Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Polemiky
Apple a Microsoft: na věčné časy?
5. dubna 2002, 00.00 | Chvíli kamarádi, chvíli nepřátelé - vztahy těchto dvou společností prošly za posledních 20 let mnoha změnami. Jak to bude v blízké i vzdálenější budoucnosti? Bude Mac součástí ".Net"?
Apple a Microsoft: na věčné časy? Před pěti lety se jako blesk z čistého nebe objevila zpráva o úzké spolupráci Apple a Microsoftu - Velký Bill odkoupil zhruba 5% akcií Apple za 150 milionů dolarů, Apple podle všeho ukončil všechny spory o využití GUI a také byla podepsaná dohoda na 5 let o vývoji software pro Macy. Díky tomu máme na Maca nejen nepoměrně lepší Internet Explorer (a také Outlooky), ale také a především balíky Microsoft Office. Ty vznikly postupně tři: Office 98, Office 2001 a nakonec Office for X. Mimochodem, Internet Explorer se časem stal primárním prohlížečem internetu, nahradil dosluhující Netscape, a na Mac OS X je i jediným dodávaným prohlížečem. Ono se není na druhou stranu moc co divit, lepší, komerčně využitelná alternativa v daný okamžik prostě není.Přítomnost Office pro Maca znamenala významný impuls pro běžné uživatele: Office se staly defacto standardem pro výměnu informací v obchodní a běžné uživatelské sféře (nemá cenu diskutovat, nakolik efektivním a spolehlivým standardem). Přítomnost balíku zaručuje, že běžný uživatel může v podstatě bez problému komunikovat s majoritní skupinou uživatelů PC bez nutnosti nějakých nepohodlných procesů konverze s různým stupněm (ne)spolehlivosti.
To si pochopitelně uvědomoval i Apple, ostatně se někdy říká, že Microsoft tímto krokem Jobse v roce 98 v podstatě zachránil - nákup akcií mohl být signálem pro investory, vývoj Mac aplikací významnou podporou pro uživatele. Také podpora OS X byla určitě pozitivním impulzem pro vnímání tohoto systému. Mimochodem, Jobs si v lednu na Macworlu San Francisco velmi pochvaloval, že Microsoft udělal "skvělou práci" se svým novým balíkem pro Mac OS X.
Microsoft vytvořil pro Apple "firmu ve firmě", Macintosh Business Unit, která má podle všeho poměrně velkou míru svobody. O této skupině se tvrdí, že má nejvíce programátorů pro Macy mimo samotný Apple... Kromě Exploreru a Office ještě vznikly e-mailové programy Microsoft Outlook Express (pro běžné uživatele) a Outlook pro připojení k firemním Exchange serverum. Microsoft mimo to děla také Media Player pro Maca (ten však dělá jiná skupina a není na Macu moc populární) a drobnosti typu Microsoft Messenger.
Vzhledem k tomu, že letos vyprší platnost onoho pětiletého "technologického kontraktu", objevují se otázky, jak to bude s Applem a Microsoftem dále. K tomu se přidávají spekulace ohledně podpory projektu .Net na Applu, což je prostředí pro síťové aplikace - zda Microsoft, který prohlašuje že prostředí .Net bude otevřené, bude podporovat i Macy, nebo jestli nechá tuto podporu na dalších společnostech - nezávislé projekty, kompatibilní s .Net již vznikají například pro Linux. Více jasno by mělo být příští týden - Microsoft připravuje na středu setkání, na kterém Kevin Browne, šéf Mac Business Unit, hodlá objasnit, jak to bude s podporou Maců do budoucna, a jak zapadá Apple do strategie .Net.
Mezi Microsoftem a Applem sice panuje čilá a dobrá spolupráce s v oblasti software (a také některý MS hardware je na Macu velmi dobře funkční), jinak jsou však názorové střety poměrně časté - Apple se angažoval v procesu o rozdělení MS na straně obžaloby a Jobs se velmi odmítavě vyjádřil k nedávnému návrhu Microsoftu, který chtěl jako pokutu věnovat školám hardware a software za miliardu dolarů - pochopitelně PC a svůj software. Ostrá reakce Applu se ostatně dala čekat - školství je pro Apple stále jeden z velmi důležitých a poměrně slibných trhů. Takže názorové neshody se občas projevují - ale obdobně to je s dalšími firmami, například firmě Adobe Apple vyloženě "škodí" svým FinalCutem Pro - i z toho důvodu se Adobe nějak moc nežene do převedení Premiery na Mac OS X (moc lidem asi ani nechybí) a uvažuje také, zda bude na Maca dělat svůj připravovaný program pro DVD authoring. V dalších oblastech ale spolupráce klape perfektně.
Zdá se však, že spolupráce bude pokračovat nadále: Macy, ač minoritní platforma, stále představují miliony potenciálních uživatelů, a tedy peníze - a na to MS slyší. Důležitá určitě je také změna vnímání MS běžnými uživateli - od "velkého nepřítele" (jehož produkty měly v minulosti na Macu velmi kolísavou kvalitu) až k relativně snesitelné firmě s relativně kvalitními produkty, bez kterých si mnoho uživatelů nedovede představit každodenní práci. Vytvoření MBU v rámci Microsoftu byla jednoznačně dobrý tah, produkty se začali přizpůsobovat Macu a ne naopak, jak tomu bylo v minulosti. Microsoft si ostatně podporou Apple také tak trochu pomáhá v soudních sporech.
Zdá se tedy, že spolupráce pokračovat bude - i když například bez smlouvy, což je ovšem běžné: Apple také nemá smlouvu s Adobe či Quarkem, že budou dělat programy na Maca. Vzhledem k tomu, že v obchodě naštěstí převládají racionální názory (=zisk především), nemá Microsoft jediný důvod, proč se Applu "zbavit". Spíš bude otázkou, nakolik mu dovolí konkurovat vlastnímu systému podporou .Net strategie - zda zkusí Apple integrovat, nebo ho bude držet "odděleně", například pomocí standardních programů, které budou datově kompatibilní s novými "Netovými" aplikacemi.