Výkonnostní testy modernizovaného bílého MacBooku - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Výkonnostní testy modernizovaného bílého MacBooku

13. února 2009, 02.00 | Macworld provedl aplikační benchmarkové testy nedávno zmodernizovaného bílého 2GHz MacBooku a zjistil, že za svými dražšími hliníkovými příbuznými nijak zvlášť nezaostává.

Koncem ledna Apple překvapivě zmodernizoval nejlevnější bílý 13“ MacBook, poslední model používající plastové (přesněji řečeno polykarbonátové) pouzdro, zatímco všechny ostatní přenosné počítače Applu již přešly na hliníková „unibody“ pouzdra.

Hlavní novinky stroje

Inovovaný bílý MacBook s 2GHz procesorem vzbudil dost značnou pozornost, za cenu 999 USD (v USA) se jedná o nejlevnější přenosný Mac současnosti. „Tradicionalisty“ mezi uživateli navíc láká, že si stroj stále podržel jeden port FireWire 400 (zatímco hliníkové MacBooky se tohoto rozhraní úplně zbavily) a pro výstup na externí monitor nadále užívá mini-DVI port namísto zatím poněkud diskutabilního Mini DisplayPortu.

06mm12022009f.jpg

Časopis Macworld se nyní podíval, jak se modernizace projevila na výkonu stroje.

Největší změnu samozřejmě představuje nasazení integrované grafiky GeForce 9400M, namísto předchozí grafiky Intel GMA X3100. Nová grafika nVidie poskytuje několikanásobně vyšší výkon než grafika Intelu, navíc dokáže využívat až 256 MB z operační paměti, zatímco X3100 používala 144 MB.

A na výkonu by se mělo projevit též zdvojnásobení kapacity RAM, protože tento stroj se dodává se 2 GB namísto 1 GB v předchozím modelu (pořád ovšem jde o DDR2 RAM na 667 MHz). Změnil se rovněž procesor, ten však teď běží na 2,0 GHz, zatímco jeho předchůdce byl taktován na 2,1 GHz, ale zrychlila se systémová (FSB) sběrnice, z 800 na 1 066 MHz.

Macworld se pokusil zjistit, jak se všechny tyto změny promítly do výkonu skutečných aplikací, proto nový bílý MacBook podrobil svým benchmarkovým aplikačním testům Speedmark 5, výsledky shrnul do tohoto diagramu a do tabulky v příslušném článku.

07mm12022009f.jpg

MacBooky užité pro srovnávací testy

Výsledky pro nový bílý 2GHz MacBook s grafikou nVidie se porovnávaly s výsledky předchozího 2,1 GHz MacBooku osazeného grafikou Intelu, dále s novými hliníkovými MacBooky na 2,0 a 2,4 GHz, s novým MacBookem Air na 1,86 GHz (všechny tyto stroje rovněž užívají grafiku GeForce 9400M) a pro historické srovnání i s PowerBookem G4 na 1,67 GHz.

Výsledky výkonnostních testů

Celkové skóre nového bílého MacBooku bylo asi o 5 procent nižší oproti 2GHz hliníkovému modelu, ale výsledky dílčích testů se lišily jen nepatrně, někdy bílý MacBook dosáhl i lepších hodnot. (Hliníkový 2GHz MacBook používá výkonnější paměť DDR3 a má též lepší disk.)

Pokud jde o srovnání s předchozím 2,1GHz bílým MacBookem, výsledky v testech, kde záleží hlavně na procesoru, byly pochopitelně trochu slabší, opět však pouze v řádu jednotek procent, nový model naopak vyniká tam, kde záleží na grafice (k tomu více níže).

Testy Speedmark vyžadují 2 GB RAM, takže se s takovou pamětí testoval i předchozí model bílého MacBooku, v praxi by tedy výkonnostní rozdíly mezi standardními konfiguracemi obou bílých MacBooků byly nejspíš ještě menší.

08mm12022009f.jpg

Nad MacBookem Air s 1,86GHz procesorem nový bílý MacBook většinou vítězil, jenom v testech, kde záleželo na výkonu disku (jako je třeba rozbalování ZIP archívu) měl MacBook Air navrch díky svému nemechanickému SSD disku.

První místo ve všech testech samozřejmě obsadil 2,4GHz hliníkový MacBook, to se ovšem dalo čekat, protože obsahuje stejnou grafiku GeForce 9400M a další prvky zvyšující výkon, takže se u něj projevila především vyšší taktovací frekvence procesoru.

Testy výkonu grafiky

Největší rozdíly se podle očekávání objevily v testech souvisejících s grafikou, v testech Speedmark tedy především v testu hry Quake 4, jež je sice poněkud postarší, ale díky tomu lze srovnávat výkony i s už historickými stroji. Nový bílý MacBook v Quaku 4 dosáhl 30,1 snímku za sekundu, což již lze považovat za hranici hratelnosti.

Naproti tomu předchozí model s grafikou Intelu dal naprosto neuspokojivých 7,6 snímku/s, výkon grafiky tudíž vzrostl téměř čtyřnásobně. Oproti srovnávacímu MacBooku Air byl nový bílý MacBook v Quaku 4 rychlejší asi o 21 procent, naopak hliníkový 2GHz MacBook ve hře dosáhl 38,7 snímku/s, byl tedy zhruba o 22 procent lepší, což lze vysvětlit tím, že hliníkový model používá DDR3 paměť taktovanou na 1 066 MHz.

Výdrž stroje na baterii

Macworld zkoumal též výdrž baterie modernizovaného bílého MacBooku. Apple udává, že by měla vydržet na 4,5 hodiny provozu, to ovšem platí jen za velmi přesně definovaných podmínek.

V popisovaných testech byl naopak zvolen ten nejnepříznivější možný scénář – přehrávání filmu z pevného disku na celé obrazovce a při plném jasu, za takovýchto podmínek baterie vydržela 2 hodiny a 42 minut (při běžné práci lze předpokládat citelně delší časy), proti předchozímu bílému modelu to bylo asi o 10 minut více a o 6 minut déle oproti 2GHz hliníkovému MacBooku.

Závěrečné shrnutí

Nový bílý MacBook podává vcelku uspokojivé výkony, níže taktovaný procesor proti jeho předchůdci a paměť DDR2 sice způsobují, že v aplikacích zatěžujících procesor nepatrně zaostává, ale v praxi budou tyto rozdíly zanedbatelné (zvlášť pokud se navíc vezme v úvahu větší standardní kapacita RAM nového modelu).

Zato se však, díky nové grafice GeForce 9400M, výrazně zvýšil jeho výkon ve hrách, narozdíl od předchůdce s grafikou Intelu se nový stroj již dá použít pro občasné hraní méně náročných titulů. Příliš neztrácí ani proti 2GHz hliníkovému MacBooku a vzhledem k cenovému rozdílu mezi nimi vychází bílý MacBook docela dobře.

Při rozhodování o tom, jaký MacBook koupit, tak bude zřejmě hlavní roli hrát to, jaké vybavení bude zájemce požadovat. Nové hliníkové stroje sice nabízejí v některých směrech lepší výbavu (ta se ovšem dá pro bílý model dokoupit) a určité novátorské prvky, na druhou stranu jim schází port FireWire a pro externí monitor používají Mini DisplayPort.

Ten, kdo potřebuje levný přenosný Mac s rozhraním FireWire, tak dnes v podstatě nemá na výběr (MacBooky Pro se přece jen už pohybují v jiné cenové kategorii) a díky modernizaci grafického hardwaru nebude výkonnostně nijak zvlášť ochuzen.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: