Jaké silné je jablko? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Polemiky

Jaké silné je jablko?

18. srpna 2003, 00.00 | Jak se vyvíjí tržní podíl firmy Apple v posledních letech? Jak bojuje s Dellem o školský trh a jaké jsou tendence ve světě a v USA? Jsou tři procenta trhu dost, nebo dost málo?

V rámci přípravy článku o počítačích Apple pro MF DNES jsem se rozhodl propátrat také celkové zastoupení firmy Apple na trhu. Tato oblast bývá předmětem různých mýtů a spekulací, proto jsem si chtěl udělat jasno.

Bod 1: věrohodný zdroj

Aby to nebylo tak jednoduché, existuje spousta firem, které provádějí průzkum trhu. Některé s lokální působností, jiné celosvětové. Jejich údaje se poměrně značně liší a často je obtížné rozhodnout, co je správné. Největším problémem bývá metodika takových průzkumů. Například nechvalně proslulá je společnost Pfeiffer Report. Mezi její metody patří vybírání „vhodné cílové skupiny“, tedy skupiny vhodnější pro sponzora zprávy, nezahrnutí některých „okrajových“ řešení apod.

Naopak poměrně hodnověrné výsledky mají dvě společnosti – IDC a Gartner Dataquest (vzniklá sloučením firem Gartner a Dataquest). Jejich průzkumy vycházejí přímo z prodejů, obě firmy ověřují údaje poskytnuté firmami. V oblasti školství má kvalitní výsledky také QED – Quality Education Data, která zjišťuje údaje přímo na školách.

Všechny firmy dělají také předpovědi vývoje trhu. Zatímco u IDC a Gartner se předpovědi příliš neliší od skutečnosti, QED s nimi má problém. QED je schopná předpovědět dvojnásobný nárůst, i když reálné výsledky hovoří spíše o poklesu nebo pouze o mírném růstu.

„Díry“ v grafech jsou tedy dané prostou nedostupností daných čísel, trendy však ukazují více než zřetelně.

Bod 2: co je co

V různých studiích se operuje s čísly. Někdy je třeba číst mezi řádky a neporovnávat market share v jedné studii s podílem v jiné, protože může jít pokaždé o jiné hodnoty.
– market share za čtvrtletí – jde pouze o nově prodané počítače za příslušné čtvrtletí. Vypovídá o tom, jak je firma schopná
– market share za rok – opět podíl nově prodaných počítačů za určitý rok.
– celkový market share v příslušném roce – celkový podíl firmy na trhu. Velice špatně se zjišťuje, proto existují pouze data z několika málo let.

Školství

Tradiční baštou Apple bylo školství. Kde jinde je lepší možnost působit na budoucí uživatele počítačů než právě ve školních lavicích? Proto byla tato oblast snad jedinou, kterou Apple soustavně podporoval – v ostatních oblastech boj buď boj úplně vzdal nebo ji nechal svému osudu.

Ovšem podle zpráv z posledního roku přímo z vedení firmy Apple to vypadá, že také školství bude ponecháno svému osudu, protože boj s největším konkurentem, firmou Dell, stojí více úsilí než je akceptovatelné. Jak je vidět z grafu, Dell si s Apple postupně mění pozici. Přitom Dell je pouze jeden z producentů intelovských strojů, zatímco Apple bojuje pouze sám za sebe.

Ještě upozorňuji, že jde o prodeje počítačů v příslušném roce, nikoli o celkový podíl. Ovšem vzhledem k poměrně malému množství počítačů a velké obměně strojů se celkový podíl příliš neliší. Pokud nevěříte, tady je celkový podíl počítačů Apple v příslušném školním roce (nejde o odhady, ale o skutečné počty):
Quality Education Data Inc., a subsidiary of Scholastic Inc.

1999—2000: 37 %
2000—2001: 30 %
2001—2002: 26 %

Celkový podíl

Zatímco výsledky ze školství vypadají ještě poměrně optimisticky, celkový podíl na americkém nebo světovém trhu už tak pěkný není.

Ke grafu pouze dva komentáře. Poměrně nečekaný vzestup celosvětových prodejů v roce 1999 byl způsoben uvedením počítačů Apple iMac. Je vidět, že šlo o velice dobrou koncepci, kterou však Apple nedokázal využít ve svůj prospěch a v dalších letech šel tržní podíl opět dolů.

Zatímco celosvětové údaje pro rok 2002 jsou poměrně snadno dostupné, údaje pro Americký trh k dispozici nejsou. Vždy se vyskytnou pouze nejasné údaje o poklesu/nárůstu, ale skutečné údaje žádné. Také Apple, který nemlčel ani v nejtěžších chvílích tyto údaje nevydal.
Jsou tři procenta dost?

Jaký tržní podíl na Americkém trhu má BMW? Volkswagen, Mitsubishi nebo Mercedes? Ano, ani jedna firma nemá 3% podíl, přitom stále prosperuje. Existují evangelisté, kteří pávě tímto argumentují, že Apple je na tom vlastně dobře, protože vyrábí luxusní stroje pro náročné uživatele.

Bohužel je to jinak. Apple sice má zřejmě nejvyšší rabat ze všech výrobců počítačů (možná kromě strojů Cray a podobných), ale výrobci automobilů mají rabaty ještě vyšší, navíc v absolutních číslech jde o neporovnatelné hodnoty.

Navíc je zde další věc, na kterou se zapomíná. Jaký podíl má BMW na německé trhu? Mitsubishi na Japonském? Ve všech případech půjde minimálně o 10 %. Stačí se ostatně podívat na tři Americké automobilky – nejslabší Chrysler má 13% tržní podíl, pokud občas klesl pod 10 %, byl hned oheň na střeše.

Kde je chyba?

Chyb Apple udělal ve své historii celou řadu. Některé se mohou projevovat až do současnosti, ovšem většina současných problémů nemá tak hluboké kořeny.

Přestože jablečníci přivítali otevření Apple Stores jako jednoznačný posun, při střízlivém hodnocení jde spíše o krok zpátky. Jobs nevynechá jedinou příležitost srovnat své stroje s konkurencí. Bohužel v obchodě takovou možnost nakupující nemají. A co je ještě horší, pokud by mohli nové stroje někoho náhodou přesvědčit, pokud nezajdou do specializovaného obchodu, vůbec se o nich nedozvědí.

Můžeme to přirovnat k jiným specializovaným obchodům. Můžete vyrábět špičkové víno, ale pokud ho budete prodávat jenom ve svém obchodu, téměř nikdo se to nedozví. Apple je sice miláčkem odborných časopisů, ale má problém proniknout do masmédií. Pokud zákazník o strojích Apple nikdy neslyšel, těžko mu budou v obchodě chybět a při koupi nového počítače jenom opravdu náhodou půjde do specializovaného obchodu.
Jaký je tedy největší současný nepřítel? Podle mého názoru je to globalizace. Ta jak známo příliš nesnáší různorodost a odlišnost, což neintelovské stroje bez diskuze jsou. Je sice pěkné se plácat po zádech že vyrábíme úžasné stroje, mnohem důležitější však je takové stroje prodat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: