Xserve - výkonný a velký - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Xserve - výkonný a velký

24. července 2002, 00.00 | Měli jsme možnost se pokochat pohledem na první kousek nového serveru od Apple nazývaný Xserve u nás. Žádný drobeček to není, spíš naopak - ale až jich budete mít v racku 42, ani vám to nepřijde. Podívejte se na první fotografie a přečtete si naše první poznatky.

Většina uživatelů Maců se s nejnovějším serverem od Applu, počítačem Xserve, asi nikdy nesetká "tváří v tvář", proto jsme přivítali možnost se na vlastní oči podívat na první Xserve, který je u nás.

Xserve je VELKÝ. To je asi první co vás napadne, když ho uvidíte. Rozměry jsou 44 x 71 x 4,4 cm (š x h x v), takže ačkoliv plochý, zabírá Xserve velkou plochu. Samozřejmě, je určený k zabudování do racků, kde se takto bude nad sebou tísnit i několik desítek počítačů, takže plocha v tomto případě nehraje takovou roli. Mimochodem, váha je 14, 1 Kg, průměrný příkon jednoprocesorové verze je 125 W, dvouprocesorové 175 W, maximální 400 W.

Pokud nepřehlídnete Xserve vypnutý, tak zapnutý ho rozhodně nepřeslechnete. Dva mohutné ventilátory vhánějí vzduch dovnitř, kromě toho má své větráčky také zdroj.

O něco více než třetinu zabírá prostor pro disky - tedy pro 4 výměnné kazety s disky o kapacitě 60 nebo 120 GB. Kromě toho je na přední stěně CD-ROM mechanika, FireWire port, indikátory stavu počítače, vypínací tlačítko a zámek počítače. Zámek zajišťuje proti otevření jak kryt počítače, tak diskové mechaniky - zjistili jsme však, že se jedná o normální imbusový klíč, takže bezpečnost je v tomto směru spíš diskutabilní.

Uprostřed jsou zmiňované ventilátory a propojení mezi disky a vlastním motherboardem. Ve "smontované" podobě je na chladiči procesoru ještě plastový nástavec, který usměrňuje proudící vzduch přímo do žeber chladiče.

Na mateřskou kartu jsou napojené kromě konektorů na zádi také karty - k dispozici jsou dva PCI sloty 64 bitů na 66 MHz, a jeden PCI-AGP slot, který je standardně osazen druhým gigabitovým Ethernetem, na přání je možné sem dát AGP grafickou kartu.

Díky rozdělení počítače na několik částí je relativně snadné je vyměňovat, servis by tak měl být poměrně rychlý. Bohužel, dokud se nevyjasní, jak přesně tady bude servis fungovat, není ani zřejmé, jaké budou termíny pro servis, což je v případě serveru velmi podstatná informace. Zástupce CDS však ujistil, že v případě potřeby se bude "kanibalizovat" tento předváděcí kousek, což je ostatně poměrně běžný způsob, jak náhradní díl sehnat opravdu rychle.

Co vidět není, je operační systém - první Xservy se dodávaly s Mac OS X Server 10.1.5, který je podstatně rozšířený o možnosti vzdálené správy (kompletní nástroje pro správu v příkazové řádce, včetně instalace software či konfigurace systémových předvoleb). Bohužel i uživatelé Xservu mají smůlu a musí investovat 100 USD do nové verze Mac OS X 10.2, která bude k dispozici na konci srpna - tato "dodatečná" investice, o které Apple při uvedení taktně pomlčel, rozhodně nepotěší.

Xserve je rozhodně zajímavý stroj a může být jen zvědavi, jak bude rychlý v reálných testech. Současné zaměření je na grafická studia či školy, tedy především stávající zákazníci Apple, pokud však bude Apple slavit úspěchy, dá se předpokládat, že bude chtít konkurovat i opravdovým podnikovým serverům od dalších výrobců.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: