Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Polemiky
Vrták: Proč se k nám Apple otočilo zády?
12. května 2000, 00.00 | Když se řekne Apple, tak se někomu zatmí před očima a jinému se začnou sbíhat sliny. Faktem však zůstává, že jablíčka jsou v Čechách nějaka červivá. Proč?
Když se řekne Apple, tak se většině lidí buď vybaví počítače této značky nebo alespoň povedený vtip na toto téma z filmu Forest Gump. Opravdu si myslím, že obecné povědomí o této značce je minimálně mezi počítačově gramotnými lidmi opravdu vysoké. O to větším zklamáním pro nás byly výsledky letošní ankety, ve které jsme se kromě jiného zeptali čtenářů, zda někdy s počítačem Apple alespoň chvíli pracovali. Kladně odpovědělo pouhých 10% čtenářů Grafiky, tedy potenciálně těch nejvíce Applu nakloněných uživatelů. Jak je to možné?
Tento článek nebude srovnávat počítače PC a Mac. Osobně tato srovnání bytostně nesnáším, protože obě strany používají zcela chybnou argumentaci a metodika srovnávacích testů je většinou absolutně zavádějící. Spokojme se s reálným stavem. Počítače Apple vždy nejvíce oslovovaly grafiky, pracovníky DTP studií a kreativce. To platilo v podstatě celosvětově až do uvedení počítačů iMac. Od tohoto okamžiku se Apple vydalo dvěma směry. Tím prvním je uspokojování klasických náročných zákazníků, a tím druhým je hledání počítačových laiků a jejich lákání na povedený design. Tato strategie má v některých regionech úspěch, ale ve střední Evropě rozhodně ne. A opět, proč je naše teritorium tak odlišné?
Z pohledu běžných domácích uživatelů je u nás iMac nebo iBook zcela nesmyslně drahé zařízení. Pokud se v USA iMac prodává od 999 USD, tak chápu, že si najde svoje uživatele v řadách začátečníků. Ale ruku na srdce, koupili by jste si iMacka za nějakých 50.000 Kč s minimálním softwarovým vybavením, podporou a problémy s lokalizací? Ano, pokud budu zatvrzelý "mekista", pak si zvolím iMac, pokud budu extravagantní zbohatlík, tak možná také, ale tím to končí. Pro Českou republiku se samozřejmě žádná příliš oficiální čísla o prodejích neuvádějí, ale od prodejců dobře vím, že tyto počítače nejdou zdaleka tak na dračku, jak Apple slibovalo při jejich uvedení. Prodeje nejsou sice špatné, ale něco tomu chybí.
Předprodejní podpora a obecně propagace značky je u nás na velmi nízké úrovni. Většina kupců přichází pro počítače Apple s jasným cílem a nezkušení uživatelé tápou. Ono totiž není zdaleka tak jednoduché si koupit Apple a používat ho v denní praxi. Zde jsou základní problémy, se kterými se ve střední Evropě nějak neumíme vypořádat:
- Je až nepochopitelné, jakými cestami se počítače Apple dostávají do Čech. Zdaleka ne všechny u nás prodané počítače této značky putují přes oficiálního distributora, tedy společnost CDS. Naopak je zde celá řada společností, které na vlastní pěst dovážejí Apple odkud se dá. Důvody jsou finanční, protože ceny Applů jsou u nás hodně nadsazené a důvody jsou i jaksi osobní. CDS nemá hlavně mezi velkými prodejci příliš dobré jméno a obcházení této autority se u nás stalo skoro sportem. Bohužel tento sport poškozuje koncové zákazníky. Zcela běžně se stává, že dostanete počítač s německou klávesnicí, anglickým nebo americkým operačním systémem a v horším případě i s maďarskými návody!
- Druhým problémem je hodně nejasná strategie Apple pro náš region. Chvílemi to vypadá, že snad ani Apple u nás moc prodávat nechce. Pokud si například chcete koupit samotný operační systém bez počítače, zapomeňte na poslední verze. Ty se prostě samostatně nenabízejí. Podobně nelogická je situace se sestavami a největší problémy jsou upgrade konfigurace. Za každou změnu zaplatíte přemrštěný peníz a ještě budete mít problémy s dodací lhůtou. A pak je otázkou, zda si takto nepřiděláte problémy.
- Nedokážu přesně říct, čím to je, ale v ČR jsou počítače Apple výrazně méně spolehlivé než v zahraničí. Stačí si projít diskusní fóra a zjistíte, že problémy se spolehlivostí trpí hodně uživatelů Apple. Přitom v zahraničí je situace jiná. Vždyť Apple byl vždy pověstný bezproblémovým provozem, stabilitou aplikací i hardwaru. Důvodů vidím principielně několik. Tím prvním by mohl být obecný nedostatek kvalifikovaných techniků znalých specifik počítačů Apple. Dalším důvodem jistě bude lokalizace operačního systému a aplikací, která na stabilitě nepřidá a navíc omezuje možnost použití různých bugfixů a záplat od výrobců samotných. Dalším důvodem může být často pochybný původ počítačů jako takových a nešetrné zásahy do konfigurací. A na závěr jsem si nechal to pro Applisty nejhůře stravitelné. Nemohu si pomoci, ale Apple už není co býval. Svědčí o tom vývoj operačního systému, ve kterém Apple evidentně hodně tápal. Svědčí o tom zavlečení některých problematických technologií z PC i používání problémových aplikací třeba značky Microsoft.
Můj osobní názor je, že České republice chybí společnost, která by se opravdu snažila prosadit Apple na trh v té podobě, jak jsme jej znali dřív. Kdyby se distributor a prodejci přestali ukájet videoklipy s tanky americké armády kolem nové G4ky, tak by jim možná došlo, že PowerBook G3 za nějakých 180.000Kč v základní konfiguraci asi není to pravé ořechové pro český trh. Navíc by se měl někdo začít starat o potřeby zákazníků. Prodej počítačů nemůže být jen šoupání krabic a kasírování peněz. Tímto stylem se mohou prodávat neznačková PC, ale od Apple přece uživatel čeká víc.
Pokud prodejci otevřou oči, musejí vidět, že hodně grafiků si stěžuje na nestabilitu počítačů G3 a G4. Tím neříkám, že by to bylo horší než u PC, ale říkám, že to u Applu nebývalo zvykem. Navíc technická podpora u nás pokulhává a hodně zkušených uživatelů je samo sobě technikem, podporou a koneckonců i finančním ústavem. Ještěže komunita uživatelů tak úzce drží pospolu a vystačí si zatím sama. Jak dlouho to však může ještě vydržet?
Pěvně věřím tomu, že MacOS X bude změnou k lepšímu. Doufám, že v budoucnu cena počítačů Apple dopravou přes naše hranice nestoupne skoro dvojnásobně. A že Apple se opět stane špičkovým zbožím se špičkovými službami.
Další relevantní články:
Vrták: Ukradněte si také nějaký pěkný web!
Vrták: Profesionální web amatérsky?
Vrták: Zabití dobré myšlenky?
Vrták: Přišel Autocont o rozum nebo o vkus?