Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Polemiky
Apple a ceny u nás: pohled uživatelů
22. července 2002, 00.00 | Před dvěmi týdny jsme vás vyzvali k vyjádření názorů na ceny počítačů Apple na našem trhu - diskuze byla bouřlivá, avšak kultivovaná. Proto je potěšující, že ceny počítačů se o pár procent snížily. A především nás výhledově čeká další výraznější zlevnění cen kvůli snížení cen u Apple.
Před dvěmi týdny jsme se věnovali cenám počítačů Applu u nás, v Evropě a ve světe a diskuse pochopitelně přinesla očekávaný vysoký počet příspěvků. Byli jsme také příjemně potěšeni, že příspěvky čtenářů se nesly povětšinou ve slušném tónu, i pokud byly silně kritické vůči místnímu zastoupení. Mimochodem, podle všeho reakce uživatelů přinesly své ovoce - ceny se od 20. července o něco málo snížily - k tomu se však ještě dostaneme.Reakce uživatelů vyznívaly poměrně jednoznačně: Macy jsou drahé, resp. předražené. Vysoké rozdíly cen výrazně vystoupí v okamžiku, kdy musíme kalkulovat s poměrně nízkou kupní silou obyvatelstva. Kombinace obého - reálně vysoké ceny a nízké koupěschopnosti se spojuje v poměrně "smrtící" kombinaci a Macy jsou u nás výsadou profesionálů a majetnějších domácích uživatelů.
Řada příspěvků se také nesla v negativním duchu vůči místnímu zastoupení Applu, společnosti CDS, resp. celému obchodnímu řetězu, jehož je CDS článkem. Podle čtenářů si prostě každý v článku kousek přihodí, pochopitelně je potřeba generovat také příslušný zisk pro majitele zastoupení - a vyšší ceny jsou na světě. Ani Apple v tomto případě nezůstal bez poskvrny, poměrně oprávněně je mu vytýkáno, že o náš region jeví pramalý zájem. Většina společností podobného významu jako je Apple má na našem trhu přímé zastoupení, které by se podle představ uživatelů asi o místní trh i v případě Applu postaralo lépe.
Každopádně, ve finále ceny Maců dost nekompromisně odrazují uživatele od nákupu - nejčastější porovnání bylo 40 000 Kč za PC stroj včetně monitoru a 70 000 za iMaca. V tomto případě prostě nehraje roli přítulný Mac OS X, ani dodatečné softwarové vybavení, jako je iMovie - uživatel je na cenu velmi citlivý a i když je podle všeho ochoten si za "lepší" počítač připlatit, není ochoten tolerovat předražení. Macy skutečně v poslední době díky svým funkcím lákají řadu uživatelů z PC i u nás, ale ti se opět při rozhodování o koupi nakonec přikloní k PC - výhody stírá vysoká cena. Proto zůstávají pro náš trh stále nejdůležitější profi uživatelé a prodej počítačů G4 - i když celosvětově se G4 v posledním čtvrtletí prodalo méně než přenosných iBooků a iMacy jsou neprodávanějšími Macy už několik let. Zde se kombinuje vysoká cena spotřebitelských počítačů s nízkými možnostmi místního zastoupení přesvědčit spotřebitele k nákupu Apple - nejen inzercí, ale také celkovou podporou. A tak pokud již někdo je Applem natolik očarován, že uvažuje o jeho pořízení, narazí na cenu - ale také například na podporu v oblasti lokalizace systému a aplikací.
Diskuse se rozvinula i ohledně přenosných počítačů, které lze nejsnáze převážet například letecky. V minulém článku jsme uvedli, že notebooky mají celosvětovou záruku, jeden ze čtenářů však napsal, že záruka na počítače zakoupené v USA se vztahuje pouze na oblast USA, CA a Latinské ameriky. Ovšem podle záručních podmínek na webu Apple se právě na přenosné počítače (schopné funkce bez napájecího kabelu) vztahuje záruka celosvětová. Jestliže je někdo schopen podat jednoznačné vysvětlení, případně pokud již má některý z našich čtenářů praktické zkušenosti se servisem notebooku přivezeného z ciziny, napište do diskusí pod článkem.
Dále jsem byl oprávněně upozorněn na to, že jsem nepočítal s cenou klávesnice - ceny stolních počítačů jsou u nás udávané bez klávesnice, ceny přenosných počítačů s klávesnicí anglickou, na západě a v USA je již klávesnice v ceně. Cena české klávesnice pro notebooky je kolem 600-700 Kč, ovšem cena klávesnice pro stolní počítače nyní nově vyšplhala až na cca 2500 Kč! Apple totiž začal dodávat nový model klávesnice (s jiným kabelem) a cena se zvedla o cca 600 Kč. Těžko k uvěření...
Pojďme však k zmiňovanému snížení cen - od 20. července se ceny všech počítačů lehce snížily, v průměru o 1 až 5%, převážně se však sleva pohybuje mezi 2-3%. Například eMac stojí o 1 000 Kč méně, 43 900 Kč, nejnižší iMac má cenu o 3 100 Kč nižší a stojí 58 900 Kč, PowerMac G4 (na 800 MHz, jediný model, který zůstal v nabídce) zlevnil o 1 400 na na 64 900. "Nejhůř" je na tom z tohoto pohledu nižší konfigurace PowerBooku, cena je nižší také jen o 1 400 Kč, i když je jedná o stroj stojící nyní 103 900 Kč. Všechny ceny jsou samozřejmě bez DPH a jedná se o tzv. doporučené koncové ceny - za kolik počítač skutečně nakoupí, záleží tak trochu již na uživatelích.
Kromě toho nás však (doufejme) čeká v srpnu další snížení cen: Apple bude snižovat Euro ceny svých produktů (což je rozhodující pro náš region, neboť počítače se nakupují za Eura), ovšem dělá to trošku nezvyklou metodou - snižuje ceny pouze nově uvedených modelů. Ano, tušíte správně, Apple snížil ceny iMaců a také kupodivu eMaců, kromě těchto počítačů (a iPodu) však ostatní ceny zůstávají například na německém Apple Store shodné. Uvidíme, zda bude Apple ceny snižovat pouze tímto způsobem, pokud ano, tak bude na evropských uživatelích ještě dost dlouho rýžovat na modelech, které "obnoví" později. Každopádně, předpokládáme, že snížené ceny v Euro se spolu s novými produkty dostanou i k nám.
V srpnu se k cenám samozřejmě vrátíme.