Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Polemiky
Nebojte se šelem aneb Mac OS X v DTP
11. března 2005, 00.00 | Přechod z Mac OS 9 na Mac OS X prodělala většina z nás a všichni jsme řešili různé problémy a chvíli si zvykali na nové prostředí. Jak taková změna proběhla u jednoho našeho čtenáře v oblasti DTP? O tom je dnešní článek.
Je to již spousta let, co se v ČR objevily první počítače Apple. Tehdy se psal rok 1992, co jsem měl možnost si tento výrobek poprvé osahat. Pár takových krásných kousků jsme dostali i k nám do tiskárny, abysme s jejich pomocí vytvářeli předtiskovou přípravu elektronicky. Tenkrát to byla Quadra 950, Quadra 800 a na pořizování textů Macintosh LC. Jelikož jsem v té době pracoval na velkém rotačním skeneru Crosfield, bylo logickým vyústěním, že jsem se na práci s grafickými programy na těchto počítačích přeškolil a mou doménou jsou dodnes. Během té doby jsem měl možnost používat různé operační systémy, od dnes již legendárního 7.0 až po aktuální 10.3.8. Podotýkám, že všechny byly s českou lokalizací. Z aplikací to byl jako první Adobe Photoshop 2.0., Quark 3.0, a Illustrator 4. Dnes používám balík Adobe Design Collection s aplikacemi Photoshop 7, Illustrator 10, InDesign 2 a Acrobat 5. K tomu samozřejmě ještě množství různých doplňků pro zlepšení uživatelského komfortu.
Jak se pracovalo tenkrát
Jak už jsem uvedl, začínal jsem na Quadře 950, krerá byla tenkrát tím nejlepším, co tehdy Apple vyráběl. Přesto ve srovnání s dnešními nároky by kdysi tato chlouba každého tehdejšího DTP neobstála. Ještě dnes mám před očima situace, kdy pouhé otočení naskenovaného obrázku ve velikosti A3 o několik stupňů zabralo tolik času, že jsem si stačil ohřát vodu na kávu a tu i vypít. O produktivitě v dnešním slova smyslu nešlo tehdy vůbec hovořit. Přesto oproti klasickému zpracování to bylo značné zrychlení výrobního procesu. Co se týče samotné práce, pády aplikací, hlavně Photoshopu, spojené z celkovým zatuhnutím systému, byly každodenním standardem.
7.5 – 8.6
Toto období, které trvalo přibližně od roku 1993 do 1998, bych charakterizoval jako klidné a vcelku přínosné. Každý nový update systému byl vždy o něco rychlejší, ale také zabíral více místa na disku. Vzpomínám si, jak jsem při instalaci vyhazoval ze systému vše, o čem jsem byl alespoň trochu přesvědčen, že to nikdy nevyužiji. DTP aplikace se také zdokonalovaly, Photoshop zmutoval do verze 5.5, Illustrator vyšel s verzí 8 a Quark uvedl na světlo světa verzi 3.3.
První zaváhání - 9.0
Pracovní plocha systému 9 - vlevo startér aplikací, dole ovládací pás doplňků.
Kdo si myslel, že vše, co bylo na systému 8.6, bude fungovat i na devítce, se mýlil. Vzpomínám si, jak jsem na internetu hledal update např. pro ATM, ale ani DTP aplikace nezůstaly pozadu. I když se systém na první pohled tvářil stejně jako předchozí verze, na ten druhý měl již v sobě prvky, které se později staly standardem v OSX. Právě díky nutnosti různých updatů programů jsem s přechodem na devítku nespěchal. Systém se mi zdál také méně stabilní a zřejmě tento problém byl jedním z důvodů pro vcelku rychlý upgrade na verzi 9.1. Jako spolehlivý ale mohu ohodnotit až systém 9.2, který jsem s českou lokalizací 9.2.2 používal už do roku 2003 a jako Classic ho používám dodnes. Výrobci DTP softwaru zatím uvedli na trh zmíněný Design Collection a Quark 4.
Přichází šelma
Porovnání vzhledu Adobe Photoshopu v systémech 9 a X
Pvní desítkový systém 10.1 mne s úspěchem minul, nezdálo se mi tehdy nutné riskovat a zbytečně ze sebe dělat pokusného králíka. Více mne začal zajímat až OSX 10.2 Jaguar. Nejdříve jsem si od známého na zkoušku pouze vypůjčil instalaci tohoto systému na testování a posléze si jí i sám pořídil. První kontakt s Jaguarem ale byl pro mne zklamáním. Předchozí verzi systému jsem znal jako své boty, věděl jsem, kde mám cokoliv hledat a využíval jsem různé ty vychytávky, jako byl např. startér aplikací nebo visačky. Jaké však bylo rozčarování když jsem zjistil, že OSX toto v sobě nemá. Dock se mi zdál podezřelý, protože nešlo oddělit od sebe aplikace podobného zaměření jako ve startéru, kde jsem je měl přehledně v jednotlivých záložkách. Postupem času jsem si ale na vše zvykl a dnes bych si práci na OS9 nedovedl představit. Co se týče DTP aplikací - jelikož jsem věděl, že balík Adobe Design Collection, který jsem se spokojeností používal na systému 9 funguje i na desítce, začal jsem ho i v tomto systému používat. Nejdříve jsem musel vyřešit problém s padajícím InDesignem upgradem na 2.0.1 a pozděli 2.0.2. Dále jsem zjistil, že Illustrator 10 se sice nainstaluje, ale nedá se spustit, a tak jsem ho nainstaloval v systému 9 a v desítce potom fungoval bez problémů až na jednu maličkost - nebyl schopen načíst předvolby, takže při každém spuštění jsem nejdříve musel vše znovu nastavit. Tento problém naštěstí s příchodem Panthera odpadl. Acrobat také funguje pouze pokud je nainstalován přes OS9 a Distiller se spouští pouze přes Classic. Rád bych ale připomněl, že uvedené problémy se týkají balíku Design Collection. Současná novinka Adobe CS je jíž bez problémů.
Musel jsem se také poohlédnout po novém správci fontů, jelikož Adobe se svým ATM přestal systém Mac OSX podporovat. Ještě, že existuje Suitcase, který je stejně intuitivní jako ATM. Podpory fontů jsem se také obával, ale mé negativní očekávání se nakonec ukázalo jako zbytečné. Fonty, které mi nefungovaly v OS9, nefungovaly dál a žádné nové k nim nepřibyly. Jelikož používám skener AGFA, musel jsem se poohlédnout i po updatu dodávaného skenovacího sofrwaru Fotolook. Naštěstí výrobce nezaváhal a i přesto, že skenery již několik let nevyrábí, update tohoto softíku vytvořil. Pravda, bez Twain modulu do Photoshopu, takže musím skenovat pouze přes FotoLook, ale alespoň něco. Je spousta jiných výrobců různého hardwaru, kteří OSX nikdy nezačali podporovat. Ještě že je v systému Classic. Z tohoto důvodu jsem se musel také rozloučit s SCSI řadičem Formac a nahradit ho novým od firmy Adaptec, abych mohl skener používat. Jaguara jsem používal až do jeho poslední verze 10.2.8.
Šelma II.
Pracovní plocha Mac OSX 10.3
Jak je již u mne zvykem, s přechodem na Panthera jsem také vyčkával, jelikož se mi těžko opouští něco, co funguje a jak jsem již uvedl dříve, jsem patriot a lépe se mi pracuje s lokalizovaným systémem, čekal jsem proto také na tuto lokalizaci. Přechod byl hladší, než jsem čekal. Vše, až na InDesign, fungovalo. Naštěstí Amos tento problém také vyřešil a já mohu spokojeně užívat stabilitu a opět získanou přívětivost tohoto systému, kam se znovu vrátily i oblíbené visačky. Zde musím opět pochválit technickou podporu firmy AGFA. Po upgradu na 10.3 přestal fungovat skener, systém ho nevidí v SCSI zařízeních. S pomocí www stránek uvedené firmy se podařilo i tento problém šalamounsky vyřešit překopírováním SCSI doplňků v Extenzích ze systému 10.2.8 do 10.3 pod správcem Root.
Závěrem
Vyplývaje z mých zkušeností mohu přechod na OSX doporučit. Ze začátku bude jistě poněkud bolestnější sžívání se s novou strukturou systému, která je úplně jiná, než na kterou si běžný uživatel při práci s předchozími systémy zvykl. Ale celková stabilita desítky a hlavně fakt, kdy po doladění různých much, které se vyskytnou díky tomu, že se ještě často používají aplikace pro starší systémy, všechno opravdu funguje, tento přechod každému bohatě vynahradí.
A jaká je vaše zkušenost s přechodem z Mac OS 9 na Mac OS X? Napište nám do diskuze pod článkem.