Výkonnostní testy nových MacBooků Air - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Výkonnostní testy nových MacBooků Air

1. srpna 2011, 00.00 | Macworld svými benchmarkovými testy zkoumal výkony jak standardních, tak zákaznických konfigurací modernizovaných MacBooků Air. Zjistil značný nárůst výkonu, s výjimkou grafiky.

Ve středu 22. července Apple uvedl řadu hardwarových a softwarových novinek, mimo jiné také očekávané nové modely MacBooků Air (spolu s novými Macy mini). Samozřejmě postupně přibývá dalších informací o těchto strojích a též se objevily výsledky jejich výkonnostních testů. Ty pravidelně provádí především Macworld, který vyvinul aplikační benchmarkové testy, jimiž se snaží určit výkony Maců v úlohách napodobujících skutečné používání počítače.

O výsledcích výkonnostních testů nových Maců mini jsme informovali již minulý pátek, Macworld ale přirozeně otestoval také nové MacBooky Air. Nejprve zkoumal standardní modely těchto ultratenkých notebooků, ovšem o víkendu k nim přidal ještě výsledky testů zákaznických konfigurací. V tomto článku se pokusíme shrnout všechna dosavadní zjištění Macworldu. Nejprve si však zopakujme, jaké vybavení dostaly nové standardní modely těchto strojů:

Shrnutí vlastností standardních modelů současných MacBooků Air

Nabízejí se čtyři standardní modely MacBooků Air, dva s 11,6“ a dva s 13,3“ displejem (pro zjednodušení budeme dále mluvit o 11“ a 13“ modelech). Nejnižší 11“ model (prodávaný v USA za 999 USD) má jen 2 GB RAM (typu DDR3 běžící na 1 333 MHz) a 64GB SSD disk, spolupracující s 1,6GHz procesorem Core i5 (modelem i5-2467M). Vyšší 11,6“ model (za 1 199 USD) používá stejný procesor, ale nese 4 GB RAM a 128GB SSD disk.

Rozměrnější 13“ MacBooky Air používají 1,7GHz procesor Core i5 (model i5-2557M) a oba jsou osazeny 4 GB RAM. Liší se jenom kapacitou SSD disku, nižší model (za 1 299 USD) poskytuje 128GB úložiště, zatímco vyšší model (1 599 USD) dostal 256GB SSD disk.

Užité procesory jsou úspornými ULV variantami (s maximálním příkonem 17 wattů) mobilních čipů Core i5. Jde o fyzicky dvoujádrové procesory, které díky podpoře technologie Hyper-Threading dokážou současně zpracovávat až čtyři programová vlákna. A podporují též technologii Turbo Boost umožňující zvýšení taktovací frekvence, když nejsou vytížena všechna procesorová jádra. Dále tyto procesory nabízejí 3 MB terciární cache paměti. A co se týče grafiky, o tu se stará Intel HD Graphics 3000 integrovaná přímo v dotyčných procesorech.

Použité testy

Pro všechny testy se vycházelo z benchmarkové sady Speedmark 6.5 Macworldu, avšak ta byla vyvinuta pro Snow Leoparda.Nové stroje se ovšem dodávají s Mac OS X Lion, a tak bylo testy třeba upravit.

Macworld sice již pracuje na sadě Speedmark 7, jež bude ušita na míru Lionu, jenže ta ještě není hotová (Lion se začal prodávat právě až s těmito novými Macy), a tak místo toho použil jenom některé dílčí testy ze sady Speedmark 6.5 a přizpůsobil je pro Lion (proto nebylo možné vypočítat celková skóre snažící se vyjádřit výkonnost daného Macu jedním číslem).

Testy standardních modelů MacBooků Air

Nyní probereme testy výše popsaných standardních konfigurací letošních MacBooků Air. Čtyři standardní modely se porovnávaly s loňským 11“ MacBookem Air vybaveným 1,4GHz procesorem Core 2 Duo a s 13“ loňským MacBookem Air s 1,86GHz Core 2 Duo, aby se zjistilo, jak si nová generace vede vůči svým předchůdcům.

Srovnávalo se též s letošním základním 13“ MacBookem Pro osazeným 2,3GHz procesorem Core i5 a s bílým MacBookem (ten používal 2,4GHz procesor Core 2 Duo, od červencového uvedení nových Maců se však již v podstatě neprodává, vyjma velmi omezených trhů v USA už není v běžné nabídce).

Macworld počáteční výkonnostní testy standardních modelů sice provedl již při prvním představení těchto strojů (zjištěné výsledky jsme zmínili v souhrnném článku představujícím červencové hardwarové novinky Applu), ale nyní byly testy podstatně důkladnější.

Výsledky testů standardních modelů

Z testů Macworldu jasně plyne, že nové MacBooky Air jsou o hodně výkonnější než loňské modely (které stále používaly už poměrně zastaralé procesory Core 2 Duo, nové procesory z rodiny Sandy Bridge jsou proti nim mladší o celé dvě generace).

Výkony 11“ modelů

Nový základní 11“ model s 1,6GHz procesorem Core i 5 byl ve většině testů závislých hlavně na výkonu procesoru víc než dvakrát rychlejší proti svému předchůdci s 1,4GHz Core 2 Duo. V testu Cinebench s použitím procesoru byl 2,4krát rychlejší, v testu kódování videa utilitou HandBrake 2,3krát a převod hudebního AAC souboru do MP3 v iTunes mu zabral přesně poloviční dobu. Export z iMovie byl na letošním modelu proti tomu loňskému o 32 procent rychlejší, import do iMovie se ale zrychlil jen o 7 procent.

Operace závislé spíše na disku se však už tolik nezrychlily, protože již loňské MacBooky Air standardně nasadily SSD disky. Letošní základní 11“ model tak zduplikoval 2GB složku o 18 procent rychleji než jeho loňský protějšek, zkomprimování 4GB složky bylo rychlejší o 46 procent a k rozbalení takto vytvořeného archívu potřeboval o 29 procent kratší dobu.

Letošní vyšší 11“ standardní model má stejný 1,6GHz procesor Core i5, ale je vybaven větší RAM a SSD diskem. V testech Macworldu se to však nijak neprojevilo, ve většině úloh činil rozdíl nanejvýš několik málo sekund ve prospěch vyššího modelu. Kódování videa utilitou HandBrake bylo rychlejší o 4 procenta a v testu Cinebench s použitím procesoru daly oba 11“ stroje úplně stejné hodnoty.

Výkony 13“ modelů

To bychom měli 11“ modely, teď se přesuneme k větším 13“ strojům, vybaveným 1,7GHz procesorem Core i5. Nižší 13“ model má stejnou RAM a SSD disk jako vyšší 11“ MacBook Air, takže se vlastně liší jen velikostí a rozlišením obrazovky a procesorem. V testech duplikace složky a rozbalování ZIP archívu byl 11“ stroj o pár sekund lepší než 13“ model, ale ve všech ostatních testech si 13“ MacBook Air vedl lépe.

V testu Parallels Desktopu (měřícím výkon aplikací Windows běžících ve virtuálním stroji) byl 13“ model o 16 procent rychlejší, 4GB složku zkomprimoval za dobu o 15 procent kratší a v testech aplikací Pages a iTunes a v testu Cinebench (s využitím procesoru) byl rychlejší o 14 procent. V kódování videa utilitou HandBrake měl 13“ model 13procentní náskok a import do iMovie zvládal za dobu o 11 procent kratší.

Pokud jde o srovnání letošního nižšího 13“ MacBooku Air s odpovídajícím loňským 13“ modelem vybaveným 1,86GHz procesorem Core 2 Duo, byl nový stroj ve většině testů o dost lepší. Duplikaci složky a rozbalení ZIP archívu zvládl o 16 a 17 procent rychleji, komprimaci 4GB složky ovšem už o 40 procent, import dokumentu Wordu do Pages zabral na novém stroji o 36 procent kratší dobu a kódování do MP3 v iTunes bylo rychlejší o 45 procent. A kódování utilitou HandBrake a test Cinebench s využitím procesoru byly na letošním 13“ modelu hotové za poloviční dobu proti jeho předchůdci s Core 2 Duo.

Letošní vyšší 13“ MacBook Air se liší jen kapacitou SSD disku (má ji dvojnásobnou) a tomu odpovídaly i jeho výsledky v testech.Výkony obou současných 13“ modelů byly buď zcela shodné, anebo se lišily pouze o sekundy.

Výkony grafiky

Nové MacBooky Air byly ve většině testů Macworldu podstatně výkonnější než jejich předchůdci s Core 2 Duo, avšak s jednou důležitou výjimkou. Tu tvořily testy grafiky, konkrétně test Cinebench využívající OpenGL (a tedy grafický hardware) a test hry Call of Duty 4.

V těchto testech totiž nové stroje předvedly horší výkony než loňské modely. V OpenGL variantě testu Cinebench ještě nebyly rozdíly tak velké, výsledky letošních MacBooků Air se pohybovaly od 9,6 snímku/s pro nejnižší 11“ model až po 11,2 snímku/s nejvyššího 13“ modelu, ovšem loňský 11“ MacBook Air dal 10,9 snímku/s a loňský 13“ model 13 snímků/s. V případě 13“ modelů tak náskok staršího stroje činil 21 procent.

Podstatně větší rozdíly se projevily v Call of Duty 4, kde všechny letošní MacBooky Air dokázaly vykreslovat jen okolo 25 snímků/s (od 24,9 do 25,7 snímku/s). Naproti tomu loňský 11“ MacBook Air v téhle hře zvládl 35,5 snímku/s a 13“ loňský model 38,7 snímku/s.

Opět se prokázalo, že integrovaná grafika Intel HD Graphics 3000 procesorů Sandy Bridge je slabší než NVIDIA GeForce 320M, integrovaná v čipové sadě starších Maců s procesory Core 2 Duo, rozdíl snímkových rychlostí pro Call of Duty činil u 13“ strojů plných 53 procent v neprospěch nových MacBooků Air.

Porovnání výkonu s MacBookem Pro a s bílým MacBookem

Zajímavě dopadlo také porovnání s letošním nejnižším 13“ MacBookem Pro a s bílým MacBookem. Základní model 13“ MacBooku Pro (prodávaný v USA za 1 119 USD) je osazen 2,3GHz procesorem Core i5, používá však klasický pevný disk, zatímco MacBooky Air mají SSD disky.

A ty jsou podstatně rychlejší, což do značné míry vyrovnává náskok procesoru MacBooku Pro (v obou případech se jedná o procesory z rodiny Sandy Bridge, jenže MacBooky Air užívají úsporné ULV varianty, naopak v MacBooku Pro se nachází běžný mobilní čip).

A tak nepřekvapí, že komprimace 4GB složky a import videa do iMovie byly na MacBoocích Air rychlejší (právě díky jejich SSD diskům), zatímco v převodu do MP3 v iTunes a v kódování videa utilitou HandBrake měl navrch MacBook Pro (díky svému výkonnějšímu procesoru).

Celkově lze říci, že nejnižší 13“ MacBook Pro je sice pořád rychlejší než nové MacBooky Air, ale ani v úlohách závislých spíše na výkonu procesoru není odstup ultratenkých notebooků tak velký jako v minulosti (nejlépe to vynikne v porovnání s loňskými MacBooky Air).

A pokud jde o grafiku, v ní má MacBook Pro jenom nepatrný náskok, co je samozřejmě důsledek toho, že používá téměř stejnou integrovanou grafiku. V OpenGL verzi testu Cinebench MacBook Pro vykreslil 12,5 snímku/s a v Call of Duty 27 snímků/s, v grafice tak jsou nové MacBooky Air s 13“ MacBooky Pro zcela srovnatelné.

Zbývá nám ještě srovnání s bílým MacBookem, jehož náhradou se z cenového hlediska stal nejnižší 11“ MacBook Air, též prodávaný za 999 USD. Bílý MacBook používal procesor Core 2 Duo a grafiku NVIDIA GeForce 320M, což se přirozeně projevilo ve výsledcích testů.

Nejnižší letošní MacBook Air byl mnohem rychlejší v testech duplikace složky a rozbalování ZIP archívu (nic jiného se ani nedalo čekat, bílý MacBook nesl klasický pevný disk), ale zdatně si vedl i v testech závislých na procesoru. Zaostal však v grafice, GeForce 3220M bílého MacBooku v Call of Duty zvládala 37,9 snímku/s (zatímco nové MacBooky Air jen kolem 25 snímků/s).

Testy zákaznických konfigurací MacBooků Air

Vedle standardních modelů MacBooků Air se nabízejí také zákaznické konfigurace, dostupné za příplatek, jejich výkony se budeme zabývat v následující části tohoto článku.

Dostupná volitelná rozšíření

Možných rozšíření letošních MacBooků Air ovšem není příliš mnoho, nejnižšímu 11“ modelu lze pouze zvětšit RAM na 4 GB a pro nižší 13“ model se nenabízí vůbec žádná volitelná rozšíření (vyšší 11“ model se dá osadit 256GB SSD diskem). Avšak jak vyšší 11“, tak vyšší 13“ model jde volitelně vybavit výkonnějším procesorem, 1,8GHz Core i7 (modelem i7-2677M).

Proti standardním procesorům Core i5 tento procesor přináší vyšší taktovací frekvenci a větší terciární cache paměť (4 MB namísto 3 MB), jinak se technologicky příliš neliší (všechny čipy podporují Hyper-Threading a Turbo Boost a všechny jsou fyzicky dvoujádrové, stejná je též v nich integrovaná grafika). V případě 11“ MacBooku Air se za procesor Core i7 připlácí 150 USD, u 13“ modelu stačí doplatit 100 USD.

Podmínky testování

A právě konfigurace s tímto volitelným procesorem Macworld zkoumal v dalším kole testování nových MacBooků Air. (Vliv větší RAM či SSD disku se nezjišťoval, dá se totiž předpokládat, že dosavadní testy Speedmark, které musí kvůli možnosti srovnání pracovat i na hodně slabém hardwaru, by to nijak významně neovlivnilo.)

Použily se samozřejmě stejné testy jako pro standardní modely. V nich se srovnávaly 11“ a 13“ MacBooky Air osazené procesorem Core i7 se svými standardními protějšky, dále pak s odpovídajícími loňskými MacBooky Air, se základním modelem 13“ MacBooku Pro a s bílým MacBookem (tedy se stejnými stroji jako při výše popsaném testování standardních modelů).

Výsledky testů zákaznických konfigurací

Vliv volitelného procesoru na výkony v jednotlivých testech Macworld vyjádřil pomocí diagramů pro obě zákaznické konfigurace.

Výsledky 11“ modelu

Podle očekávání se 1,8GHz procesor Core i7 více projevil u 11“ modelu, který je standardně osazen slabším procesorem (viz tento diagram).

Test Cinebench s použitím procesoru a test komprese složky se zrychlily s Core i7 o 21 procent, kódování hudby v iTunes o 19 procent a kódování videa utilitou HandBrake o 14 procent. V testu Parallels WorldBench (zkoumajícím výkon aplikací Windows provozovaných ve virtuálním stroji Parallels Desktopu) činil náskok zákaznického 11“ modelu 25 procent.

S volitelným procesorem se ovšem zrychlily téměř všechny úlohy, nepatrně horší výsledky daly jen testy duplikace složky a rozbalování ZIP archívu. Pokles výkonu však činil pouze pár procent, takže šlo spíše o statistické odchylky (tyto testy závisejí hlavně na výkonu disku, v nich se lepší procesor nemohl výrazněji projevit).

A pochopitelně oproti loňskému 11“ MacBooku Air s 1,4GHz procesorem Core 2 Duo byl náskok tohoto stroje ještě podstatně větší. V testech kódování videa utilitou HandBrake a v testu Cinebench využívajícím procesor byl 11“ MacBook Air s Core i7 zhruba 2,8krát rychlejší, v kódování do MP3 pomocí iTunes 2,5krát, v testu tvorby 4GB ZIP archívu 2,4krát a v testu importu do Pages bylo zrychlení 2,2násobné.

Výsledky 13“ modelu

Výkony 13“ MacBooku Air s procesorem Core i7 už tolik nevzrostly (jak ukazuje příslušný diagram). Komprese 4GB složky proběhla o 7 procent rychleji, test Cinebench (s použitím procesoru) se zrychlil o 5 procent, stejně jako test importu do Pages. Kódování utilitou HandBrake se zlepšilo pouze o 3 procenta a podobně tomu bylo i ve většině dalších testů.

Test Parallels WorldBench dal dokonce o 10 procent lepší výsledek a kupodivu nejvíce se urychlily rozbalení ZIP archívu (o 21 procent) a duplikace složky (o 15 procent), kde se však asi projevil spíše vliv SSD disku. (Macworld to blíže nekomentuje, ale ví se, že už loňské MacBooky Air používaly flash čipy dvou různých dodavatelů, Toshiby a Samsungu, jejichž výkony se lišily a podle některých útržkovitých zpráv tato praxe nadále pokračuje.)

Proti loňskému 13“ MacBooku Air s 1,86GHz Core 2 Duo byl tenhle stroj přirozeně opět o dost rychlejší, v testu kódování utilitou HandBrake skoro dvojnásobně, v testu Cinebench s použitím procesoru 2,1krát, v kódování hudby pomocí iTunes 1,9krát a komprimaci 4GB složky zvládl zákaznický 13“ model za 1,8krát kratší dobu.

Dodatečné grafické testy

Testování standardních modelů jasně odhalilo, že nové MacBooky Air jsou v grafických úlohách, zejména v Call of Duty 4, o dost slabší než jejich předchůdci s GeForce 320M. Horší výsledky daly nové stroje i v testu Cinebench používajícím OpenGL, i když tam rozdíly již nebyly až tak velké.

Macworld se proto rozhodl otestovat ještě další novější hru (Call of Duty 4 pochází z roku 2007), a tak na všechny testované stroje dodatečně nainstaloval hru Portal 2 uvedenou na trh letos v dubnu. A ta skutečně vykázala odlišné chování.

Ještě se zastavme u výsledků grafiky na zákaznických MacBoocích Air s procesorem Core i7. V OpenGL variantě testu Cinebench a v Call of Duty 4 se vliv výkonnějšího procesoru příliš neprojevil, u 11“ modelu sice činil jeho náskok v testu Cinebench 18 procent, ale v absolutních číslech šlo o necelé 2 snímky/s a u 13“ stroje již rozdíl činil jenom 2 procenta. A v Call of Duty 4 oba stroje s výkonnějším procesorem dosáhly 25,9 snímku/s.

Naproti tomu hra Portal 2 se chovala úplně jinak. Na nových standardních MacBoocích Air s Intel HD Graphics 3000 předváděla stejné (v případě 13“ modelů) nebo i lepší (na 11“ strojích) výsledky než na loňských modelech a letošní konfigurace s Core i7 se ještě dále zlepšily, daly přes 60 snímků/s (standardní modely vykreslily 55,9 a 57,1 snímku/s). Nejlepší výsledek pro Portal 2 dal 13“ MacBook Pro (61,8 snímku/s), naopak bílý MacBook zaostal (s 54,4 snímku/s).

Výsledky pro hru Portal 2 ukazují, že novější hry jsou pro nový hardware lépe uzpůsobené, je z nich ale zřejmé, že tato hra dost závisí i na výkonu procesoru (zdaleka nejhorší výkon předvedla na loňském MacBooku Air s 1,4GHz Core 2 Duo).

Zhodnocení výsledků

Nové MacBooky Air jsou jasně výkonnější než jejich loňští předchůdci, zejména v úlohách závislých na výkonu procesoru. Standardní modely se svými výkony dost blíží základnímu modelu 13“ MacBooku Pro, hlavně díky nasazení SSD disku. (Výkony samotných SSD disků letošních MacBooků Air se proti minulému roku zásadně nezlepšily.)

V případě zákaznických konfigurací s procesorem Core i7 došlo k dalšímu nárůstu výkonu, ale nebyl nijak ohromující, zvlášť u 13“ modelu nejsou rozdíly příliš velké.

Samostatnou kapitolu však tvoří grafika. Protože nové MacBooky Air používají grafiku integrovanou v procesorech Sandy Bridge, jejich výkon ve většině grafických úloh proti loňským modelům s GeForce 320M poklesl. Ovšem výsledky v OpenGL verzi testu Cinebench a v Call of Duty 4 jsou zcela srovnatelné s výkony 13“ MacBooků Pro (užívajících stejný grafický hardware).

Testy hry Portal 2 však ukázaly, že novější hry dokážou i tento slabší grafický hardware využít lépe (v případě Portalu 2 však výkon zřejmě závisí též na procesoru, navíc Valve slibovala, že své tituly pro Mac OS X bude optimalizovat, na čemž spolupracuje přímo s Applem). Bude tedy hodně záležet i na použitém softwaru.

Nové MacBooky Air jsou výkonnostně v podstatě srovnatelné s nejnižšími 13“ MacBookem Pro, což dříve rozhodně neplatilo a v mnoha oblastech (s výjimkou grafiky, hlavně co se týče starších aplikací) překonávají bílý MacBook, který na cenovém žebříčku nyní nahrazují.

Cenově nyní představuje náhradu bílého MacBooku nejnižší 11“ MacBook Air, jenž sice podává vyšší výkon, ale má menší obrazovku. Funkčně tvoří jeho náhradu spíše nižší 13“ MacBook Air, ale ten už stojí stejně jako nejnižší 13“ MacBook Pro, který je ještě o kousek rychlejší a narozdíl od MacBooků Air má integrovanou optickou mechaniku.

Rozdíly mezi MacBooky Air a 13“ MacBooky Pro tak nyní již nespočívají ve výkonu, protože MacBooky Pro ztratily svůj dřívější náskok, daleko větší roli při rozhodování o koupi teď bude hrát vybavení těchto strojů a další faktory nesouvisející přímo s výkonem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: