Adium X - kachna ve vodách IM klientů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Adium X - kachna ve vodách IM klientů

1. srpna 2005, 00.00 | Instant messaging je velmi oblíbeným způsobem využítí internetu. Klientů pro Mac OS X podporujících více sítí však není mnoho. V dnešní recenzi se podíváme na freewarový program Adium X, který patří k tomu lepšímu co na tomto poli můžeme najít.

Komunikace je bezesporu jedním z hlavních způsobů využití internetu. Existuje bezpočet možností předávání textových zpráv od e-mailu přes diskusní servery a webové chaty až po zřejmě nejoblíbenější instant messaging. Protokolů a sítí pro IM komunikaci existuje celá řada. Mezi nejznámější patří ICQ, AIM, Jabber, IRC a mnoho dalších. Každá má své výhody a typické využití a většina z nich nabízí klientskou aplikaci specializovanou na konkrétní protokol. Existují ale také aplikace podporující více protokolů, zaměřené na uživatele s několika účty u různých služeb. Jedním takovým programem, určeným pro Mac OS X, je i Adium X, IM klient využívající knihovnu libgaim. O Adiu se již na mujmacu psalo, ale dnes se na něj podíváme podrobněji.


Kachní minulost

Projekt Adium X původně vznikl z programu Adium, jehož první verze, napsaná studentem Adamem Iserem, vyšla v září 2001. Později byl kód kompletně přepsán a vzniklá verze 2.0 byla přejmenována na Adium X. Podporovala více protokolů, byla napsána v Cocoa API a implementovala mnoho nových funkcí. Současná verze má číslo 0.82. S každým desetinkovým updatem se schopnosti programu zlepší (například oproti verzi 0.74 která zvládala jen stavy "online" a "away", podporovala verze 0.8 všechny možné stavy všech podporovaných sítí). Co se chystá v dalších verzích si můžete přehledně prohlédnout na webové stránce Adium roadmap.


Kachní schopnosti

Adium nabízí širokou podporu protokolů a sítí. Konkrétně jsou to: AOL Instant Messenger, ICQ, .mac, Jabber, MSN Messenger, Yahoo! Messenger (včetně Yahoo! Japan), Bonjour (kompatibilní s iChat), Gadu-Gadu, Nowell Groupwise a Lotus Sametime. U AIM a odvozených, Jabberu, MSN a Yahoo! umožňuje posílání souborů a u všech sítí podporuje nativní statuty (online, away, N/A...).

Adium narozdíl od ostatních klientů nepoužívá pouze předdefinované statuty, ale nechá vás nadefinovat si vlastní. V Preferences je položka Status, kde si můžete nastavit neomezené množství stavů s různými stavovými zprávami a automatickými odpověďmi. U každého pak zvolíte, který stav podporovaný používanou sítí mu odpovídá. Můžete tedy mít například pro ICQ několik různých stavů away pro obvyklé případy, kdy na krátkou dobu opustíte počítač. Všechny vámi definované stavy pak můžete přehledně volit z menu Status.

V okně s chatem používá Adium koncept zvaný Tabbed Messaging. Na každý chat nemusíte mít další okno, místo toho lze několik chatů spojit do jednoho okna a přepínat mezi nimi pomocí záložek v jeho dolní části. Princip je podobný Tabbed Browsingu, jak ho známe např. ze Safari. Každou záložku můžete kdykoliv vzít a "vytáhnout" z okna, čímž jí umístíte do samostatného okna. Princip funguje samozřejmě i v opačném směru.

Vždy, když začnete nový rozhovor, je v okně zobrazeno i několik posledních zpráv z minulé konverzace, takže nemusíte mít strach, že omylem zavřete okno a budete si muset pracně vzpomínat, o čem že jste si to předtím povídali. Pro detailnější zkoumání záznamů konverzací má Adium nástroj zvaný Log Viewer, kde si můžete znovu přečíst záznamy všech rozhovorů uskutečněných pomocí Adia. Záznamy jsou řazeny podle kontaktů a data, problémem ale je, že když nejste online nezobrazují se v seznamu kontaktů aliasy. Najít konkrétní ICQ kontakt se tak stává noční můrou. Naštěstí umí Log Viewer v záznamech vyhledávat. Bohužel ne právě dokonale a občas je mnohem rychlejší najít hledanou informaci pomocí Spotlight.

Adium nabízí podporu AppleScriptu pro vkládání nejrůznějších automatických textů (odpočet do data, vtip, aktuální skladba v iTunes...) do zpráv. Pro paranoiky, zaměstnance tajných služeb a všechny ostatní, kteří se bojí, že by jejich rozhovory mohly někoho zajímat, nabízí Adium šifrování OTR, dostupného pro ostatní IM klienty jako lokální proxy, a tedy použitelného kdekoliv.


Kachní půvaby

Většina uživatelů Adia ho ale nepoužívá proto, co všechno umí (nebudeme si namlouvat, že je toho hodně), ale hlavně proto, jak vypadá. Nádherně. Ale co je hlavní, umožňuje neuvěřitelné množství nastavení vzhledu.

Začneme Contact Listem. Ten může mít několik podob od prostého okna až po strakaté průhledné bublinky pro každý kontakt. Existuje několik připravených stylů oken (normální, bez okraje, skupinové bublinky, bublinky kontaktů), vše ostatní (barvy, rozložení prvků u kontaktů, ikonky služeb, ikonky stavů, mezery, písmo atd...) můžete nastavit a uložit jako téma.

Když podržíte nad některým z kontaktů myš, objeví se "tooltip" se shrnutím informací o kontaktu. Pokud máte více kontaktů pro jednu osobu, je možné jednoduchým přetažením kontakty spojit do jednoho kombinovaného. Samozřejmostí je možnost schování a zobrazení offline kontaktů.

Pro zobrazení samotných zpráv používá Adium framework WebKit, díky kterému můžou zprávy opravdu vypadat jakkoliv si vzpomenete a není velký problém připsat další styly zobrazení. Adium vám dovolí nastavit, jestli chcete nebo nechcete vidět uživatelem nastavené písmo a barvu příchozích i odchozích zpráv a nechá vás nastavit si vlastní obrázek na pozadí chatu. Po sobě jdoucí zprávy od jednoho uživatele se při zobrazení seskupují a je téměř samozřejmostí, že Adium nahrazuje obvyklé textové "smajlíky" emotikonami, které si můžete vybrat z několika sad.

Adium má propracovaný notifikační systém, který slouží k upozornění na příchozí zprávy, přihlášení uživatele, chyby, atd... Má tři hlavní nástroje, se kterými pracuje: Barevné zvýraznění v contact listu a stavové ikonky, zvuky a změny kachní ikony v Docku. Můžete například nastavit, že při příchozí zprávě se ozve kváknutí, uživatelská ikonka se změní na obláček, jméno uživatele modře bliká a ikona v docku poskakuje, mává křídly a je na ní napsáno jméno uživatele, který zprávu poslal.

Součástí projektu Adium X je také webová stránka Adium Xtras, na které najdete uživateli vytvořené styly contact listu, styly zpráv, emotikony, zvuky, AppleScripty a nejůznější kachní i nekachní Dock ikony.

Určitě vás napadla otázka "Co mají pořád s tou kachnou??". Vývojáři tvrdí, že původně měli v úmyslu vytvořit něco jako poštovního holuba, ale nakonec z toho vyšel současný kachnovitý pták. Když se k zobáku a křídlům přidají ještě základní kvákavé zvuky, je dojem dokonalý a kachnu si téměř jistě zamilujete. (Ale jsou i lidé, kteří se zírající kachny tak trochu bojí :))


Kachna pro každého

Adium X má spoustu užitečných funkcí a možností nastavení, na které naláká své uživatele. Ať už oceníte podporu mnoha sítí, Tabbed Messaging, šifrování, dokonalé uživatelské rozhraní, překlad do čtrnácti jazyků včetně češtiny, nebo onoho zajímavého kvákavého živočicha ve znaku, Adium si vás něčím získá. A pokud vám nějaká funkce vyloženě chybí, zjistěte si, do které verze jí vývojáři plánují, nebo je o ni požádejte, Adium ještě není zdaleka hotové, takže se dá očekávat ještě spousta vylepšení, která z Adia udělají nejlepší kachnu na internetu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: