Výrobce klonů PearC se Applu nebojí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Výrobce klonů PearC se Applu nebojí

18. února 2009, 04.00 | Firma HyperMegaNet UG, jež začala nabízet klony Maců nazvané PearC, se právních kroků Applu vůči sobě neobává

Počátkem února se o značný mediální rozruch postarala německá firma HyperMegaNet UG, když oznámila prodej počítačů PearC, stolních PC s procesory Intel a s předinstalovaným Mac OS X Leopard.

12mm08022009f.jpg

To samozřejmě vyvolalo dohady, jak se k tomu postaví Apple, všeobecně se očekává (zejména po zkušenostech s obdobným pokusem o prodej klonů Maců floridskou firmou Psystar), že bude německou firmu žalovat a pokusí se soudní cestou dosáhnout, aby prodej PearC byl ukončen.

Samotná HyperMegaNet UG se však případných kroků Applu neobává, sdělil (elektronickou poštou) její mluvčí Dirk Bloessl britskému Computerworldu.

Uvedl, že se jim sice právní oddělení Applu zatím neozvalo, ale čekají, že k tomu brzy dojde. Nejprve HyperMegaNet UG zkusí dosáhnout shody mimosoudně, ale pokud to bude nutné, nebude se bát stanout spolu s Applem před soudem.

Firma vychází z toho, že podle německých zákonů je její jednání legální a trvá na tom, že omezení vyplývající z licenčního ujednání s koncovým uživatelem (EULA) u Mac OS X v Německu nemohou platit, protože místní zákony vylučují omezení uplatňující se až po koupi produktu, připomíná Bloessl. A právě kvůli tomu, že ujednání EULA si lze přečíst až poté, co si zákazník Mac OS X koupí a spustí jeho instalaci, nemůže být v Německu platné.

Oprávněnost takovýchto výroků samozřejmě budou muset posoudit právníci a soudci, jestli Apple prodej PearC napadne (což s největší pravděpodobností udělá), dá se skutečně čekat, že z toho bude další soudní spor, tentokrát ovšem s velice nejasným výsledkem, protože by mimo jiné šlo i o střet mezi americkým a evropským (konkrétněji německým) pojetím práva.

Ostatně, výše zmíněný spor s firmou Psystar stále probíhá a ani v jeho případě není výsledek dosud jasný, před týdnem Psystar dosáhl drobného úspěchu, když mohl doplnit svou obhajobu o dodatečné argumenty, což skutečně učinil minulý pátek, také on se brání tím, že ujednání EULA k Mac OS X nastavuje příliš omezující podmínky. Apple na nové argumenty Psystaru musí odpovědět do 20 dní, avšak samotný soudní spor by měl začít až 9. listopadu letošního roku, takže si na výsledek počkáme ještě hodně dlouho.

V případě výrobce PearC se tudíž dá očekávat (protože pochází z Německa), že by případná soudní jednání trvala ještě déle, HyperMegaNet UG tak nejspíš zbývá dost času ukázat, jak dobře si její klony vedou v praxi (což může být nakonec důležitější než všechny soudní spory).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: