Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Výkonnostní testy nových standardních modelů iMaců
9. května 2011, 00.00 | Macworld již otestoval všechny standardní konfigurace modernizovaných iMaců. Všechny letošní modely jsou významně rychlejší než jejich předchůdci, avšak výkonnostní rozdíly mezi nimi navzájem nejsou příliš velké.
Minulé úterý Apple uvedl na trh modernizované iMacy s procesory Sandy Bridge a rozhraním Thunderbolt a samozřejmě se záhy začaly objevovat další informace o těchto strojích.
iFixit rozebrala nejnižší 21,5“ model (mimo jiné zjistila, že nové iMacy používají čipovou sadu Intel Z68 ještě před jejím oficiálním uvedením na trh) a Macworld už minulou středu provedl benchmarkové testy nejvyššího 27“ modelu s 3,1GHz procesorem Core i5.
Zároveň slíbil, že co nejdříve předloží také výsledky testů zbývajících standardních modelů a to skutečně udělal minulý pátek. Zde se podíváme, co vlastně zjistil.
Testované standardní konfigurace
Nejnižší současný iMac (prodávaný v USA za 1 199 USD) představuje 21,5“ model osazený 2,5GHz procesorem Core i5 (modelem Core i5-2400S) a grafickou kartou AMD Radeon HD 6750M s 512 MB vlastní RAM. A dále nese 500GB pevný disk.
Vyšší 21,5“ iMac (za 1 499 USD) používá procesor Core i5 na 2,7 GHz (model Core i5-2500S), grafickou kartu AMD Radeon HD 6770M s 512 MB RAM a 1TB disk.
Nižší 27“ iMac (jenž stojí 1 699 USD) obsahuje stejný procesor, grafickou kartu a disk jako vyšší 21,5“ model. A nejvyšší 27“ iMac, který Macworld již otestoval, nese 3,1GHz procesor Core i5 (model Core i5-2400), grafickou kartu AMD Radeon HD 6970M s 1 GB RAM a 1TB disk (u všech modelů jde o disky se 7 200 otáčkami za minutu).
Všechny standardní iMacy jsou nyní osazeny 4 GB RAM a pracují v nich čtyřjádrové procesory Sandy Bridge.
Macy použité ke srovnání
Ve svých testech Macworld nové stroje porovnával s různými předchozími modely iMaců. Z loňských modelů to byly 21,5“ iMacy s dvoujádrovými procesory Core i3 na 3,06 a 3,2 GHz a 27“ iMac s 3,2GHz Core i3 a dále 27“ iMac se čtyřjádrovým procesorem Core i5 na 2,8 GHz.
Dále však prověřoval rovněž výkony zákaznických konfigurací 27“ iMaců s dvoujádrovým 3,6GHz procesorem Core i5 a se čtyřjádrovým 2,93GHz Core i7. A navíc byly do testů zařazeny 21,5“ iMac s 3,06GHz procesorem Core 2 Duo a 27“ iMac s 2,66GHz Core 2 Duo z roku 2009.
Pro srovnání s jinými typy Maců se testů účastnily také letošní 15“ MacBook Pro s 2,2GHz (mobilním) čtyřjádrovým procesorem Core i7 a loňský Mac Pro s šestijádrovým procesorem Xeon Westmere na 3,33 GHz.
Výsledky výkonnostních testů
Samozřejmě i pro zbylé standardní iMacy použil Macworld své benchmarkové testy Speedmark 6.5, které daly jednak celková skóre (čísla určující celkový výkon daného Macu), jednak výsledky dílčích testů provozujících různé konkrétní aplikace a úlohy. Všechny tyto hodnoty Macworld uvádí v připojených tabulkách.
Minulou středu Apple vydal pro nové iMacy aktualizaci Mac OS X 10.6.7 a nový EFI firmware. Macworld své testy započal ještě před uvolněním těchto aktualizací. Když se objevily, pochopitelně testy zopakoval poté, co nové aktualizace nainstaloval, nezaznamenal však žádné rozdíly ve výkonech (aktualizace spíše opravují různé chyby, výkony zjevně neovlivňují).
Porovnání s odpovídajícími loňskými modely
Při porovnání letošních standardních modelů iMaců s jejich odpovídajícími loňskými protějšky je zřejmé, že došlo k docela podstatnému zrychlení, dobře je to vidět při srovnání podle celkových skóre z testů Speedmark 6.5.
Nejnižší letošní 21,5“ iMac s 2,5GHz procesorem Core i5 byl celkově skoro o 24 procent rychlejší (s 215 proti 174 bodům) než jeho loňský předchůdce, v němž pracoval dvoujádrový procesor Core i3 na 3,06 GHz.
V dílčích testech se největší rozdíly přirozeně projevily v aplikacích schopných využít všchna čtyři procesorová jádra. A tak nový stroj byl proti svému loňskému protějšku o 37 procesor rychlejší v kódování DVD filmu utilitou Handbrake, o 34 procent v testu Cinebench s využitím procesoru a dokonce o 64 procent v testu MathematicaMark (Mathematica 7 dokáže více jader využít zvlášť dobře).
Nový nejnižší iMac byl celkově dokonce rychlejší než loňský nejvyšší standardní model, 27” iMac se čtyřjádrovým procesorem Core i5 na 2,8 GHz (ten dosáhl celkového skóre 196 bodů).
Dílčí testy závislé především na výkonu procesoru samozřejmě daly u obou strojů velmi podobné výsledky, ale tvorbu a rozbalování ZIP archívu a otvírání dokumentu Wordu v Pages zvládal nový nejslabší 21,5“ iMac rychleji a o něco svižnější byl též při duplikaci 1 GB souboru. (O to se ovšem zasloužil hlavně užitý disk.)
Totéž lze říci pro letošní vyšší 21,5” iMac, který podal ještě o kousek lepší výsledky (s výjimkou testů závislých na disku), takže jeho odstup od odpovídajícího loňského modelu byl zhruba podobný (s celkovým skóre 223 proti 179 bodům).
A pokud jde o současný nižší 27“ iMac (s 2,7GHz procesorem Core i5), ten vyšel proti loňskému 27“ modelu s 3,2GHz procesorem Core i3 celkově rychlejší o 25 procent (s 222 proti 177 bodům). V testech závislých na výkonu disku příliš výrazné rozdíly nebyly, ale všechny ostatní aplikace nový 27“ stroj zpracovával podstatně rychleji.
Kódování filmu v Handbrake zvládl v čase o 40 procent kratším, v testu Cinebench využívajícím procesor byl rychlejší o 37 procent a v testu MathematicaMark o celých 70 procent. Výsledky nejvyššího 27“ modelu najdete v našem článku z minulého pátku.
Čtyřjádrové procesory Sandy Bridge jasně překonávají dřívější dvoujádrové procesory Core i3 v aplikacích optimalizovaných pro vícevláknové zpracování, ale testy Macworldu též ukazují, že nové procesory poskytují vyšší výkon na megahertz, protože i při nižší taktovací frekvenci své předchůdce v reálných aplikacích překonávají.
Náskok proti loňským zákaznickým konfiguracím samozřejmě už tak velký nebyl, zejména loňský 27“ iMac s 2,93GHz procesorem Core i7 dokonce v některých testech ( jako je například MathematicaMark) dal lepší hodnoty. To ovšem bylo dáno tím, že procesory Core i7 narozdíl od čipů Core i5 podporují Hyper-Threading, takže poskytují dvojnásobný počet virtuálních procesorových jader. A potom již záleží na aplikaci, jestli dokáže virtuálních jader využít.
Pokud jde o testy závislé hlavně na výkonu disku (k nimž patří především duplikace 1GB souboru), ty se pro letošní a loňské iMacy příliš nelišily (loňské iMacy byly většinou o sekundu rychlejší), což způsobilo to, že se disky v podstatě nezměnily.
A co se týče grafiky, jak ve hře Call of Duty 4, tak v testu Cinebench využívajícím grafický hardware byly letošní iMacy výrazně lepší. Jejich výsledky v grafických úlohách se vyrovnaly nebo i předčily všechny ostatní srovnávané Macy včetně Macu Pro.
Porovnání letošních iMaců mezi sebou
Docela zajímavě však dopadlo vzájemné srovnání letošních standardních modelů iMaců mezi sebou. Proti minulosti se jejich výkony sobě velice podobaly. Pokud jde o celková skóre, odstup mezi nejnižším 21,5“ modelem (s 2,5GHz procesorem) a nejvyšším 27“ letošním iMacem taktovaným na 3,1 GHz činil pouhých 12 bodů (215 proti 227).
Nižší 27“ iMac s 2,7GHz Core i5 měl celkové skóre dokonce jen o 4 procent lepší než nejslabší 21,5“ model (s 222 body proti 215). K tomu ovšem hodně přispěl 500GB disk nejnižšího 21,5“ iMacu, který byl při duplikaci souboru a rozbalování ZIP archívu rychlejší než 1TB disk ostatních letošních iMaců.
Testy aplikací iMovie, iTunes, Photoshop, Handbrake a Mathematica a test Cinebench byly na 3,1GHz 27“ iMacu samozřejmě rychlejší. A jistě nepřekvapí, že vyšší 21,5“ iMac a nižší 27“ iMac, oba s 2,7GHz procesorem, daly v podstatě shodné výsledky, protože jejich hardware se nijak neliší (přirozeně s výjimku obrazovky).
Ještě podobnější výkony nové iMacy předváděly v grafice. V Call of Duty 4 se jejich snímkové rychlosti lišily jenom asi o 2 snímky/s a hodně podobné hodnoty daly i v testu Cinebench využívajícím grafický procesor. Testy Speedmark 6.5 očividně nedokážou moderní grafický hardware využít naplno, což platí zejména pro test Call of Duty 4 (prováděný v rozlišení 1 024 x 768).
A tak i když se použité grafické karty nových iMaců dost liší, v testech Speedmark 6.5 dosahují v podstatě shodných hodnot. Bylo by třeba podrobit je vyšší zátěži, aby se projevily výraznější rozdíly mezi nimi.
Porovnání se současnými MacBooky Pro a Macy Pro
Srovnáním výkonů nejvyššího letošního 27“ iMacu vůči současným 15“ MacBookům Pro a šestijádrovému Macu Pro jsme se podrobně zabývali již v článku z minulého pátku, proto to zde probereme jenom stručně. Vzhledem k tomu, že se (jak ukazují zde popisované testy Macworldu) výkony nových iMaců vzájemně příliš neliší, platí pro všechny totéž, co pro nejvyšší model.
Proti letošním 15“ a 17“ MacBookům Pro jsou nové iMacy sice o něco rychlejší, ale nejde o nějak zásadní rozdíly (notebookům pomáhá, že používají procesory Core i7 s Hyper-Threadingem, ale zase jsou taktované níže a standardně užívají pomalejší disky). A tak při výběru Macu bude záležet hlavně na tom, zda kupující upřednostňuje přenosnost nebo maximální výkon.
A co se týče Maců Pro, ty si sice stále zachovávají náskok v aplikacích schopných využívat více procesorových jader (Macworld srovnával s jednoprocesorovým Macem Pro osazeným šestijádrovým 3,3GHz Xeonem Westmere, který poskytuje celkem 12 virtuálních jader), avšak v úlohách, jež nejsou příliš optimalizované pro vícevláknové zpracování, dopadají nové iMacy s procesory Sandy Bridge stejně dobře nebo i lépe.
Shrnutí výsledků
Testy Macworldu především ukázaly, že letošní iMacy se svým výkonem (alespoň v běžných úlohách) od sebe již příliš neliší, výběr mezi nabízenými standardními modely tak nebude určovat ani tak výkonnost, jako spíše potřeba dalšího vybavení.
To proti dřívějšku znamená podstatnou změnu, předchozí modely se svým výkonem dost různily (zejména v době, kdy ještě nejnižší modely iMaců používaly integrovanou grafiku). Samozřejmě, s rostoucí zátěží se už nějaké rozdíly mezi nimi projeví, ale nebudou nijak propastné.
Macworld po otestování standardních modelů letošních iMaců slibuje, že se podívá také na výkony zákaznických konfigurací, zejména na ty s lepšími procesory (s procesory Core i7) a s SSD disky.
V případě použití procesorů Core i7 lze předpokládat jejich vyšší výkony v úlohách optimalizovaných pro vícejádrové procesory, protože podporují Hyper-Threading. A SSD disky by měly urychlit všechny testy závislé alespoň částečně na výkonu disku, to však budou muset ukázat až testy.
Ale už teď je zřejmé, že se nové iMacy s procesory Sandy Bridge svým výkonem velice blíží stávajícím Macům Pro (a s volitelnými procesory Core i7 se jejich odstup zřejmě ještě dále zmenší).
Macy Pro sice nadále poskytují mnohem lepší možnosti rozšiřování, avšak to by mohlo do značné míry vyrovnat rozhraní Thunderbolt, až se začnou ve větším měřítku dodávat periférie pro něj. Když se tohle vše zváží, je zřejmé, že Apple bude muset Macy Pro brzy zásadně modernizovat, aby zachoval zájem zákazníků o ně.