Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Polemiky
Problémy s ColorSync 3.0
17. května 2000, 00.00 | Ne vždy se všechno povede na první pokus, a nová generace systémového balíku pro správu barev na platformě Apple, ColorSync 3.0, je toho bohužel důkazem.
Ne vždy se všechno povede na první pokus, a nová generace systémového balíku pro správu barev na platformě Apple, ColorSync 3.0, dodávaná se systémy MacOS 9, je toho bohužel důkazem.
Nástup nových operačních systémů Apple je v tuzemsku zatím více než skromný, a tak se asi málokdo z našich čtenářů s popisovanými problémy setkal tváří v tvář. Ale protože je možné, že se výhradnímu distributorovi nakonec přece jen podaří v dohledné době MacOS 9 lokalizovat, můžeme se brzy v situaci našich západních kolegů ocitnout.
Zatím můžeme alespoň přestat s takovou hořkostí litovat, že ColorSync nebyl doposud uvolněn pro běžný download. Od nové verze totiž oprávněně čekáme skutečně hodně, mezi nové možnosti patří:
- snadnější management ICC profilů
- uložená barevná nastavení lze sdílet mezi uživateli
- podpora 16-bitových barev v Photoshop pluginu
- 18 nových skriptů
- podpora pro formáty JPEG a GIF, jasně mířená na uživatele Internetu
Podobné chování samozřejmě zdědila i nová verze, proto i tady platí, že v případě potíží pomůže oprava adresáře s ICC profily. Spolu s ColorSync 3 ale přicházejí i další potíže.
Oba hlavní problémy souvisejí se spoluprací Photoshopu a ColorSyncu 3. Nejviditelnějším, nejrychlejším projevem nekompatibility je výrazné zežloutnutí bílých ploch obrázků, se kterým se po upgradu a nastavení monitoru setkala většina uživatelů. Pčíčinou je chybné mapování bílého bodu utilitou Default Calibrator. Náprava je naštěstí celkem jednoduchá, s novým systémem dobře funguje i Default Calibrator z předcházející verze, stačí ho tedy vrátit zpět místo nového.
Druhý problém je záhadnější a záludnější. Ohlašuje se varováním, že Photoshop nemůže otevřít CMYK TIFF soubor s vloženým ICC profilem. Problém vzniká jen při použití ColorSync 3, Photoshopu 5.x a při otvírání obrázku s profily, vytvořenými některými aplikacemi. Již se ví o problémech s profily, pocházejícími z aplikací ColorBlin a CobraMatch, ale tento seznam zdaleka nemusí být konečný.
Chyba paradoxně není ani v ColorSyncu, Photoshopu, ani v aplikacích, tvořících ICC profily. Pokud někde je, tak v definici ICC profilů, která je místy příliš volná. Problém vzniká u profilů, které mají volné místo, nevyužité bity mezi jednotlivými tagy - tady se Photoshop a ColorSync zkrátka neshodnou. Výsledkem je, že když máme takový profil nastaven v Photoshopu, obrázek s ním uložíme, již ho zpět do Photoshopu neotevřeme.
Cesty k nápravě (které asi jako první popsal Bruce Fraser, www.pixelboyz.com) jsou dvě. Nejrychlejší je vložený profil z obrázku jednoduše odstranit. Mezi standardně dodávanými skripty je i skript Remove Profile, zlobící soubor stačí upustit nad jeho ikonkou a otevírání v Photoshopu nestojí nic v cestě.
Jako mnoho rychlých postupů, má i tento jednu nevýhodu - vlastně nic neřeší, jde o okamžitou a rychlou pomoc.
Vhodnější je udělat si čas na komplexnější opravu. Opět využijeme jeden ze skriptů standardní dodávky, skript Extrakt Profile. Jak název napovídá, skript dovede profil vyjmout z obrázku a samostatně ho uložit. Naštěstí dojde při vyjímání profilu i k jeho "vyčištění" a uložený profil tím zbaven volných míst. Původní verzi můžeme proto z adresáře profilů vymazat, a nahradit ji profilem nově uloženým. Není třeba se bát nějakých barevných posunů, na vlastní data profilu skripty nesahají.
Jediným zádrhelem je, že celá operace je poněkud paměťově náročná, a může se snadno stát, že ColorSync nebude mít k dispozici dostatek vyhrazené paměti. To je samozřejmě problém, protože ColorSync, ač je v podstatě aplikací, se navenek tváří jako systémový doplněk a nedovoluje v okně informací nastavit vyhrazenou paměť. Pro změnu vyhrazené paměti musíme sáhnout dovnitř souboru, nejlépe ResEditem. Popis postupu neuvádíme, za prvé nespadá příliš do koncepce tohoto článku, za druhé je třeba před každým neodborným použitím ResEditu důrazně varovat, protože může zasahovat do životně důležitých bloků kódu aplikací. Podrobný postup je popsán na adrese www.inanna.com/color/noncontiguous/extract.html.
Ve chvíli, kdy vzniká tento článek, byl na stránkách Apple zveřejněn update ColorSync 3.0.1. Bohužel, v oficiálních informacích se zatím o žádných opravách nemluví, proto nelze zodpovědně posoudit, zda budou popsané problémy přetrvávat. Součástí update ale je i Default Calibrator, což určitou naději přece jen skýtá.