Aperture – Stacks neboli hromádky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Aperture – Stacks neboli hromádky

Aperture

17. září 2009, 00.00 | O Stacks jsme se velmi lehce zmínili u importu. Dnes se na ně podívejme podrobně a ukažme si, na co všechno se mohou hodit a jak je pohodlně používat.

Stacks neboli hromádky slouží k vytvoření skupin(y) fotografií uvnitř jedné galerie. Jde o velice jednoduchý nástroj pro snazší orientaci ve velkých galeriích, který si můžeme představit jako balíčky karet. Balíček lze sesypat tak, že je vidět pouze vrchní karta (snímek) a všechny ostatní karty jsou skryté pod ní. Pokud chceme vidět, co náš balíček obsahuje, snadno jej můžeme vyložit tak, že jsou vidět všechny snímky. Stejně tak pohodlně do hromádky snímky přidáme či odebereme. Pokud se rozhodnete hromádky použít, můžete si galerii obsahující stovky či tisíce snímků rozdělit na několik málo hromádek podle libovolného klíče a o to rychleji se v galerii orientovat. Hromádky, které zrovna nepotřebujete, necháte sesypané a tudíž se počet zobrazovaných fotografií velmi výrazně redukuje.

Všechny příkazy týkající se hromádek najdete v menu pod položkou Stacks.

Auto-Stack
Nejjednodušším nástrojem pro hromádkování je jejich automatické sestavení podle prodlevy mezi snímky, které se jmenuje Auto-Stack (Alt – jablíčko – K). Pokud tuto funkci spustíte, objeví se velmi jednoduchý dialog, ve kterém si pouze vyberete prodlevu v rozsahu 1s – 1min. Aperture následně projde aktivní galerii a všechny snímky, mezi jejichž pořízením uplynulo méně než zvolený časový úsek, spojí do hromádky. Nic se nepotvrzuje, tak, jak posunujete táhlem, vznikají hromádky. Pokud jste již nějaké hromádky měli vytvořené, ztratíte je!

Ruční vytváření hromádek
Pokud označíte několik fotografií, můžete je spojit do jedné hromádky pomocí příkazu Stack (jablíčko + K). Pokud vyberete dva snímky ze dvou existujících hromádek a spojíte je stejným způsobem, spojí se obě hromádky v jednu. Stejně jednoduše funguje příkaz Unstack (shift + jablíčko + K), který rozpustí celou hromádku, na které právě stojíte. Zrušit všechny hromádky tedy můžete kombinací dvou klávesových zkratek jablíčko + A (označí všechny snímky v galerii či albu) a shift + jablíčko + K (zrušení hromádek). Pokud budete chtít z hromádky vyčlenit pouze konkrétní snímek, k tomu slouží Extract Item (Alt – shift – K). A zapomenout nemůžeme ani na Split Stack (Alt + K), který rozdělí vaši hromádku na dvě před snímkem, na kterém právě stojíte.

Z výše uvedeného je zřejmé, že konkrétní fotografie může být přítomna buď v žádné nebo právě v jedné hromádce. To, že snímek je obsažen v hromádce, snadno poznáte podle společného orámování a tmavě šedého podbarvení snímků uvnitř jedné hromádky. Aperture automaticky řadí snímky v jedné hromádce za sebe, aby je mohl patřičně označit. Je pouze na vás, jaké pořadí budou mít snímky uvnitř hromádky. Pořadí lze měnit buď přetažením náhledů pomocí myši nebo příkazy Promote (jablíčko + [) a Demote (jablíčko + ]). Použít můžete i Pick (jablíčko + \), který udělá snímek prvním v hromádce. Proč? Protože právě první z fotografií bude reprezentovat hromádku po jejím sesypání.

Hrátky se zobrazováním hromádek
Když už máme hromádky připravené, můžeme si s nimi začít hrát. U prvního snímku hromádky je na jeho náhledu vidět počet snímků, které hromádka obsahuje. Poklikáním na toto číslo můžete hromádku sesypat nebo naopak rozložit. Samozřejmě jsou k dispozici i příslušné příkazy v menu a klávesové zkratky. Konkrétně Close Stacks / Open Stacks (shift +K) pro sesypání a rozložení hromádky, na které stojíte. Close All Stacks (Alt +;) pro sesypání všech hromádek. A Open All Stacks (Alt + ') pro rozložení všech hromádek.

Navíc při vyhledávání lze zaškrtnout Include Stack Picks Only, což způsobí, že ve výsledku budou zobrazovány pouze první snímky z hromádek.

Jak s hromádkami v praxi?

  • První možností je hromádky ignorovat a používat raději alba a chytrá alba. Poměrně snadno lze dosáhnout podobných výsledků jako s hromádkami, ale je to poměrně hodně ruční práce. Takže kde všude lze hromádky používat?
  • Pro výběr nejlepší varianty ze série stejných snímků téhož. Pomocí Auto-Stack necháte na jedno kliknutí vytvořit hromádky a pomocí Pick vyberete nejlepší variantu.
  • Pro označení nejlepší verze jednoho snímku. Při úpravách fotografií si občas není člověk jistý a udělá několik verzí. Aperture automaticky verze jednoho snímku dává do společné hromádky a pomocí Pick opět snadno označíme nejlepší.
  • Pro práci s některými plug-iny se hromádky používají pro označení vstupních či výstupních obrázků. Jak prosté řešení problému práce s více obrázky najednou...
  • Pro snazší prezentaci. Pokud mám stovky fotografií a chci klientovi ukázat pouze určité téma, část či projekt, mohu mít připravené tyto snímky jako jednu hromádku a všechny ostatní pak skrýt do druhé pomocné hromádky.
  • Pro tématické členění. Představme si například, že fotografujeme jeden projekt na více lokacích. Může být praktické si snímky z jedné lokace shromáždit v jedné hromádce a označit si nejlepší snímek z dané lokality.

Omezení hromádek
Jak bylo řečeno v úvodu, hromádky jsou velmi jednoduchý a dynamický nástroj. Hromádky nejde pojmenovávat, nejsou vidět mimo Aperture a poměrně snadno je můžete ztratit, pokud se ukliknete. Do hromádek lze vkládat pouze snímky uvnitř jednoho alba či galerie, takže i zde můžete být limitováni. Pokud vám cokoli z toho vadí, odpověď je jednoduchá – použijte místo hromádek Album.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: