„Nebezpečný“ update firmware - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

„Nebezpečný“ update firmware

firmwupdt

30. března 2001, 00.00 | Nemálo majitelů některých modelů PowerBooků a iMaců zažilo v těchto dnech nepříjemné překvapení – po instalaci update zůstali bez rozšiřujících paměťových modulů.

Apple čas od času zveřejňuje soubory, sloužící k update firmware. Trochu laicky – změny se týkají části systémového software, která je v počítači uložena již z výroby. Například v minulosti musel přijít update firmware, aby CD jednotky v některých z prvních iMaců nevibrovaly.

Tentokrát se ovšem pečlivost a rychlá instalace mnoha majitelům uvedených modelů Maců nevyplatila – jejich počítače přestaly po startu nacházet paměťové čipy, rozšiřující paměť standardně dodávanou.

Bohužel, žádný ze zatím dostupných zdrojů se nezmiňuje o přesné konkrétní verzi update. Hovoří se o souborech Apple 4.1.8 / 4.1.7 Firmware Update, takové jsou ovšem na stránkách podpory Apple tři. Všechny podle dokumentace vylepšují práci se síťovými disky, ovšem jak se zdá, změnily i část systému, který při startu počítače kontroluje dostupnou paměť. Uvedeno je to jen u jednoho, zatím není jasno, zda zbylé dva jsou bezpečné). Samozřejmě, že tato úprava není součástí update pro nic za nic, doplňuje podporu pro paměťové čipy 256MB.

Takže slovo „nebezpečí“ je nutno brát opravdu s rezervou. Méně kvalitní paměti (nevyhovující standardním parametrům), bývají častou příčinou jinak „nevysvětlitelných“ pádů počítače. Z tohoto pohledu je update bezpečný a žádoucí.
Nebezpečný je pro ty, kdo jsou nuceni šetřit, pořídili si neznačkové čipy, a nyní je nemohou používat – přitom doposud nemuseli nutně mít s pamětí extra problémy.

Zajímavá je reakce dodavatelů značkových pamětí – unisono tvrdí, že jejich paměti nárokům Apple vyhovují a prokazují se dlouholetým působením na trhu – jejich čipy prý fungují i s novým upgrade, jen málokdo je ochoten připustit, že by snad i jeho čip mohl nevyhovět.

Uživatelé si zatím snaží pomoci sami, dva z možných postupů jsou následující.
Při otevírání panelu Paměť podržte klávesy ALT a Option. Následně se uvnitř panelu objeví nové zaškrtávací políčko – zde je možné test při startu paměti vypnout. Řešení je sice funkční, nicméně trochu „odvážné“.
Druhá možnost vyplývá z předpokladu, že originální paměť Apple bude vždy v pořádku. Proto ji vyjmeme a vložíme do rozšiřujícího slotu, odkud jsme vyjmuli „horší“ paměť. Tu následně vložíme do slotu pro originální paměť – je prý prakticky ověřeno, že tento postup funguje. Nevýhodou je použití méně dobré paměťi na exponovaném místě, a to se opět nemusí vyplatit.

Předpokládám, že v tuzemsku snad nikdo s upgradem zatím příliš nepospíchal, a že vesměs všichni jsou proto zatím bez potíží. Vzhledem k cenám je poměr neznačkových pamětí v našich Macech asi vyšší, než v bohatších zemích – proto raději vyčkejte věcí příštích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: