Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Zlatý Mac OS X
macosx_shot
12. března 2001, 00.00 | Trošku metafora, samozřejmě. Zlatý je tu master disk, ze kterého se budou hromadně vyrábět CD s novým operačním systémem.
Celkem nutná mezifáze – což ale neznamená, že by se nedala publiku podat trošku s noblesou. A tak se koncem minulého týdne skoro na všech zpravodajských Mac serverech objevily titulky Mac OS X goes to gold, reflektující skutečnost, že dlouho očekávaný (i když, vlastně to celkem uteklo, ne?) nový operační systém opustil vývojářské kanceláře a byl předán do hromadné výroby.
Do celosvětového uvedení Mac OS X už zbývá jen 13 dní a vypadá to, že dodržení termínu by mohla ohrozit jen nějaká vyšší moc. Mimochodem, pamatujete na přelom tisíciletí? Pevné datum uvedení Mac OS X na trh znamená, že někde ho fandové budou mít dříve, a někde zase později. Jako první si ho zřejmě budou moci koupit na Cookových ostrovech, Novém Zélandu a v Austrálii - Tony Smith z Apple Australia potvrdil, že systémy skutečně budou k dispozici o den dříve (z pohledu USA).
Základní rysy Mac OS X, jsou mnohokrát proprány do detailu. Známe hlavní výhody, spočívající zejména v technologiích chráněné paměti, symetrického multiprocesingu, preemptivního multitaskingu, a třeba i v implementaci nativního PDF. Známe hlavní výtky - poměrně značné nároky na výkon i paměť počítače, obavy z pomalého uvádění klíčových aplikací pod novým systémem, hluboké výtky proti vzhledu uživatelského rozhraní i vůči množství animací, doprovázejících většinu úkonů.
Ovšem, to všechno jsou dojmy, které jsme načerpali z používání veřejné betaverze, kterou Apple vypustilo mezi možná až miliony uživatelů. Je jasné, že šlo o naprosto ojedinělý expriment. Takový počet betatesterů, všech úrovní znalostí, stovek různých profesí (a z toho všeho plynoucích rozdílných úrovní zkušeností i nároků) musel nutně přinést odpovídající množství námětů a připomínek – a podle Steva Jobse to v reálu znamenalo na 75.000 individuálních připomínek. Předpokládám, že by pro mnohé společnosti stálo za vyšpionovat způsob, jak si s nimi v takové míře u Apple vlastně poradili, jak třídili „zrno od plev“.
Takže, jedna z hlavních otázek, doprovázejících příchod nového systému, zní – co vůbec z bety, jak ji řada z nás zná, zůstalo. Již v prvopočátcích bylo řečeno, že mnohé interaktivní a animované prvky bude možné vypnout. Na své keynote v San Franciscu se pak Jobs vyjádřil ve smyslu, že připomínky umožnily dopracovat systém do stavu, kdy bude pro uživatele Maců snadněji ovladatelný, s více možnostmi modifikace, pochopitelnější, a možná můžeme říci „známější“ a příjemnější. Změny se podle Apple týkají zejména Finderu a Docku, kde přece jen uživatelé trochu hůře nesli masivní odklon od léta pěstovaných návyků.
Hluboká diskuze se vede rovněž na téma náročnosti systému na použitý hardware. Je pravda, že mnozí jsou rozpačití z toho, že Mac OS X běží pomalu – ale opět, všichni máme zkušenost jen s beta verzí.
Nevím, jestli mají pravdu ti, kdo věří v záměrné uvolňování méně výkonných verzí (buildů) systému, přesto bych se ale skoro vsadil, že výkonem ostré verze budeme příjemně překvapeni. A za druhé, nevím jestli lze snadno převést zkušenost z minulosti, ale pamatuji se, že novější verze Mac OS 8.x našeho původního PowerMaca sice při práci v operačním systému zpomalily, aplikace ale běžely rychleji. Jinými slovy to znamená, že zpomalení systému zdaleka nemuselo být pro každého z nás stejně důležité, či lépe řečeno stejně bolavé.
Inu … už brzy přestaneme vařit z vody a bude jasno. Jen nevím, jak si s celosvětovým uvedením poradíme doma, když vychází zrovna na sobotu.
Tématické zařazení: