Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Apple DVD Studio Pro 3 - Nezanedbatelný upgrade
23. září 2004, 00.00 | Druhá verze DVD Studia Pro jasně ukázala, že Apple v oblasti digitálního videa neusnul na vavřínech. Od základu přepsaná aplikace upevnila dominantní postavení jablečných produktů ve filmové produkci a zároveň potvrdila, že Apple stále dokáže vytvářet progresivní a uživatelsky vstřícné programy. Novinky obsažené ve třetí verzi sice nejsou ani zdaleka tak zásadní, nicméně se rozhodně nejedná o upgrade, který bychom mohli označit jako zanedbatelný.
Druhá verze DVD Studia Pro jasně ukázala, že Apple v oblasti digitálního videa neusnul na vavřínech. Od základu přepsaná aplikace upevnila dominantní postavení jablečných produktů ve filmové produkci a zároveň potvrdila, že Apple stále dokáže vytvářet progresivní a uživatelsky vstřícné programy. Novinky obsažené ve třetí verzi sice nejsou ani zdaleka tak zásadní, nicméně se rozhodně nejedná o upgrade, který bychom mohli označit jako zanedbatelný.Stejně jako ostatní filmařské produkty z Cupertina se i DVD Studio Pro (dále jen DVDSP) vyznačuje třemi základními znaky - intuitivním ovládáním, flexibilitou a vynikajícím poměrem výkon/cena. Narozdíl od konkurenčních nástrojů pro DVD authoring má navíc i jednu zcela unikátní vlastnost. Díky grafickému rozhraní, které lze přizpůsobit nárokům a zkušenostem uživatele, dokáže uspokojit potřeby profesionálního studia, a přitom neodradit absolutního začátečníka složitým ovládáním. K dispozici jsou totiž hned tři odlišné režimy pracovního prostředí. Zatímco nejjednodušší "Basic" silně připomíná iDVD a sází především na modifikování zabudovaných šablon, v režimu "Advanced" mají profesionální uživatelé k dispozici veškeré pokročilé nástroje pro tvorbu komerčních disků se vší parádou.
Za přijatelnou cenu 17 930 Kč tedy získáte program, který zvládne stejnou práci jako dedikované systémy za několik tisíc dolarů, a přitom v něm dokáže vaše ratolest bez problémů vytvořit DVD z rodinného výletu.
Jak už jsem naznačil v úvodu, novinky tentokrát nejsou ani zdaleka tak výrazné, jako při uvedení druhé verze, kdy byl program prakticky celý od základu přepsán a dostal současnou podobu. Vedle několika menších vylepšení a oprav, narazíme pouze na tři zásadní novinky.
Prolínačky
První a zároveň nejvíce zdůrazňovanou z nich jsou prolínací efekty, které lze aplikovat při přechodech mezi různými elementy vašeho DVD. Prolínačky bylo sice možné vytvořit už v předchozích verzích, ale byl to poměrně složitý proces, který vyžadoval pěknou porci manuální práce. Nejdříve jsme si totiž museli prolínačku vytvořit ve střihové aplikaci, následně ji importovat jako samostatný track do DVDSP, zadat ho jako target pro vybrané tlačítko a ještě definovat end jump, kterým jsme určili element, do kterého se "prolneme". Zdá se vám to složité a nesrozumitelné, tak si s tím nelámejte hlavu. DVDSP 3 totiž nabízí několik zabudovaných prolínacích efektů, které jediným kliknutím přiřadíte k určitému tlačítku, menu nebo slideshow. Výsledkem pak budou atraktivní prolínačky při přechodech mezi jednotlivými menu, filmy nebo třeba fotografiemi.
Ukažme si malý příklad, ve kterém vytvoříme populární prolínačku formou otočné kostky. Jakmile divák vašeho DVD aktivuje určité tlačítko, menu začne rotovat z obrazovky pryč a z druhé strany se vynoří vybraný film.
Na vytvoření tohoto zdánlivě složitého efektu nám přitom stačí až překvapivě jednoduchý postup. Nejdříve v Menu Editoru označíme tlačítko k němuž chceme prolínačku přiřadit a následně v paletě Inspector vybereme požadovaný prolínací efekt (v našem případě Cube).
Jak je patrné z následujícího obrázku, můžete navíc průběh prolínačky ovlivnit i nastavením dalších parametrů. Vedle délky (Duration) lze určit například její směr (Direction) či barvu pozadí. Nabídka těchto parametrů se samozřejmě liší podle typu prolínacího efektu, přičemž máte k dispozici i náhled, jehož prostřednictvím uvidíte, jak se vaše nastavení ve výsledném projektu projeví (stačí kliknout na tlačítko Preview).
Pestrá nabídka skýtá celkem tři desítky prolínacích efektů.
Jedenáct z nich je přitom vyrobeno speciálně pro zabudované šablony, takže dokonale zapadnou do jejich grafického stylu a navíc využívají Alpha kanál, což jim ještě přidává na atraktivitě. Posuďte sami.
Pro úplnost ještě dodejme, že staromilci mohou v případě potřeby i nadále vytvářet prolínačky tradičním, výše popsaným způsobem. Narozdíl od starších verzí jim při tom trojka DVDSP zjednoduší život alespoň tím, že budou moci ručně vyrobený prolínací video track zadat přímo jako prolínačku bez složitého nastavování skriptů. Postup vidíte na následujícím obrázku. Ve sklapovacím menu Transition nejdříve zadáte volbu Video Transition a následně vyberete prolínací video v nabídce Asset.
Zvuk do všech stran
Druhá zásadní novinka spadá do oblasti zvuku. Vedle prostorového Dolby Digital 5.1, který lze i nadále enkódovat pomocí přiložené utility A.Pack, DVDSP nově podporuje také formát DTS 5.1. Nutno ovšem podotknout, že tato novinka má dva menší zádrhele. Zvukový formát DTS musí být totiž uložen ve formátu .cpt, do kterého zatím bohužel neumí žádná aplikace určená pro Mac OS enkódovat. Ačkoliv je sice pravda, že asi jen málokdo bude chtít mixovat prostorový zvuk na vlastní pěst, žádat o tuto službu PeCkaře s Nuendem bude pro jablečné fanatiky poněkud potupné ;-)
Podobný charakter má navíc i druhý háček související s DTS. Jelikož nemá Mac OS X zabudovaný dekodér, nemůžete si DTS zvukovou stopu poslechnout v Simulatoru DVDSP. Jediným řešením tohoto problému je zformátování celého projektu na pevný disk a následné přehrání v DVD Playeru, který dokáže přes optický výstup (pouze u G5) odeslat zvuk do zesilovače vybaveného DTS dekodérem. Pokud ale nejnovější generaci PowerMaca nevlastníte nebo k němu nemáte připojený zesilovač, nezbude vám než projekt vypálit na DVD nosič a vyzkoušet ho ve stolním přehrávači. V obou případech se každopádně jedná o dosti krkolomné řešení, které možnost použití DTS zvuku v DVDSP výrazně komplikuje.
Grafický náhled projektu
Poslední z větších novinek, jež DVDSP 3 přináší, ve skutečnosti vlastně novinkou není. Jedná se totiž o funkci, která byla v DVDSP již od začátku, ale v druhé verzi z nepochopitelných důvodů vypadla, aby se nyní za zvuků fanfár vrátila. Ti z vás, kdo program znají delší dobu, už možná tuší, o čem je řeč. Ano, jedná se o grafické znázornění propojení jednotlivých prvků DVD prostřednictvím přehledného "pavouka". U rozsáhlejší projektů, které přesáhnou rozměry obrazovky, můžete použít náhled "Macro View" (na obrázku ho vidíte v levém dolním rohu), jehož prostřednictvím se rychle přesunete na požadované místo. Druhým nástrojem usnadňujícím orientaci je pak funkce "Zoom to Fit", která zmenší grafické zobrazení tak, aby se celé vešlo do jednoho okénka.
Přímo v grafickém náhledu je navíc prostřednictvím kontextového menu možné provést i některé základní authoringové operace, jako je například vložení menu, vnořeného menu, video či audio stopy, slideshow atp. Díky tomu je tento nástroj užitečný nejen pro rychlou orientaci, ale i úpravy projektu.
Vylepšené workflow
Ti z vás, kteří používají DVDSP 2, už určitě dobře vědí, že jeho největší předností a přínosem oproti předchozím verzím bylo zpřehlednění a zjednodušení všech pracovních úkonů až na hranici dokonalosti. I to je koneckonců důvodem, že novinek v této oblasti obsahuje třetí verze skutečně poskrovnu. Apple měl totiž pro vylepšení jen minimum prostoru a většina funkčních novinek tak spočívá spíše v doladění předchozích rozšíření, případně odstranění nedostatků. Posuďte sami.
Jednou z menších, ale zato poměrně užitečných novinek je funkce "Open in Editor". Ta je součástí kontextového menu a velice rychle tak můžete jakýkoliv z použitých prvků (Assets) otevřít v externím editoru (například Photoshopu). Důležité přitom je, že po editaci už není nutné upravený element (např. tlačítko) znovu importovat. DVDSP totiž samo rozpozná, že byl soubor v externím editoru změněn a automaticky načte jeho upravenou podobu. Ale pozor, změny musíte samozřejmě v externím editoru uložit a navíc se tato funkce týká pouze těch prvků, které už máte importovány do projektu jako Assets a nikoliv souborů v paletě Audio, Video, Templates atp. Pokud byste chtěli některý ze souborů otevřít v jiné aplikaci, než kterou máte zadanou v preferencích DVDSP, tak použijte funkci "Open With....".
Značného vylepšení doznala i funkce Copy/Paste. Nově tak můžete tímto způsobem kopírovat tlačítka, drop zones nebo formátovaný text mezi jednotlivými menu v Menu Editoru. Rozšíření Copy/Paste navíc ocení i ti, kdo pracují přímo se skripty. Narozdíl od předchozí verze už totiž není nutné kopírovat celý skript, ale můžete přenést jen jeden řádek. Z nepochopitelných důvodů však nenajdete nabídku této funkce v kontextovém menu, takže je třeba použít klávesových zkratek Jablíčko+C/Jablíčko+V.
...a co dál
A na závěr ještě pár dalších úprav. Rozšířena byla například podpora pro použití méně tradičních rozlišení formátu MPEG-2. DVDSP 3 díky tomu umožňuje práci s se všemi rozlišeními, která jsou povolena ve specifikaci DVD-Video:
* Plné D1 - 720x576 PAL, 720x480 NTSC
* Oříznuté D1 - 704x576 PAL, 704x480 NTSC (pro oříznutí artefaktů vznikajících na okrajích analogového záznamu)
* 1/2 D1 - 352x576 PAL, 352x480 NTSC
* SIF (Standard Interface Format) - 352x288 PAL, 352x240 NTSC
Nutno ovšem podotknout, že samotné DVDSP umožňuje na pozadí enkódovat pouze do plného D1. Pokud tedy budete chtít použít některé z méně tradičních rozlišení, je třeba ho enkódovat v Compressoru a do projektu importovat již hotové MPEG-2 soubory.
K menším, ale zcela zásadním novinkám patří podpora barevných profilů, díky čemuž je možné překonat barevné posuny mezi počítačovou a televizní obrazovkou, a získat tak lepší kontrolu na podobou výsledného DVD.
Naprostou novinkou je pak rovněž možnost používat v projektech tzv. jacket pictures. To jsou obrázky, které reprezentují vaše DVD a přehrávače je zobrazí v okamžiku, kdy divák zastaví přehrávání.
Poslední novinka se týká především těch, kdo přechází na DVDSP z amatérského iDVD. Vylepšen byl totiž import iDVD projektů. DVDSP 3 nově podporuje všechny funkce z iDVD4 a navíc je možné bez chyb importovat také menu, která si uživatel upravil do vlastní podoby.
Nedostatky
Ačkoliv je DVDSP vynikající program, několik chybiček na kráse samozřejmě vždycky najdeme. Tou nejviditelnější, resp. nejhlasitější je absence přehrávání DTS audia v Preview. Tento nedostatek je paradoxní nejen proto, že DVDSP 3 formát DTS podporuje, ale i proto, že všechny počítače PowerMac G5 jsou standardně vybaveny optickým audio výstupem, takže by přes něj stačilo odeslat signál do zesilovače s DTS dekodérem. Při tomto postupu by navíc Apple ani nemusel platit licenční poplatky. Osobně vůbec nechápu, proč v DVD Playeru tento postup funguje, zatímco DVDSP nám ho upírá.
Moje druhá výtka směřuje k nevyužitým možnostem. DVDSP sice zvládá všechny důležité prvky DVD authoringu, ale některé jsou přístupné dosti komplikovanou cestou. Ukázkovým příkladem jsou v tomto ohledu pohyblivé masky do menu. Ty totiž proti všem očekáváním není možné importovat do projektu přímo jako jiné prvky, ale poněkud neohrabaně to musíme učinit modifikací pohyblivé masky v některé z předdefinovaných šablon. Mnohem snadnější a logičtější by přitom bylo, kdybychom mohli pohyblivou masku v podobě QuickTime souboru jednoduše přetáhnout myší do projektu.
Poslední výtka vám možná bude připadat trošičku zbytečná, ale pro náročnější profesionály je docela zásadní. DVDSP3 totiž stále postrádá kvalitní nástroje pro tvorbu vlastních skriptů. Aplikaci by v tomto směru prospěl nejen průvodce skriptovacími příkazy, ale i knihovna, který by podobně jako například v Macromedia Directoru umožňovala jednoduchou aplikaci a editaci základních příkazů.
Resumé
O tom, že upgrade na DVDSP 3 není ani zdaleka tak výrazný jako v případě dvojky, jsem se na předchozích řádcích zmínil hned několikrát. Na druhé straně ale za investované peníze rozhodně stojí (7 170 Kč), protože práci s tímto velmi vydařeným programem dále zjednodušuje a rozšiřuje jeho možnosti (např. DTS zvuk nebo prolínačky).