Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Výměna disku v TiBooku na vlastní kůži
harddisk_48gb
23. září 2002, 00.00 | Přečtěte si komentář jednoho z našich spolupracovníků o výměně pevného disku v PowerBooku Titanium a na co je potřeba si dát pozor, zvlášť pokud používáte Mac OS X.
Zcela na začátek chci uvést, že jsem jeden z mnoha 'switcherů' a nepatřím ke skalním dlouholetým uživatelům Mačů. Některé z věci, které jsem dělal při výměně disku možná s odstupem nedávají smysl, ale mne v daně chvíli připadly docela smysluplné.Varování: výměna disku může vést k zneplatnění záruky na vás Powerbook, veškeré změny děláte na vlastní nebezpečí. V žádném případě neručím, že následující text je kompletní návod na výměnu disku.
Předehra
Zhruba v dubnu jsem si se štěstím pořídil nového Powerbooka G4/550 s 20GB HDD a poměrně slušnými 768MB paměti. Hlavním důvodem pro pořízení byla má záliba editování domácího videa a udržování webu pro občasnou komunikaci s rodinou a přáteli doma v ČR. Jak již většina tuší, 20GB HDD se časem ukázalo nedostatečným pro ukládání videa, webu a MP3 kolekce. V červenci jsem si pořídil externí disk na který jsem zazalohoval MP3 kolekci a některé dokončené video projekty. To uvolnilo dost místa na několik týdnu, ale evidentně to nebylo dostatečné. Na začátku srpna jsem se rozhodl, jdu do toho - měním malý za větší. Po studiu různých typu HDD jsem se rozhodl pro IBM Travelstar 48GH o kapacitě 48GB . Našel jsem na tento disk dost velice dobrých recenzi a musím konstatovat, že autoři vůbec nepřeháněli. Disk je velice tichý a absolutně nesrovnatelný s původním diskem, který použil Apple.
Příprava
Příprava probíhala na třech frontách. Za prvé jsem nastudoval jak provést výměnu, a to že dvou zdrojů. Jedním byl manuál dodány s PowerBookem, kde Apple dostatečně podrobně popisuje jak operaci provést. Druhým zdrojem byl popis výměny včetně doplňujících fotografií na webu. Obě příručky doporučovaly zakoupení šroubováku Torx T8 a webová verze doporučovala ještě T7, T9 a malý křížový šroubovák velikosti 1.
Druhou frontou byla příprava nástrojů potřebných pro otevření útrob stroje a samotnou výměnu. Všechny výše uvedené nástroje jsem zakoupil v jednom místním obchodním domě s domácími potřebami za necelých 8USD. Předpokládám, že podobně můžete tyto nástroje získat v obchodě v ČR, jen nevím ve kterém.
Třetí frontou byla záloha dat z existujícího stroje na externí Firewire disk. Zálohu jsem provedl pomoci Dantz Retrospect Backup Express (existují shareware a freeware nástroje, ale Retrospect už jsem zakoupil dříve, takže nebylo o čem diskutovat). Zálohoval jsem kompletní disk po nastartování stroje z CD dodaným s Retrospectem. Záloha trvala něco přes 5 hodin díky zapnuté verifikaci dat.
Operace
Vše připraveno, disk i nástroje na stole a záloha na externím disku. Následují příručku a postupně oddělávám baterií, odšroubovávám osm šroubku na břiše notebooku a sundavám kryt. Pokračují podle návodu a odpojují disk od sběrnice, pak uvolňuji šroubky na straně disku a povoluji šroubek na předělovaci umělohmotné zarážce a ohýbám ji jak je zakresleno v návodu. Teď už mužů vyndat původní disk ven a uvolnit zbývající šroubky, odpojit dráty od sběrnice a sundat papírový kryt. Otevírám balíček s novým diskem. Prvně nasazují papírový kryt, který přitahují všemi čtyřmi šroubky s gumovými podložkami a připojují sběrnicový drát k disku (ještě ne k desce, to přijde později). Vkládám nový disk do místa odkud jsem vyndal původní a uvolňují umělohmotnou zarážku, kterou jsem předtím ohnul. Trochu musím nazdvihnout disk, aby šroubky i s gumovými podložkami pěkně zapadly do připravených der. Vše vypadá dobře a tak přitahují umělohmotnou zarážku šroubkem. Disk se zda sedí dobře a tak připojuji dráty sběrnice k hlavní desce. Nakonec nandávám kryt a dávám pozor, aby dírky seděly, abych mohl přitáhnout šroubky. Nakonec vkládám baterií. Startuji stroj a bootuji z Retrospect CD. Vše vypadá dobře. Po spuštění Drive Setup vidím nový disk a ihned ho rozdělují na tři logické disky a formátuji. Teď musím připojit Firewire a začít obnovu dat.
Obnova dat I.
Zavírám počítač a čekám chvilku až usne, pak připojuji externí disk a startuji ho. Opět otevírám počítač a vidím všechny logické disky na desktopu. Vše vypadá dobře. Spouštím Retrospect a startuji obnovu dat. Tak teď mám zhruba 2-3 hodiny času. Po dokončení obnovy startuji z nového disku. OS9 bootuje fajn, ale OS X nemůžu rozjet díky kernel panic. To nevypadá dobře. Už od nákupu využívám všechny aplikace jen v OS X, takže mi chodící OS 9 moc nepomůže. No nic, asi něco neproběhlo dobře a tak znovu formátuji disk a zkouším obnovu dat ještě jednou. Výsledek, jak si můžete domyslet, je stejný - OS 9 bootuje fajn a OS X ani za boha. Co teď?
Nová záloha
Napadlo mne, že moje původní záloha asi nebyla úplně košer a tak znovu otevírám útroby stroje a vracím původní disk zpět. Startuju z CD a zálohuji celý disk znovu, tentokrát jako kopii celého disku bez komprese do souboru. Po záloze podrobně kontroluji výsledky. Všechny soubory jsou zálohované a vše vypadá dobře. Opět otevírám útroby stroje a vyměňuji disky. Tentokrát už jsem schopen celou operaci provést za méně než 7 minut. Ještě párkrát a změním kariéru.
Obnova dat II.
Znovu formátuji nový disk a startuji obnovu. Po třech hodinách zjistuju, že se nic nezměnilo. OS X pořád není schopen bootovat. Už nemám chuť přicházet na to, co bylo špatně a tak opět formátuji disk a instaluji OS 9 z instalačního CD. Následuje instalace OS X a všech záplat. Díky bohu za kabelový modem. Díky němu jsem schopen nahrát všechny potřebné záplaty z webu za méně než 20 minut a za zhruba stejnou dobu mám systém na versi OS 10.1.5. Vše běží spolehlivě, jen mi chybí aplikace a data.
Obnova dat III.
Teď se jen modlím, aby všechny ty informace o možnosti přeinstaloval OS bez nutnosti přeinstalovat aplikace byly pravdivé. Moc se mi nechce přeinstalovávat všechny aplikace, které zahrnují Macromedia Studio MX, Final Cut Pro a poměrně dost her a pár utilit. Odhadují, že by to celé trvalo něco přes 6 hodin.
Díky tomu, že poslední záloha je přímá kopie disku, tak jsem schopen postupně projít všechny adresáře původního disku a překopírovat všechna uživatelská data včetně konfiguračních souboru na nový disk. Ani to netrvá tak dlouho. Možná jsem to měl udělat hned po prvním problému.
Po kopírování zkouším zda fungují všechny aplikace a zjišťují, že vše běží bez problémů. Dokonce jsem našel i staré e-mailove schránky a obnovil je. Všechny aplikace fungují a zda se že mám i všechna data a konfiguraci.
Doladění
Teď mužů dokončit dílo zkázy a přesunout uživatelské soubory a videa na nové logické disky. Kopírují data a linkuji adresáře tak, aby vše vypadalo pro OS stejně. Přesto musím prelinkovat video snímky v FCP, což je velice jednoduché, protože FCP logicky hledá všechny snímky jednoho projektu ve stejném adresáři. Příjemné překvapení, ze zkušenosti s MS jsem čekal, že bude prelinkovavat 150 souboru po jednom - výborně, vývojáři Apple.
Nakonec ještě instaluji Warcraft III, který jsem odstranil že starého disku, když mi došlo místo. Těším se z víc než 9GB na každém logickém disku a doufám, že mi těch 48GB nějakou chvilku vydrží.
Pozdní varování
Dnes, týden po dokončení výměny a obnovy dat, jsem byl v knihkupectví a podíval jsem se do jedné Mač OS X knihy. Autor v ní podrobně popisuje problémy Retrospectu s obnovou OS X bootovacich disků. Děkuji Dantz, vaše chyba mne stála dobrých 15 hodin.