Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Adobe vrací Premiere na Mac
5. ledna 2007, 00.00 | Adobe Premiere se vrací na Mac, ale jen pro stroje s Intely.
Ve čtvrtek 4. ledna Adobe oznámila, že vrací na Mac Adobe Premiere, editor videa zaměřený na profesionály. Bude tvořit součást nové verze balíku Adobe Production Studio pro zpracování videa a zvuku, zahrnujícího také Adobe Encore DVD pro přípravu DVD a zvukový editor Adobe Soundbooth. Všechny tyto programy budou dostupné pouze pro Macy s procesory Intel.
Adobe přestala Premiere na Macu podporovat v červenci 2003, jako důvod tehdy zmiňovala tlak ze strany Applu. Hlavně poté, co uvedl Final Cut a v oblasti videa pro Maca už nabízela jen efektový program After Effects.
Za tři roky se ovšem hodně změnilo, a tak se teď Adobe snaží vrátit. Růst macovského trhu a zejména přechod na Intel způsobily, podle zástupců Adobe, že chtějí zase zpátky. Stažení Premiere z Macu údajně bylo jedno z nejtěžších rozhodnutí a vždy si přáli návrat. Samozřejmě stroje s Intely jim to usnadnily a je pochopitelné, že si Adobe nechce nechat ujít další potenciální trh. Tříletá „proluka“ by nakonec mohla mít i kladný vliv. Podle Adobe totiž nejde o přenos starého kódu, ale o úplně nový program. Podle slov ředitele Adobe pro dynamická média Simona Hayhursta obě verze „mají kola a podvozek, ale tím podobnosti končí. Kromě jména jde o zcela odlišný výtvor.“ O konkrétních funkcích nové macovské Premiere zástupci Adobe mlčí, slibují však, že bude poskytovat všechno, co verze pro Windows.
Premiere bude součástí širšího balíku, a právě to Adobe považuje za svou konkurenční výhodu proti Final Cutu. Chce totiž nabízet těsnou integraci mezi částmi svého balíku, o což ji údajně žádali i někteří uživatelé Final Cutu Pro. Jako další cíl si klade sjednocení verzí Production Studia pro Maca a Windows. Jeho současné složení popisuje například tento článek na Grafice, z něhož jasně vidíte, že většina programů se dnes dodává jenom pro Windows. Nová verze balíku nahradí Adobe Audition programem Soundbooth. (Soundbooth se od konce loňského roku dá stáhnout ve veřejné beta verzi. Audition bude Adobe dál prodávat samostatně, ale v integrovaných balících ho zastoupí právě Soundbooth).
Uvedení Adobe Production Studia pro Windows i pro Mac OS X se čeká někdy v polovině letošního roku, avšak už nyní na Macworldu by měla Adobe předvést Premiere na svém stánku (zatím není jasné, zda bude k dispozici veřejná beta verze). Cena balíku nebyla dosud stanovena. Jak již bylo řečeno výše, Adobe Production Studio stejně jako Adobe Premiere Pro, Adobe Encore DVD a Adobe Soundbooth se budou dodávat pouze pro Intel Macy. Zřejmě ve stejné době Adobe vydá After Effects, Adobe Photoshop a Adobe Illustrator jako univerzální binárky, a tak se završí přechod na Intel.
Vzhledem k tomu, že se videem zabývám jen okrajově, nechci o popisovaných programech vynášet nějaké dalekosáhlé soudy (povolanější se mohou vyjádřit v diskusi), ale obecně bude jistě každá rozumná konkurence vítaná. Final Cut určitě představuje dobrý program, ovšem rozhodně není na škodu, když Applu bude ve videu znovu někdo šlapat na paty. Nezanedbatelné je i vyrovnání verzí Production Studia pro obě platformy (Windows a Mac). Usnadní to práci v heterogenním prostředí, a může to být další argument pro přechod na Maca.
Také se to dá považovat za symbolické ukončení přechodu softwarové základny na Intel. Někdy se tvrdí, že právě Adobe patřila k těm, kdo na „intelizaci“ nejvíce naléhali. K tomu lze jízlivě poznamenat, že to svými výkony příliš nepotvrzuje.V každém případě, až přejdou všechny aplikace Adobe na intelovský nebo univerzální kód, bude to dovršení jedné etapy. A ke smutku mnohých zřejmě též jeden z posledních hřebíčků do rakve PowerPC strojů. Krok Adobe však jasně svědčí o tom, že přinejmenším v USA se Mac opět stal nepominutelnou platformou a z tohoto hlediska se přechod na Intel jeví jako rozumný krok.
V angličtině si o tom můžete počíst na (časopiseckém) Macworldu nebo na MacNN.
Tématické zařazení: