Designový mág Apple: Jonathan Ive - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Polemiky

Designový mág Apple: Jonathan Ive

11. listopadu 2002, 00.00 | Má mamutí podíl na revolučních změnách v počítačovém designu posledních let a je viceprezidentem Apple pro průmyslový design. Řeč je o géniovi, který pomohl zachránit Apple.

Cube, starý a nový iMac, iBook, PowerBook, Newton, iPod. Za těmito a mnohými dalšími skvosty počítačového designu stojí Jonathan Ive. V posledních pěti letech zastává post viceprezidenta pro produktový design v Apple a na vývoji se podílel již od roku 1992. V Apple nyní vede skupinu designérů, kteří v posledních letech změnili nejedno dogma světa osobních počítačů.

Ive pochází z Londýna. Vystudoval polytechniku v Newcastelu (zřejmě obdoba českých strojních fakult). Jeho cesta do Cupertina však začala na konci osmdesátých let v londýnské designérské firmě Tangerine, kterou spoluzaložil, a kde se soustředili zejména na design jednoúčelových věcí (mikrovlnné trouby, umyvadla, hřebeny...). Sám přiznává, že designování počítačů je něco úplně jiného, zejména pro víceúčelovost a rozdílnost použití výsledného produktu. Apple v roce 1990 Tangerine oslovil s nabídkou spolupráce, jak Ive říká, zřejmě se jim líbila jejich naivita a kreativita, a Ive se stal konzultantem Apple. V roce 1992 pak byl přijat na stálo a přestěhoval se do San Francisca - jeho první prací byla nová verze PDA Newton. Mimochodem zajímavým atributem designového oddělení v Apple je jeho mnohonárodnost – členové skupiny pochází z Britanie, Itálie a Nového Zélandu (ačkoli mnozí z nich jsou dnes už de facto Američany).

Jednoduchost ruku v ruce s účelností a přitažlivým vzhledem
Stejně jako designérské modely v jiných společnostech, i v Apple se osvědčila myšlenka provázaného týmu a dlouholeté spolupráce. Jonathan Ive v jednom interview prohlásil, že si v týmu mnohokrát rozumějí, aniž by kdokoli promluvil. Vůbec důraz na tým a na design je pro Apple klíčový. Svět počítačů je o číslech - zcela exaktně je dáno, že 60 je lepší než 40 - design je jedna z mála věcí, které do tohoto světa vnáší lidskou stránku. Právě v tomto ohledu Apple vede a inspiruje celé odvětví (Kolik kopií produktů Apple jsme už viděli? Například nedávno se Gateway rozhodl vyrábět obdobu LCD iMaců.). Navíc ve většině případů není vzhled na úkor účelu (když pomineme kulatou myš).

Forget beige! Say hello to iMac!
Apple myslí jinak, dělá věci jinak a hlavně staví rozpočet jinak. V květnu 1998 byl představen první iMac, který Jonathana proslavil a Apple vrátil na trh. Od té doby získal Ive několik cen za design a přínos průmyslu. Dalším klíčovým produktem byla Modrobílá G3, která, stejně jako iMac, stavěla na jednoduchosti a účelnosti designových prvků (výklopná boční strana, uchaÉ). Na LCD iMacu strávili v Apple dva roky, přičemž práce za první rok přišla v niveč, protože zkrátka stavěli na špatném konceptu.

Tento týden známý časopis Esquire oznámil, že hodlá Jonathana Ivea zahrnout do skupiny "Best and Brightest": 43 lidí, kteří změní svět, tedy mezi 43 Američanů (přestože Ive je původem Brit), kteří velmi významným způsobem ovlivnili svět. Abych byl přesný, cena je udělována těm, do kterých jsou vkládány velké naděje do budoucna – tedy je to spíše jakási vizionářská cena, než-li cena za odvedenou práci. Ive je uveden v kategorii kultura jako jediný designér (krom ní byly vyhlášeny ještě kategorie společnost, věda a podnikání). Krom něj na seznamu figuruje ještě Will Wright, autor The Sims, známého simulátoru reálného života, Van Toffler, prezident MTV, a mnozí další.

Mimochodem před dvaceti lety Esquire rozpoznal budoucí leadery ve Stevu Jobsovi, Billu Gatesovi a Billu Clintonovi. Krom toho na jejich seznamu nechyběli budoucí laureáti Nobelovy (Robert Horvitz) a Pulitzerovy ceny (Tom Friedman, Donna Karan).

Čtyřicetiletý Jonathan Ive pokračuje v práci, aby nás znova a znova překvapoval novými designy, které dělají Apple Applem, a které pomáhají udržet pozornost publika ve slabších chvílích. Do jaké míry vás ovlivňuje vzhled počítače, který si kupujete? Je to jedno s kritérií při jeho výběru, nebo jste pragmatik (pragmatička), kterého (kterou) nezajímá nic než funkčnost?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: