Admin & Root - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Admin & Root

30. srpna 2007, 00.00 | Zjistíme, kdo má administrátorská práva, a seznámíme se s uživatelem jménem Root.

Během práce s Mac OS X je občas potřeba zadat tzv. administrátorské jméno a heslo. Tyto údaje systém požaduje např. při aktualizaci systému (Software Update), při mazání některých důležitějších souborů, při změně práv/majitele u souboru či složky, při změnách v System Preferences... Jednoduše řečeno se musíte svému počítači autentifikovat jako administrátor, pokud zasahujete do věcí, které se netýkají jen vaší domovské složky.

Články na toto téma napsal minulý rok Ondřej Čada. Zde jsou odkazy

Základy zabezpečení Mac OS X
Identifikace a autorizace
Jak je to s administrátory

Já se zde pokusím psát jednodušeji a přidám několik obrázků.

Jak poznám, kdo je administrátor?

Nejlepší je jít do položky Accounts v System Preferences. Klikněte vlevo nahoře na modré jablíčko, zvolte položku "System Preferences..." a v nově otevřeném okně jednou klikněte na položku Accounts. Pokud používáte českou verzi Mac OS X, mohou se názvy lišit.

modré jablíčko -> zvolím položku "System Preferences..."

"System Preferences..." -> zvolím položku "Accounts"

Ukáže se mi okno, kde vidím, jaké uživatele mám na svém počítači registrované. Není zde zobrazen uživatel Root – o něm se dozvíte dále v tomto článku. Následující obrázek ukazuje, že uživatel "Jakub Křeček" je Admin a uživatel "někdo" je Standard. Admin = administrátor a Standard = obyčejný uživatel. Na některých počítačích je administrátorem uživatel se jménem "Administrator" (je typu Admin). Nezáleží, jak se uživatel jmenuje – důležité je, jakého je typu.

U každého uživatele je možnost zaškrtnout volbu "Allow user to administer this computer", čímž z uživatele typu Standard uděláte uživatele typu Admin (popř. i nazpět).

"System Preferences..." -> položka "Accounts"

Nyní jsem v počítači zalogovaný (přihlášený) pod svým jménem a jsem Admin. V okně Accounts vidíte vlevo dole zámek. Je zamčený. Pokud bych chtěl dělat nějaké změny v nastavení, kliknu na zámek a budu vyzván k zadání administrátorského hesla.

Pokud mám administrátorská práva, zobrazí se rovnou mé jméno a výzva k zadání hesla. Okno vypadá takto:

mám administrátorská práva

Pokud nemám administrátorská práva, zobrazí se výzva k zadání administrátorského jména a hesla. Okno vypadá takto:

nemám administrátorská práva

Pokud byly údaje zadány správně, zámek se odemkne a já tak mohu editovat nastavení. Vůči systému jsem se prokázal jako administrátor a mohu teď např. uživateli "někdo" přiřadit administrátorská práva – stačí, když kliknu na položku "někdo" v seznamu uživatelů a pak zaškrtnu volbu "Allow user to administer this computer". Správně by vám systém neměl povolit přiřadit všem uživatelům typ Standard. Vždy musí zůstat alespoň jeden uživatel typu Admin.

Mocný Root

Nejmocnější ze všech uživatelů je Root. Standardně není tento uživatel aktivní. Důvodem je bezpečnost systému před cizími lidmi a také před neopatrností majitelů. Pokud jste v systému přihlášeni jako Root, můžete dělat, co se vám zlíbí, neb nejste omezeni. Jednu z možností, jak se přihlásit do počítače jako Root, popsal Ondřej Čada ve svém článku Jak je to s administrátory.

Já popíšu možnost další. Pojďme se podívat, jak aktivovat uživatele Root tak, aby se mohl do počítače přihlásit běžným způsobem – pomocí úvodního logovacího okna. Nikoli pomocí programu Terminal a příkazu sudo.

Aktivace uživatele Root

Jděte na systémovém disku do hlavní složky Applications, zde do složky Utilities a zde spusťte program NetInfo Manager. Pokud se chcete do složky Utilities dostat rychleji bez proklikávání se složkami, zkuste tento postup. Klikněte na plochu tak, aby se aktivoval program Finder (v levém horním rohu bude vedle ikonky jablíčka napsáno Finder). V menu Go zvolte položku Utilities, popř. rovnou zmáčkněte najednou tři klávesy: levý shift + jablko + U. Teď jste ve složce Utilites a zde spustíte program NetInfo Manager. Mně se zobrazilo následující okno.

NetInfo Manager - úvodní okno

Vlevo dole kliknu na zámek a budu vyzván, abych zadal administrátorské jméno ve zkráceném tvaru a příslušné heslo. Zkrácený tvar jména je vidět v okně Accounts (viz. výše) jako položka Short Name. Teď když jste se autentifikovali jako administrátor, jděte v programu NetInfo Manager do menu Security a zde zvolte položku Enable Root User.

NetInfo Manager - aktivuji uživatele Root

Budete vyzváni k zadání nového hesla pro uživatele Root. Postup je klasický. Heslo musíte kvůli správnosti napsat dvakrát. Pokud se vše povedlo, je uživatel Root aktivován. Doporučuji dát uživateli Root unikátní netriviální heslo, které se bude skládat z písmen a číslic.

Přihlašujeme se do systému jako Root

Nyní je možné přihlásit se v programu Terminal jako uživatel Root. Nikoli pomocí příkazu sudo, ale pomocí příkazu su. Tento postup zde popisovat nebudu. Snad jen poznamenám, že příkazem su se jako Root nalogujete, jen pokud jste v Terminálu zalogovaný jako administrátor. Chci zde popsat možnost, jak se do systému přihlásit jako Root pomocí úvodního logovacího okna.

Pokud máte systém nastavený tak, že po zapnutí počítače se nezobrazí logovací okno a jste rovnou přihlášeni (zobrazí se vám plocha, ikonky, Dock...), jděte vlevo nahoře do menu modré jablíčko a zde zvolte poslední položku "Log Out jméno_uživatele". Budete odhlášeni a zobrazí se vám logovací okno.

Logovací okno má dvě možnosti vzhledu. První možností je seznam uživatelů, kde však není Root zobrazen. Zvolte proto poslední položku Other a zde zadejte přihlašovací údaje. Druhou možností jsou dvě kolonky – jméno a heslo. Zde zadejte přihlašovací údaje.

Závěrem

Je praktické vědět, jaká uživatelská jména mají administrátorská práva. Jako administrátor se musíte prokázat při změnách, které mají větší dopad pro systém a případné ostatní uživatele. Chcete-li na sebe vzít větší zodpovědnost, aktivujte si uživatele Root a vydejte se s plnou mocí na průzkum svého systému. Uživatel Root se týká spíše pokročilejších uživatelů, kteří si jsou jisti svými zásahy do systému.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: