APERTURE 1.0 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

APERTURE 1.0

24. ledna 2006, 00.00 | Jest mi velkou ctí napsat recenzi na software verze 1.0.
Komu se to poštěstí...

Reference recenzenta

Recenzi píši z pozice profesionálního fotografa, člena AFČR, který jako obrazový redaktor chtěl mít profi digitální fotoaparáty Nikon (jiné tehdy neexistovaly) v redakci Občanského deníku, vybavené redakčním systémem Apple Macintosh, už v roce 1991. V osobní profesionální fotografické praxi (absolvent MFF UK) jsem dospěl k názoru, že PC už je k něčemu, v roce 1999. Můj první Macintosh je tedy z toho roku.V témže roce jsem zakoupil Adobe Photoshop 5.0., což přerostlo do Adobe CS2 v roce 2005. V roce 2003 jsem koketoval s Corelem Photo-Paintem 11 a v roce 2005 s Nikon Capture 4.0. V letech 2003/4 jsem učil digitální fotografii na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a dva roky jsem byl odborným korektorem v časopise Digitální Fotomagazín, kde jsem vedl rubriku Poslední Pixel.

Proč ten životopis?

Recenzi nedělám z pozice softwarového inženýra, ani z pozice softwarového redaktora odborného počítačového časopisu. Jsem fotograf asi 5 let užívající různé digitální fotoaparáty, a proto tak trochu tuším, co fotograf od počítače chce. "MŮJMAC" sleduju dlouho a jsem potěšen, že jsem byl osloven. Krátkým životopisem šetřím váš čas trávený pátráním po mé osobě na Googlu. Dost řečí, jedem !!!

Nedržel jsem se rad výrobce

Zádrhel. Jukla na mne hláška, že HW potřebuje minimálně 1 GB RAM k běhu softu. Instalace je zastavena. Informace na krásné typicky applovsky černě designované krabici o vhodném HW pro instalaci nelže: Power Mac G5 1,8GHz a rychlejší. iMac G5 1.8GHz a rychlejší. PowerBook G4 1,25GHz a rychlejší. Ideální ale bude, když budete mít 2GHz Power Mac G5 nebo rychlejší. Minimálně 1 GB RAM, 2 GB jsou doporučeny, ráje asi dosáhnete s 8 GB...

Ramky existují standardní a "rychlejší". Volte "rychlejší". Mají rychlejší odezvu na příkaz. Zatímco k vám jede více RAM, můžete si listovat v tištěném (!!!) manuálu. Výrazně jej upřednostňuji před Help informacemi. Mám rád tištěný manuál jakéhokoliv softu mezi klávesnicí a monitorem (monitory). Nemluvě o možnosti vzít si manuál do studené postele místo ženy. Nebo do dopravního prostředku. APERTURE 1.0 obsahuje dokonce i kartón s klávesovými zkratkami! Užitečná věcička, dříve k softům běžně dodávaný standard, dnes luxus!

Hurá, 1 GB RAM do testovacího iMaca G5, 2 GHz, přibylo, došlo k nárůstu na 1,5 GB. Ale až po 5 dnech. Jak jsem se dověděl z Appleservisu, dokupované RAM nejsou tak kvalitní, jako originály montované ve výrobě. Je třeba je testovat a pak teprve instalovat! Proč? Aby došlo k faktickému nárůstu rychlosti odezvy na příkaz, nikoliv pouze k teoretickému navýšení deklarovanému výrobcem. Až třetí ramka byla OK.

Instaluji, 3-2-1-teď!

Zasouvám s napětím podruhé první instalační DVD. Teď proběhlo vše bezchybně. Vyplatí se tedy dbát rad výrobce. Druhé instalační DVD obsahuje "návod na použití" v multimediální formě a rovněž se vyplatí si jej přehrát. Třeba i několikrát. Budete provedeni uživatelským rozhraním, které je absolutně odlišné od všeho, s čím jste se mohli jako fotografové potkat. Je jasné, že "metoda datel" vás nemine a budete se proklikávat jednotlivými volbami, ale vzhledem k tomu, že jde o verzi 1.0, je užitečné "chvíli" posedět, třebaže vás budou občas svrbět ruce, protože uvidíte "vychytávky", které byste nejraději ihned vyzkoušeli. Já jsem zvolil variantu jinou. Nastartovanou aplikaci APERTURE 1.0 a k tomu v systémovém DVD Playeru běžící prezentaci. Tu jsem ve chvílích svrbění prstů přerušoval a hned zkoušel, co jsem se dověděl. Ideální je, když vám na jednom monitoru běží APERTURE a na druhém prezentace.

Co je APERTURE 1.0 ?

Tvůrci je definován jako all-in-one postprodukční nástroj určený profesionálním fotografům. Co si pod tím představit? Nejlepší a nejefektivnější prohlížeč fotografií, který jsem kdy ve svém životě viděl! Několik let trpím tím, že žádná softwarová společnost zatím neudělala dobrý prohlížeč fotografií, ve kterém by se daly bez problémů s různými formáty a velikostmi rychle prohlížet a porovnávat tisíce fotografií. Apple tuto díru na trhu našel a stvořil APERTURE 1.0. Chválím sice Adobe za to, že Photoshop CS2 má konečně (!) použitelný prohlížeč zvaný Bridge, ale srovnání s APERTURE snese jen těžko. Rozdíl mezi dodávkou a Formulí 1 je také velký.

Co APERTURE 1.0 není ?

Neumí pracovat s vrstvami a z toho plyne, že v něm těžko uděláte nějakou fotomontáž. Těžko v něm také něco namalujete. Přesto APERTURE doporučuji nejenom fotografům, ale také designerským, architektonickým a grafickým studiím a vůbec nejrůznějším institucím, které potřebují rychle prohlížet a třídit fotografie. APERTURE je správce fotografií a správa fotografií je v APERTURE prostě úžasná a jedinečná.

Kdo nevěří, ať tam běží...

...na www.apple.com/aperture. Hned objevíte vychytávku, která nemusí být na první pohled zřejmá, ale je geniální. APERTURE si můžete rozdělit na dva monitory a prohlížet souběžně malé náhledy v Browseru, až 1-12 fotografií ve Vieweru a ještě jednu velkou fotografii na dalším monitoru.

Do velkého okna Vieweru se fotografie dostanou tak, že na ně kliknete v browseru, nebo je tam z Browseru přetáhnete. Inteligentně tam naskáčí tak, aby plochu Browseru co nejvíce využily. Fotografie lze v okně browseru snadno přeskupovat a vybírat nejlepší. Když se vám nějaká nelíbí, prostě na ní zase jen kliknete a ona zmizí. Jednoduché! Tak lze velice rychle vybrat např. fotoseriál o bydlení zpěvačky I.Frühlingové.

Geniálním nástrojem je také Loupe. Aniž byste museli vybrat jednu fotografii, kterou musíte v jiných softwarech složitě otevřít a zvětšit na nějakou velikost vhodnou pro rozhodnutí např. ostré/neostré, dobré/nedobré, vyhodit/nevyhodit a pak otevřít druhou a překlikávat a porovnávat a tak stále do zblbnutí, v APERTURE najedete na důležité místo lupou a hle! To není vše. Lupa operuje nikoliv pouze ve velkém okně Vieweru, ale také v malých náhledech browseru! To není vše.



Viewer má volbu Full Screen bez okolních nástrojů. To není vše. Viewer má zoom, kterým obraz zvětšíte do velikosti, kde už opravdu bezpečně poznáte kvalitu prohlížené fotografie. Co víc si přát ?



Obrazové formáty

Do Library lze importovat formáty: RAW od různých výrobců digitálních přístrojů, DNG od Adobe, TIFF, JPEG, JPEG2000, PSD (vrstvy jsou sloučeny), PNG, GIF. Aktuální seznam podporovaných digitálních kamer je na adrese apple.com/aperture. Exportovat lze ve formátech RAW, TIFF, JPEG, PNG a PSD. Za opravdu velkou výhodu považuji bezproblémovou práci s RAW formátem. Konkrétně jsem vyzkoušel import Nikon formátů NEF ve verzích od D100 a od D2X a byl jsem více než spokojen. Člověk ani neví, jestli zrovna pracuje s formátem JPEG, RAW nebo TIFF, pokud nesleduje metadata. Fotografii exportovanou v PNG (a také v JPEG, střední kvalita) jsem bez problémů otevřel ve Photoshopu CS2. Vše funguje, jak má.

Metadata & Keywords

Každý snímek si sebou nese všechny informace, které poskytuje výrobce digitálního fotoaparátu a k tomu si ještě můžete přidat vlastní klíčová slova ještě před přetažením souborů. Užitečné to je např. při hledání nějakého konkrétního snímku. K tomu slouží funkce Filter.

Originál je nedotknutelný!

Po snadném importu fotografie z fotoaparátu, čtečky, interních nebo externích harddisků nebo třeba DVD, se z vaší fotografie stává v prostředí aplikace APERTURE nedotknutelný originál, tzv. Master. Všechny operace, které budete dále se snímkem dělat, veškeré úpravy, včetně exportu, budete konat nikoliv s originálem, ale s tzv. Version. Není to úžasné? Master zůstává stále v původní podobě, nemění se, nedochází k destrukci. Už není třeba mít strach z vlastní zapomnětlivosti, není třeba duplikovat, zálohovat, dělat "pro jistotu" kopii, duplikát apod. Nebobtnají nároky na diskový prostor. Šetříte peníze. Heuréka!

Retuš a ostatní úpravy

APERTURE umožňuje dělat s fotografií jakékoliv běžné úpravy. Vše se odehrává ve stejném prostředí. Nemusíte přeskakovat jako v nejsvětoznámějším fotoeditoru z Bridge do Camera Raw, pak do Photoshopu a tak stále dokola... V Aperture se vše děje pěkně najednou v jednou uživatelském rozhraní, které je plně konfigurovatelné.

Je naprosto jasné, že Apple pár let trénoval s aplikací iPhoto, učil se, ptal se fotografů na jejich potřeby, studoval styl práce a snažil se vystihnout i ta nejskrytější přání. Podívejme se např. na funkci Adjust v iPhotu. Graficky absolutně nezapadá do prostředí iPhota. Podívejme se na grafiku téže funkce v APERTURE, je jasné, odkud vane vítr.

Výstupy

APERTURE je pěkně odrostlé dítko. Žádný kojenec jménem iPhoto. Upravovat jednotlivé fotografie, různě je zvětšovat, zmenšovat, posunovat s nima můžete současně i zvlášť na ploše nazvané Light Table. Krása... v tomto případě s fotografiemi tanečníků z Národního divadla. Light Table už přesahuje běžné potřeby fotografů. Je určen designerům.

APERTURE nabízí všechny tradiční výstupy a ještě něco navíc. Zpracování fotografií pro Web Gallery nebo Web Journals je velmi jednoduché a nikdo po vás nehce znalosti HTML.

Zdá se, že ani tvorba jednoduché knihy o ministryni informatiky Daně Bérové nebude problém.

Inspirace iPhotem je opět zřejmá. Nejasné zůstává, které knize byste dali přednost, zvláště pak za situace, kdy víte, že obě ženy zcela různých profesí mají kladný vztav k macům... :o) Jasné ale je, že kdybyste se pokusili o tisk knihy přes stránky Apple.com, zjistíte, že si ji lze objednat ze 14 zemí Evropy, ale ČR mezi ně nepatří. Nejblíž musíte na jih nebo na západ. Vytisknout si ji na vlastní tiskárně, to APERTURE umožňuje, ale vazbu vám neudělá.



Mít ? Nemít ?

Rozhodně mít ! Má několikadenní zkušenost je veskrze pozitivní. Pro správu a třídění fotografií asi neexistuje nic lepšího. Určitě předem navštivte nějakou z prodejen s počítači Apple. V Praze např. Apple Centrum na Smíchově (Anděl), kde je soft nainstalován. Stojí za to vidět APERTURE 1.0 v běhu. Sebevíce slov a screenshotů je nic proti realitě.

Spekulace

Bude zajímavé sledovat, jak na krok firmy Apple zareaguje firma Adobe. Domnívám se, že uvedení APERTURE 1.0 mohlo způsobit v řadách vývojářů Adobe, lehce dřímajících, šok z probuzení. Vývojáři Applu ale v tuto chvíli také nespí (2 dny po registraci mi přišla nabídka 1.0.1) a horečně pracují na verzi 2.0. Ta asi přinese možnost práce s vrstvami. Otázkou je, zda je to důležité. S vrstvami fotografové nepracují často. Kolik fotografů dělalo dříve analogové fotomontáže? Kolik fotografů dělá digitální fotomontáže dnes? Minimum. Většina fotografů fotografuje, třídí fotografie a retušuje. Většina profesionálů tak zpracuje stovky až tisíce fotografií měsíčně.

Kromě několika drobností, které jsou tak zanedbatelné, že o nich netřeba psát, si zatím nedovedu představit nic, čím by se dal prohlížeč, správce a fotoeditor APERTURE 1.0 vylepšit. Jde o nástroj, který nemá ve světě IBM PC obdobu. Dokážu si představit, že v průběhu tohoto roku se s procesory Intel montovanými do Macintoshů objeví APERTURE pro Linux/Windows. Fotografů je na světě nepoměrně více, než filmařů a hudebníků, takže obchodně by to mohl být zajímavý krok. Ovšem jen do doby, než zareaguje Adobe. Napřesrok by mohlo být pozdě.

Závěr

V recenzi zdaleka není obsaženo vše, co profesionálním fotografům (a nejen jim) software APERTURE 1.0 nabízí. Snažil jsem se ověřit dostupné informace v praxi na vlastních fotografiích, abych APERTURE zatížil vlastními GB, nikoliv pouze ukázkovými reklamními soubory.

APERTURE 1.0 nabízí vysokou efektivitu práce, pohodlí a rychlost, plnou a logickou konfigurovatelnost pracovního prostředí. Množství fotografií, ke kterým je stálý přístup, je neomezený, respektive je omezen pouze úložnou kapacitou vašich disků. Podle informace z manuálu lze importovat do Library a vytvořit složku - Project třeba se 100 000 (sto tisíci!) fotografiemi. Počet složek Project není omezen. Project je nově zakládaná hlavní složka při importu nových fotografií. Nevyzkoušel jsem, zatím. Určitě to ale zkusím postupně na menších počtech.

Z toho všeho je jasné, proč Apple stanovuje na uživatele tak vysoké HW nároky. Nechce, aby uživatelé po instalaci křičeli, že soft je pomalý. Pokud bychom mohli iMac G5 považovat v tuto chvíli za výkonnostní nižší střední třídu mezi počítači Apple Macintosh, řekl bych, že práce je příjemná, bez prostojů, odezvy na příkazy jsou okamžité, třebaže se v některých případech jednalo o 100MB fotografie. Pro luxusní práci doporučuji použití duálních Power Maců se dvěma monitory a maximem RAM. Divy lze očekávat od nového iMacu s procesorem Intel a od MacBooku Pro. Ale až v březnu, kdy bude aplikace APERTURE 1.0 pro tyto nové počítače přepsána.

Rozhodnutí firmy Apple vstoupit na půdu profesionální fotografie s produktem APERTURE 1.0 hodnotím kladně. Už bylo na čase! Fotografové dlouho záviděli hudebníkům a filmařům jejich profi produkty. Velké díky !!!!!

Roman Sejkot, Praha, 19.1.2006

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: