Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
ACDSee bojuje na Macu
4. července 2001, 00.00 | ACDSee je klíčový program pro Windows, bez něj se neobejde téměř žádný uživatel. Zato verze pro Macintosh nebyla úplně nejlepší. Jak si stojí verze 1.6, která je zároveň pro Mac OS X?
O programu ACDSee jsme se zmiňovali již hned po jeho uvedení v loňském roce, recenzi můžete najít zde. Postupem času se objevily verze 1.5 a nyní verze 1.6, která podporuje i Mac OS X. Vzhledem k tomu, že ACDSee patří na PC k zásadním programům, ovšem nástup na Macy byl poměrně slabý, podívali jsme se na verzi 1.6 důkladněji – jak na Mac OS tak na Mac OS X.ACDSee je v podstatě prohlížeč grafických a multimediálních souborů, s minimálními možnostmi pro editaci či úpravu obrázků. Bohužel, ačkoliv program je na PC ďábelsky rychlý, na Macu, podle všeho především díky „spoléhání" na QuickTime, se o nějaké velké rychlosti hovořit nedá. Tím, že vývojáři používají QuickTime, si pochopitelně dost usnadňují život, nemusí se starat o zobrazovací rutiny pro jednotlivé formáty, ani o podporu exportu. Na druhou stranu jsou v otázce podporovaných formátů odkázáni na přímou podporu QuickTimu, například GraphicConverter, nepsaný král programů v této oblasti na Macu, podporuje několikanásobně více formátů, včetně různých exotických typů – na takto širokou podporu si ACDSee nárok nedělá. Věc, která ale asi při běžném používání bude vadit víc, je rychlost, resp. pomalost.
Zvlášť při porovnání s PC zaráží dvě věci – jednou pomalá tvorba náhledů a především tragická reakce programu na uživatelské podněty v době, kdy tyto náhledy vytváří – bohužel se takto chová i na Mac OS X, kde k tomu z hlediska systému není jediný důvod. Tvorbu náhledů je možné zrychlit jejich zmenšením, ovšem s klesající velikostí se začíná jejich přínos ztrácet. Pokud už uživatel přetrpí tvorbu náhledů, lze si samozřejmě prohlížet obrázky už mnohem rychleji. Ovšem zde narazíme na druhý zásadní rozdíl proti PC – na tom lze přecházet na další obrázek bez nutnosti dokončení stávajícího – na Mac se nejdříve zobrazí celý obrázek, až poté zareaguje a přechází na další. Bohužel, ani GraphicConverter není na tom v otázce rychlosti nijak lépe, ten si však klade jiné ambice, než být pouhým prohlížečem.
ACDSee se neomezuje na pouhé jednoduché prohlížení, snaží se poskytovat i další užitečné nástroje. Jedním z nich je export do HTML – program vytvoří webovou stránku s náhledy a odkazy na obrázky v plném rozlišení, které také umožňuje dávkově zmenšit na nadefinované rozlišení. Nastavení pro HTML export není nijak bohaté a neumožňuje žádné nastavení vzhledu stránky, přesto je to forma poměrně postačující.
Další funkcí jsou seznamy obrázků a médií – jakési „playlisty". Umožňují z hlavního okna prohlížeče přetahat jednotlivé obrázky nebo složky a vytvořit si seznam, který lze uložit a později znovu použít, především pro slide show, nebo promítat vybrané QuickTime filmy či pouštět zvukové soubory.
Novinkou ve verzi 1.6 je podpora pro import obrazových dat ze skeneru pomocí TWAIN rozhraní – toto rozhraní však není podporované pod systémem OS X.
Další drobnosti, které program nabízí, jsou dávkové akce nad obrázky, například přejmenování, otočení nebo export v jiném formátu, nebo možnost úpravy typu či tvůrce obrázku. Program je schopen změnit typ souboru, pokud neodpovídá jeho obsahu, či dodat koncovku, a také se může stát tvůrcem zvoleného souboru – po poklepání ve Finderu se příště obrázek otevře přímo v ACDSee.
ACDSee pro Maca je šířené jako shareware s 30denní zkušební dobou, v České republice se licence pro použití prodává za 1440 Kč.
ACDSee je v nejnovější verzi již o něco použitelnější než ve verzi první, ovšem bohužel stále neposkytuje takový komfort a především rychlost jako jeho PC předobraz a zůstává otázkou, zda se takto vyspělé verze vůbec dočkáme.