Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Adobe uvolnila beta verzi Flash Playeru 10.2
3. prosince 2010, 00.00 | Vyšla první veřejná beta verze Flash Playeru 10.2, jež má výrazně zlepšit hardwarovou akceleraci videa pomocí nového API rozhraní Stage Video.
Věrní příznivci Steva Jobse samozřejmě Flash zatracují, jenže zatím, přes všechny snahy nahradit ho jinými technologiemi (především Apple upřednostňuje HTML5), se na Webu stále nachází spousta obsahu, který je přístupný jen přes tuto technologii (a nejde jenom o otravné reklamy).
Slovní potyčky mezi Adobe a Applem však určitý výsledek přinesly, Adobe začala intenzivněji pracovat na vylepšení Flash Playeru, a to i na jiných platformách než Windows.
Významné změny přinesl už Flash Player 10.1, jehož ostrá verze se objevila letos v červnu, poté přicházely další následné menší aktualizace (například hardwarovou akceleraci dekódování H.264 videa pod Mac OS X Adobe aktivovala v srpnu, pod Windows byla dostupná již předtím).
Přichází první veřejná beta verze Flash Playeru 10.2
Verzí 10.1 ale snahy Adobe o vylepšení Flashe přirozeně nekončí, už delší dobu pracovala na další verzi a toto úterý uvolnila první veřejnou beta verzi Flash Playeru 10.2 pro Mac OS X, Windows a Linux (viz oznámení na blogu Adobe).
API rozhraní Stage Video slibuje mnohem lepší přehrávání videa
Nová verze Flash Playeru by především měla na všech podporovaných platformách citelně zvýšit výkon přehrávání videa. K tomu poslouží Stage Video, nové API rozhraní poskytující (podle Adobe) vysoký videa tím, že umožní na všech platformách přístup k hardwarové akceleraci v celém řetězci zpracování videa.
Již na říjnové konferenci Adobe MAX firma předváděla (jak ukazuje toto video), že beta verze Flash Playeru 10.2 dovoluje prostřednictvím rozhraní Stage Video kvalitní přehrávání HD videa při téměř nulové zátěži hlavního procesoru.
Ve spolupráci s dodavateli hardwaru se Adobe podařilo na grafický procesor přenést nejen dekódování H.264 (dostupné už ve verzi 10.1), ale také další kroky zpracování a přehrávání videa, včetně úpravy barev, škálování a blittingu. Adobe tvrdí, že díky tomu je možné přehrávat 1080P HD video za nulového zatížení hlavního procesoru.
Stage Video funguje na různých platformách a prohlížečích, takže až vyjde ostrá verze 10.2, zpřístupní se tahle novinka samotnou aktualizací Flash Playeru. A podporovat by ji měla též různá další zařízení, již teď Stage Video využívá Google TV (jeden z důsledků současné těsné spolupráce Adobe a Googlu).
Pokud jde o poskytovatele obsahu, ti budou moci novinku využít, když do svých videopřehrávačů (do jejich SWF souborů) zapracují podporu nového API rozhraní, formát samotného videa pochopitelně měnit nemusí.
Adobe už nabízí poskytovatelům obsahu potřebné informace, některé služby (například YouTube) již údajně začaly podnikat první kroky v implementaci podpory Stage Videa. Flash aplikace se samozřejmě budou muset překompilovat, aby Stage Video podporovaly (jako výstupní formát se musí nastavit SWF 11).
Nové API rozhraní má přinést i další vylepšení, třeba pokročilejší streaming zajišťující hladší přehrávání ve vyšší kvalitě, ovládací prvky přehrávání ve stylu digitálních videorekordérů a ochranu obsahu, aniž by se musela měnit samotná videa či hostitelská infrastruktura.
Podrobnější informace o API rozhraní Stage Video předkládá samostatná stránka Adobe Labs (nachází se tam také videoukázka s podporou pro Stage Video na systémech s nainstalovanou beta verzí Flash Playeru 10.2).
Další novinky Flash Playeru 10.2
Stage Video sice představuje hlavní novinku verze 10.2, ale ta přináší i další vylepšení. Pod Windows přibyla též podpora vykreslování pomocí grafického hardwaru v Internet Exploreru 9, podle testů Adobe se tak výkon zvýšil až o 35 procent.
Zbývající vylepšení už jsou dostupná na všech platformách. Celoobrazovkový režim nabízí Flash Player již dlouho, ale verze 10.2 vyslyšela žádosti uživatelů, na konfiguracích s více monitory umožňuje video přehrávat v celoobrazovkovém režimu na jednom monitoru a na druhém současně pracovat s jinými aplikacemi.
Vyslyšeny byly též časté požadavky designérů a vývojářů na podporu vlastních kurzorů myši. Nové API rozhraní dovoluje vývojářům vytvářet si vlastní kurzory, které mohou nechat vykreslovat prostředky hostitelského operačního systému, namísto ručního vykreslování jako dosud. To otvírá nové možnosti a mělo by to zlepšit odezvu mnoha Flash aplikací.
A konečně beta verze Flash Playeru 10.2 přináší vylepšené vykreslování textu na úrovni subpixelů, což by mělo dále zlepšit čitelnost textů, zejména těch napsaných v jazycích užívajících složité znaky.
Beta verze se nabízí na Adobe Labs
Beta verze Flash Playeru 10.2 se samozřejmě nalézá na Adobe Labs (zásuvné moduly pro podporované platformy se dají stáhnout z téhle stránky, zatím jsou pouze 32bitové, protože na 64bitovém Flash Playeru se teprve pracuje).
Jde ovšem o beta verzi, Adobe sice tvrdí, že už je docela stabilní a připravená pro širší testování, ale řada věcí ještě není dotažená, hodí se proto především pro vývojáře (a nedočkavé experimentátory). Běžní uživatelé by měli raději počkat na uvedení ostré verze, kterou jim mezitím otestují ti, kdo si nainstalují beta verzi.
Pokud jde o dostupnost ostré verze, Adobe uvádí pouze to, že bude dostupná v první polovině roku 2011. Bude-li tomu podobně jako letos s verzí 10.1, dá se předpokládat, že ostrá verze opět dorazí až koncem uvedeného období, takže běžní uživatelé se výhod verze 10.2 dočkají nejspíš teprve v červnu 2011.
Flash Player 10.2 se dá provozovat pod Windows XP, Vistou a Windows 7, dále na Macích s procesory Intel pod Mac OS X 10.4 a vyšším a pod Linuxem, přesné požadavky pro jednotlivé platformy a podporované prohlížeče se popisují zde.
Hardwarové dekódování H.264 videa na Macích je ovšem možné jenon pod Mac OS X 10.6.4 a vyšším na strojích s grafickými procesory GeForce 9400M, GeForce 320M a GeForce GT 330M (příslušný vývojový rámec Mac OS X jiný hardware zatím nepodporuje). Mobilní varianta (především pro Android) Flash Playeru 10.2 ještě není dostupná, ale pracuje se na ní.
Nové kolo boje o webové video v roce 2011
Jestliže Flash Player 10.2 naplní své přísliby, znamenal by výraznou inovaci, zejména pro jiné platformy než Windows, tedy především pro Mac OS X. Až do verze 10.1 implementace Flash Playeru na nich proti Windows citelně zaostávala, Flash Player 10.1 to sice začal měnit, avšak vše nevyřešil.
To samozřejmě posílilo argumenty Applu a jeho odmítavý postoj se projevil i v tom, že se rozhodl na nové Macy již Flash Player nepředinstalovávat, poprvé tento přístup zvolil pro koncem října uvedené nové MacBooky Air. To se pravděpodobně nezmění ani po uvedení ostré verze 10.2, ale příliš vadit by to nemělo, nakonec na ostatních platformách si uživatelé příslušný zásuvný modul též musí stáhnout sami.
Stage Video přijde vhod jak na osobních počítačích, tak na mobilních zařízeních
Stage Video, bude-li fungovat tak, jak popisuje Adobe, přinese výraznou změnu, mnohonásobně nižší zátěž hlavního procesoru při přehrávání Flash videa uvítá asi každý. Samozřejmě bude potřeba upravit přehrávače a další aplikace, ale na to by mělo být dost času během beta testování verze 10.2, až vyjde ostrá verze, nejspíš už bude podpora pro Stage Video široce dostupná.
A důležité to asi nebude jenom pro osobní počítače, ale i pro jiná zařízení. Příští rok se očekává příchod nových SoC čipů s podstatně výkonnější grafikou (ostatně některé současné špičkové chytré telefony též obsahují docela slušný grafický hardware) a na nich by mobilní varianta Flash Playeru 10.2 jistě byla také užitečná (podporu v iOS ovšem nelze čekat, Adobe se nejspíš zaměří hlavně na Android a možná i na BlackBerry Tablet OS).
To, zda bude Flash Player 10.2 úspěšný, se zřejmě ukáže nejdřív v létě příštího roku, ale už teď je jasné, že v roce 2011 nás čeká další kolo zápasu o webové video, v němž se Adobe rozhodně nehodlá vzdát bez boje.