Zahájení konference WWDC 2009 přineslo v podstatě všechny očekávané novinky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Zahájení konference WWDC 2009 přineslo v podstatě všechny očekávané novinky

10. června 2009, 00.00 | Phil Schiller a další členové vedení Applu představili modernizované MacBooky Pro, upřesnili okolnosti uvedení Snow Leoparda a firmwaru 3.0 pro iPhone a předvedli nový iPhone 3GS.

V pondělí začala v San Franciscu (v kongresovém středisku Moscone West) vývojářská konference WWDC 2009. Tato akce sice byla původně určena především pro vývojáře pracující se softwarovými platformami Applu, ovšem několik posledních let její zahájení slouží k představení významných novinek, nejnověji zejména těch souvisejících s iPhonem. Tak tomu bylo také loni, kdy Steve Jobs uvedl iPhone 3G.

Od poloviny května jsme sice věděli, že tentokrát úvodní projev nepronese Steve Jobs, ale přirozeně se očekávaly obdobné novinky. A těch jsme se opravdu dočkali, což podrobněji popisují následující řádky, nejprve se však podívejme, z jakých zdrojů tento text vychází:

Použité informační zdroje

Nějakou zmínku o novinkách z WWDC 2009 samozřejmě přinesly všechny zpravodajské servery, ale zde vycházím především ze tří zápisů průběhu proslovu. Už tradičně se svou zprávou přišel Macworld, podrobnou reportáž dále nabízí Engadget a další kvalitní popis dění z WWDC poskytuje server CNET News, všechny tři záznamy obsahují i řadu doprovodných fotografií.

A Apple již na svém webu zveřejnil více než dvouhodinový videozáznam celého projevu (k jeho přehrání potřebujete QuickTime 7), takže se můžete (nevadí-li vám angličtina) podívat přímo na „originál“. A přirozeně též vydal oficiální tiskové zprávy k představeným novinkám.

Zahájení konference

Projev zahájil malý vtípek, na promítacím plátně se objevil John Hodgman, hrající „PC“ v reklamách Applu, který popřál účastníkům konference nějaké ty inovace, ale zase ne příliš mnoho a zeptal se, zda miliarda aplikací nestačí. Jeho slova rychle uvedl na pravou míru „Mac“ Justin Long, jenž vysvětlil, že se PC snaží účastníkům popřát skvělou konferenci.

A potom už na scénu přišel Phil Schiller, vrchní ředitel Applu pro globální marketing produktů, oblečený v džínovině a začal mluvit. Řekl, že pro 5 200 shromážděných vývojářů z 52 zemí světa začíná úžasný týden.

Promítl diagram ukazující nárůst počtu aktivních uživatelů Mac OS X od roku 2002 do roku 2007 z 5 na 25 milionů. Pak ho však vyměnil za diagram počtu uživatelů OS X, který ukazuje, že se počet aktivních uživatelů za poslední dva roky, od uvedení iPhonu, zvýšil trojnásobně, z 25 na 75 milionů. A dodal, že není divu, že se je všichni snaží dohnat. Nato prohlásil, že bude mluvit o Macu a iPhonu, podotkl, že vystoupí též Bertrand Serlet, viceprezident pro OS X software a Scott Forstall, viceprezident pro software iPhonu.

Představují se nové MacBooky Pro

Ale nejprve začal Schiller hovořit o Macu, představil zbrusu novou verzi 15“ MacBooku Pro. Poznamenal, že většina zákazníků při koupi nového Macu volí notebook, a ty, počínaje MacBookem Air, užívají novou „unibody“ konstrukci, robustnější, vyrobenou ze skvělých materiálů, díky níž jsou neuvěřitelně tenké a lehké. Po MacBooku Air následovaly 13“, 15“ a 17“ MacBooky, jež si všechny vedly na trhu dobře, ovšem Apple se přes svůj náskok nehodlá zastavit a chce ho ještě zvýšit.

Nový 15“ MacBook Pro

A proto Schiller představil zcela novou verzi 15“ MacBooku Pro. Používá samozřejmě „unibody“ architekturu, ale (stejně jako 17“ MacBook Pro uvedený na lednovém Macworld Expu) nasazuje integrovanou nevýměnnou baterii. Ta údajně zajistí až 7 hodin provozu, o 2 hodiny více než dříve, výdrž se tak prodlužuje o 40 procent. A je navíc šetrnější vůči životnímu prostředí. Většina běžných notebookových baterií podle Schillera vydrží 300 nabíjecích cyklů, nové lithium-polymerové baterie zvládnou přes 1000 cyklů, běžnému uživateli tak tato baterie vydrží pět let, než se začne její kapacita snižovat, oproti konkurenci se tudíž spotřebuje třikrát méně baterií. (Stejná argumentace ovšem zazněla už pro 17“ MacBook Pro.)

Nový 15“ model je stejně tenký a lehký jak jeho předchůdce, navíc má „nejhezčí displej, jaký kdy Apple dal do notebooku“, prohlásil Schiller, jeho barevný gamut by měl být o 60 procent lepší. A objevila se další viditelná změna – zásuvku pro karty ExpressCard nahradila zásuvka pro SD karty. To Schiller vysvětlil tím, že většina zákazníků vlastní digitální fotoaparáty, které se sice dají připojit přes USB port, ale většina uživatelů ráda vyjímá paměťové karty a vkládá je do počítače. (Ovšem rozhraní ExpressCard lze použít pro mnohem širší paletu periférií, takže tento krok Applu jistě vyvolá ještě větší diskuse než nasazení nevýměnné baterie).

Nový 15“ MacBook Pro je nejrychlejší notebook, jaký kdy Apple vyrobil, s až 3,06GHz procesorem Intelu a s pamětí rozšiřitelnou až na 8 GB. Může být vybaven až 500GB pevným diskem se 7200 otáčkami za minutu nebo až 256GB SSD diskem. A stojí jen 1699 USD, o 300 USD méně než jeho předchůdce. To je cena za standardní konfiguraci s 2,53GHz procesorem, 4GB RAM a 250GB diskem.

Schiller promítl tabulku konfigurací nových 15“ MacBooků Pro, z ní vyplývá, že nejlevnější model za 1 699 USD má jenom integrovanou grafiku GeForce 9400M. Za 1 999 USD dostanete 2,66GHz procesor, 4 GB RAM, 320GB disk a jak GeForce 9400M, tak GeForce 9600M GT. Nejvyšší model nabízí 2,8GHz procesor, 4 GB RAM, 500GB disk a přirozeně opět obě grafická řešení, ten přijde na 2 299 USD (o 200 USD méně než jeho předchůdce). Všechny tyto stroje mají zásuvku pro SD karty a nevýměnnou baterii. (Výše zmíněný 3,06GHz procesor se nabízí jako volitelné vybavení).

Modernizace se dočkal také 17“ MacBook Pro, ten si jako jediný zachoval zásuvku karet ExpressCard, ale nyní obsahuje 2,8GHz procesor a 500GB disk a jeho cena klesla na 2 499 USD. Všechny popsané stroje se začaly na americký trh dodávat od pondělí.

K MacBookům Pro teď patří i 13“ hliníkové modely

Apple ovšem vyrábí též 13“ „unibody“ MacBook. I ten se dočkal modernizace, rovněž dostal nevýměnnou baterii zajišťující až 7 hodin provozu, aniž by se změnily vnější rozměry. Získal také nový displej s o 60 procent širším gamutem a zásuvku SD karet. Takže proč ho nenazvat MacBookem Pro, zeptal se Schiller. Tenhle stroj se teď dá rozšířit až na 8 GB RAM, osadit až 500GB diskem a má klávesnici s LED podsvícením. A navíc dostal port FireWire 800. Takže 13“ notebook se nyní též považuje za MacBook Pro a jeho cena začíná na 1 199 USD, je tedy levnější než 13“ hliníkový notebook, který nahrazuje, prodává se rovněž od pondělí.

Opět se objevila tabulka konfigurací nových 13” MacBooků Pro, model za 1 199 USD nabízí 2,26GHz procesor Core 2 Duo, 2 GB RAM, integrovanou grafiku GeForce 9400M a 160GB disk. Druhý vyšší model za 1 499 USD má 2,53GHz procesor, 4 GB RAM a 250GB disk.

Technické specifikace všech nových MacBooků Pro (asi bude chvíli trvat, než si zvykneme, že mezi ně patří i 13“ stroje) najdete tady, americké ceny nových strojů, včetně volitelných konfigurací, zjistíte na webovém obchodu Apple Store.

Modernizovaný MacBook Air

A změn se dočkal také MacBook Air, podle Schillerových slov bude mít agresivnější konfigurace a ceny. Cena základního modelu s 1,86GHz procesorem a klasickým pevným diskem klesla na 1 499 USD, 2,13GHz model s SSD diskem nyní stojí 1 799 USD (to znamená zlevnění o plných 700 USD). Nové technické specifikace obsahuje tahle stránka.

Nakonec Schiller neopomněl zmínit, že jde o nejzelenější řadu notebooků na světě, všechny nové MacBooky, MacBooky Pro a MacBook Air splňují standard EPEAT Gold a vyhoví specifikaci Energy Star 5 pro úspory energie, chystané na letošní léto.

Snow Leopard

Na závěr představování nových MacBooků Schiller poznamenal, že skvělý hardware si zasluhuje skvělý software. A pozval na pódium Bertranda Serleta, aby promluvil o Mac OS X.

Ten nejprve probral vlastnosti Leoparda a porovnal je s Vistou a nakonec prohlásil, že se Microsoft snaží dostat z potíží s ní pomocí Windows 7. Poukázal na problémy Windows, s nimiž se Mac OS X nemusel nikdy potýkat – na řízení uživatelských účtů a defragmentaci disku.

Windows 7 jsou podle Serleta jen další verzí Visty. Naproti tomu Apple je na Leoparda hrdý. A tak, když se začalo přemýšlet o další velké kočce, rozhodli se ji nazvat Snow Leopard, jde tedy o lepšího Leoparda.

Zlepšení zaprvé spočívají v řadě různých menších vylepšení po celém systému. Za druhé, v zavedení výkonných nových technologií a za třetí v doplnění podpory Exchange.

Optimalizace Snow Leoparda

Co se týče vylepšení, Mac OS X sestává z řady různých projektů, ve Snow Leopardovi se rozhodli vylepšit přes 90 procent z nich. Například Finder sice má pořád stejné uživatelské rozhraní, ale byl přepsán s použitím prostředí Cocoa, což přináší spoustu drobných předností, mnoho věcí se třeba zrychlilo.

Leopard přinesl 3D dok. Ten však někdy bývá nepřehledný, proto bylo do doku integrováno Exposé, takže nyní klepnutí na ikonu aplikace a její podržení zobrazí všechna její okna.

Došlo též k všeobecné optimalizaci systému, instalace Snow Leopard je o 45 procent rychlejší a na disku ušetří 6 GB prostoru. Zrychlil se systémový náhled Preview, otevření JPEG souboru bude dvakrát rychlejší, PDF dokumentu 1,5krát.

Výběr textu v PDF dokumentech nebyl vždy logický, teď se proto tak trochu využívá umělá inteligence k posouzení struktury výběru textu. A čínské znaky se nově dají zadávat kreslením na trackpadu. Zrychlil se také poštovní klient Mail, přemisťování zpráv probíhá 2,3krát rychleji, rychleji se rovněž vyhledává.

Safari 4

Poté Serlet zmínil Safari 4. Od pondělí se začala nabízet ostrá verze tohoto webového prohlížeče pro Leoparda, Tigera a Windows (XP a Vistu). Safari 4 údajně nabízí neporovnatelnou rychlost, překonává jak v zobrazování HTML, tak ve zpracování JavaScriptu IE8, Firefox 3 a dokonce i Chrome 2. Proti IE8 by mělo být rychlejší až sedminásobně. A navíc na 100 procent splňuje test Acid3, zatímco IE8 pouze na 21 procent. (Safari 4 můžete stahovat odsud, stránka sama pozná, jaký používáte operační systém a nabídne odpovídající verzi prohlížeče.)

Safari 4 bude samozřejmě obsaženo ve Snow Leopardovi, kde navíc přinese ještě jednu důležitou novinku – odolnost vůči pádům. Hlavní příčinu pádů v OS X tvoří zásuvné moduly prohlížeče (Serlet to pochopitelně neřekl přímo, ale jde zejména o Flash). Ve Snow Leopardovi, když se zásuvný modul zhroutí, se to projeví jenom na dotčené části webové stránky, avšak okno zůstane otevřené, postačí ho obnovit.

A díky podpoře 64bitového zpracování bude JavaScript v Safari 4 ještě o 50 procent rychlejší.

Nový QuickTime

Snow Leopard také přináší nový QuickTime X, což se viditelně projevilo novým logem a ikonou, lesklou, kombinující stříbřitý kov s purpurovou.

QuickTime X poskytuje moderní technologický základ, podporuje hardwarovou akceleraci, ColorSync a novou technologii pro proudové přehrávání (streaming), HTPP streaming. Ten funguje s každým webovým serverem, jako je třeba Apache. A změnilo se rovněž uživatelské rozhraní, to nyní připomíná okno náhledů Quick Look, ovládací prvky při přehrávání zmizí a když není okno aktivní, ztratí se i titulní lišta.

Krátká ukázka novinek Snow Leoparda

Na pódium přišel Craig Federighi, viceprezident pro technologie Mac OS a začal mluvit o konkrétních vylepšeních Snow Leoparda.

K těm došlo v doku a ve Finderu. Nejprve tu máme sady (Stacks), sady Snow Leoparda lépe zvládají objemný obsah, obsah velké sady se teď dá posouvat a lze vstupovat do podsložek. Při zobrazení ikon ve Finderu se nabízí posuvník pro změnu velikosti ikon a ikony tvoří živé náhledy, takže je možné přehrávat filmy, stránkovat PDF dokumenty a podobně.

Jak už bylo zmíněno, dok zahrnuje Exposé, přidržení ikony aplikace zobrazí všechna její okna a lze se zaměřit na určité okno bez opuštění Exposé. Usnadnilo se též přesouvání obsahu mezi okny, jde například přesunout miniaturu obrázku přímo do zprávy v Mailu.

Další ukázka se týkala Safari 4, údajně nejrychlejšího prohlížeče na každé platformě. To se projevuje hlavně u webů silně využívajících JavaScript, Google Maps se nahrály rychle a rychle pracovaly všechny jejich funkce. V zobrazení Cover Flow je možné prohledávat celou historii prohlížení a k vyhledávání se používá Spotlight. Takže když třeba zadáte slovo „Maui“, vypíšou se všechny stránky s odkazy na ně.

Federighi pochopitelně předvedl také QuickTime X, ovládací prvky plovou nad videem a když se odjede s myší, zmizí, objeví se při novém najetí myší. Pro video se navíc nabízí vizuální časová osa, jež dovoluje jeho snadný ořez a videa se dají sdílet prostřednictvím YouTube, MobileMe či iTunes (pro export do iPhonu).

Nové technologie ve Snow Leopardovi

Slovo opět převzal Serlet, aby popsal nové technologie používané Snow Leopardem. Připomněl, že dnešní počítače nabízejí výkonné prostředky, gigabyty RAM, vícejádrové procesory s taktovacími frekvencemi v gigahertzích, podporující 64bitové zpracování a grafické procesory s ohromnou hrubou výpočetní silou. Avšak aby se to využilo, potřebujete vhodný software.

Nejprve je zde 64bitové zpracování. Hlavní důvod jeho nasazení spočívá v adresování velkých objemů paměti, 32bitový software končí na 4 GB, zatímco 64bitový má teoretickou mez na 16 miliardách gigagytů (praktická mez kapacity RAM tudíž neexistuje). Určité procesy navíc běží v 64bitové variantě až dvakrát rychleji. Snow Leopard všechny hlavní systémové aplikace provozuje v 64bitovém režimu.

A pak zde máme vícejádrové procesory. Dříve se pouze zvyšovala taktovací frekvence, ale teď se zvyšuje počet procesorových jader. Výzvou těchto čipů je jejich využití. Odpověď představují programová vlákna (threads). Apple nabízí řešení v podobě nové technologie Grand Central Dispatch. Jde o integrovanou podporu vícejádrových procesorů v celém Snow Leopardovi, zasahuje do všech jeho API rozhraní a poskytuje nástroje pro ladění programů.

Jako příklad zvolil Serlet klienta Mail. Zatímco v Leopardovi Mail používá stále stejný počet vláken, pod Snow Leopardem využívá více vláken, je-li zaměstnaný a méně, pokud právě nemá co na práci.

Další téma tvoří grafika. Ta dnes využívá OpenGL, ale Apple chce jít ještě dál. A tak přichází s technologií OpenCL. Ta staví na jazyku C, abstrahuje hardware, obstarává automatickou optimalizaci a číselnou přesnost, takže se dá využít pro vědeckotechnické výpočty. A jedná se o otevřený standard (více informací o něm najdete na tomto webu), na němž se podílí řada firem (EA, AMD, NVIDIA, Intel, Broadcom a spousta dalších).

To by tedy byly tři nové technologie obsažené ve Snow Leopardovi, jež dávají základ pro inovaci operačního systému a pro výkonné aplikace třetích stran.

Podpora Exchange

Třetí oblastí, která se probírala ve spojitosti se Snow Leopardem, byla podpora Exchange. Lidé chtějí používat Macy i v zaměstnání. To funguje výborně díky Boot Campu, virtualizaci, Microsoft Office a dalším věcem, avšak dosud chyběla podpora Exchange. Proto se Apple rozhodl ji zabudovat do tří hlavních aplikací: poštovního klienta Mail, kalendáře iCal a adresáře Address Book. Stačí vyplnit adresu elektronické pošty a heslo a ve všech třech aplikacích se podpora zkonfiguruje, automaticky se nalezne příslušný server a vše se nastaví.

Vrátil se Federighi, aby předvedl, jak připojit Mac k Exchange pro přístup k pracovní elektronické poště. V klientovi Mail se objeví poštovní zprávy, úkoly a složky Exchange. Také lze zobrazovat náhledy dokumentů Wordu nebo sešitů Excelu pomocí Office, a to i když není na daném stroji Microsoft Office nainstalovaná. A jde využívat všech funkcí Mac OS X, například datových detektorů pro vyhledání kontaktů.

iCal zobrazuje jak kalendáře Exchange, tak osobní kalendáře, Address Book totéž nabízí pro kontakty. Takže třeba schůzku lze v Exchange zřídit tím, že se přetáhne kontakt z Address Booku do iCalu. Federighi připomněl, že nejžádanější funkcí byla možnost plánování s pomocí informací o dostupnosti, což lze zařídit prohledáváním seznamů adres a kalendářů.

Serlet na závěr předvádění této podpory neopomněl podotknout, že zatímco se Snow Leopardem dostanou zákazníci podporu Exchange v ceně, uživatelé Windows si za totéž obvykle musí připlácet. Podpora Exchange ovšem vyžaduje její nejnovější verzi, tedy MS Exchange Server 2007.

Takže shrnutí, co přináší Snow Leopard: spousty menších vylepšení, výkonné nové technologie a podporu Exchange. Apple tak v podstatě potvrdil to, co již bylo z valné většiny známo díky únikům informací o vývojářských verzích Snow Leoparda (sestavení 10A354 se podle všeho už příliš nelišilo od verze ukazované na WWDC a většina popisovaných drobných vylepšení již byla zveřejněna). Nepotvrdily se však kolující pověsti o tom, že Apple představí nový vzhled uživatelského rozhraní.

Cena a dostupnost

A nakonec Serlet přišel s informacemi, jež mnozí očekávali nejdychtivěji – s cenou a termínem uvedení Snow Leoparda. Tento operační systém bude dostupný pro všechny Macy s procesory Intel, současné i minulé. (Apple to nijak zvlášť nezdůrazňoval, ale zjevně se naplnily dohady o tom, že Snow Leopard nebude podporovat PowerPC, začíná tedy éra jejich definitivního soumraku.)

A co cena? Leopard stojí 129 USD. Apple chce, aby na Snow Leoparda přešli všichni uživatelé Leoparda, protože to je lepší Leopard, a tak pro uživatele Leoparda bude stát 29 USD. Rodinné balení přijde na 49 USD.

Snow Leopard bude dostupný v září, ale už od pondělí se nabízí téměř hotová vývojářská verze (vývojáři tudíž mohou již nyní testovat své aplikace pro novou verzi Mac OS X). V projevu to sice nezaznělo, ale Apple na WWDC uvedl též beta verzi Snow Leopard Serveru, k tomu se později vrátíme podrobněji, jeho novinky popisuje tato tisková zpráva, zde stačí zmínit, že bude rovněž uveden na trh v září a jeho cena bude činit 499 USD pro neomezený počet klientů.

Tím skončilo představování novinek souvisejících s Macy (jichž bylo víc, než se očekávalo) a na pořad přišel iPhone, na pódium vstoupil Scott Forstall.

Novinky související s iPhonem

Začal obvyklým výčtem úspěchů telefonu. Připomněl, že to není ještě ani rok, co byl vydán firmware 2.0 a odpovídající vývojářská sada, přesto v současnosti obchod App Store nabízí přes 50 tisíc aplikací.

Apple prodal 40 milionů iPhonů a iPodů touch, pochlubil se Forstall a pochopitelně neopomněl ani překročení hranice miliardy stažení z App Store 23. dubna. Poděkoval všem, zákazníkům a vývojářům a promítl video předvádějící vývojáře, jak mluví o psaní aplikací pro iPhone.

iPhone 0S 3.0

Po tomto standardním marketingovém materiálu začal hovořit o iPhone OS 3.0 (neboli firmwaru 3.0). Zdůraznil, že přináší přes 100 nových vlastností, nejprve počal popisovat funkce kopírování a vkládání. Předvedl bublinu nabízející volby pro vyjímání, kopírování a vkládání vybraného obsahu. Konečně se tedy Applu podařilo tyto tolik požadované funkce skloubit s dotykovým ovládáním. Přibyla také podpora pro odvolávání provedených operací, zatřesením telefonu. Letmo zmínil též nová API rozhraní pro vývojáře a podporu vrstvy Cocoa Touch (ta zodpovídá za dotykové ovládání) pro text, díky tomu bude možné kopírování a vkládání využívat jak v aplikacích Applu, tak třetích stran.

Hlavní novinky nového firmwaru

Další novinku tvoří režim orientace na šířku, klávesnice v této orientaci bude teď dostupná pro všechny klíčové aplikace jako jsou elektronická pošta, poznámky, či editor zpráv.

Pokud jde o zprávy, vedle SMS zpráv přibyla podpora multimediálních MMS zpráv, jež dovolují odesílat a přijímat fotografie, geografické polohy, kontaktní údaje a hlasové poznámky. To vše obstarává společný editor zpráv, aplikace Messages. SMS zprávy však musí podporovat daný operátor, při uvedení firmwaru 3.0 tuto podporu nabídne 29 operátorů v 76 zemích. (Nevoli publika ovšem vyvolalo oznámení, že v USA přijde operátor AT&T s podporou MMS až později během léta.)

Firmware 3.0 též přidal vyhledávání Spotlight, z domovské obrazovky lze prohledávat celý telefon, včetně vyhledávání aplikací. Což se hodí, když máte tak jako Forstall na svém iPhonu přes 100 aplikací.

Máte-li pocit, že jste tohle všechno již slyšeli, nemýlíte se, Scott Forstall totiž tyto novinky předváděl už 17. března, když Apple seznámil veřejnost s první beta verzí firmwaru 3.0.

Další novinku však oficiálně oznámil až teď, i když se o ní z pověstí již vědělo. iTunes nyní dovolují nákup a vypůjčování filmů přímo z telefonu, totéž platí pro televizní pořady, hudební videa a audioknihy. A přibyla rovněž přímá podpora pro iTunes U, součást obchodu iTunes Store bezplatně zpřístupňující množství výukového materiálu (vzhledem k významnému postavení Applu v americkém školství logický tah).

Potom přišla na řadu rodičovská kontrola. Vedle té stávající, například pro Safari a YouTube, přibyly filtry nevhodného obsahu pro filmy, televizní pořady a aplikace. Rodiče mohou nastavit, aby si děti přehrávaly pouze filmy určité kategorie přístupnosti. A stejně tak je lze omezit na provozování aplikací odpovídajících jejich věku (to ovšem znamená, že bude muset vzniknout nějaký systém odpovídajícího hodnocení aplikací).

Lze doufat, že se zavedením rozšířené rodičovské kontroly skončí spory okolo schvalování aplikací, kdy důvody zamítnutí byly často značně pochybné a na App Store by se možná mohl objevit i poněkud „tvrdší” obsah, bude-li zajištěno, že se nedostane k nepovolaným.

A objevuje se další velice žádaná funkce: možnost použití iPhonu jako datového modemu (v angličtině se to označuje termínem „tethering“). Internetové připojení iPhonu bude možné sdílet s počítačem, bude to fungovat jak s Macy, tak s PC, přes USB nebo Bluetooth připojení. Po aktivaci příslušné funkce už nebude potřebný další software (ani na počítači), vyžaduje to však podporu ze strany operátora - v současnosti ji nabízí 22 operátorů ve 44 zemích. (Americké zákazníky opět zneklidnilo, že se Forstall v této souvislosti nezmínil o AT&T.)

Významných vylepšení se dočkalo Mobile Safari. Na iPhonu 3G trvá zpracování benchmarkového testu SunSpider pro JavaScript 126 sekund, většina telefonů údajně test ani nespustí. S firmwarem 3.0 se JavaScript zrychlí skoro třikrát, test se dokončí za 43 sekund. Webové stránky se nahrávají a vykreslují skutečně rychle.

Přibyla podpora pro HTTP streaming zvuku a videa. Použitá technologie vybere vhodný datový tok a kvalitu dat pro aktuální typ datového připojení a protože přenos probíhá přes protokol HTTP, projde i firewally.

Webové formuláře konečně podporují automatické vyplňování, Safari tak dovolí zapamatování uživatelských jmen a hesel pro weby. A s vyplňováním formulářů mohou pomoci kontaktní údaje uložené na telefonu.

Apple pečlivě sleduje vývoj okolo HTML 5, chystané nové verzi jazyku HTML, jež by měla citelně rozšířit jeho možnosti a některé jeho prvky již začlenil do Safari, kupříkladu přidal podporu pro nové značky videa a zvuku.

Rozšířená podpora jazyků zahrnuje češtinu

S firmwarem 3.0 se také významně rozšířil počet podporovaných jazyků. Bude lokalizován do všech jazyků, které podporuje a vícejazyční zákazníci mohou přepínat klávesnici na jiné jazyky. Celkem přibyla podpora pro 30 jazyků, například pro hebrejštinu, arabštinu či řečtinu. Pro nás je ovšem mnohem důležitější, že promítnutý seznam podporovaných jazyků obsahuje též položku „Czech“, potvrdily se tedy předchozí sliby, že firmware 3.0 konečně přinese českou lokalizaci (lokalizace se dočkají i naši slovenští sousedé). A pro všechny jazyky bude klávesnice dostupná v obou orientacích.

iPhone půjde vyhledat přes MobileMe

Dále Forstall předvedl funkci „Find My iPhone“, která pomůže, když iPhone založíte nebo ztratíte. Nejprve promítl scénu ze seriálu „30 Rock“, kdy hlavní hrdinka Tina Fey ztratí telefon v taxíku. To by se majitelům iPhonu již stát nemělo, tato možnost však bude dostupná pouze zákazníkům služby MobileMe. Po přihlášení k MobileMe ukáže, kde jste telefon zanechali, lze mu poslat zprávu, aby přehrál zvukovou výstrahu (i kdyby byl přepnut do tichého režimu), a tak na sebe upozornil.

Pokud bude telefon skutečně ztracen nebo dokonce ukraden, dá se vyslat příkaz pro smazání všech dat z telefonu, kontaktů, pošty a tak dále. Budete-li mít štěstí a telefon poté přece jen najdete, půjde data obnovit ze zálohy. Rozhodně užitečná funkce, ovšem náznaky její podpory byly objeveny již v první beta verzi firmwaru 3.0. Je dost pravděpodobné, že díky ní významně stoupne počet zákazníků služby MobileMe.

Nová API rozhraní pro vývojáře

Další veledůležité téma firmwaru 3.0 tvoří 1 000 nových API rozhraní pro vývojáře aplikací, jimž otevírají nové možnosti.

Forstall začal nakupováním z aplikací. Přímo z aplikací bude možné nakupovat další obsah, což dovoluje takové věci jako předplatné (elektronických) časopisů nebo dokupování rozšíření ke hrám. Obchodní podmínky budou stejné jako pro aplikace na App Store. Bezplatné aplikace však musí takovými zůstat, takže nelze zdarma uvolnit aplikací a potom si nechat platit za dodatečný obsah.

Pak tu máme podporu P2P sítí, která automaticky najde ostatní klienty přes Bluetooth, bez spárování. Bude dostupná pro všechny aplikace a určitě přijde vhod, když bude třeba vytvořit P2P spojení mezi dvěma zařízeními.

To nás přivádí k rozšířené podpoře hardwarového příslušenství, tvůrci hardwaru budou moci s firmwarem 3.0 psát softwarové aplikace pro své příslušenství, jež budou komunikovat přes dokový konektor nebo přes Bluetooth. Firma LifeScan oznámila, že takovou aplikaci vytvoří pro svůj glukometr OneTouch (pro diabetické majitele iPhonů docela důležité).

K ovládacím prvkům vrstvy Cocoa Touch přibude prvek Google Maps, včetně zobrazení družicových a hybridních map, ten půjde vkládat přímo do aplikací. Prvek tvoří jádro současné aplikace Maps, nabízí všechny její funkce, včetně zvětšování a posouvání, doplňování vlastních poznámek, zobrazení aktuální polohy a geokódování. A s pomocí rámce Core Location (určujícího polohu) nyní vývojáři mohou vyvíjet aplikace poskytující průběžné navigační pokyny.

Firmware 3.0 konečně přináší „push“ oznamování (službu, jež byla původně slibována již pro firmware 2.1, více o tom najdete ve zprávě z prvního představení firmwaru 3.0).

Pro vývojáře je teď dostupná obecná oznamovací služba („push notification service“), která jim dovoluje posílat výstrahy či okamžité zprávy. Existují tři typy oznámení: textová upozornění, jmenovky a vlastní zvuková upozornění.

Následovalo předvedení několika aplikací, které tyhle nové možnosti využívají:

Ukázky nových aplikací pro firmware 3.0

Forstall sám ukázal využití oznámení na aplikaci ESPN Sports Center, sdělující sportovní výsledky. Gameloft přišel s hrou Asphalt 5, automobilovými 3D závody. Během závodu lze přistupovat k přehrávacímu seznamu iTunes a přehrávat si skladby z něj, podpora P2P sítí se využívá ke hře více hráčů přes Bluetooth nebo WiFi, hrát se dá ovšem i přes Internet. A za 0,99 USD je možné dokupovat dodatečný obsah typu dalších vozů nebo tratí.

Airstrip Technologies, výrobce softwaru monitorujícího data pacientů na mobilních přístrojích, ukázal, jak může sledovat životní funkce pacienta přímo z jeho telefonu v reálném času.

Výrobce digitálních knih ScrollMotion předvedl knižní obchod, využívající nakupování z aplikace, díky partnerství s několika vydavateli bude nabízet široký výběr učebnic.

A potom na scénu přišel známý výrobce GPS navigací a navigačního softwaru TomTom. Vstup této firmy na iPhone se očekával už hodně dlouho, čemuž odpovídala reakce publika.

TomTom nabídne jak aplikaci, tak hardwarové příslušenství pro iPhone. Díky novým funkcím firmwaru 3.0 přináší TomTom plnohodnotnou navigaci s průběžnými pokyny a možnostmi plánování tras. A také s hlasovým výstupem. Aplikace zároveň plně využívá prostředí iPhonu, umí například přepnout svou orientaci.

A TomTom bude též dodávat volitelné příslušenství do automobilu v podobě kolébky, která se přisaje na okno. Ta funguje nejenom jako držák, ale i jako dok, telefon se v ní dá otočit na šířku, vedle navigace zajistí tahle sada také napájení, hlasitý výstup a handsfree pro telefonické hovory. Jak aplikace (včetně výběru map), tak automobilová sada budou dostupné v létě. (Pro nás je velice důležité, že TomTom má podrobné mapové podklady pro všechny země Evropy včetně té naší).

Následovaly další ukázky aplikací, ngmoco předvedla hru Star Defense dovolující dokupování obsahu. Hra se sice už dostala na trh, ale nové funkce přijdou až po uvolnění firmwaru 3.0.

Poté došlo k menší nepříjemnosti, firma Pasco měla předvést aplikaci učící školáky základům přírodních věd. Aplikace měla nafukovat balónek, dokud nepraskne, Forstall si na to dokonce vzal plášť a ochranné brýle, avšak aplikace selhala, balónek se nenafoukl.

Lépe si vedla aplikace firmy Zipcar zobrazující polohy automobilů ve městě. Předvádění zakončily ukázky Line 6 a Planet Waves, dovolující společně ovládat elektrofonickou kytaru a zesilovač. A zase se to tak docela nepovedlo, přepínač v aplikaci měl způsobit, že kytara bude znít jako akustický nástroj, jenže jí pořád zůstal „elektronický“ zvuk.

Selhání dvou aplikací pochopitelně vyvolalo dohady, kolik dolaďování ještě bude firmware 3.0 potřebovat a kdy tedy bude uvolněna jeho ostrá verze. A to se účastníci akce vzápětí dozvěděli:Termín vydání firmwaru 3.0

Firmware 3.0 bude pro všechny vlastníky iPhonu, jak původního modelu, tak iPhonu 3G, zdarma. Majitelé iPodů touch, první i druhé generace, za něj zaplatí obvyklých 9,95 USD.

A nový firmware bude celosvětově dostupný 17. června, tedy přesně za týden. To je dřív, než mnozí předpokládali (vloni přišel firmware 2.0 spolu s iPhonem 3G až v červenci). Registrovaným vývojářům se ovšem „Golden Master“ firmwaru 3.0 zpřístupnil již v pondělí, kdy si ho mohli začít stahovat.

Představuje se iPhone 3GS

Na pódium se vrátil Phil Schiller, což signalizovalo další významné oznámení. Začal tím, že nazvat iPhone 3G hitem by bylo zdrženlivým výrokem roku. Připomněl, že ještě nedávno byli lidé těmito přístroji rozčarováni a dnes dvě třetiny mobilního brouzdání po webu obstarávají zařízení s iPhone OS (takovéto údaje se ovšem vždy dají snadno zpochybnit).

Pak přišlo porovnávání počtu aplikací pro jednotlivé mobilní platformy. App Store jich nabízí 50 000, Android skoro 5 000, Ovi Store Nokie pro různé telefony celkem 1 088. „A ještě někdo, další, nemohu to přečíst, je to malé“, zavtipkoval Schiller. Bylo to 18 aplikací pro Palm Pre a jediná příležitost, při níž tohoto potenciálního konkurenta iPhonu zmínil.

A následovalo očekávané odhalení - nový iPhone 3GS. Název naznačuje, že vychází ze stávajícího iPhonu 3G, písmeno „S“ představuje zkratku ze slova „Speed“, „rychlost“.

Dvojnásobná rychlost

Nový telefon má stejný vnější design jako jeho předchůdce (takže se potvrdily pověsti z Číny), ale jeho vnitřek je úplně nový, zajišťující mnohem vyšší rychlost zpracování úloh.

Editor zpráv se nahraje dvakrát rychleji, hra 2,4krát. Prohlížení poštovních příloh se urychlilo dokonce 3,6krát, nahrání stránky New York Times 2,9krát. Všechny tyto údaje platí vůči iPhonu 3G s firmwarem 3.0. A citelně se zrychlilo zpracování JavaScriptu, výše zmiňovaný test SunSpider zvládne iPhone 3GS za pouhých 15 sekund.

V průměru je nový telefon dvakrát výkonnější, což platí i pro jeho grafiku, podporující OpenGL|ES 2.0. Zrychlilo se též 3G připojení, nový model podporuje protokol HSDPA až do rychlosti 7,2 Mb/s (iPhone 3G má mez na 3,6 Mb/s, jde o rychlost stahování směrem k telefonu, zřejmě však stále chybí podpora protokolu HSUPA urychlujícího datové přenosy v opačném směru).

Lepší fotoaparát

Nový je také integrovaný fotoaparát. Schiller připomněl, že už nyní na službu Flickr nahrávají každý den uživatelé 3,5krát více snímků z iPhonu než z ostatních telefonů.

Ti využijí nový fotoaparát s rozlišením 3 megapixely a s automatickým zaostřováním (naplnily se tak pověsti, jež předpovídaly právě toto rozlišení). Vedle automatického zaostřování aparát nabízí též zaostření po poklepání, na displeji stačí poklepat na objekt, na nějž chcete zaostřit, přístroj sám provede automatické vyrovnání obrazu. Zlepšila se citlivost při slabém osvětlení, takže by se měly pořizovat lepší snímky i za těchto podmínek. A automatické zaostřování nabízí rovněž makrorežim, fungující již od vzdálenosti 10 centimetrů. Vývojáři přirozeně dostali API rozhraní umožňující využití všech nových vlastností fotoaparátu v jejich aplikacích.

Jistě se ozvou hlasy, že konkurence běžně nabízí telefony s fotoaparáty o rozlišení 5, 8, ba dokonce už i 12 megapixelů, jenže na takhle vysoká rozlišení snímače většinou nestačí užitá optika, řešení Applu se tak nakonec jeví jako rozumnější.

Podpora nahrávání videa

A nový iPhone také umí nahrávat video. Stačí vstoupit do aplikace Camera, v níž se nachází přepínač mezi statickými snímky a filmy, po přepnutí na video bude aparát nahrávat videozáznam v rozlišení VGA (640 x 480) s 30 snímky/s. V režimu kamery se též nabízí automatické zaostřování, automatické vyvážení bílé a automatická korekce expozice.

Aplikace fotoaparátu umožňuje přehrávat pořízená videa, prstem se lze posouvat po časové ose a dotykové ovládání existuje rovněž pro ořez videa. (Tyto funkce ovšem byly nalezeny již v beta verzích firmwaru 3.0.) Videa se navíc dají sdílet pomocí elektronické pošty, MMS zpráv (jestliže to daný operátor podporuje), v galerii MobileMe nebo na YouTube. A samozřejmě existuje API rozhraní pro začlenění funkce nahrávání videa do aplikací. Lze očekávat, že se iPhone 3GS brzy stane nejvyužívanějším mobilním telefonem pro video.

Hlasové ovládání

Další novinku představuje hlasové ovládání. V kterékoli aplikaci lze stisknout tlačítko Home a objeví se uživatelské rozhraní hlasového ovládání, v němž lze posouvat dostupné příkazy. Ty neslouží jenom pro hlasové vytáčení, po němž mnozí odedávna volali, ale jde takto přehrávat hudbu nebo celé přehrávací seznamy, též se můžete telefonu zeptat, co právě přehrává a ten odpoví, sdělí titul a autora skladby. A dokonce se příkazem „přehrávat skladby podobné téhle“ dá vyvolat funkce Genius. (Zmínky o hlasovém ovládání a syntéze řeči se rovněž objevily už dříve, Schiller však nesdělil, zda budou tyto funkce dostupné i přes APIOI rozhraní, lze ovšem předpokládat, že ano.) Hlasové ovládání ale zřejmě funguje jenom na iPhonu 3GS, předchozí iPhony nejspíš neposkytují dostatečný výkon.

Kompas

A ano, nový iPhone skutečně obsahuje digitální kompas (což prozradila již pátá beta verze firmwaru 3.0). Poklepáním na jeho aplikaci přejdete do Maps a druhé poklepání zorientuje mapu do směru, jímž hledíte. Pro kompas také existuje API rozhraní, to jistě umožní vývoj zajímavých aplikací.

Další nové vlastnosti

Schiller pokračoval ve vypočítávání novinek. iPhone 3GS zlepšuje přístupnost, technologie VoiceOver umožňuje čtení textů pro slabozraké, lze zvětšit obraz na displeji či prohodit bílou a černou barvu pro lepší čitelnost.

Podle očekávání nový iPhone přináší integrovanou podporu pro Nike+ (náznaky této podpory byly odhaleny teprve před pár dny v nových iTunes 8.2), telefon tedy umí přijímat bezdrátové signály z této sportovní sady a zpracovávat je.

Další funkci žádaly podniky: hardwarové šifrování. Při používání Exchange nebo výše zmíněné funkce „Find My iPhone“ proběhne vymazání dat na dálku okamžitě a všechny zálohy budou zašifrované.

A přestože je nový telefon výkonnější než jeho předchůdce, zlepšila se výdrž na baterii. Při připojení k internetu přes WiFi by měl vydržet 10 hodin, 10 hodin také bude přehrávat video, zvuk dokonce 30 hodin. A co se týče hovorových časů, ve 2G síti půjde hovořit až 12 hodin, ve 3G síti jen 5 hodin. (Tohle samozřejmě budou muset ověřit nezávislé testy, ale proti iPhonu 3G by nový model měl vydržet déle.)

Nový telefon je též mnohem šetrnější vůči životnímu prostředí, používá krycí sklo bez arzénu a LCD displej neobsahující rtuť. Nenajdete v něm ani PVC a jeho balení bylo zmenšeno o 23 procent, což kromě úspory materiálu znamená, že se ve stejném prostoru přepraví více telefonů. (Na co si asi bude stěžovat Greenpeace tentokrát?)

Nové vlastnosti iPhonu 3GS blíže popisuje tato stránka, tady najdete podrobné technické specifikace a zde se nabízejí videoprůvodci pro nový telefon.

Ceny a dostupnost

iPhone 3GS se bude samozřejmě dodávat s firmwarem 3.0, opět budou existovat dvě varianty, s 16 a 32 GB flash paměti (všeobecná očekávání se tedy naplnila). A obě budou dostupné jak v bílé, tak v černé barvě.

Ceny v USA budou činit 199 USD za 16GB verzi a 299 USD za 32GB model, jde ovšem o dotované ceny pro zákazníky, kteří se upíšou operátorovi AT&T nebo mají nárok na nový dotovaný iPhone, nedotované ceny se teprve dozvíme.

A další překvapení: Apple chce zasáhnout více zákazníků, takže ponechá na trhu také iPhone 3G. Ten se začal nabízet v 8GB verzi za 99 USD (opět dotovaná cena pro USA) již od pondělí. Nové modelové složení tudíž potvrdilo „úniky“ operátorů z minulých dní a skutečně přišel levnější iPhone, nejedná se však o žádný osekaný model (spekulovalo se o 4GB variantě), ale o plnohodnotný iPhone 3G.

iPhone 3GS přijde na trhy USA, Kanady, Francie, Německa, Itálie, Španělska a Velké Británie již 19. června (kolující pověsti o červnovém uvedení byly pravdivé). O týden později dorazí nový iPhone do šesti dalších zemí, poté budou pokračovat následné vlny uvádění v červenci a v srpnu, velmi rychle by se tak měl nový telefon dostat do všech 80 zemí, v nichž se nyní iPhone prodává (k nimž patří i naše republika).

Zakončení projevu

A pak už následovala jen obvyklá televizní reklama na nový iPhone a stručná rekapitulace předvedených novinek: celá nová řada MacBooků Pro, první veřejné předvedení Snow Leoparda, představení firmwaru 3.0 a nový iPhone 3GS. Schiller poděkoval všem lidem z Applu a vývojářům, jimž popřál, aby dále psali skvělé aplikace a projev zakončil, nenásledovala ani obvyklá závěrečná diskuse, pouze připomněl, že pro vývojáře konference teprve začíná, ovšem veřejnost se již ničeho dalšího nedočkala (žádná „ještě jedna věc“) a Steve Jobs se neobjevil a dokonce o něm nezazněla jediná zmínka.

Závěrečné shrnutí novinek WWDC 2009

Z rozsahu předchozího textu vidíte, že tentokrát toho Apple představil skutečně hodně, o uvedených novinkách jistě vyjde ještě mnoho textů, ovšem stručné shrnutí se dá provést již teď.

Apple na WWDC 2009 odhalil v podstatě všechny novinky, on nichž se uvažovalo, včetně nových notebooků, o nichž mnozí (také autor tohoto článku) spíše pochybovali. Největší věštecké ostruhy si v tomto směru vysloužil John Gruber, autor blogu Daring Fireball, který předpověděl jak 13” MacBooky Pro, tak iPhone 3GS. To znamená, že tento člověk má zjevně skutečně dobré zdroje a jeho názorům bude vhodné věnovat náležitou pozornost.

Nové notebooky

A nyní se blíže podívejme na to, co v pondělí Apple předvedl. Náznakem, že Apple něco chystá okolo svých notebooků, byla už nedávná druhá modernizace bílého MacBooku, který se novými specifikacemi vyrovnal nejlevnějšímu 13” hliníkovému MacBooku (a v některých ohledech ho i předčil).

To se ovšem opět změnilo, teď platí, že „když je to z hliníku, je to MacBook Pro“. A vzhledem k tomu, že i 13” stroje mají podsvícenou klávesnici a především port FireWire 800, je to skutečně oprávněné označení.

Jako obvykle však některé novinky Applu vyvolávají rozporné reakce. Nasazení nevýměnné baterie do všech MacBooků Pro se dalo očekávat a pokud skutečně budou mít udávanou životnost, nemělo by to zase tolik vadit, avšak ti, kdo si zvykli s sebou brát náhradní baterii, asi příliš nadšení nebudou.

A ještě větší kontroverzi určitě vyvolá nahrazení portu ExpressCard zásuvkou pro SD karty. Pomineme li, že pořád ne všechny digitální fotoaparáty používají právě tyhle karty (i když opravdu začínají převažovat), ale ExpressCard nabízí mnohem rozsáhlejší možnosti rozšiřování, ten, kdo se bez nich neobejde, tak bude muset zvolit 17” model.

Všechny ostatní novinky budou muset posoudit nezávislé testy, nové stroje však rozhodně nabízejí lepší poměr ceny a výkonu (pamatujte ale na to, že 13” modely a nejlevnější 15” MacBook Pro nyní mají jenom integrovanou GeForce 9400M). Přitažlivost inovovaného bílého MacBooku se snížila, avšak Apple ho skoro jistě dále nechá v nabídce pro zvlášť šetřivé zákazníky (nakonec je to teď jediný MacBook). Do hlavy se však asi nyní tlučou ti, kdo si nedávno koupili 13“ hliníkové MacBooky.

A co se týče zlevnění a vylepšení MacBooku Air, nové ceny jsou prostě realističtější, Apple to sice nepřizná, ale nepochybně jimi reagoval na situaci současného trhu.

Snow Leopard

Zajímavé byly také softwarové novinky, Safari 4 se konečně dočkalo ostré verze, přes své přednosti se však asi mimo platformu Mac OS X příliš nerozšíří.

Pro uživatele Maců ovšem bylo mnohem zajímavější předvedení Snow Leoparda, nejspíš jsme viděli jeho konečnou verzi. A ta ukazuje (což zaznělo i ve zdejších diskusích), že to bude skutečně spíše vylepšení Leoparda.

Na tom ale není nic špatného, bude jen dobře, když Apple svůj operační systém zoptimalizuje, zvlášť pokud tomu bude odpovídat také cena - konečně se nabízí skutečný upgrade. (Schiller to sice příliš nezdůrazňoval, ale oněch 29 USD je cena pro ty, kdo už Leoparda vlastní, plné krabicové vydání nejspíš bude stát opět 129 USD, oproti dřívější praxi to přesto znamená příjemnou změnu).

A jestli nové technologie v nitru Snow Leoparda opravdu umožní snadné psaní aplikací lépe využívajících moderní hardware, bude jeho význam docela velký, odstup mezi možnostmi hardwaru a softwaru se v poslední době začal nepříjemně zvětšovat (to se zvlášť projevilo u nových Maců Pro s Nehalemy a vzhledem k tomu, že do budoucna na tuto novou architekturu nepochybně přejdou všechny Macy, přichází Snow Leopard právě včas).

A nožná se Snow Leopard zapíše do historie ještě jednou věcí, bude-li skutečně dostupný pouze pro Macy s Intely, stane se mezníkem postupného ukončování podpory PowerPC strojů, ty zřejmě brzy čeká stejný osud jako kdysi Macy s Motorolami 680xx.

Firmware 3.0

Významnou novou softwarovou platformu představuje též firmware 3.0, přináší většinu novinek, jež si uživatelé přáli již od prvního iPhonu. A proti loňskému roku nový firmware přijde dříve, doufejme, že bude dostatečně vyladěný (pády dvou předváděných aplikací sice vzbuzují jisté obavy, ale na druhou stranu, firmware 2.0 byl uveden na trh v mnohem syrovějším stavu). Pro nás je však nejdůležitější to, že firmware 3.0 přinese českou lokalizaci, z technických specifikací vyplývá, že vedle uživatelského rozhraní, a klávesnice, bude do češtiny převeden i slovník, což, doufejme, usnadní psaní českých textů na virtuální klávesnici.

iPhony

A když mluvíme o iPhonu, nelze opomenout nový hardware. iPhone 3GS přináší většinu novinek, o nichž se spekulovalo, avšak některé uvažované prvky mu přece jen chybí. Zachoval si nejen stejné pouzdro, ale též displej, mýlily se tudíž pověsti o obrazovce s vyšším rozlišením a nebyl nasazen OLED displej. A WiFi připojení zůstalo u standardu 820.11b/g.

Zvýšený výkon a nové hardwarové prvky přesto znamenají podstatné zlepšení, ve spojení s firmwarem 3.0 jistě přinesou spoustu nových využití telefonu.

S novým firmwarem ovšem do starého železa nepatří ani iPhone 3G, což Apple uznal a lze předpokládat, že díky zlevnění se uživatelská základna dále rozšíří.

To se ale týká zejména USA, v ostatních zemích bude záležet na tom, jak budou vypadat nové nedotované ceny iPhonu 3G a kolik bude stát nedotovaný iPhone 3GS, to bychom se měli dozvědět již velice brzy. V každém případě představuje kombinace zlevněného iPhonu 3G s novým firmwarem a výkonnějšího iPhonu 3GS poměrně silnou sestavu, jež nejspíš výrazně ztíží postavení konkurence (zejména Palmu Pre), ale to ukážou až následující měsíce.

Podle očekávání nebylo uvedeno nic jiného (zejména pověstmi probíraný tablet), další hardwarové novinky zřejmě můžeme čekat nejdřív po prázdninách (v září by se mohly objevit nové iPody), k dalším inovacím Maců pak jistě nedojde před vydáním Snow Leoparda.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Mac OS X CZ  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: