Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Polemiky
LED podsvícení pro notebooky Applu?
4. ledna 2007, 00.00 | Apple možná brzy nasadí ve svých notebocích LED podsvícení displejů
Na serveru DigiTimes, tchajwanském periodiku zabývajícím se elektronikou, se objevila zmínka, že společnosti Apple a HP by měly ve druhém čtvrtletí 2007 nasadit LED podsvícení do svých notebooků. Zmíněný článek se vzhledem k zaměření DigiTimes zaobírá hlavně tím, že dodavatelem LED (světlo emitujících) diod zřejmě nebudou tchajwanští výrobci, což nás samozřejmě až tolik nezajímá. Pro nás je především důležitá samotná skutečnost, že se o LED podsvícení uvažuje.
Většina LCD displejů dnes používá CCFL lampy (fluorescenční lampy se studenou katodou). Ty sice podávají celkem uspokojivé výsledky, ale LED podsvícení slibuje víc. Především má nižší spotřebu energie, což u notebooků znamená důležitý faktor. (Platí to však až pro nejnovější generaci diod, ty starší odebíraly více než CCFL lampy. Podle údajů výrobců by úspora měla přesahovat 10 procent a u notebooků záleží na každém ždibečku elektřiny.) Navíc díky svým charakteristikám poskytují LED diody mnohem větší rozsah barev (gamut). Podle některých výrobců dokonce takovéto monitory mohou mít lepší gamut než špičkové CRT modely. A mimoto se LED diody vyznačují velmi dlouhou životností, v zásadě by měly vydržet stejně dlouho jako zbytek displeje. Tato technologie ovšem vyžaduje dost velkou změnu uspořádání displeje, ale zase by měla dovolit jeho další ztenčení.
Ptáte se, proč se tedy LED podsvícení nepoužívá už dávno? Za prvé až donedávna bylo složité dosáhnout potřebného jasu diod. Prostě svítily příliš slabě, než aby se daly užít k podsvícení. (Výrobci notebooků požadují jas přes 1680 nitů, a toho zdaleka ne každý výrobce umí dosáhnout. DigiTimes se domnívá, že hlavními kandidáty na dodávku LED podsvícení budou Cree a Nichia.) Za druhé vycházely LED diody příliš draho. Zatím se objevovaly jen ve špičkových modelech LCD televizí a také ho používají některé nejvyšší modely notebooků Sony VAIO. Zdá se však, že ceny počaly klesat, a tak by se mohlo LED podsvícení začít rozšiřovat do dalších modelů.
Nijak nepřekvapuje, že se mezi prvními zmiňuje Apple. U svých notebooků vždy zdůrazňoval kvalitu displejů a dlouhou výdrž na baterii, což všechno LED technologie zajišťuje. A vzhledem k důrazu, jaký Apple klade na grafiku, si určitě nenechá ujít možnost výrazně vylepšit podání barev. Samozřejmě nelze vyloučit, že se ještě objeví nějaké technické či jiné překážky, ale pokud vše půjde hladce, máme se už za pár měsíců na co těšit.