Apple s procesorem Alpha? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Polemiky

Apple s procesorem Alpha?

1. června 2000, 00.00 | Opustí Apple řadu procesorů PowerPC? Je to fikce nebo skutečnost?

Zpráva, která by mohla snadno zapadnout, a jaký vyvolá poprask. O čem mluvíme? Minulé pondělí oznámila Big Blue, tedy IBM, novou sérii procesorů s nízkou spotřebou energie. Procesory využívají novinku IBM, technologii SOI (Silicon-on-insulator), kdy jsou pod tranzistory umístěny dvě vrstvy, vrstva silikonu a izolační vrstva. Izolační vrstva omezuje ztráty, proto se mohou tranzistory přepínat s menší spotřebou energie. Výkonově se nová konstrukce (nejen trik s vrstvami) projevuje v nárůstu asi o 35%. Procesory se mají montovat do nové řady serverů AS/400 (a ty budou podle IBM až 3,6 x rychlejší, než jejich předchůdci).

Děláte si z nás legraci, kde je jaké Apple? Chvilku strpení, už jsme tu. Mluvčí IBM se totiž také zmínil, že nový čip bude ještě v tomto roce k dispozici Apple, pro jejich (nové?) přenosné zařízení. A bylo to. Kolem Apple se již nějakou dobu trousí zprávy, že v tichosti pracuje na nějakém handheldu, možná prý dokonce půjde ve spolupráci s Palm o nějaký značkový PDA. Bylo by to pěkné, kdyby to na konferenci v San Jose nepopřel produktový manažer Apple, Phil Schiller, s tím, že firma se soustředí na osobní počítače, handheld nebude.

Ať už bude nový procesor od IBM v handheldu, nebo novém modelu PowerBooku, jedno je jisté. Opět si všichni všimli, že se nenápadně, ale zato důkladně rozcházejí cesty dvou gigantů, kteří před pár lety stáli u zrodu PowerPC, IBM a Motoroly. Jablkem sváru se zdá hlavně technologie AltiVec, Motorolou vyvinuté rozšíření RISC architektury PowerPC (značku Velocity Engine si vymysleli u Apple, aby odlišili své stroje, je to samozřejmě to samé). AltiVec je klíčový pro zpracování multimédií, což se líbí Motorole, protože jejím hlavním zájmem nejsou zdaleka počítače Apple, ale trh komunikací. Líbí se to i Apple, který jde tvrdě do OpenGL a multimédií. Méně se to už líbí IBM, které také nestojí a nepadá jen s Apple, jejich hlavním zájmem v oblasti hardware jsou pro změnu výkonné servery a pracovní stanice. A AltiVec jde přímo proti jejich fundamentální RISC koncepci, do které žádné rozšiřování instrukčních souborů nezapadá.

Současná situace je taková, že Motorola vyrábí v omezeném množství G3, ale hlavně procesor G4, se kterým by ráda koncem roku pokořila hranici 1GHz. Naopak, IBM zůstává u G3, který ale postupně vylepšuje, kam až to jde (a aby to byla větší legrace, občas vyrábí i nějaké ty G4, ale čistě jen jako dodavatel, podle dokumentace Motoroly).

Apple podporuje oba procesory. G4 chodí lépe v multimédiích a bude lepší pro multiprocesoring. G3 má nižší spotřebu, PowerBooky a iBooky by bez něj nedosahovaly tak skvělé výdrže na bateriích. Sílí ale hlasy, aby si u Apple vzpomněli, jak se jim vyplatila orientace na jednoho výrobce jedné řady procesorů - a myslí přitom na Motorolou a čipy 68K, jejichž výkon jeden čas nebyl nijak oslnivý (tedy ve smyslu neustálé řevnivosti vůči Intel platformě). Takže se může snadno stát, že si IBM i Motorola půjdou vlastní cestou, a s ambiciózním společenstvím bude konec. Že by to znamenalo pro Apple potíže, to je jasné. A jsme u zdroje poměrně nečekaných úvah o tom, zda má Apple zůstat u PowerPC, a u RISC platformy vůbec.

A jaké jsou možnosti? Inu, pokud by se snad Apple rozhodl k tak revolučnímu kroku, jak opuštění high-end RISC platformy, najde určitě dostatek zájemců o dodávky CISC procesorů, ani snad nemá cenu tady jmenovat všechny ambiciózní firmy. Setrvání na high-end platformě s sebou nese rovněž výhody i nevýhody. Hlavně ale začínají teprve ty pravé diskuzní orgie a nespoutaná fantazie. Co by mohlo být v Apple nejdéle za dva roky? Třeba Power4 od IBM (těžko, ten stojí pár tisíc dolarů, a k zamáčknutí do slotu jsou potřeba tři chlapi)? Nebo podle něj postavený G5, tedy procesor s více jádry, pravý 64-bit, 2x1GHz multiprocesor na úrovni čipu? Nebo Intelův Itanium (alias Merced; ten ale zatím potřebuje menší chladírnu)? Nebo UltraSPARC od Sun, nebo snad ona Aplha od Compaq z titulku?

A tak pro dnešek končím "lehce" provokativní otázkou: vlastně úplně bez nejmenší námitky si kupujeme a milujeme naše Applíky, i když v nich místo Motoroly tepe čip od IBM. A když už IBM, vadilo by nám, když by ho vystřídal výkonný Intel? Kde začíná a kde končí Apple?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: