Výprava do útrob nového 27“ iMacu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Výprava do útrob nového 27“ iMacu

26. října 2009, 00.00 | V rámci rozebírání hardwarových novinek Applu se firma iFixit podívala také dovnitř 27“ iMacu, našla řadu změn dovolujících nasazení výkonnějších komponent.

Na mohutnou dávku hardwarových novinek Applu z minulého týdne firma iFixit zareagovala sérií tří reportáží z jejich rozebrání, podívala se do útrob nového plastového MacBooku, na vnitřní uspořádání myši Magic Mouse a též rozebrala nový 27“ iMac (právě s ním dostala Magic Mouse), což popisuje tento článek.

Zevnějšek strojeRozebrání největšího dostupného iMacu popisuje třístránková zpráva iFixit rozdělená do 24 ilustrovaných kroků.

Letos v březnu iFixit rozebrala předchozí 20“ model iMacu, takže lze srovnávat, jaké konstrukční změny Apple provedl v nových širokoúhlých modelech. Co se týče základních vlastností nových iMaců, ty už MůjMac popsal, zde je proto zmíníme pouze stručně.

Nejviditelnější součást nového 27“ iMacu samozřejmě tvoří jeho 27“ obrazovka s LED podsvícením a rozlišením 2 560 x 1 440, se širokoúhlým stranovým poměrem 16:9. A jak již bylo řečeno, s počítačem se standardně dodává myš Magic Mouse, jejíž vnitřní uspořádání přibližuje samostatný článek.

Zadní strana počítače, nyní tvořená hliníkovým plátem, nese stejných devět portů jako předchozí modely, 27“ iMacy však přece jenom zavádějí jednu změnu, Mini DisplayPort se teď dá použít jako vstup pro video z externích zdrojů. Lze tak například připojit Blu-ray přehrávač (protože nové iMacy Blu-ray mechaniku dosud nedostaly, i když se o tom spekulovalo).

K tomu však bude potřeba odpovídající adaptér, který Apple se strojem nedodává, teprve ho začne prodávat. S iMacem standardně dostanete jen napájecí kabel, všechny ostatní kabely a adaptéry se musí kupovat zvlášť, iFixit k tomu (nikoli bez ironie) podotýká, že podle Applu kabely pocházejí od ďábla.

Přístup k RAM

Stejně jako u předchozích iMaců se k RAM lze dostat po odšroubování krycích dvířek na dolní hraně počítače, dvířka přidržují tři křížové šrouby.

Tak jako v noteboocích Applu se i tady používají RAM moduly PC3-8500 a nové iMacy pro ně poskytují hned čtyři patice. Při osazení 4GB SO-DIMM moduly tak jde operační paměť rozšířit až na 16 GB (to dokazuje tento výpis System Profileru a tenhle ukazuje, že jsou opravdu obsazené všechny paměťové patice). Takové moduly ovšem zatím vycházejí dost draho, zvlášť od Applu, jiní dodavatelé je nabízejí levněji (patří k nim také iFixit).

Odmontování displeje

Nové iMacy mají skleněný kryt displeje táhnoucí se od okraje k okraji, zmizela 4mm hliníková obruba skla předchozích Maců, sklo tedy nyní drží pouze příchytné magnety. (iFixit doufá, že jsou magnety dostatečně silné, po rozšíření RAM na 16 GB si všimla, že se sklo na jejím iMacu nepatrně posunulo.)

K sejmutí ohromného krycího skla obrazovky bylo třeba užít přísavek. Tím se odhalil LCD panel přidržovaný osmi křížovými šrouby, po jejich uvolnění se dala odklopit montáž displeje, nejprve se ale musel odpojit kabel vertikální synchronizace od základní desky.

Následně bylo možné vyjmout celý zobrazovací panel. Ten váží téměř pět kilogramů, což ovšem při úhlopříčce 27“ nijak nepřekvapuje. Panel vyrobila LG, jedná se o model LM270WQ1 používající technologii IPS. Vodorovným rozlišením se tento panel vyrovná 30“ monitoru Apple Cinema Display a i v dalších parametrech se mu velice blíží. Jak ovšem připomíná iFixit, panel je opravdu hodně lesklý, zuřivé debaty na tohle téma tak mohou pokračovat dál.

Zezadu sice panel obrazovky už nevypadá tak dobře, ale za povšimnutí na něm stojí čtyři kabely připojující DisplayPort, teplotní čidlo, LED podsvícení a synchronizaci LED podsvícení.

Důležité je zde však hlavně to, že 27“ iMac nemá přímé propojení mezi LCD panelem a externím Mini DisplayPortem, takže pokud se tento port použije jako videovstup, signál bude muset procházet základní deskou, a tak bude nutné iMac nechat zapnutý, i když bude sloužit jako zobrazovač externího videosignálu.

Pevný disk a optická mechanika

Sejmutí displeje odhalí nitro iMacu, obsahující všechny mechaniky a elektroniku. Bez displeje má pouzdro iMacu sklon převažovat se vzhůru, ubyla mu dost značná zátěž.

Ve středu stroje se nachází pevný disk, zatímco optická mechanika a jeden větrák leží vpravo. Disk drží dva křížové šrouby, po jejich uvolnění se dá disk lehce vytáhnout. Jde o 1TB disk se 7 200 otáčkami (volitelně Apple nabízí i 2TB disk).

Pouzdro 27“ iMacu je sice o dost rozměrnější, avšak prostor pro druhý disk v něm není, ale uživatel by si mohl stávající disk sám vyměnit, třeba i za SSD disk (jenže ty pohybující se v přijatelných cenových mezích zatím mají o dost menší kapacitu).

Další krok rozebírání spočíval v odpojení antén a vyjmutí AirPort karty. Tu tvoří standardní PCI-e karta připevněná jedním šroubem ke svému nosníku, po sejmutí stínicího plechu se odhalily příslušné čipy. WiFi komunikaci zařizuje čip Atheros AR9280, u anténních konektorů se nalézají dva výkonové zesilovače SiGe Semiconductor 2593A20.

Vyšroubování několika dalších šroubů uvolnilo zdroj počítače, s výraznými červenými a modrými kondenzátory. Rozhodně zajímavé jsou parametry zdroje, na výstupu totiž dává 25,8 ampéru při 12 voltech, jeho výstupní výkon tedy činí 310 wattů. Žádný iMac dosud neměl tak silný zdroj, což jasně ukazuje, že nové modely jsou připraveny pro nasazení výkonnějších (a po energii hladovějších) komponent.

V rohu pouzdra iMacu se krčí Bluetooth karta, připevněná jedním šroubem a modrým anténním kabelem.

A na řadu přichází optická mechanika, po jejímž vyjmutí bude vidět, že jde o standardní nízkprofilovou (12,7mm) SATA mechaniku.

Pořád to ovšem je 8X DVD vypalovačka SuperDrive, což iFixit považuje za nejslabší článek počítače, připomíná, že se stejná mechanika používá od roku 2005. Fyzicky by zjevně nebyl problém do nového Macu nainstalovat vhodnou Blu-ray mechaniku, v Mac OS X však chybí softwarová podpora pro přehrávání chráněných Blu-ray filmů. (A v tom zřejmě spočívá důvod, vedle nadále dost vysoké ceny, proč Apple dosud Blu-ray nenasadil, získání potřebné licence je dost složité a nejspíš by se neobešlo bez zásahů do systému.)

Vedle mechaniky SuperDrive leží jeden z větráků, nové větší pouzdro iMacu dovolilo použít tiše pracující rozměrné pomaloběžné větráky s velkým počtem lopatek.

Základní deska

Odmontování mechanik a větráku odhalilo rozměrnou základní desku, jež se musí vyjmout oběma rukama.

Na desce stojí za povšimnutí hlavně to, jak daleko od sebe leží procesor a grafická karta, zakryté velkými pasivními chladiči odvádějícími odpadní teplo na opačné strany počítače. Apple opravdu hodně zapracoval na chladicím systému, což umožnilo užití mnohem výkonnějších komponent než v předchozích modelech, zejména stolních procesorů.

Vyjmutí základní desky též odkrylo k pouzdru počítače přišroubovanou čtečku SD karet, kterou nové iMacy dostaly stejně jako MacBooky Pro, jasně vidíte, o jak titěrnou komponentu se jedná, komunikaci s SD kartami zajišťuje čip s označením GL137A.

Odstrojování základní desky pokračovalo vyjmutím IR čidla a odstraněním centrálního kabelového rozvodu.

Poté přišly na řadu reproduktory, jež jsou opravdu rozměrné, což se příznivě projevilo na jejich zvuku (však se tím Apple chlubí). Reproduktory se nacházejí ve spodních rozích pouzdra počítače, zatímco mikrofon leží nahoře u kamery iSight.

A vyndání základní desky otevřelo přístup ke dvěma dalším větrákům, celkem tak nový iMac obsahuje šest teplotních čidel, tři větráky a dva mohutné pasivní chladiče, což by mělo zajistit skutečně účinné a zároveň tiché chlazení.

A nyní se podíváme na samotnou základní desku (takhle vypadá z druhé strany). Stříbrný kotouček na desce je PRAM baterie uchovávající datum a čas při vypnutém napájení, mnohem zajímavější je ovšem použitý procesor.

Jde o Intel Core 2 Duo na 3,06 GHz, avšak narozdíl od předchozích iMaců ve stolní verzi pro patici LGA 775 Socket T. Procesor není přiletovaný, spočívá v patici, ale podle nálepky na chladiči jeho vyjmutí bude Apple považovat za porušení záručních podmínek. Přesto alespoň hypoteticky by bylo možné procesor vyměnit, třeba za čtyřjádrový Core 2 Quad pro tuto patici, není ovšem jisté, jestli by to fungovalo.

A pochopitelně vyšší 27“ iMac vybavený procesory Core i5 nebo i7 bude muset mít poněkud odlišnou desku, protože tyto čipy používají odlišnou patici LGA 1156 Socket H (navíc potřebují jinou čipovou sadu a zavádějí úplně jiný systém komunikace s pamětí).

Grafický procesor ATI Radeon HD 4670 s 256 MB vlastní paměti GDDR3 se nalézá na samostatné dceřinné kartě, po jejímž odmontování se ukázalo, že se jedná o standardní kartu užívanou mnoha jinými počítači (iFixit to sice blíže nespecifikuje, ale zřejmě to je MXM modul užívaný některými notebooky, není však jasné, zda by bylo možné iMac osadit jiným MXM modulem).

Ještě jeden zajímavý prvek se nachází na zadní straně pouzdra iMacu, WiFi anténa je připevněná k logu Applu v zadním panelu. To ovšem má svůj důvod, nový iMac používá hliníkovou zadní stěnu namísto plastové stěny svých předchůdců, což sice lépe vypadá, jenže hliník téměř nepropouští WiFi signál. Logo Applu zůstalo jedinou plastovou částí zadního panelu, proto byla AirPort anténa umístěna právě tam, kde se signál nejméně utlumuje.

A tím rozebírání 27“ iMacu skončilo, jako vždy byl rozložen na své základní komponenty.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: