Proměny softwarového ekosystému Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Polemiky

Proměny softwarového ekosystému Apple

4. července 2003, 00.00 | Zatímco ještě v půlce devadesátých let byl Apple především výrobcem operačního systému a v dalších oblastech spíš neškodně a chaoticky tápal, do nového tisíciletí vtrhnul sebejistě a razantně - s jasnou orientací a s rozšiřující se nabídkou produktů, které doplňují samotný systém. Z vývojářů, kteří doposud poklidně vegetovali, se tak náhle stávají oběti.

Svět počítačů Apple netvoří jen firma sama svými produkty, ale také řady softwarových vývojářů, ať už nadšenců či tvůrců komerčních produktů. Tento "ekosystém" se vyvíjel řadu let a také postupně proměňoval, ovšem největší změny do něj vnesl v poslední době sám Apple - tím, jak poměrně cílevědomě rozšiřuje spektrum svých produktů. Apple, to už není jen Mac OS X, ale také řada nástrojů pro běžné uživatele i profesionály. Uživatelé to kvitují, v některých případech jsou však obětí vývojáři.

Apple se nyní dostává do situace, ve které byl Microsoft před několika lety a kvůli čemu byl i vláčen před soudy - asi každý si vzpomene na "válku prohlížečů", Internet Explorer vs. Netscape Navigator. Nakonec drtivě vyhrál Microsoft se svým Explorerem, protože kombinaci marketingu, tržní síly a nakonec i kvalitního vývoje prostě nešlo odolat. Reakce části veřejnosti tehdy byla hlasitá a negativní, ostentativním používáním Mozilly a Opery počínaje a přechodem na Linux konče, ovšem trh, masa uživatelů, rozhodl - Explorer je dnes nejpoužívanější prohlížeč a jen bytostný optimista může předpokládat, že se na tom něco výrazně změní.

Microsoft však Explorer skoro stál život - firmě se kvůli zneužití dominantní pozice vyhrožovalo i rozdělením. Apple je na tom nyní trochu podobně, jako Microsoft, ovšem nezdá se, že by se kvůli tomu bouřili uživatelé, naopak, někdy ještě dopadne na dotčeného vývojáře sarkastická poznámka (np. případ Opery). Je to dané odlišným vnímáním firmy zákazníky, je to kvalitou produktů které takto Apple nabízí, či je to prostě jen tím, že bouře v tříprocentní sklenici vody nikoho nezajímá?

Apple od původního vývoje systému a poměrně chaotické tvorby dalšího software po "druhém příchodu Jobse" výrazně zlepšil svou orientaci a jasně se zaměřil na několik strategických bodů mimo vlastní operační systém. Jedním jsou běžní spotřebitelé a druhým oblast profesionálního videa a nyní i audia. Apple již neopakoval staré chyby, kdy se mrhalo penězi na výzkum, který se nedal prakticky využít (nebo to Apple neuměl) a naopak překonal stigma "not invented here" a začal potřebné technologie a produkty nakupovat - o tom jsme ostatně psali přesně před rokem, po poslední vlně nákupů.

Pokud pomineme vývojáře několika drobných sharewarových utilitek, které Apple zahrnul do systému počátkem devadesátých let (například smršťování oken nebo hodiny v menu nabídek), byl prvním výrazným krokem tohoto druhu příchod iTunes. Apple převzal produkt Sound Jam a jeho vývojáře - v té době s tímto skvělým MP3 přehrávačem slavila úspěch firma Casady & Greene (tato firma sama programy nevyvíjela, pouze je produkovala a uváděla na trh). Na iTunes se postupně nabalila další vrstva služeb, jako je podpora MP3 přehrávačů (nejen iPod) nebo nejnověji také iTunes Music Store. iTunes si získal uživatele svou kvalitou ovládání a schopnostmi a i když existuje několik konkurenčních MP3 přehrávačů, asi najdete málokoho, kdo je používá (a případně i platí) - a to se o iTunes rozhodně nedá tvrdit že jsou dokonalé, například hardwarové nároky by mohly být měnší. iTunes však zcela ovládly pole.

Silnou konkurenci představuje Apple také pro Adobe - dříve nerozluční spojenci, nyní chvíli spojenci, chvíli konkurenti. V oblasti grafiky a DTP nemá Apple lepšího bratra, Quark je náladový, ovšem takové zpracování videa, to už je jiná. Apple po zakoupení technologie od Macromedie vyšlechtil svůj Final Cut Pro tak, že zatápí dražším Avidům - Premieru, která si za sebou vlekla břímě historie, nechal brzy ležet v prachu. A s příchodem Final Cut Express opanoval Apple i oblast levnějších řešení (kam patří Premiere). Pokud se potvrdí zprávy, které se proslýchají, tak nová verze Premiery už nebude pro Maca vůbec - Adobe se zaměří pouze na Windows.

Však ani podpora pro DVD od Adobe na Maca nikdy nebyla - zatímco Windows verze Premiery obsahovala kodek pro tvorbu MPEG2 a jednoduchých DVD disků, uživatelé Apple měli smůlu - pokud samozřejmě neměli počítač se SuperDrive mechanikou a programem iDVD, nebo pokud neinvestovali do profesionálního balíku DVD Studio Pro. Nový balík programů pro práci s DVD, který se má objevit v létě, už Adobe ani na Maca neohlašovalo.

A konkurence nastala i v oblasti spotřebitelských programů - díky iPhoto, nástroji pro správu digitálních fotografií, se asi nikdy nedočkáme Mac verze Adobe Photoshop Album, které umí zhruba to samé co iPhoto, ovšem za 1500 Kč.

Loni udělala kolem konkurování Applem rozruch firma Karelia. Její aplikace Watson je modulární nástroj pro vyhledávání na internetových zdrojích - službách. Na loňském WWDC byla odměněná cenou pro nejinovativnější produkt pro Mac OS X za rok 2002. Co se však nestalo rovněž na WWDC: nová verze vyhledávače Sherlock 3 jako by z oka vypadla právě Watsonu - obdobné funkce, velmi podobný vzhled. Zdá se, že tato konkurence firmě Karelia nijak moc neuškodila, ono ostatně není divu, protože Sherlock je poměrně pomalý a neohrabaný, ovšem divná pachuť zůstala - přišly obě firmy na stejné nápady, nebo Apple opravdu opisoval?

Lednové Safari a Keynote pak byla už pomalu otevřená výzva směrem k Microsoftu - se kterým však stále Apple má ty nejlepší vztahy, samozřejmě. I když Microsoft sám ukončil další vývoj Exploreru pro Maca a vyklidil pole Safari s roztomilým zdůvodněním, že "Apple to může díky lepšímu přístupu k systémovým zdrojům udělat lépe" - přesně toto slýchával Microsoft často na svou adresu.

Safari notně vyděsilo také pány z norské Opery, tvůrce stejnojmenného prohlížeče, který na Macu asi nikdo nepoužívá (ačkoliv na jiných systémech je poměrně oblíbený). Opera reagovala mírně hystericky a chtěla po Apple, aby použil místo KHTML jako základ Safari jejich engine. Apple je slušně usadil a někteří uživatelé se firmě doslova vysmáli. Emoce vyprchaly, a protože se Opera dohodla s Macromedii, pokračuje vývoj Opery i na Mac OS.

Jasné však je, že Safari s trhem prohlížečů zahýbalo notné - ač staré teprve půl roku, nedá se pochybovat o tom, že to je pod Mac OS X nejpoužívanější prohlížeč. Uvidíme, zda padne v této válce prohlížečů další oběť - Omni zvolilo taktiku "zahrnout a rozšířit" a používá jádro Safari v OmniWebu, který prodává, Mike Pinkerton, hlavní vývojář Camina, propadá příležitostným záchvatům depresí (jak ze Safari, tak z Phonenixu) a iCab se možná někdy dočká verze 3.0 (a také rozumné podpory CSS), ovšem pokud vývojář tohoto prohlížeče hodí flintu do žita, nebude se čemu divit.

A nakonec věnujme tichou vzpomínku již zmiňované firmě Casady & Greene - ta své brány ve čtvrtek, 3. července, zavřela definitivně. V minulosti se stala populární právě díky Sound Jamu, ale také kvůli utilitě Conflict Catcher pro správu doplňků a lokalizaci problémů a díky nástroji pro kontrolu pravopisu Spell Catcher. O Sound Jamu jsme se již zmínili, s příchodem Mac OS X ztratil Conflict Catcher svůj význam a Mac OS X také obsahuje zabudované nástroje pro kontrolu pravopisu. Po několika špatných letech tak firma definitivně končí s prodejem programů a "vrací" je jejich vývojářům (programy nevlastnila, pouze prodávala).

Z Apple, který dával základy celému "ekosystému" vývojářů, se tak stává dravec, který v něm aktivně loví, který v touze poskytnout zákazníkům co nejlepší komfort rozšiřuje svou nabídku - jednoduché, ale funkční řešení pro každého a špičkové aplikace pro profesionály. Uživatel tak dneska po zakoupení Maca získává stále více a více přidané hodnoty, která je především opravdu použitelná (například o síle kombinace Mac + iMovie jsme se zmiňovali již mnohokrát), není to pouze odškrtnuté políčko v marketingových materiálech. A ačkoliv se jedná obvykle o aplikace, které nenabízejí takové množství funkcí, jako řešení jiných firem, valnou většinu uživatelů to netrápí - stačí jim to, co Apple nabízí, po řešeních jiných firem sáhnou jen ti náročnější.

A tak lze například těžko konkurovat kombinaci Address Book + iCal + iSync, proč kupovat Audion nebo iView Media Pro, když většině uživatelů bude iTunes a iPhoto stačit, proč utrácet peníze za komerční emailový program, když je Mail přímo v systému a kdo by pátral po lepším prohlížeči, když je (bude) Safari na každém Macu - a pokud nic jiného, tak rychlostně Safari vítězí. A až bude venku Panther, určitě zaregistrují propad prodejů výrobci nástrojů pro správu fontů pro Mac OS X (ostatně konsolidace na tomto poli již začala...).

Zdá se, že vizí Apple je poskytovat maximum možnosti přímo po vybalení z krabice. Jelikož se nedá Apple upřít, že se snaží o co nejlepší efekt pro uživatele (byť první verze je obvykle nutné brát se shovívavostí), uživatelé neremcají - jsou loajální ke své firmě tak jako vždy v historii a tyto "dárečky" je samozřejmě těší, aplikace jsou snadno použitelné a především provázané se systémem a dalšími prvky tak, jak to nikdo jiný nenabídne. Pro Apple je tato provázanost a jednoduchost naopak velmi výraznou zbraní pro získávání nových zákazníků. Vývojáři se proto ani moc nemohou spolehnout na hlas veřejnosti - ve světě Windows se vždy najde několik set tisíc ochotných se postavit proti Microsoftu, ať už to bude kvůli čemukoliv, a tak v případě Maca musí jen čekat, zda se jejich oblast vybere Apple za svůj příští cíl, či nikoliv. A my, uživatelé, možná na jedné straně budeme škádlit uživatele Windows za jejich ovládání Microsoftem, ovšem na druhou stranu za mírnější verzi téhož budeme Apple tleskat.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: