Apple a ti další - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Polemiky

Apple a ti další

5. března 2003, 00.00 | Apple, Adobe, Quark, Microsoft, Motorola, IBM; jak si konkurují? Apple versus zbytek světa aneb o společnosti, která se chová stejně jako všichni ostatní a přesto jinak.

Apple, Adobe, Quark, Microsoft, Motorola, IBM; jak si konkurují? Apple versus zbytek světa aneb o společnosti, která se chová stejně jako všichni ostatní a přesto jinak.

Zřejmě nejvýznamnější zprávou minulého týdne bylo oznámení o přechodu Susan Prescott, viceprezidentky jedné z divizí Adobe, do Apple. Před necelými dvěma roky se k podobnému kroku odhodlal jiný viceprezident Adobe Ron Okamoto. Vztahy těchto dvou firem nejsou poslední dobou nijak růžové, a tak by se dalo předpokládat, že tato zpráva vyvolá v Adobe kapku nevole. Podle všeho se tak ale nestalo a Adobe bere celou věc sportovně (nebo spíše profesionálně).

Adobe se s Apple do vážnějšího střetu dostalo naposledy vloni kvůli plánovanému produktu Adobe Photoshop Album. Apple loni představil iPhoto, které je zdarma a vystihuje podstatu plánovaného produktu Adobe, který byl shodou okolností na trh uveden minulý týden. Adobe nakonec oznámilo, že Photoshop Album bude k dispozici jen pro uživatele Windows a neoficiálně se mluvilo o výhružkách v podobě budoucích sankcí, které by mohly velmi znevýhodnit Apple vůči konkurenci. Vůle Adobe vyvíjet a včas uvádět na trh nové aplikace pro Mac OS X je pro Apple životně důležitá a Adobe nemá co ztratit, protože jejich řešení v oblasti desktop publishingu (DTP) v podstatě nemá konkurenci.

Další oblastí, kde Apple již dávno šlápl na kůří oko Adobe, je zpracování digitálního videa, kde jsou Adobe aplikace ve srovnání s FinalCutem poměrně slabé (a drahé), což se také výrazně projevilo třeba na podpoře AfterEffects na jablečné platformě (špatná podpora AltiVecu a více procesorů, odkládání podpory Mac OS X…). Adobe Premiere navíc zřejmě pro Mac OS již vůbec vyvíjena nebude.

DTP
Na druhou stranu si Adobe dobře uvědomuje slabost Quarku a velmi rychle přišlo na trh s klíčovými produkty s podporou pro OS X. Důležitost InDesignu oproti produktům jako je Acrobat je v tomto případě zcela evidentní a ze strany Adobe jistě i pochopitelná. Quark nedávno konečně poodhalil vlastnosti šesté verze zlomového programu XPress, ale bohužel stále odhalil málo a hlavně neoznámil datum uvedení na trh, což Applu ztěžuje situaci kolem stolních modelů, které by ani s podporou Quarku nijak na dračku nešly. Už tak Apple musel u některých modelů prodloužit podporu bootování do Mac OS 9 do června 2003 a to stále není vůbec jisté, zda tou dobou bude Quark schopen představit QuarkXPress 6. Jisté je, že Quark je pro řadu lidí důvodem, proč odkládají nákup nového stroje a přechod na OS X. Tím, že si Adobe s novým InDesignem tak pospíšilo, získal tento poměrně nový produkt řadu nových dětských nemocí a v mnohých případech nebyly opraveny ani známé chyby minulé verze. Je téměř jisté, že Quark na tom bude podstatně lépe a hlavně bude podstatně lépe využívat výhod Mac OS X (pod Mac OS 9 nepoběží). Adobe letos zřejmě InDesign také vylepší a snad touto verzí zvýší svůj náskok před Quarkem, který tentokrát, doufejme, nebude na úkor kvality. (o Quarku viz: článek o problémech s touto společností, o prodlouženém bootování do OS 9 a nedávné novinky okolo šesté verze QuarkXPress)


Quark nedávno zveřejnil první screenshoty z QuarkXPress 6.

Kacelářské aplikace
Další rozehranou partii má Apple na poli kancelářských aplikací. Během nejbližších měsíců se očekává uvedení nových Apple Works a je veřejným tajemstvím, že Apple vyhlásil Microsoftu válku nejpozději letos v lednu, kdy uvedl konkurenta těžkopádného PowerPointu v podobě Keynote. Další těžkou ránou bylo definitivní vyřazení MS Internet Exploreru ze hry uvedením Safari, webového prohlížeče, který se brzy stane více než skvělou náhradou nestabilního, relativně pomalého a hloupého IE. Apple tedy rozehrál další nebezpečnou hru: postavil se Microsoftu a zřejmě se pokusí zbavit se závislosti na něm.

Přitom podpora Microsoftu je pro Apple velice důležitá, protože switcheři, na které se teď zaměřuje, často berou Office za bernou minci pro použitelnost platformy. Stinnější stránkou je, že Microsoft macovské publikum příliš nenadchl a prodeje Office X jsou mizerné. Microsoft z toho viní především Apple, protože prý dostatečně neprosazuje OS X, jak se v MS dívají na poslední kroky Apple raději ani nechtějme vědět – vůbec bych se nedivil, kdyby se dny Microsoft Business Unit nebo minimálně některých produktů chýlily ke konci. Microsoft teď již není vázán smlouvou, kterou se po převzetí balíku akcií Apple upsal k vývoji klíčových aplikací i pro tuto platformu a kdy bude k dispozici macovská obdoba nové verze Office, která na trh ve Win verzi přijde letos v létě, není vůbec jisté. Kdybych ještě oprášil půl roku starou zprávu o údajném souběžném vývoji OS X pro platformu Intel, tak si zřejmě každý dokáže představit, jak se poslední dobou vztahy těchto firem vyhrocují.

Mac OS X je v očích Microsoftu jen dalším Linuxem, tedy škůdcem americké ekonomiky, který více škodí než pomáhá. Minulý týden Microsoft koupil všechny emulátory Conectixu (podrobnosti) a hned několik dní na to bleskly tiskem zprávy, že podpoře Linuxu v emulátorech rázně odzvoní. Kdyby se Microsoftu Apple skutečně znelíbil, pak by největší ránou bylo ukončení vývoje Office, což by Apple stálo pěkných pár vrásek. Apple podle všeho ale nezahálí a pracuje na vlastní alternativě. Do Apple přešli někteří vývojáři, kteří se podíleli na různých open source Officech a je možné, že se Apple pokusí uvést vlastní derivát Open Office nebo podobného produktu, což by byla příslovečná poslední kapka jeho vztahům z Microsoftem. Navíc by podobný krok prohluboval otevřenost naší platformy, která se po příchodu OS X stává velmi módní.

Těžké zboží
Na poli hardwaru je také rozehrána nejedna hra. O neschopnosti Motoroly už nepochybují ani ti nejhloupější a Oko Apple se upíná k Velké modré a možná i k opovrhovanému Intelu.

Motorola není schopna dodávat konkurenceschopné procesory (nebo alespoň procesory s podporou několik let starých DDR pamětí). Zřejmě už s Apple ani moc nepočítá a své zdroje směřuje někam úplně jinam. Popravdě řečeno, ač si to spousta lidí myslí, hlavními zákazníky Motoroly nejsou výrobci počítačů, ale s trochou nadsázky výrobci praček. Motorola je významným dodavatelem nejrůznějších ovládacích chipů a těch pár procesorů, které za pár šupů dodá Applu, nikoho nevytrhnou.

Logicky se tedy Apple vrací právě k IBM, která byla poslední dobou trochu stranou jeho zájmu a dodávala jen procesory pro iBooky a CRT iMacy, ale hlavně vyvíjí chipy pro vlastní serverová řešení, což je určitou zárukou motivace. Ačkoli tuto informaci nikdo oficiálně nepotvrdil, celý svět počítá s tím, že Apple snad ještě během tohoto roku použije nové 64bitové chipy od IBM ve svých stolních počítačích a serverech. IBM minulý týden na CeBitu ohlásila nové servery BladeCenter, které by měly na PPC 970 běžet, zatím však nezveřejnila datum uvedení na trh. Zajímavou novinkou je rychlost nových chipů, která je vyšší, než se původně očekávalo. Podle aktuálních informací budou první devětsetsedmdesátky běžet na taktu 1,8-2,5 GHz, což je velmi slibné. Samozřejmostí je už dříve avizovaná vektorová jednotka procesoru, která by měla být kompatibilní s AltiVecem (lépěji řečeno aplikace napsané pro AltiVec by tuto procesorovou jednotku mohly využívat bez zásahu do kódu). Příjemnou zajímavostí je propustnost systémové sběrnice 6,4 Gb/s. Zkrátka a dobře vypadá to, že bychom se opět jednou mohli dočkat neošizených strojů, které by s trochou dobré vůle mohly podporovat alespoň vlastní komponenty. Vice o IBM PPC 970 si můžete přečíst v tomto článku z loňského roku.

Posledním hráčem je již zmíněný Intel. O této možnosti jsme taktéž psali již loni na podzim a nic podstatného se od té doby neudálo. Pro Apple by podobný krok byl více než riskantní a navíc by s sebou nesl celou řadu problémů včetně dalšího přechodu, který by byl podobně náročný, jako byl, a vlastně stále ještě je, přechod na Mac OS X.

Kup nebo budeš koupen
Abych tak nějak shrnul celou filozofii Apple, tak bych měl ještě pohovořit o skupování profesionálních aplikací, které se v brzké době začnou na trhu objevovat v nových verzích (více třeba v loňském článku o akvizicích). Tento krok Apple je velmi kontroverzní, protože často nutí profesionály buď měnit produkt nebo platformu a to se jim často nechce. Apple v této branži není o nic mírnější než námi tolik let kritizovaný Microsoft a spíš než jako kreativní společnost se chová jako rozežraný moloch uprostřed nákupní horečky.

Image není nanic
Apple si na svém image zakládá více než jiné společnosti (dokonce více než Sprite:), je to úžasná user friendly platforma, což je nakonec to poslední, proč ji někdo používá. Kdyby to nebyl uzavřený systém s vynikajícím Mac OS X, tak by málokdo investoval nemalé částky do počítačů, které nemají výkon srovnatelný s písíčky. Výkon v milisekundách však není pro každého bernou mincí, a tak mnohem vyšší pracovní komfort (podle mého názoru) zaručuje 3 % pokrytí trhu.

Ve skutečnosti je však Apple úplně stejný hráč jako Microsoft nebo kterákoli jiná společnost. Od konkurence se liší jen tím, že investuje správným směrem do lepších produktů (iAplikace, profesionální programy, komplexnost řešení…) a klade mnohem větší důraz na uživatele než na obrovské tržby, i když jim samozřejmě o nic jiného nejde. Apple je prostě jen firma, která to dělá jinak.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: