Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Polemiky
Apple prodává rychlejší procesory než Motorola nabízí
11. února 2003, 00.00 | Motorola uvedla nové procesory PowerPC G4, taktované až na rychlost 1,3 GHz, čímž se dostala přes stávající hranici, která končila na 1 GHz. Apple však již delší dobu nabízí počítače s rychlostí 1,25 GHz a měl by začít dodávat ještě rychlejší procesory, přesahující 1,4 GHz. Kde je bere?
Motorola v pondělí 10. února ohlásila nové procesory PowerPC G4 7457/7447, následníky procesorů G4 7455/7445, které Apple v současné době používá ve svých stolních a přenosných počítačích. Maximální rychlost nových procesorů dle Motoroly je 1,3 GHz, procesory mají 512 KB L2 cache (dvojnásobek proti modelům 7455/7445), procesor 7457 má také řadič pro L3 cache. Frekvence sběrnice má být 133 MHz. Bohužel se nezdá, že by nové procesory uměly pracovat s DDR paměťmi. Vyzářený tepelný výkon na 1GHz by měl být méně než 10 W, předchozí modely (pokud dobře chápu mírně zmatené řazení informací na stránce Motoroly) měly na rychlosti 1 GHz typický vyzářený tepelný výkon kolem 35 W, špičkový až 50 W! A tyto procesory jsou i PowerBoocích, neboť ty také obsahují L3 cache paměti.Pokud vás napadne, že to jsou procesory, které Apple hodlá používat ve svých top konfigurací, možná vás zarazí několik drobností. Předně, Apple dosáhl rychlosti 1,25 GHz již s modely 7455 - zda to byly čipy, které Moto otestovala na tuto frekvenci a prošly, či zda měla pro Apple tajný triumf v rukávu (pochybuji), se můžeme jen dohadovat. Každopádně, nové modely PowerMaců G4 mají mít již procesory na 1,42 GHz - tyto PowerMacy se mají začít dodávat v průběhu února (v současné době je na Apple Store US odhadovaná doba 4-6 týdnů, což může být způsobené i stávajícími objednávkami). Motorola ovšem prohlašuje, že v současné době jsou k dispozici alfa verze nových procesorů vybraným zákazníkům, obecné dodávky vzorků (především pro vývoj) budou v březnu a plné dodávky ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku. No a poslední rozdíl, který může někoho zarazit, je rychlost sběrnice 166 MHz, kterou současné PowerMacy používají, PowerPC 745x/744x podporuje jen 133 MHz.
Pokud budeme bohapustě spekulovat (ostatně nic jiného nám ani nezbývá), je pravděpodobné, že Apple doslova vyjídá to nejlepší z produkce Moto a používá nejkvalitnější čipy, které je možné dostat za hranice, které výrobce běžně nabízí (takřka každý čip je možné přetaktovat, pouze na jeho kvalitě záleží, o kolik - kvalita se liší kus od kusu, procesory se obvykle "sekají" jako jeden model a následné testování ukáže, s jakou frekvencí bude prodaný). Dá se rovněž předpokládat, že se tak děje s vědomím Motoroly, resp. za vzájemné spolupráce - určitě si dokážeme představit Steva Jobse, jak "dusí" šéfy Motoroly, že chce rychlejší a rychlejší procesory. Pokud by totiž Apple použil přetaktované procesory bez vědomí Motoroly, jednalo by se asi o dost závažný krok, který by mohl výrazně poškodit jméno obou firem (představte si žárem upečené procesory ve vašem počítači... obvykle se však procesor, který tak vysokou rychlost nezvládá, pouze "kousne") Problém Moto s PowerPC tkví v jednom - PowerPC G3/G4 jsou velmi úspěšné "embeded" procesory, tedy procesory používané v různých nepočítačových zařízeních (tiskárny Xerox Tektronix, síťové prvky Cisco a další), kde však vývoj a především potřeba výkonu nejde kupředu tak rychle, jako v branži vyloženě počítačové. Díky tomu je tak asi jediným, kdo Moto opravdu tlačí k rychlejšímu vývoji, právě Apple. Spolupráce s IBM, který svou Power/PowerPC rodinu používá jako počítačové procesory, by v tomto směru mohla být klidnější.
Mimochodem, pokud je naše spekulace správná (podle všeho ano) a Apple používá ty nejlepší kusy PowerPC 7455 na rychlostech přes 1 GHz, vysvětluje to náročné chlazení - při dvojici procesorů na 1,25 GHz se určitě dostaneme ke ztrátovému teplu více než 100 W ve špičce... Mimochodem, na použití PowerPC 7455 ukazuje i nový Xserver - proč nemá server nejrychlejší procesory, jaké Apple v současné době používá? Pravděpodobně proto, že by je nebylo možné v 1U case uchadit...
Pokud vás procesory Motorola zajímají více, zde najdete přehled všech modelů rodiny PowerPC, které lze považovat za počítačové procesory, modely 603/7xx/74xx, tedy již stařičké PowerPC 603, G3 a G4. Mimochodem, současné G3 v iBoocích jsou od IBM.