Zprávy o MacBooku Air: video z rozebírání a benchmarkové testy Primate Labs. (5.2.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Počítače

Zprávy o MacBooku Air: video z rozebírání a benchmarkové testy Primate Labs. (5.2.08)

5. února 2008, 08.00 | Blog TechRestore nabízí video z rozebírání MacBooku Air. A Primate Labs podrobila oba modely MacBooku Air svým benchmarkovým testům.

Stále se objevují nové informace o MacBooku Air, pro tento článek jsem vybral následující dvě zprávy:

Videozáznam rozebrání MacBooku Air

Včera jsem informoval o fotogalerii z rozebírání MacBooku Air, kterou nabízí iFixit. Nový ultratenký notebook ovšem rozebrali i jiní, na blogu TechRestore, firmy zabývající se opravami Maců a dalších výrobků Applu, se objevilo video s obdobnou tématikou. Záznam nejprve předvede vybalení MacBooku Air, jenže vedoucí technik TechRestore v odhalování pokračuje dál, začíná notebook rozebírat a skončí až vyjmutím LCD panelu z jeho montáže.

Nahrávka sice není ani jeden a půl minuty dlouhá, je však velice efektně sestříhaná a doprovází ji docela působivá hudba, rozhodně stojí za shlédnutí.

Benchmarkové testy Primate Labs

Recenze a testy MacBooku Air nyní vydává skoro každý, kdo má něco společného s Macy, o prvních recenzích jsem informoval tady, výsledky aplikačních testů Macworldu popisuje tento článek.

K řadám testujících se nyní připojila Primate Labs, kanadská firma, jež prodává benchmarkové testy Geekbench 2, umožňující srovnávat výkony různých platforem. Primate Labs obvykle své testy provádí na novinkách Applu jako jedna z prvních, teď se trochu zpozdila, zato však do svého testování zařadila oba dva modely MacBooku Air.

Konkrétně se srovnávají MacBook Air s procesorem Core 2 Duo P7500 na 1,6 GHz, dále MacBook Air s Core 2 Duo P7700 na 1,8 GHz a konečně MacBook z konce roku 2006 osazený čipem Core 2 Duo T7200 na 2 GHz. Starší MacBook byl pro testování vybrán záměrně vzhledem k tomu, že případní zájemci o MacBook Air budou nejspíš přecházet ze starších strojů. MacBook poněkud znevýhodňuje jeho čipová sada GMA950, protože MacBooky Air obsahují novější čipovou sadu Santa Rosa.

Všechny stroje byly osazeny 2 GB RAM (MacBook Air jinou kapacitu ani mít nemůže, když jsou jeho RAM čipy připájené k základní desce) a všechny pracovaly pod Mac OS X 10.5.1. (MacBooky Air ovšem užívají odlišné sestavení Leoparda 10.5.1 kvůli svým dodatečným funkcím.)

Primate Labs to sice výslovně neuvádí, ale 1,8GHz MacBook Air by měl být vybaven SSD diskem. Syntetické benchmarkové testy Geekbench jsou však navrženy tak, že disk nemá na výsledky příliš velký vliv.

Popis podmínek testů a diagramy výsledků se jako obvykle nacházejí na blogu Primate Labs.

Výsledky dopadly podle očekávání. V testech celkového výkonu, celočíselných výpočtů a výpočtů v pohyblivé čárce první místo samozřejmě obsadil MacBook s nejvýše taktovaným procesorem. MacBooky Air dosahovaly zhruba 80 až 85 procent výkonu MacBooku, což není zase tak špatné. Na druhou stranu z výsledků plyne, že i kdyby MacBook Air měl procesor na 2 GHz, za MacBookem by stále trochu zaostával. Rozdíly mezi oběma modely MacBooku Air pak odpovídají rozdílu v taktovacích frekvencích.

V testu výkonu paměti se výsledky k sobě přiblížily mnohem víc, tady se projevil vliv čipové sady Santa Rosa v MacBoocích Air, 1,8GHz MacBook Air dokonce MacBook o trochu překonal. Zajímavě dopadl test zpracování proudových médií, kde poslední místo obsadil MacBook, překonaly ho oba MacBooky Air, 1,8GHz model výrazněji. I zde se výsledek ovlivnila výkonnější čipová sada, včetně silnější integrované grafiky. MacBook Air s 1,8GHz procesorem by měl navíc mít SSD disk, ovšem při práci s proudovými médii se data čtou sekvenčně, tam se vliv SSD disku příliš neprojeví (narozdíl od náhodných přístupů).

Primate Labs z těchto výsledků dochází k závěru, že MacBook Air je sice slabší než starší MacBook, ale zase ne o tolik, abyste si toho všimli při běžné práci, takže ten, kdo přejde ze staršího stroje, velké změny nezaznamená. A proti Powerbookům s procesory PowerPC bude pochopitelně i MacBook Air rychlejší. Samozřejmě, proti MacBooku Pro by MacBook Air dopadl podstatně hůře, jenže vlastník MacBooku Pro nenajde mnoho důvodů, proč přecházet na ultratenký notebook (nanejvýš si ho pořídí jako doplňkový stroj, bude-li na to mít peníze).

V testech Geekbench se bohužel příliš neprojevuje vliv disku, takže nelze zhodnotit rozdíl mezi MacBookem s 1,8“ mechanickým diskem a modelem s SSD diskem využívajícím flash paměť. Otestování MacBooku Air s SSD diskem slibuje Macworld, v jeho aplikačních benchmarkových testech by se rozdíly už objevit měly.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: