Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Polemiky
Není cloud jako iCloud
iCloud
25. října 2011, 00.00 | Apple se spuštěním iCloudu posunul v on-line službách o pěkný kus dopředu. Snaží se posílit závislost uživatelů na své platformě a vydělat další balík peněz. A to navíc zdaleka ne vše funguje tak, jak bychom si představovali.
Hlavně pamětníci si vzpomenou na existenci on-line editoru Writely, který před lety koupil Google. Na jeho základě postavil svoje cloudové Dokumenty, jejich filozofie je jednoduchá - vytvářejte textové dokumenty, tabulky, prezentace a kresby na webu, přímo v libovolném prohlížeči.
Sám patřím mezi dlouhodobé uživatele Google docs, a právě proto mě kdysi přechod z Windows na Mac OS X moc nemrzel. Jenže nic není ideální, a přestože se tvůrci Dokumentů snaží, k dokonalosti ještě leccos schází. Například editace a vytváření textů a tabulek na iPadu není v praxi moc použitelná (prezentaci nevytvoříte vůbec). Ano, vím, existují aplikace třetích stran, ale žádná mě zatím moc nenadchla. Připouštím ale, že jsem ještě nevyzkoušel všechny.
Naděje jménem iCloud
Když Apple letos na WWDC představoval iCloud, mnoho lidí nadchnul a už po několikáté se mu podařilo vyvolat vlnu radostného očekávání. Texty, tabulky i prezentace budou spolehlivě a automaticky poletovat mezi iPhonem, iPadem a Macem, k tomu kontakty, kalendář, fotografie, samozřejmě iTunes a ještě Find my iPhone/iPad/Mac. Ale vezměme to popořádku.
Hlavní rozdíl mezi přístupem Google a Apple je v uživatelském rozhraní (a cenách). Google nabízí sadu on-line editorů přístupných přes prohlížeč - tedy multiplatformní řešení závislé jen na připojení k internetu a pochopitelně vlastnictví počítače nebo alespoň tabletu. Jeden gigabajt máte zdarma, dalších 20 GB se dá přikoupit za symbolických 5 USD. K tomu přidejte Gmail s cca 8 GB schránkou, kalendář a webový fotoeditor Picnik spolu s alby Picasa s dalším gigabajtem prostoru. Podtrženo a sečteno, kompletní kancelář a správa fotek na webu s minimální investicí. Jen se musíte naučit (většinou počeštěné) služby používat, smířit se s občasnou horší odezvou a faktem, že třeba Google dokumenty se v posledních měsících proměnily uživatelům pod rukama a Picasa se stala součástí sociální sítě Googe+.
Apple si je velmi dobře vědom svého náskoku v tabletech a hodlá z něj vytěžit maximum. To v praxi znamená, že pokud vlastníte iPad, musíte si dokoupit kancelářské aplikace Pages, Numbers a Keynote pro iOS, každou za bezmála 10 USD. Jejich instalace na iPhone je už zdarma a iCloud je skutečně schopný zajistit elegantní přenos dokumentů mezi iPadem a iPhonem (iPodem touch) během okamžiku. Jenže, kdo čekal stejnou funkcionalitu ve vztahu k Macu, má smůlu. Na počítači si zatím můžete jen otevřít icloud.com/iwork v prohlížeči a svoje soubory si ručně stáhnout a editovat v iWork, Microsoft Office, OpenOffice a mnoha dalších programech (iCloud podporuje download ve formátu iWork, Microsoft Office a PDF). Je pravděpodobné, že vývojáři v Apple usilovně pracují na integraci iCloudu i do kancelářského balíku, ale zároveň je pravděpodobné, že se jí dočkáme až v další verzi iWork koncem letošního nebo počátkem příštího roku. A upgrade pochopitelně nebude zdarma.
V mobilním (post-PC) světě jsme tak vázáni na platformu iOS a na počítači sice multiplatformnost existuje, ale příliš pohodlí nepřináší. A situace se v dohledné době zlepší nejspíš zase jen pro uživatele Maců. Pokud ovšem...
...Apple něco nechystá se službou iWork.com, která už poměrně dlouho funguje ve veřejném beta provozu. Ze stavu, v jakém nyní je, lze usuzovat buď na její úplné ukončení nebo (pravděpodobnější) integraci s webovým rozhraním iCloudu. Jenže iWork.com zatím umí dokumenty jen prohlížet, a pokud rozumím záměrům Apple správně, on-line editace se jen tak nedočkáme.
Jádro pudla
A to je vlastně jádro celé věci. Apple uvedením iCloudu především posiluje závislost uživatelů jablečných produktů na značce. Ten, kdo bude pár měsíců nebo let vytvářet svoje dokumenty na iOS zařízeních a bezpracně je ukládat v iCloudu, bude jen těžko odcházet na jinou platformu, ať už jí budou Windows 8, nějaká distribuce Linuxu nebo Google Chrome. Dokumenty z iCloudu samozřejmě jde všechny stáhnout a uložit na pevný disk nebo nahrát do jiného cloudu. Ale čím více jich bude, tím méně uživatelům se to bude chtít dělat. Naopak s ubývajícím místem jich bude stále více dokupovat další prostor, který Apple momentálně nabízí za poněkud vyšší ceny než konkurence (10 GB za 16 EUR, 20 GB za 32 EUR a 50 GB za 80 EUR ročně).
Snad ještě dovětek ke zbylým službám iCloudu. Integraci hudby a aplikací považuji za povinnost a Apple nejspíš taky, ostatně nejspíš proto je nezahrnul do 5 GB limitu. Navíc je stejně má na svých serverech uložené, takže jejich "přesun" do iCloudu cupertinské servery tolik nezatíží. Photostream nelze například s Picasou moc srovnávat. Mimo jiné i proto, že nad ním má uživatel minimální kontrolu a obsahuje další omezení (maximálně 1000 fotografií z časově omezeného období). Funguje spíš jako automatická paměťová karta digitálního foťáku, díky níž nemusíte řešit přenos pořízených snímků z iPhonu do iPadu a do počítače. iPhoto i Aperture totiž podporu Photostreamu dostaly hned od začátku.
A co dál
Pokud jste po dočtení tohoto textu dospěli k názoru, že se autor hned po jeho dopsání vrátil zpátky na Windows, mýlíte se. Přes vše popsané věřím, že řešení Apple má šanci se velmi dobře prosadit, byť není nejlevnější, posiluje závislost na platformě jednoho výrobce a zdaleka nepřišlo jako první. Funguje totiž naprosto jednoduše a po počátečním nastavení prakticky bezpracně. Lidé se tak mohou soustředit na samotné vytváření obsahu a nic víc neřešit. Apple prostě opět vsadil na maximální intuitivnost... a lidskou lenost.
Tématické zařazení: