Apple udává tón prezentacím - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Apple udává tón prezentacím

4. srpna 2003, 00.00 | Apple letos uvedl svůj nový program Keynote, určený pro snadnou tvorbu elegantních prezentací. Přečtete si naši recenzi, co vše Keynote umí a jak si poradí se soubory z PowerPointu

Už sama ikona poměrně nové presentační aplikace Keynote (tj. hlavní projev, ale také základní tón, odtud nadpis článku) stojí za pohled:

O celé aplikaci platí totéž; podívejme se na ni proto podrobněji. Většina čtenářů už asi ví o co jde, protože Keynote již není horkou novinkou: firma Apple vytvořila vlastní presentační aplikaci, aby nahradila sice rozšířený, ale zato nijak zvlášť dobrý PowerPoint. To se jí také rozhodně podařilo: ačkoli možnosti Keynote nejsou tak bohaté, jako tomu bývalo u NeXTStepové Concurrence — již někteří považují za přímého předchůdce Keynote —, máme k dispozici většinu služeb PowerPointu v příjemném, pohodlném a bezproblémově funkčním "applovském" balení.

Základy

Stejně jako většina presentačních aplikací, i Keynote využívá duality hierarchického zápisu v bodech ("outline") a řady diáků ("slides" — omlouvám se za víceméně slangový překlad, ale lepší prostě neznám). Jednotlivé podoby lze navzájem převádět pouhým přetažením myší: je snadné udělat z diáku jen záznam v hierarchické struktuře jiného, nebo naopak — "vytáhnout" část záznamu z některého diáku ven a udělat z ní diák samostatný, nezávislý. Bohužel zde možnosti Keynote končí: nelze využít jediný text zároveň pro oba účely (jako tomu bylo právě ve výše zmíněném systému Concurrence). Nelze také generovat diáky na základě hierarchického seznamu automaticky, a nelze je klonovat (vzhledem k omezené spolupráci "outline" a diáků to ovšem moc nevadí, protože můžeme klidně používat copy&paste: hierarchický text si tím nenarušíme).

Jestliže Keynote nabízí jen průměrné služby pro sestavení posloupnosti diáků, exceluje zato v bohatství možností pro jejich oživení:

  • do diáků lze vložit prakticky cokoli: obrázky, zvukové záznamy, videoklipy...;
  • k dispozici je řada "témat", zahrnujících pozadí a formátování diáků, a snadno můžeme vytvářet témata vlastní;
  • Keynote plně využívá schopností grafického systému Quartz: jakýkoli objekt lze nejen zmenšovat, zvětšovat či natáčet podle libosti; můžeme k němu také přidat stínování a dokonce řídit jeho průhlednost;
  • velmi flexibilní tabulky a grafy, ilustrující závislosti hodnot, můžeme velmi pohodlně připravovat také přímo v Keynote;
  • nejenže máme k dispozici bohaté možnosti pro přechody mezi diáky; Keynote navíc dokáže animovat i jednotlivé objekty;
  • pro import a export si můžeme vybrat z řady formátů, včetně videoklipu, PDF nebo PowerPointu (ke spolupráci s PowerPointem se ještě vrátíme na konci článku; hned na začátku ale můžeme říci, že je skvělá).

Příprava presentací

Nejběžnější postup vypadá tak, že si nejdříve připravíme přehled presentace v bodech. Z nich si pak vybereme ty, jež patří na samostatné diáky a ty, pro které se lépe hodí "outline" uvnitř diáku — asi takto:

Presentační aplikace nám automaticky připraví "prázdné" diáky, obsahující pouze text z "outline" a obecnou grafiku odpovídající zvolenému tématu. Téma určuje jak celkový vzhled a formátování, tak i standardní umístění doplňkové grafiky; tu ovšem už do diáků musíme vložit ručně.

Nejjednodušší je docela obyčejný drag&drop — Keynote si "rozumí" prakticky s každou standardní aplikací v Mac OS X, a skorem cokoli, co se dá myší tahat a házet, může skončit uvnitř diáku. Nejběžnější jsou samozřejmě obrázky; stejně dobře ale může jít třeba o filmy nebo hudbu.

U grafických objektů můžeme s výhodou využívat průhlednost, a to na obou stranách — jak v tématu, tak i u vložené grafiky:

Raketoplán sám je neprůhledný; je však vložen na místo, kde je průhledné "okénko" v pozadí tématu: toto "okénko" tedy omezuje jeho okraje. Naopak, obrázek zeměkoule vlevo nahoře je umístěn "nad" klip, sám je ale téměř průhledný. Vzhledem k tomu, že jde o obecné služby Quartzu, nehraje roli jde-li o obrázek, videoklip nebo jiný grafický objekt: se všemi to funguje stejně dobře.

Standardní témata dodávaná v rámci Keynote zahrnují všechno možné, od řady velmi pěkných zpracování až po poněkud bláznivé sestavy, vhodné tak nejspíš pro presentace marihuany na večírcích teenagerů:

Odtrhneme-li oči od oranžového šílenství, ilustruje obrázek v levé části využití vzorových diáků: těch může každé téma mít libovolné množství. Každý vzor určuje mírně odlišné formátování — jde obvykle o nejrůznější kombinace nadpisu, textu ("outline"), prostoru pro další grafiku a "průhledných" okének, o nichž jsme se bavili před chvílí. Pohodlně můžeme nastavit vzhled kteréhokoli diáku prostě tak, že mu přiřadíme některý ze vzorů.

Oživení

Volbou témat a vzorů se dostáváme k oživení presentace: jak už jsme se zmínili, do diáků můžeme vložit prakticky cokoli. Přímo ve standardní distribuci Keynote najdeme slušný archiv asi čtyřiceti dost obecných obrázků; jakýkoli další objekt do snímku přidáme prostým vhozením z Finderu. Už víme, že pro objekty můžeme volně řídit stínování a průhlednost (to ilustruje např. průsvitná zeměkoule na obr.2); kromě toho lze kterýkoli objekt animovat: pomocí odpovídajícího inspektoru vybereme typ animace, její atributy a přidělíme jí pořadí.

Povšimněte si v horní části inspektoru na obrázku, jak zeměkoule — podle zvoleného typu animace — teprve "vychází".

Pořadové číslo určuje prostě pořadí, ve kterém se jednotlivé animace provedou: proto také ještě není vidět raketoplán — ten má až pořadové číslo dvě. Chceme-li spojit animaci více objektů do jediného kroku, můžeme z nich vytvářet skupiny, jež se animují jako celek.

Tento způsob řízení animací je uživatelsky nesmírně pohodlný; za pohodlí se však bohužel vždy platí učitým omezením flexibility. Nejinak je tomu s Keynote: každý animační krok je vázán na klepnutí myší, takže není možné sestavit složitější animaci, jež by proběhla automaticky. Animace skupin jako celku také není úplně nejšťastnější řešení, protože to neumožňuje kombinovat do jediného kroku různé animace různých objektů: nemůžeme například v jediném kroku nechat jeden grafický objekt "odletět" a druhý "přiletět" na jeho místo...

To ovšem neznamená, že by Keynote byl špatný produkt; je prostě zaměřen na snadnou tvorbu animací i tehdy, je-li uživatel amatér — ostatně je pravda, že mezi těmi, kdo připravují presentace, bude takových uživatelů určitě většina. Zkrátka, nemůžeme čekat, že Keynote bude "presentační Final Cut Pro"; je to ale výborně udělané "presentační iMovie".

Tabulky a grafy

To ovšem neznamená, že by toho aplikace Keynote uměla málo: právě naopak, její služby jsou velmi bohaté. Za samostatný odstavec ještě určitě stojí to, že přímo v Keynote můžeme vytvářet poměrně impresivní a bohaté tabulky a grafy.

Tabulky nabízejí zhruba podobné služby jako standardní tabulky HTML: speciálně to znamená, že nejsme omezeni maticí M x N, ale můžeme vytvářet tabulky s různými počty buněk v různých sloupcích i řádcích:

Ačkoli s "klasickými" službami volných textů a základních grafických prvků (čáry, obdélníky) by se dalo dosáhnout téhož, tabulky jsou velmi pohodlné a s jejich pomocí snadno vytvoříme efektní presentace.

Podobně je tomu s grafy; ty navíc přidávají poměrně silnou "přidanou hodnotu" v tom, že pouze vyplníme tabulku hodnot, jež chceme do grafu vynést, a o zbytek se postará Keynote: máme k dispozici řadu typů i variant zobrazení.

Kompatibilita s PowerPointem

Zatímco my, kdo jsme používali Concurrence, máme smůlu a můžeme své presentace připravovat znovu, ti, kdo se masochisticky drželi software Microsoft, mají k dispozici export i import. Před napsáním tohoto článku jsem od známých sehnal řadu PowerPointových presentací a hlavně jsem se těch, kdo PowerPoint skutečně používají, ptal na zkušenosti: ty jsou obecně skvělé. Zhruba řečeno,

Keynote je kompatibilnější s PowerPointem než PowerPoint.

Jak je to možné? Inu, Keynote jako každá slušná kakaová aplikace vnitřně používá Unicode a při importu a exportu si dává záležet na tom, aby se nejrůznější národní znaky převedly pokud možno správně. (Macovský) PowerPoint je naproti tomu typický zástupce carbonovských aplikací — používá tedy osmibitové kódování znaků, a pokud se náhodou znaková tabulka, v níž byla presentace vytvořena, neshoduje s tou, v níž se předvádí, má uživatel smůlu.

Při převodu z PowerPointu do Keynote je tedy čeština prakticky vždy v pořádku (já sám při testování na protipříklad nenarazil nikdy, podle zkušeností ostatních se to jednou za čas — za dlouhý čas — stává). U některých písem se trochu rozjede metrika, takže je po převodu někdy nutné opravit vzájemné polohy textů; tomu se ale asi nelze vyhnout z principu.

Převod z Keynote do PowerPointu? Jeden z uživatelů, s nimiž jsem problém konzultoval, dost často připravuje presentace i pro jiné lidi, mezi nimiž jsou "windozeovci", kteří tedy samozřejmě chtějí presentace v ppt. Důsledně je připravuje v Keynote a do PowerPointu převádí: je to daleko, daleko snazší, pohodlnější a s méně problémy, než je psát rovnou v PowerPointu...

Na jednu věc je ale při převodu Keynote -> PowerPoint třeba dávat pozor: windows nemají Quartz. Jinými slovy, je třeba šetřit efekty: co je na Macu krásně stínovaně průhledně plynulé, nezřídka v PowerPointu vypadá, jako kdyby se pixelům nechtělo a někdo je přehazoval lopatou.

Celkem vzato,

Keynote sice nenabízí tak pohodlné služby pro přípravu presentací jako třeba letitá Concurrence z OpenStepu; jde ovšem o první versi, a cena je spíš symbolická: pouhých sto dolarů (cca. 3 500 Kč bez DPH). Nadto další možnosti Keynote, speciálně služby pro oživení presentací, jsou bezkonkurenčně pohodlné. Ti, kdo potřebují PowerPoint, naleznou v Keynote skvělou kompatibilitu na obě strany. Jestliže připravujete presentace, není co řešit: tohle stojí za koupi!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: