Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Adobe Acrobat 8 - testovali jsme beta verzi!
11. října 2006, 00.00 | Asi každý, kdo pracuje s počítačem, se už setkal s formátem PDF, a většina z nich i s programem Adobe Acrobat. Ať to byla plná Professional verze, či jen Adobe (Acrobat) Reader určená pro čtení a tisk souborů PDF, která nechybí téměř na žádném počítači. Mně se dostala do rukou Betaverze programu Abobe Acrobat Professional 8.0 pro Mac, a proto se s vámi chci podělit o novinky, které nás s uvedením plné verze čekají.
Jedna z hlavních změn se týká rozšíření rodiny produktů Adobe Acrobat a to hlavně směrem ke kancelářskému použití. Přibyly verze Adobe Acrobat Elements umožnující vytváření PDF dokumentů z libovolné aplikace podporující tisk, Adobe Acrobat Standard, která navíc obsahuje podporu Microsoft Office aplikací a možnost šifrování souborů a posledním nováčkem je Adobe Acrobat 3D, který je určen pro architekty, designery a pro všechny kdo pracují s 3D aplikacemi. Ten se vyznačuje lepší podporou a rychlejším převodem dat do PDF z CAD aplikací. Adobe Acrobat Standard a Adobe Acrobat Elements jsou ale určeny výhradně do kanceláří a proto jsou připraveny pouze pro systém Windows.
Asi první viditelnou změnou je změna designu celé aplikace. Hned po spuštění se po vzoru Microsoft Office objeví tabulka s nabídkou funkcí které Adobe Acrobat Professional nabízí. I vizuální podoba toto spojení evokuje a první dojem z celé aplikace je více kancelářský. Po otevření nějakého dokumentu zjistíme že zmizela vrchní lišta s nástroji a po vzoru Preview se přesunula jako toolbar přímo k dokumentu a každý dokument tak obsahuje svou vlastní. Dokumenty se již neotvírají přes celou obrazovku, ale ve formě menšího okna stejně jako v Preview. Chceme-li tedy vidět dokument tak jako v předchozích verzích, musíme zmáčknout zelené přizpůsobovací tlačítko v záhlaví dokumentu. Další novinky se dají rozdělit podle dvou druhů zaměření této aplikace, a to na skupiny Office a na DTP & Print.
Office
Jak jsem již psal, zaměření na kancelář je velmi znát, a proto mnoho z novinek jsou upravené a zjednodušené starší funkce. Tím je například funkce Combine Files. Pomocí jednoduchého okna můžete pospojovat libovolná PDF do jednoho dokumentu, a to jak celých souborů, ale i jen několika stran z nich. Můžeme si vybrat, zda chceme ze souborů vytvořit jeden nový soubor, nebo tzv. PDF Package, který zachová jednotlivé soubory, což je v případě, že jsou v souborech použity elektronické podpisy, nebo je potřeba soubory často měnit nebo upravovat, velmi praktické. Využití to zcela jistě najde při kompletování nejrůznějších podkladů. PDF se pak stane univerzálním formátem, který v kanceláři převládne. To je tedy alespoň představa Adobe. Další funkcí je vytváření formulářů. Jako podklad vezmete naskenovaný formulář, nebo elektronickou předlohu, a pomocí Acrobatu vytvoříte jakousi novou vrstvu polí která mají být vyplněna. Kdokoli jiný bude moci takový formulář vyplnit a dokonce i podepsat pomocí programu Adobe Reader, který tak dostává nový rozměr. Nechybí samozřejmě ani možnost vyexportovat vyplněná data pro tabulkový editor. Již zmíněné vylepšení Readeru je jen důsledkem potřeby získávaní dat, a potřeby (byť minimálně) upravovat došlé soubory. Díky tomu nyní můžeme v Readeru formulář nejen vyplnit, ale i elektronicky podepsat. Což zabrání dalším neidentifikovatelným zásahům do souboru. Reader byl také vybaven plným arzenálem nástrojů ke komentování souborů, které dosud nabízejí pouze placené verze. Novinkou je tzv. Meeting. To je možnost online komentování jednoho souboru více uživateli, a to jak vlastníky Pro verzí, tak i vlastníky Readeru.
DTP & Print
Abobe Acrobat Professional 8.0 není ale jen kancelářskou aplikací jak by se mohlo zdát, naopak své využití si najde i při práci s daty určenými k tisku. Už kvůli možnosti vytvořit si virtuální tiskárnu Adobe PDF a vytvářet tak PDF podle Distilerem předdefinovaných Job Options, ale již bez nutnosti vytvářet PostScripty, se vyplatí do Acrobatu investovat. To ale není samozřejmě vše. Při kontrole podkladů oceníme panel Output Preview, ve kterém si můžeme zkontrolovat jednotlivé barevné pláty, nebo celkové krytí všech barev. Pomocí dalších panelů také můžeme opravit tloušťku vlasových linek, přetisky, nebo dodat ořezové značky. Asi nejzajímavější funkcí v tomto směru je ale Preflight. Automatická kontrola PDF souborů podle předdefinovaných nebo námi vytvořených standardů. Dle mého názoru od poslední verze opět vylepšená funkce která je jakýmsi jednodušším, ale rychle se učícím bratříčkem PitStopu. Dovoluje nám zkontrolovat a dokonce i opravit téměř vše, na co si při přípravě dat do tisku vzpomenete. Může nám vytvořit přehledný report o všem co chceme o souboru vědět. Můžeme si vybrat z několika úrovní kontroly, a to zda chceme danou věc pouze zahrnout do reportu, upozornit na ní v případě nesrovnalostí, nebo vrátit s chybou jako nevyhovující podklad. Dá se tak vytvořit spoustu kontrolních a opravných profilů přímo na míru vašim potřebám. Dalším vylepšením prošla funkce rozpoznání textu která dokáže z obrázku v PDF vytvořit dále upravovatelný text. Poměrně úspěšně zvládá i obrazy s nižším rozlišením.
Můj dojem z Adobe Acrobat Professional 8.0 je velmi pozitivní. I přes první "kancelářský" dojem patří aplikace i na špičková DTP pracoviště a svými funkcemi má co nabídnout širokému spektru uživatelů. Ovládání a práce s aplikací je jednoduchá, je cítit rozdíl mezi Pro funkcemi, které jsou na rozdíl od těch Kancelářských lépe schované, ale naštěstí to není na úkor funkčnosti a použitelnosti. Jediné co postrádám je možnost upravovat klávesové zkratky jako je to v jiných Adobe aplikacích. To je ale jediné čím mě nová verze zklamala, proto si myslím že investice do Adobe Acrobatu Professional 8.0 rozhodně není zbytečná.