaná grafika Intelu. Ale samozřejmě v testech, kde záleží hlavně na výkonu procesoru, už MacBook Air proti 13“ MacBooku Pro s jeho procesorem Sandy Bridge nedokázal udržet krok.

Zajímá-li vás srovnání výkonu s dalšími Macy, nabízí Macworld naměřená celková skóre testů Speedmark 6.5 řady Maců v téhle tabulce a výsledky dílčích testů pro notebooky Applu shrnul zde.

Syntetické testy výkonu disků

Testy Speedmark prověřují výkony skutečných aplikací, což je samozřejmě dobře, lze si z nich udělat představu, jak bude se daný Mac chovat při praktickém nasazení.

Ovšem pro srovnání vlastností samotných disků se naopak hodí syntetické testy zkoumající výkon jednotlivých komponent a subsystémů, a tak Macworld provedl též testy AJA System Test pro disky, měřící rychlosti sekvenčního čtení a zápisu.

Test sekvenčního čtení ukázal, že SSD disk 13“ MacBooku Pro načítá 208 MB/s, zatímco MacBook Air četl 204 MB/s. Rychlosti čtení Maců s klasickými pevnými disky činily 75, respektive 72 MB/s.

Pokud jde o rychlosti sekvenčního zápisu, MacBook Pro zapisoval 186 MB/s a MacBook Air 183 MB/s. V případě strojů s pevnými disky to bylo 74 a 71 MB/s. Jak vidíte, SSD disky Applu v sekvenčních operacích pracují zhruba třikrát rychleji než klasické pevné disky.

Tyto výsledky naznačují, že jak SSD disky, tak pevné disky notebooků Applu mají v rámci svých kategorií velmi podobné vlastnosti a pravděpodobně pocházejí od stejných výrobců.

Apple ovšem často střídá a mění dodavatele standardních komponent, takže jiné kusy Maců mohou nést disky od jiného výrobce, jejichž výkony a vlastnosti se mohou lišit. (To platí například pro MacBooky Air, podle nedávných zpráv novější kusy nahradily dosavadní SSD disky Toshiby - takový se zřejmě nacházel i ve zde popisovaném testovaném stroji - novým typem od Samsungu, který je v sekvenčních operacích o dost výkonnější.)

Závěrečné zhodnocení

Nejprve se ještě vrátíme k testu 15“ MacBooku Pro s volitelným 2,3GHz procesorem. Je zjevné, že výkonnější procesor nijak výrazně výsledky výkonnostních testů nezlepšuje a když se uváží cena, jakou za něj Apple požaduje (narozdíl od většiny ostatních komponent procesor nejde získat od třetích stran), většině uživatelů se vyšší procesor nevyplatí, tyto peníze bude lepší investovat do větší RAM či do výkonnějšího úložného zařízení.

Naopak nasazení SSD disku výkon opravdu zvyšuje, citelně urychlí jak spouštění systému, tak úlohy závislé především na disku. Z diskusí na webu navíc vyplývá, že kromě zrychlení objektivně zjistitelného v benchmarkových testech, které prověřují výkon sekvenčních operací, SSD disky zároveň mnohonásobně urychlují náhodná čtení a zápisy (a to až o dva řády), takže systém subjektivně působí mnohem svižněji.

Zároveň ovšem platí, že v případě úloh závislých hlavně na výkonu procesoru SSD disk nijak výrazné urychlení nepřinese. A samozřejmě v případě 3D grafiky výsledky téměř výlučně určuje užitý grafický hardware.

Hlavní problém tvoří cena SSD disků

Bude tedy jako vždy záležet na skladbě provozovaných aplikací, ale obecně lze říci, že SSD disk bude významným výkonnostním přínosem. Horší to však bude s poměrem ceny a výkonu, rozdíly cen mezi SSD disky a klasickými pevnými disky jsou zatím tak velké, že mnohé zájemce odradí. (Otázkou zůstává též životnost SSD disků, stále se o ní vedou spory, ovšem nové mechanismy optimalizace zápisu by ji měly pomáhat prodloužit.)

Hodně bude záležet na tom, jaká úložná kapacita bude potřeba, 128GB SSD disk pro MacBooky Pro již tak drahý není, avšak vyšší kapacity cenu navyšují opravdu hodně. Na druhou stranu, SSD disky nenabízí jenom Apple, existují též alternativy třetích stran, jež mohou být levnější. A jak ukazují syntetické testy, SSD disky dodávané Applem nepatří k výkonnostní špičce, na dnešním volném trhu dnes lze sehnat SSD disky s podstatně lepšími parametry.

MacBook Air je lépe přizpůsobený pro SSD disk

Zajímavě dopadlo také srovnání MacBooku Pro osazeného SSD diskem s MacBookem Air, který SSD disk používá standardně. Přestože má MacBook Air mnohem slabší procesor a sekvenční rychlosti jeho SSD disku se skoro neliší od SSD disku MacBooku Pro, v aplikačních testech závislých na disku si MacBook Air vedl stejně dobře nebo i lépe než MacBook Pro. To je pravděpodobně dáno tím, že současné MacBooky Air se od počátku navrhovaly pro užití SSD disku, zatímco v případě MacBooků Pro jde o dodatečné řešení.

Pro toho, kdo nepotřebuje příliš vysokou úložnou kapacitu, představuje nasazení SSD disku jeden z nejlepších způsobů, jak dále zrychlit MacBook Pro proti standardním konfiguracím, v případě potřeby vyšších kapacit však bude třeba zvažovat, zda se to vyplatí a bude vhodné přezkoumat též SSD nabídky třetích stran, které mohou poskytnout lepší poměr ceny a výkonu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: