Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Výkonnostní testy říjnových MacBooků Pro
14. listopadu 2011, 00.00 | Macworld podrobil svým benchmarkovým testům v říjnu inovované MacBooky Pro, podle očekávání zaznamenal jenom nepatrné nárůsty výkonu, s výjimkou zvýšení výkonu grafiky 15palcových a 17palcových modelů.
V pondělí 24. října Apple bez jakékoli publicity uvedl mírně inovované modely MacBooků Pro. Oproti modelům z letošního února, jež přinesly skutečně zásadní změny (přechod na procesory Sandy Bridge a první praktickou implementaci rozhraní Thunderbolt), se tentokrát změnilo jen málo.j
Přesto se Macworld rozhodl otestovat, jak se tyto nepříliš výrazné změny projevily na výkonu, navzájem porovnal standardní říjnové a únorové modely letošních MacBooků Pro.
Stručná rekapitulace změn
Jenom stručně si zopakujme, co se vlastně změnilo. Jako obvykle modernizované modely za stejnou cenu nabízejí o něco výkonnější či jinak lepší komponenty.
U nižšího 13“ modelu byl dvoujádrový 2,3GHz procesor Core i5 nahrazen 2,4GHz čipem Core i5 a namísto 320GB pevného disku dostal 500GB disk. Vyšší 13“ model pak nasadil 2,8GHz dvoujádrový procesor Core i7 místo čipu běžícího na 2,7 GHz a kapacita jeho pevného disku se zvýšila na 750 GB (z 500 GB, diskové kapacity 13“ modelů se tak vyrovnaly svým větším protějškům).
Také u 15“ a 17“ modelů se zvýšily taktovací frekvence procesorů. Patnáctipalcové stroje zrychlily své čtyřjádrové procesory Core i7 ze 2, respektive 2,2 GHz na 2,2 a 2,4 GHz. Zároveň se ale u těchto notebooků změnil též grafický hardware – nižší 15“ model nyní používá jako samostatnou grafiku AMD Radeon HD 6750M s 512 MB vlastní RAM (místo Radeonu HD 6490M s 256 MB RAM), zatímco vyšší 15“ model dostal AMD Radeon HD 6770M s 1 GB RAM (který nahradil původní Radeon HD 6750M s 1 GB RAM).
Jediný standardní 17“ model svým vybavením opět odpovídá vyššímu 15“ modelu (navíc ovšem nabízí větší obrazovku s vyšším rozlišením a zásuvku karet ExpressCard/34). Veškeré zbývající vybavení zůstalo stejné u všech modelů.
Výsledky benchmarkových testů
Z výše uvedeného je zřejmé, že se výkony nových strojů z principu nemohly nějak zásadně změnit, avšak Macworld chtěl získat přesnější čísla, a tak je podrobil své nové sadě benchmarkových testů Speedmark 7. Byla to zároveň příležitost vyzkoušet tyto nové testy, zkoumající výkon skutečných aplikací pod Lionem. (Výkonnostní testy únorových MacBooků Pro prováděl Macworld ještě se starší verzí Speedmark 6.5 pro Snow Leoparda, proto výsledky nelze vzájemně přímo srovnávat.)
Podívejme se, co zjistil, výsledky rozdělil do dvou skupin – na výkony 13“ modelů a 15“ a 17“ MacBooků Pro (výsledky jednotlivých dílčích testů Macworld uspořádal do dvou sad tabulek):
Výsledky testů13” MacBooků Pro
U 13“ MacBooků Pro se říjnové a únorové modely liší jen taktovacími frekvencemi procesorů, a tak rozdíly ve výkonu pochopitelně byly spíše zanedbatelné. Celkové skóre v testech Speedmark 7 nižšího 13“ modelu s 2,4GHz procesorem bylo jen o 4 procenta vyšší než skóre jeho 2,3GHz předchůdce z února (146 bodů namísto 140) a u vyššího 13“ modelu s 2,8GHz procesorem činil nárůst celkového skóre 9 procent (na 164 ze 151 bodů).
Obdobně malé byly též rozdíly v jednotlivých dílčích testech. Zvláštně však dopadly testy Photoshopu CS5 a Aperture 3, v nichž starší stroje daly lepší výsledky. Macworld jednoznačné vysvětlení nemá, navrhuje dvě možné příčiny.
Apple uvádí, že MacBooky Pro upravují taktovací frekvenci procesoru tak, aby se vyhnuly přehřátí, je proto možné, že nové procesory byly v těchto testech nuceny častěji snižovat svůj takt po zásazích teplotní regulace.
Další možná příčina by mohla spočívat v nasazení nových pevných disků (dotyčné testy intenzivně pracují i s diskem), ovšem u disků vyšší kapacity výkon spíše roste (ale není tomu tak vždy, mimoto Apple takovéto obecné komponenty obvykle odebírá od více různých dodavatelů). Navíc dílčí testy závisející na výkonu disku daly stejné nebo lepší výsledky u nových modelů.
Protože 13“ MacBooky Pro stále používají jenom integrovanou grafiku Intelu v procesorech, příliš se nezměnil ani výkon testů závisejících především na grafice. Mírně vyšší počty zobrazovaných snímků za sekundu v testu Cinebench využívajícím OpenGL a ve hře Portal 2 lze připsat vyšším taktovacím frekvencím procesorů nových modelů.
Výsledky testů 15“ a 17“ MacBooků Pro
U 15“ a 17“ říjnových MacBooků Pro byly nárůsty výkonů v testech Speedmark 7 vyšší, na čemž se podílel především nový výkonnější grafický hardware.j
Nižší 2,2GHz 15“ MacBook Pro dosáhl o 12 procent vyššího celkového skóre než jeho 2GHz předchůdce (se 190 proti 169 bodům), na což měly největší vliv dílčí testy zaměřené na grafiku. Jeho grafický procesor Radeon HD 6750M v testu Cinebench využívajícím OpenGL zobrazil o 85 procent více snímků za sekundu než odpovídající únorový model s Radeonem HD 6490M (38,7 snímku/s namísto 20,9). K výraznému zrychlení došlo též ve hře Portal 2, nový model zvládal rovných 160 snímků/s, zatímco jeho předchůdce jen 68,6.
Vyšší 15” MacBook Pro s 2,4GHz procesorem se proti odpovídajícímu únorovému modelu celkově zlepšil zhruba o 7 procent (s celkovým skóre 219 bodů oproti 205). Také u něj došlo k vzrůstu výkonu grafických úloh, ale mnohem menšímu. V testu Cinebench využívajícím OpenGL zobrazoval o 12 procent více snímků/s (43,3 proti 38,8) a ve hře Portal 2 o 8 procent více (149,8 namísto 148,9 snímku/s). Rozdíl mezi Radeonem HD 6770M a Radeonem HD 6770M už očividně nebyl tak výrazný jako u grafického hardwaru nižšího 15“ modelu.
Sedmnáctipalcové MacBooky Pro samozřejmě podávaly výsledky velmi podobné vyšším 15“ modelům (17“ stroje obvykle dávaly o trochu nižší hodnoty, důvodem by mohlo být vyšší rozlišení jejich obrazovky) a rozdíl celkového skóre mezi říjnovým a únorovým 17“ MacBookem Pro činil jen o málo více než 4 procenta (216 proti 207 bodům).
Výdrž baterie
Macworld testoval též výdrže baterie. Používá jinou metodiku než Apple, nechává notebooky ve smyčce přehrávat film zvětšený na celou obrazovku při plném jasu displeje, dokud se jim nevybije baterie. Pro říjnové modely MacBooků Pro takto naměřil výdrže v délce 5,5 až 6 hodin, tedy v podstatě shodné jako pro únorové stroje.
Zhodnocení výsledků
Testy Macworldu dopadly podle očekávání, výkonnostní rozdíly mezi novými říjnovými a staršími únorovými modely letošních MacBooků Pro jsou vcelku zanedbatelné. Nejvýrazněji se to projevilo u 13“ strojů, kde došlo pouze k mírnému navýšení taktovací frekvence procesoru. Rozdíly výsledků většiny dílčích testů tomu odpovídají a v některých úlohách, zřejmě kvůli častěji zasahující regulaci teploty procesoru, si nové modely vedly dokonce hůř. Hlavní předností nových 13“ MacBooků Pro tudíž není ani tak výkon, ale spíše to, že poskytují větší pevné disky za stejnou cenu.
Trochu jiná situace nastala u 15“ a 17“ MacBooků Pro, protože ty vedle výše taktovaného procesoru získaly též lepší samostatné grafické procesory. Celková skóre se sice až tolik nezvýšila, ale v grafice byly rozdíly patrnější. Pro vyšší 15“ a pro 17“ model to ještě nebylo nějak význačné navýšení, ačkoli zaznamenat se dalo. Zato nový nižší 15“ MacBook Pro nabízí významné urychlení grafiky proti únorovému modelu, v řádu desítek procent. Je zřejmé, že starší model používal poněkud „podměrečný“ grafický procesor a tento nedostatek vyřešila teprve říjnová inovace.
Vlastníci MacBooků Pro z února tak očividně nemusí své koupě litovat, protože nové podzimní modely mnoho navíc nepřinesly (snad s výjimkou grafiky nižšího 15“ modelu), ovšem ti, kdo si tyto stroje pořídí až teď, za stejné peníze dostanou o trochu vyšší výkon a v případě 13“ strojů navíc ještě získají větší úložnou kapacitu.