Apple uvolnil část kódu pro Grand Central Dispatch jako otevřený software - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Apple uvolnil část kódu pro Grand Central Dispatch jako otevřený software

14. září 2009, 00.00 | Technologie Grand Central Dispatch sice patří k vychvalovaným novinkám Snow Leoparda, ale Apple se rozhodl část za ní stojícího programového kódu otevřít pod licencí Apache 2.0.

Mac OS X 10.6 Snow Leopard nepřinesl příliš mnoho viditelných novinek, zato však došlo k významným změnám v jeho nitru, především obsahuje několik důležitých nových technologií.

Jednou z nich je Grand Central Dispatch (GCD), nový systémový mechanismus starající se o správu paralelního zpracování úloh na vícejádrových procesorech, což by mělo vývojářům výrazně usnadnit psaní aplikací plně využívajících takovýto hardware. Řada komponent Snow Leoparda už GCD využívá, teď by měly na řadu přijít též aplikace.

Části kódu pro GCD se staly otevřeným softwarem

A v tomto směru Apple minulý týden učinil další krok, část kódu pro GCD uvolnil jako otevřený (open source) software. Konkrétně se jedná o implementaci API rozhraní služeb GCD v uživatelském prostoru nazvanou libdispatch, jež je nyní dostupná na Mac OS forge, a to pod liberální licencí Apache 2.0.

Není to zdaleka poprvé, co Apple takto otevřel nějaký svůj software, včetně částí Mac OS X (jako příklady lze uvést jádro XNU a běhový kód k projektu LLVM).

Pro Apple to znamená spíše potenciální výhody

Web MacResearch sledující užívání technologií Applu v oblasti vědeckotechnického výzkumu k tomu poznamenává, že to sice bylo poněkud překvapivé, uváží-li se, že Apple technologii Grand Central Dispatch představuje jako jednu z konkurenčních výhod Snow Leoparda, ale ve skutečnosti otevření tohoto kódu neznamená pro Apple velké riziko a naopak mu může přinést výhody.

Doposud bylo totiž značně nepravděpodobné, že by se pro Mac OS X vyvíjely nové unixové nástroje s pomocí GCD, protože by fungovaly právě pouze na Macu. Ovšem otevřením svého kódu Apple umožnil, aby se tato technologie dostala i na ostatní unixové systémy (a samozřejmě též Linux), což by mohlo být zajímavé pro různé vědeckotechnické aplikace.

Zároveň ale sdílení tohoto nového kódu sotva Applu ublíží z obchodního hlediska, protože jeho přímí konkurenti, tedy zejména Microsoft, ho nejspíš nepoužijí, zatímco nové aplikace pro Unix a Linux sotva představují hrozbu pro Macy, dnes kupované hlavně běžnými uživateli.

Jak již bylo řečeno, Apple se podílel a podílí na řadě otevřených projektů, jež dosáhly různé míry úspěchu. Některé zůstaly okrajovou záležitostí, ale jiné se skvěle uchytily, ohromného rozšíření dosáhl třeba WebKit, který teď tvoří základ mnoha webových prohlížečů, zejména na mobilních přístrojích.

GCD se možná rozšíří i na další platformy

Otevření kódu pro GCD by mohlo zajistit širší podporu pro psaní paralelizovaných aplikací kompatibilních s dalšími podobnými otevřenými technologiemi Applu, zejména s OpenCL (od počátku navrhovaným jako otevřený standard).

A pochopitelně by tak mohly začít vznikat nové GCD využívající aplikace (hlavně utility příkazové řádky) pro Linux a unixové systémy schopné lépe využívat vícejádrový a víceprocesorový hardware, uplatnitelné v podnicích a na superpočítačích. A to by mohlo Applu následně usnadnit pronikání do těchto prostředí. A přirozeně lze rovněž očekávat zpětný přenos takových aplikací pod Mac OS X.

Jistě, teprve budoucnost ukáže, jaký bude skutečný dopad tohoto kroku Applu, ale v každém případě se jedná o zajímavý počin.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: