Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Počítače
Zprávy spojené s Macy: doplněné testy nových iMaců, desáté výročí iMacu a práce na Mac OS X 10.5.3 pokračují. (9.5.08)
9. května 2008, 06.00 | Macworld dokončil své aplikační testy nových iMaců. Tento týden také uplynulo 10 let od představení prvního iMacu. A Apple vydal další testovací sestavení Mac OS X 10.5.3, ostrá verze se zřejmě blíží.
Kvůli včerejšímu státnímu svátku se opět nahromadily zprávy, ty, jež jsem nestihl zařadit do dnešních článků (není jich nijak mnoho), zpracuji přes víkend, zde vyjdou až v pondělí. V tomhle článku najdete zprávy týkající se Maců.
Tento týden se objevilo hodně zpráv o iPhonu, těm nejdůležitějším se věnuje druhý dnešní článek.
A teď se nejprve opět podíváme na testy iMaců:
Macworld doplnil své testy inovovaných iMaců
Nové iMacy s 45nm procesory Penryn jsou na trhu už druhý týden. Macworld téměř vzápětí začal testovat výkon těchto strojů v aplikacích, již minulý týden zveřejnil první výsledky. Tehdy ale měl hotové testy pouze pro základní model nového iMacu a pro nejvyšší zakázkový model s 3,06GHz procesorem.
Tuto středu však doplnil údaje i pro ostatní zbývající modely, odkazovaný článek obsahuje tabulku výsledků a popisy testů.
Stroje zahrnuté do testování
Tabulka výsledků nyní zahrnuje všechny nové iMacy, tedy oba 20“ modely, jak ten úvodní na 2,4 GHz, tak vyšší na 2,66 GHz. A pak tu máme dva 24“ iMacy, standardní model s procesorem na 2, 8GHz a už dříve testovaný zakázkový model s 3,06GHz procesorem Core Duo 2.
Tyto nové stroje se srovnávaly s jinými Macy, konkrétně s 20“ iMacem na 2,4 GHz a 20“ iMacem na 2 GHz z loňského srpna (představují předchozí generaci „hliníkových“ iMaců), dále s loňským 24“ iMacem osazeným procesorem Core 2 Extreme na 2,8 GHz (tehdejší nejvyšší model na zakázku) a navíc ještě s Macem Pro vybaveným dvěma čtyřjádrovými Xeony na 2,8 GHz (současným standardním modelem).
Výsledky testů
Nový 24“ iMac na 2,8GHz proti předchozímu nejvyššímu standardnímu modelu (24“ stroji s 2,4GHz procesorem Merom) dal o 30 bodů (13 procent ) vyšší celkové skóre v testech Speedmark 5. Avšak celkové skóre tohoto stroje bylo na bod shodné s loňským 2,8GHz iMacem. To není zase tak překvapivé, 2,8GHz procesor Core 2 Extreme podává skoro shodný výkon s Penryny (jen má o něco vyšší příkon), letošní 2,8GHz iMac se nepatrně zlepšil pouze v dílčích testech zvlášť závislých na výkonu procesoru. Nový 2,8GHz iMac ovšem vychází levněji, protože se jedná o standardní konfiguraci.
Nový základní model, s 20“ displejem a 2,4GHz procesorem, dosáhl celkového skóre testů Speedmark o 26 procent vyššího proti předchozímu základnímu 20“ modelu s 2GHz Meromem. Jak se ukazovalo už z prvních částečných testů, tento nový úvodní model je slabší než loňský střední model s 20“ displejem a 2,4GHz procesorem, což vyplývá z toho, že úvodní modely obou generací mají menší disk a slabší grafickou kartu.
Poměrně velký výkonnostní rozdíl však Macworld zjistil mezi úvodním a středním modelem nových 20“ iMaců. Střední model s 2,66GHz procesorem dal o 24 bodů vyšší celkové skóre, rozdíl proti základnímu 2,4GHz iMacu činí 10 procent. Základní model přitom stojí 1 199 USD, zatímco střední model 1 499 USD, ovšem za těchto 300 USD navíc dostanete nejenom výkonnější procesor, ale též větší RAM (2 GB místo 1 GB), větší pevný disk (320 GB namísto 250 GB) a lepší grafickou kartu (Radeon HD 2600 Pro s 256 MB RAM oproti Radeonu HD 2400 XT se 128 MB RAM).
V době PowerPC strojů se taktovací frekvence 3 GHz jevila jako nedosažitelná, ale Macy s Intely se na ni dostaly již vloni, v podobě Maců Pro (kdy se zároveň objevil první osmijádrový Mac Pro) a letos se na tuto frekvenci dostal také iMac, v podobě zakázkového 3,06GHz modelu. Ten dosáhl skutečně vysokého výkonu, ale ukazuje se, že 2,8GHz iMacy nejsou zase o tolik slabší. Celkové skóre 3,06GHz modelu bylo oproti iMacům na 2,8 GHz (jak loňskému, tak letošnímu) vyšší jen o 11 bodů, tedy o pouhá 4 procenta. Ovšem v testu Compressoru byl 3,06GHz model oproti novému 2,8GHz iMacu rychlejší o 11 procent, na tento program má taktovací frekvence procesoru větší vliv.
iMac s 3,06GHz procesorem se však od ostatních významně odlišuje svým grafickým výkonem, daným nasazením nové grafické karty nVidia GeForce 8800 GS s 512 MB RAM. To se projevuje především v testech hry Quake 4 (druhá testovaná hra, Unreal Tournament 2004, kvůli svému stáří nedokáže nejnovější grafické karty využít naplno a větší vliv na dosažené snímkové rychlosti vykazuje použitý procesor). V Quaku 3,06GHz iMac s GeForce 8800 GS zvládal téměř 87 snímků/s, proti novému 2,8GHz iMacu s Radeonem HD 2600 Pro byl lepší o 18,8 snímku/s, tedy o 28 procent, výrazně (o 12,6 snímku/s, neboli o 17 procent) překonal i souběžně testovaný Mac Pro (vzhledem k jeho grafické kartě Radeon HD 2600 XT s 256 MB RAM nijak překvapivý výsledek).
Mac Pro ve standardní konfiguraci dal nejlepší výsledky jak v celkovém skóre, tak ve většině dílčích testů, ale výše taktované iMacy se jeho výsledkům dost blížily, zejména v testech aplikací, jež neumí naplno využívat většího počtu procesorových jader, především v testu Photoshopu si iMacy vedly velice dobře (3,06GHz model v něm dokonce zvítězil).
Závěry plynoucí z testů
Všechny nové iMacy jsou znatelně výkonnější než jejich předchůdci stejné kategorie, přičemž cena se nezměnila.
Bohužel se však nezměnily ani 20” displeje, u nich zůstal poměrně úzký pozorovací úhel a též ne úplně věrné barevné podání – důsledek toho, že se jedná o TN panely s 18bitovými fyzickými barvami. Uživatelé toužící po co nejlepším zobrazení (zvlášť pro grafické aplikace) by tedy měli raději sáhnout po 24” modelech.
Pokud se přesto spokojíte s 20“ displejem, lepší poměr ceny a výkonu nabízí 2,66GHz model, vedle citelně vyššího výkonu za 300 USD navíc proti 2,4GHz iMacu poskytuje podstatně lepší vybavení.
Ti, kdo chtějí ještě víc, by měli zvolit standardní 24” model na 2,8 GHz, který spolu s výborným displejem skýtá vysoký výkon (v podstatě shodný s loňským špičkovým zakázkovým modelem, v některých dílčích testech i vyšší, v případech, kde se mohou projevit přednosti nových 45nm procesorů).
Naopak současný nejvyšší zakázkový model, s 3,06GHz procesorem, ve většině aplikací přináší proti standardnímu 24” modelu jen poměrně malý nárůst výkonu, uživatelům, co nepotřebují každý ždibec výkonu navíc, se tento stroj spíše nevyplatí. Nesmíme však zapomenout na grafiku, díky nové grafické kartě tenhle model podává podstatně vyšší výkony, zejména v novějších hrách (dnes ovšem lze výkonnější grafické karty využívat i v „seriózních“ aplikacích). GeForce GS 8800 GS se ale dá volitelně získat i pro standardní 24” Mac za příplatek 150 USD, spokojíte-li se se standardním 320GB diskem, asi bude výhodnější pořídit si 2,8GHz iMac doplněný o kartu nVidie.
První iMac byl představen před 10 lety
Když už je řeč o iMacích, tento týden uplynulo již 10 let od představení prvního iMacu. Jak vzpomíná redaktor Macworldu Jason Snell, došlo k tomu 6. května 1998 bez většího zájmu odborné veřejnosti. (Toho dne byl iMac představen veřejnosti, vlastní prodej začal až 15. srpna 1998). Apple totiž předtím několikrát halasně oznámil poměrně drobné aktualizace Maců, takže nikdo nic převratného nečekal, za Macworld na akci šel pouze šéfredaktor.
O to větší bylo překvapení, když Steve Jobs představil na tehdejší dobu převratný Mac – iMac. (Písmeno „i“ v názvu podle Jobse značilo „Internet“.) Byl integrovaný do 15“ CRT monitoru s krytem z částečně průhledného plastu, odvrhl řadu tehdy ještě široce používaných vstupních a výstupních rozhraní a postrádal disketovou mechaniku.
Co se týče jeho dalších parametrů, používal procesor PowerPC G3 na 233 MHz s 512 KB sekundární cache paměti a obsahoval 32 MB RAM a 4GB pevný disk. Stroj dále nesl CD mechaniku v provedení pro notebooky. A jako operační systém sloužil Mac OS 8.1.
Po deseti letech nejvýkonnější iMac současnosti nabízí dvoujádrový procesor Core 2 Duo na 3,06 GHz s 6 MB sekundární cache paměti, 2 GB RAM a 500GB disk (volitelně lze objednat disk o kapacitě až 1 TB). CRT monitor už v roce 2002 nahradily LCD panely, nyní s až 24“ úhlopříčkou. A jako optická mechanika slouží DVD vypalovačka SuperDrive. (Mimochodem, dnes mnoha svými parametry překonává první iMac i současný iPhone.)
Během deseti let iMacy prošly řadou změn, výrazně se měnil také design, od vejčitého CRT monitoru se přes „lampičku“ dostal až k LCD panelu s integrovaným počítačem, současný „hliníkový design“ přišel loni v srpnu.
Dobrý přehled o vývoji iMaců si lze udělat z příslušného hesla na české Wikipedii, tam najdete všechny důležité podrobnosti.
Jak připomíná Jason Snell, právě iMac pomohl Applu zpátky na výsluní. Rozhodně s ním lze souhlasit v tom, že bez iMacu by Apple dnes možná ani neexistoval, anebo by se jednalo o značně odlišnou firmu. iMac byl vlastně prvním produktem, na němž se projevil vliv Steva Jobse (ten se na místo generálního ředitele Applu vrátil v roce 1997). A též to bylo první významné dílo designéra Jonathana Ivea, který přispěl k opětovnému úspěchu Maců nemalým dílem.
Přes počáteční rozpaky (například vypuštění disketové mechaniky tehdy vyvolalo značně vzrušené debaty) znamenal iMac bod obratu, další počiny posilující postavení Applu přišly až později (třeba iPod se objevil teprve v roce 2001).
Apple, jak má poslední dobou ve zvyku, toto výročí nijak nekomentoval, ovšem ve většině médií věnujících se Macům se objevila aspoň zmínka, sem jistě též patří.
Tato příležitost zároveň nutí k zamyšlení, jak mnoho se za oněch deset let změnilo, v našem oboru se člověk stává pamětníkem skutečně rychle (mimochodem, MůjMac ani Grafika v roce 1998 ještě neexistovaly).
A opět nové sestavení Mac OS X 10.5.3
Od uvedení inovovaných iMaců na trh se toho kolem Maců mnoho neděje, nejvýznamnější novinkou v nejbližší budoucnosti nejspíš bude nová verze Leoparda, Mac OS X 10.5.3.
A mnohé nasvědčuje tomu, že na ni už nebudeme muset čekat příliš dlouho. Toto pondělí Apple vývojářům rozeslal sestavení 9D27 a o pouhé dva dny později, ve středu, uvolnil nové sestavení 9D29.
Hlavní novinku představuje rozšíření počtu oblastí, na něž se mají vývojáři při testování přednostně zaměřit, do seznamu přibyla technologie 802.1X a služby Sync Services. Nové sestavení také přineslo čtyři nové opravy, jedna se týká animační technologie Leoparda a další synchronizačních služeb Sync Services.
Apple při vývoji Leoparda 10.5.3 sice testovací sestavení od počátku vydává mnohem častěji, než bývalo zvykem dříve, ale takto rychlé uvolňování by mohlo naznačovat blížící se ostrou verzi, tomu se zdá nasvědčovat i poměrně malý počet nových oprav. Na druhou stranu rozšíření oblastí pro přednostní testování ukazuje, že ještě přetrvávají nějaké problémy (pro předchozí sestavení 9D27 se vynořily náznaky, že stále trpí problémy se stabilitou).
Apple tedy nejspíš ještě čeká na nové verzi Leoparda dost práce, přesto, nevynoří-li se nečekané překážky, mohla by se ostrá verze Mac OS X 10.5.3 objevit již příští týden.